Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viadrus u68 czy warto .


Kamil1986

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mówią. Viadrus, sprzedawcy i instalator, chociaż ten ostatni to raczej słabe źródło

Max 80*C bo może być lipa. Tak mówi Viadrus.

To kolejny minus tej konstrukcji. Atmos czy inne gonisz do 95*C.

 

Z tego co wiem to żeliwo jest bardzo wrażliwe na rozciąganie i kruche. Ale tutaj moja wiedza jest bardzo wątpliwa.

 

 Chodzi o to by nie zagotować.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed nowym rokiem było mówione że podobna do Comfort. Tylko przy tym zapotrzebowaniu to Comfort. Tylko on wymaga bufora 700l. Jednak tutaj Praktik nie obejdzie się bez bufora. Mniej więcej na to samo wychodzi. Chyba że powiesisz 200-300l ścianie. Czy może być mniej niż 300l tego jeszcze na pewno jeszcze nie wiem. . Prawo mówi co innego, choć prawo nie przoduje takiego kotła :)
Z drugiej strony Blaze zna się na rzeczy jak mało kto. Nie od parady robią kocioł na 30% mocy w ecodesign /5 klasie. Dokładnie tyle co automaty. Polskie kotły poza Thermoflux (choć on jest raczej niemiecki) to nie mają wcale, już nawet nie mówiąc o certyfikowanej. Tego nawet Herz nie ma.
Takie coś bardzo dużo kosztuje. Gdyby nie trzeba było dać pojemności regulowanej normą to 150l przy umiejętnej obsłudze da radę.

Tak samo 600-800l przy tym Viadrusie to też nie jest problem. Szczegolnie gdy rodzice są w domu. Dwa odpalenia dziennie to raczej max 3 tyg w roku. Nie możesz zagrzać za dużo ani za mało. Zacząć grzać jak najpóźniej jest możliwość i puścić na noc. Ewentualnie dać grzalke. W wypadku dużych problemów wydadza że 100-200 pln na prąd rocznie ale święty spokój.

Kolejna sprawa czy te drewno jest serio sezonowane? 5 klasa to już tylko 145*C na czopuchu. Viadrus podaję więcej i to jest trochę podejrzane. Taka sprawność z taką temperatura spalin to muszę dobra lambda potrafi zrobić. Pewno sprawność będzie niska i te 180*C ale to i tak mało. Nie do końca suche drewno i taka temperatura to oznacza kłopoty w kominie, a później poza nim.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogubiłem się , Praktik reklamują jako nie wymagający bufora ale ja muszę mieć bufor dlaczego ? Jak postawie bufor 300 l to nie będzie tak ,że się szybko zagrzeje i szybko rozładuje , przez to co chwilę trzeba będzie rozpalać ? Obecnie palone jest drewnem bukowym ściętym i porąbanym 3 lata temu. Mam jeszcze trochę olchy . Jeżeli do viadrusa wystarczy 800 l to dla czego kalkulator na stronie wyliczył mi 5000 :D ? No własnie, temperatura spalin mnie zastanawia . Boje się ,że będę musiał zastosować wkład kominowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpierw o drewnie. Z drewnem jest taki problem że trzeba się pod nie ustawić. Nie można kupować sezonowanego i do piwnicy. No chyba że zapłacisz 280 za mp. Albo sam je wcześniej miernikiem sprawdzisz. Dla kotła stalowego to takie palenie potrafi się i w 2 lata skończyć. (Blaze może palić nie mokre ). Drewno trzeba samemu sezonowac. Albo trzymać na 3 lata do przodu albo suszyć w 1 rok ale to wymaga wysyłki i takich tam :)

Z buforem mówię o kwestii prawnej. Merkel mówi minimum 300l i dziękuję. Blaze te modulacje do 30% ustawiają jakby pod zwolnienie z tego obowiązku. Norma mówi inaczej no i tutaj zobaczymy. Przeczesze ich z tego.

Nie mniej jednak. Całkiem bez bufora to możesz lecieć gdy masz podobne zapotrzebowanie co moc nominalna (25kW lub 40kW)- nie wiem ile bo tego nie liczyłem.

