Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Bruzdowanie. Czy Warto?


Jockey

Rekomendowane odpowiedzi

Załóż zawór czterodrożny i dodatkową pompę. Ustawisz sobie odpowiednią temperaturę i możesz puszczać 70 stopni na instalację. Najlepiej założyć cały komplet. Nazywają to zespół mieszający. Potem wyregulować przepływy na pętlach i cieszyć się ciepłem. Jak chcesz utrzymać wszędzie taką temperaturę jaka tobie odpowiada, to musisz zainwestować w sterownik. Nie musi to być jakiś wyrafinowany system za wszystkie pieniądze. Są dostępne sterowniki bezprzewodowe, ale są droższe od przewodowych. Można też podłączyć taki sterownik do internetu, zbierać statystyki i wyciągać wnioski, lub po prostu się tym bawić.

Ale podstawa, to dobrej jakości rurki. Jest na rynku dużo chińskich rurek niewiadomej jakości. Ja osobiście nie spotkałem się z przypadkiem awarii takiej rurki. Jedynie z internetu słyszałem że taka rurka pękła bratu szwagra od ciotki koleżanki. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, wacio1967 napisał:

Całą podłogówką steruje sterownik, który zbiera dane z czujników z każdego pomieszczenia. Każde pomieszczenie może mieć inną temperaturę. Nie mam żadnej pogodówki.

Chyba drugi uzytkownik na tym forum (zaraz po mnie) ktory tez wyobraza sobie ze to ma prawo dzialac.

Aczkolwiek posiadanie pogodowki wcale nie wyklucza sterowania rozproszonego, mozna to fajnie polaczyc.

Najwaznszejszy w tym wszystkim jest sterownik. Widzialem ze masz jakiegos Techa. Akurat ten nie trafia do mnie ale jesli jestes zadowolony to ok.

 

29 minut temu, zibis5 napisał:

Ja mam mieszane tzn. grzejniki i podłogówke tylko w jednym pomieszczeniu z zaworem RTL, także wachania temperatury wody mogą być większe. Dlatego wydaje mi się że rurki nie mogą być blisko płytek bo jak zacznie się to nierówno nagrzewać to mogą mi popękać.

No mojego nosa tez bym nie ryzykowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PioBin napisał:

Najwaznszejszy w tym wszystkim jest sterownik. Widzialem ze masz jakiegos Techa. Akurat ten nie trafia do mnie ale jesli jestes zadowolony to ok.

Wszystko zależy od tego, co ktoś oczekuje. Ja szukałem akurat sterownika, który pokazuje temperatury pomieszczeń w jednym miejscu. Padło akurat na Techa, bo ma wszystko co chciałem, dodatkowo jest produkowany w Polsce i ma bardzo sprawny serwis. Wiem, bo ostatnio uwaliłem sobie sterownik jak kombinowałem ze swoim softem. Naprawa trwała jeden dzień i kosztowała 100 złotych za własną głupotę. :-) Ale po to jest tylu producentów, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio teraz, jak było chłodno i temperatury były poniżej 16 stopni, pogodówka załączała mi podłogówkę z temperaturą ustawioną na 26 stopni na zaworze 3D termostatycznym i podłoga nie była już w odczuciu zimna, tylko taka akurat. W takim przypadku wzrasta zużycie opału o ok. 1 do 1,5 kg/dobę. Normalnie w okresie letnim zużycie opału do ogrzania wody CWU zamyka się w przedziale 2,5 - 3 kg/dobę, gdy załącza się podłogówka wzrasta do  ok. 4.

Ja jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony. Gdy byłem jakiś czas temu na etapie decyzji, czy robić bruzdowanie czy nie, to byłem pełen obaw, co wyraziłem na początku tego tematu, ale teraz gdybym miał podjąć decyzję jeszcze raz, to zrobiłbym to bez najmniejszego wahania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2019 o 15:10, zibis5 napisał:

Ja chcę zasilić to z instalacji w której temperatury są czasami ponad 60 stopni i zastosować zawór termostatyczny ograniczający przepływ gdy temperatura wyższa od zadanej.

Najważniejsze to założyć ten zawór na powrocie. Ten zawór ma ograniczyć temperaturę powrotu. Nigdy tego zaworu nie stosowałem u siebie, bo nie miałem potrzeby. Ale tak na logikę, to jak taki zawór ma być na powrocie (na zasilaniu może nie spełniać swojej roli), to mogą zdarzać się momenty, że do podłogówki pójdzie wyższa temperatura. Ale z drugiej strony, to przez tą krótką chwilę nie ma możliwości rozgrzać do tego stopnia podłogi że kafle zaczną pękać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Z racji tego że, sezon na ogrzewanie otwarłem dwa tygodnie temu, to mam pierwsze przemyślenia na temat tego co zrobiłem.