Ciepłowlasciwe.pl wylicza bufor niezależnie od mocy. Mnie liczy tego że kocioł też grzeje przez pewien czas. Liczy bufor na cały dzień. Zgrzewamy w sekundę i grzejemy przez 24h. Liczy 24h*6kW*60*C/ 1,17 kwh/l. W Realu to można obejść. Nie rozpalac 4 razy dziennie a raz. Zawieść że Merkel dla Viadrusa 14kW chce tylko 508l. Dla większego odpowiednio więcej.

Co do bufora przy Blaze i Viadrusie. Visual palisz by go nie przegrzac. Skończy się to grzejesz pod nową. I tyle. Mógłbyś mieć i 200l i sobie radzić. Tylko odpalać kilka razy dziennie.

Blaze działa na podobnej zasadzie tylko nie gaśnie. Ilością wkładu regulujesz ile spalisz, później czekasz (niestety minimum to pol komory). Ale kluczową jest modulacja mocy.
Potrzebujesz 6kW w przeciętny zimowy dzień. Viadrus odzie na pełnej bo musi i na godzinę odkłada 8kWh do bufora. Blaze może iść na 7,5kW i odkłada tylko 1,5kWh na godzinę. Bufor muzę być na ten okres kilka razy mniejszy.
Sama regulacja już załatwia sprawę. Blaze niepotrzebny. To ma też zaje-świetny producent Attack, choć to raczej po czeskich cenach. Po cenach w PL już tylko bardzo bardzo fajny ;] i ma to Vigas/Solarbayer. Jedna sprawa jest taka że Blaze ma modulacje certyfikowana. To jeden z kilku kotłów który nie ma mocy nominalnej. Comfort zduszony do 50% ma jeszcze wyższa sprawność. Zobaczymy jak Praktik.

Blaze ma to do siebie że mając dobrze dobrany kocioł po rozładowaniu przychodzisz i palisz dalej albo palisz mając warstwę węgla drzewnego. Sprawdzałem w gorniaku. To też przekłada się na sprawność. Nim nie ma dużej warstwy żaru to kocioł jest jak zimny motor samochodu. Chyba na rozpalanie nie w certyfikacie ED 3% sprawności.
Niby bajer w tym Blaze. Możliwe że nie. Tylko ma jeszcze masę innych zalet.

Praktik 25kW ma kosztować tyle co Comfort 20. Zobaczymy. Mnie ten tys czy półtorej już nie zbawi. Szczelnie że to i tak tanio bo nie muszę kupować 3000l bufora jak z Defro. Bo co tego się to sprowadza.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde. I znowu o Praktik. Nie wiem z którego konta pisze bo przeglądałem stare śmieci i znowu android się sypnal.

Musi mieć bufor jak twoje modelowe zapotrzebowanie mniejsze niż moc max kotła. Dla kotła 25kW ile to ma być to nie wiem. Ustawiona moc nie ma znaczenia. Nie mam dostatecznej wiedzy w temacie. Nie interesowało mnie to.

Reszty pewno się dowiem, tylko nie licz na to że bufora nie będziesz potrzebował. Raczej za małe zapotrzebowanie.
Moim zdaniem to zle czasy na zmianę kotła.

Policz sobie. Jak masz zapotrzebowanie 25kW przy - 20*C ,to przeciętny dzień zimy wymaga ok 12kW (przy 1 6*C). Z proporcji wyjdzie Ci przy jakiej temperaturze możesz grzać non stop z mocą 7,5kW. Później przelicz choćby dla zapotrzebowania 22kW. Już wszystko będzie inaczej.

Tyle wiem.
Nie interesowało mnie to bo muszę mieć bufor bo po modernizacji spadnie mi z 25 na 8,5-9,5kW a kocioł 12-40kW chce mieć.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłowlasciwe.pl  obliczyło zapotrzebowanie na duży mróz -22 na  13 kw . Ale mam w planie docieplić jeszcze dom . Więc potrzebuje bufora na 13kw ? Ale jak będę palił większość sezonu na 7,5 kw  to dobrać bufor do 7,5kw czyli jakieś 400 l? Już się gubię w tym , a nie ukrywam bufor 400 litrów to nie problem i wejdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbyś zapotrzebowanie powyżej 7,5 to nie ma tematu i nie potrzebujesz bufora, zobacz jakie będziesz miał średnie zapotrzebowanie przy twoim domu po termomodernizacji a suwak najlepiej przesuń na Szczecin bo zimy ostatnio są jakie są. 

Blaze podaje że czas palenia to 8h, 8h*7,5KW=60KW, od tego odejmij zapotrzebowanie budynku na 8h i dobierz pojemność bufora aby pomieścił to co zostanie.  Jeśli miałbyś zapotrzebowanie na poziomie 3KW (myślę że masz większe) to potrzebowałbyś jakieś 600L zakładając że podgrzewasz wodę z 30 do 80 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od razu bierz większy. Różnica jest minimalna. Chyba że chcesz tam sobie dać pawlacz;] nad buforem i robić szynkę dojrzewająca.

W te miejsce wejdzie Ci i 800l albo i można pokombinować jak pisałem.
Dużo większy komfort ale co ważniejsze możesz o Viadrusa powalczyc.

Tylko...
To jest właśnie na max zwalone w czystym powietrzu. Kupujesz kocioł jako pierwszy a w zasadzie to powinien być ostatni element. Bo pościgu będzie przewymiarowany.

Policz dla ocielonego domu. Czyste Powietrze ma normy jak musisz docieplic. Zobacz czy Ci to zgra. Bo policzyć dla wełny 30cm na dachu a on tego nie dźwignię.
Z mniejszym zapotrzebowaniem Viadrus zyskuje bardzo dużo na racji bytu.

Jakbyś zrobił kompleksowa modernizację to zapotrzebowanie powinno być ok 5-5,5kW. Wtedy bufor 800l czy 1000l to już bardzo duży komfort. Pod warunkiem banalnych umiejętności palenia.
Jedyny problem ze Viasrus musi mieć pompę w obwodzie kotlowym. Jednak w wypadku braku zasilania jej brak nie będzie ważny. Pod warunkiem że dasz duże przekroje rur między kotlem i buforem.
Sam długo walczyłem by mieć żeliwo ale no niestety :( choć Blaze czy Attack mi to zrekompensuja:)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, robert1991 napisał:

Jeśli miałbyś zapotrzebowanie powyżej 7,5 to nie ma tematu i nie potrzebujesz bufora, zobacz jakie będziesz miał średnie zapotrzebowanie przy twoim domu po termomodernizacji a suwak najlepiej przesuń na Szczecin bo zimy ostatnio są jakie są. 

jeżeli docieplę tak jak chce to przeciętnie wychodzi mi 3,1 kw + 3 kw na wodę w przeciętny zimowy dzień .  Ale wiadomo nie zrobię pełnej modernizacji w jeden sezon .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

8h*7,5KW=60KW, od tego odejmij zapotrzebowanie budynku na 8h i dobierz pojemność bufora aby pomieścił to co zostanie.  Jeśli miałbyś zapotrzebowanie na poziomie 3KW (myślę że masz większe) to potrzebowałbyś jakieś 600L zakładając że podgrzewasz wodę z 30 do 80 stopni. 

 

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

10-12 h a raczej 12-14. I grzejemy do 95*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DzonyZerg napisał:

W te miejsce wejdzie Ci i 800l albo i można pokombinować jak pisałem.

Ale jeżeli będę miał 800 l i będe palił na 7,5 kw w Praktik to ja wogóle nagrzeje ten bufor ? Ile będzie się nagrzewać instalacja ? A 800 nie będzie za mały do Viadrusa ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DzonyZerg napisał:

To było odnośnie Viadrusa. Przy Blaze to bym jakieś z 200l na ścianę wrzucił i powinno starczy. Albo zamówił prostopadloscian do samego sufitu.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

No i właśnie zainteresowałem się tym kotłem ze względu na mały bufor . To rozwiązało by problem z miejscem . Tylko to 200 l szybko by się nagrzało i długo nie ogrzeje domu. I musiałbym kilka razy rozpalać  ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj 15cm grafitu na ściany i 25cm wełny na górę (nie patrz że to strop). Takie są mniej więcej normy.