Ktoś tam wcześniej pisał, że ciepło nie będzie się kumulowało w wylewce, tylko będzie się gdzieś traciło. Miał w 100% rację. Przez kilka dni tak miałem ustawiony system, że jak było ciepło na dworze i pomieszczenia były dogrzane po nocy, to system odcinał pętle na zaworach i podłoga sobie stygła. Piec ustawiony na 32 stopnie. Tam gdzie mam tradycyjne ogrzewanie podłogowe, to pomieszczenie długo się nagrzewało i powoli stygło. Tam gdzie podłogówka jest w bruzdach, efekt jest odwrotny. Szybko się nagrzewa i szybko stygnie. Niestety takie ustawienie generuje duże koszty (około 5 zł na dobę).

Postanowiłem zmienić ustawienia i we wszystkich pomieszczeniach i zadałem temperaturę na 23 stopnie (tylko po to, aby zawory były cały czas otwarte), a piec ustawiłem na 21 stopni. Niestety to ustawienie też się nie sprawdziło. Po prostu woda w układzie miała temperaturę 22 stopni i piec nie chciał ruszyć. Dopiero po trzech dniach zaskoczył, ale i tak nie nagrzał pomieszczeń do 21 stopni, tak jak bym chciał. Przez te kilka dni średnia mi wyszła około 0,40 zł na dobę.

Więc dźwignąłem temperaturę na piecu do 24 stopni. Teraz mam swoje w okolicy 21 stopni, a co ciekawe, to podłogi nie emitują zbyt dużo ciepła. Powiedziałbym że są nawet chłodne. Mam jeden korytarz bez ogrzewania i na jego podstawie jedynie mogę stwierdzić że jest różnica w temperaturze. We wszystkich pomieszczeniach podłoga jest w granicach od 24,2 do 24,6 . Jedynie na tym korytarzu bez ogrzewania jest 21,3.

Reasumując, śmiało mogę stwierdzić że jest różnica między tradycyjnym ogrzewaniem podłogowym, a bruzdowaniem.

Czy ciepło ucieka z bruzdowanej podłogi ? Tak, ale najpierw do pomieszczenia, a potem w beton. Mi to odpowiada. Beton może sobie być zimny. Ważne że ja mam ciepło.

Czy podłoga się przegrzewa ? Nie. Mam ten komfort, że mam tylko ogrzewanie podłogowe i ograniczyłem temperaturę na piecu. Max jaki mogę osiągnąć, to 45 stopni. Niżej nie dało się go ustawić.

Czy podłoga jest równo rozgrzana ? Tak. Po kilku godzinach podłoga jest równomiernie rozgrzana.

Czy pomieszczenie prawidłowo się nagrzewa ? Dla mnie tak. Po kilku minutach od uruchomienia czuć pierwsze ciepło od podłogi, ale jest nierównomierne. Tradycyjna podłogówka od razu jest prawie równomiernie rozgrzana, ale potrzeba na to przynajmniej godziny.

Czy są oszczędności ? Na tym etapie nie jestem w stanie stwierdzić. W zeszłym roku w pomieszczeniach w których nie przebywam na co dzień i w sypialni miałem 18 stopni ustawione. Teraz do końca września nie będę zmieniał ustawień i wszystkie pomieszczenia grzeje do 21 stopni cały czas. Na chwilę obecną wychodzi około 4 zł na dobę, ale grzeję cały dom do 21, a nie tak jak w zeszłym roku połowa 18, a połowa 21. W poprzednich latach średnia wahała się około 6,28 zł na dobę w miesiącu wrzesień.

Czy polecam ? Tak, jak najbardziej. Dla mnie same plusy. Brak grzejników na ścianach. Lepszy komfort termiczny. Rano stawiam stopy na podłodze i dalej chce mi się spać :-) , czyli nie ma już efektu szoku termicznego dla stóp. Niższe koszty ogrzewania. Brak szumów z grzejników.