200l tak na moje oko. Policzy się. Z tym kotlem nie rozpalasz. Wracasz, trochę drognego, najlepiej jeszcze trocin. Szykujesz drzewo. Już pali dobrze, ładujeszi dziękuję.

Właściciel firmy mi pisał że na buku jak dobrze ułoży to mi w domu trzyma zar 30h.

Palisz, gdy rozladujesz robisz operacje jak u góry.

Jak kocioł nie jest przewymiarowany to z moich wyliczeń wychodzi ze nawet przy tych zimach w ostatnich latach to palisz w pazdzierniku i gasisz dopiero w kwietniu.

I to mówię o kotle jak na być u mnie 12-40 na 9kW domu.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz dawać nie za duża dawkę opału. Kocioł ma się wypalić szybciej niż naladuje.

W tej koncepcji wracamy do klasyki. Grzejesz kotlem a nie buforem. Nie dobierasz bufora do domu to kocioł. Bufor ma wziąć aktualny nadmiar.

 

Realnie to sprowadza się do tego że poprostu chodzisz i dokładasz mniejsza dawkę na dzień, większa na noc. To jedyna trudność.

Gdyby bufor był większy to wtedy problemu da mniejsze.

Jak rodzice siedzą w domu to dla bezpieczeństwa mogą dawać zawsze pol komory i dziękuję.

 

Gorzej masz tak ja. Tylko econnect i wszyscy domownicy będą mieli alarm na telefonie. Rodzicom możesz dołożyć sterownik z termostatem i tam im będzie pikac itd.

 

Myślę że z dawkowaniem np do Viadrusa jest jeszcze większy problem. Z Atmosem miałem spore problemy. Mniej więcej jak w tym co omawiamy. Mały bufor i duży odbiór domu. I kurcze było ciężko.

Tutaj nie ma problemu bo poprostu mniej nagrzeje i szybciej będziesz musiał iść dołożyć.

Sprawa jest taka że idziesz zobaczyć i przy okazji poprostu dokładasz. I ciężko przedobrzyc. W Blaze poprostu wkładasz i przychodzisz gdy musisz. Masz informacje kiedy wszedł w postój i ile masz bufora. Trzeba dać to cie zawola.

We Viadrusie dasz za mało to zgaśnie a bufora nie napełnisz a ciągle masz chęć by jednak dołożyć. Takie rzeczy jak bufor powinny mieć rezerwę. Sądzę że komfort jest dużo większy. Choć z drugiej strony to się przyzwyczaisz, jak właściciel Atmosa o którym pisze.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kocioł reklamowany jako nie wymagający buforu realnie go potrzebuje i najlepiej mieć większy ....Ale jak będzie chodził na 7,5 kw  to ile zajmie mi naładowanie takiej 800 l beczki ? Bufor jest jak kolejny grzejnik, więc czy nie będzie problemu z tym ,że pale pale a grzejniki zimne. No wiadomo mogę podnieść moc i naładować bufor ... i dochodzimy do tego że ten kocioł jest jak każdy inny kocioł zgazowujący ?  Piszą ,że bufor może być mniejszy bo można ustawić na 30 procent  .Ale wtedy trzeba uważać żeby nie przesadzić i dokładać niepełno ....skomplikowane to strasznie wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od odbioru budynku, bufor będzie przejmował nadmiar, pamiętaj że woda w buforze układa się warstwami, gorąca na górze zimna na dole  i podpięcie grzejników dajesz na samą górę, a jak ustawisz na mniejszą moc to on po prostu będzie dłużej palił a zasyp i tak dajesz pełny...

Bufor-w-instalacji-Siedlaczek235-4-300x2

 

 

rysunek 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.