Czy się opłaca ? Pojęcie względne. Patrząc na koszty jakie poniosłem, to zwróci się to za kilka, lub kilkanaście lat. Na rok, może zaoszczędzę około 500 zł. Kosztowało mnie to około 5000 zł. Łatwo policzyć, wychodzi 10 lat. Czas pokaże. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po uruchomieniu podłogówki zużycie węgla wzrosło ok 5kg/dobę i utrzymywało się na tym poziomie przez ok 5 dni. Następnie wróciło do poprzedniego poziomu, czyli najpierw było zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, aby wygrzać wylewkę i widać trwało to ok. 5 dni, a potem wróciło do normy, a podłoga została już ciepła... 06.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz bardzo podobny efekt jak u mnie. Zresztą zawsze tak było, że na rozruch idzie dużo energii. Z końcową oceną jednak trzeba poczekać do wiosny. W tedy będą miarodajne wyniki.

W tym roku podpiąłem net do ogrzewania i ciekawe wnioski można z tego wyciągnąć. Na przykład o ile spada temperatura przy uchylonym cały czas oknie.

Zielone to sypialnia. Cały czas uchylone okno.

Jasno niebieskie. Pomieszczenie do którego rzadko zaglądam. Chciałem wywietrzyć, a zapomniałem o zamknięciu okna.

Ciemno niebieskie. Łazienka, która nagrzewa się od słońca. 

2019-09-21_122319.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2019 o 22:33, PioBin napisał:

Chyba drugi uzytkownik na tym forum (zaraz po mnie) ktory tez wyobraza sobie ze to ma prawo dzialac.

Nie jestem hydraulikiem,nie znam się instalacjach itd,ale właśnie takie rozwiązania widuję za granicą to znaczy w każdym pokoju jest czujnik temperatury,który to wysyła sygnał do rozdzielacz (?) w razie potrzeby ciepła.

Każde pomieszczenie ma swój czujnik/regulator. Działa to na tej samej zasadzie co bezprzewodowe głowice,które uruchamiają kocioł.

Temat tyczy się ogrzewania podłogowego,więc zapytam czy ktoś z Was użytkuje ogrzewanie podłogowe,które jest schowane nie w wylewce,lecz w podłodze drewnianej? (puls lustra itd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

właśnie takie rozwiązania widuję za granicą to znaczy w każdym pokoju jest czujnik temperatury,który to wysyła sygnał do rozdzielacz (?) w razie potrzeby ciepła.

Robią (tez nie wszyscy i wszędzie dobrze) ponieważ:

a) nie stać ich na tanie rozwiązania, czyli ktoś policzył ze ma to sens,

b) cenią sobie komfort,

c) a + b

d) nie ma tam naszych projektantów a nasi hydraulicy robią rurki a nie sterowanie,

e) nie czytają „forum info ogrzewanie” i nie wiedza ze można taniej...

ps. przepraszam ze nie w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin

W sumie nie wiem co wybrać bo nie znam cen systemów,ale koszt takiego zwykłego przekaźnika pokojowego to jakieś 200zł.

Do tego dochodzi pewnie jakaś centrala/odbiornik.

A jaka to była wylewka to nie wiem,natomiast w wielu domach spotkałem się z ogrzewaniem podłogowym robionym na płytach drewnianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak zaawansowany chcesz mieć system.

Sterowanie ma być w każdym pomieszczeniu, czy tylko z jednego miejsca.

Przewodowe, lub bezprzewodowe.

Z podłaczeniem do internetu, czy bez.

Sterowanie pompy, pieca, zaworu mieszajcego itd.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jak napisałem wcześniej. Najpierw musisz określić co masz. Czyli piec, instalacja, jakieś zawory etc.Wtedy będzie można dobrać elementy i zastanowić się czy montować podstawę czy z bajerami. Ewentualnie podstawę z możliwością rozbudowy.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna ważna rzecz:

WENTYLACJA

Jak ktoś ma rekuperację i na chama wieje z punktu A i zasysa z punktu B to po co mu ogrzewanie strefowe, jak mu masa powietrza o jeszcze innej temperaturze wszystko przeciska?
Co do systemów z termostatami - jak ktoś chce mase bajerów to pewnie wyjdzie drogo, ale postawienie instalacji na np. AURATONie po kablu wychodzi całkiem nieźle. Oczywiście chińszczyzna, ale po kablu to co komu zależy, jak cała instalka wyjdzie z 2 razy taniej od Salusa i z 3 razy taniej od Techa... Jak odbiornik padnie to za 60-120 jest nowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak wygląda w złym miejscu zamontowany czujnik temperatury. Co prawda, to pomieszczenie się nagrzewa, ale nie aż tak bardzo jak pokazuje to wykres.1511029093_TECHsocenaczujnik.thumb.gif.8a936efb5018dbc957442ff21f27c342.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł pierwszy rachunek za gaz.

Za wrzesień 90 zł. W okresach letnich jest około 70 zł. Więc za cały wrzesień grzania wyszło 20 zł.

Temperatury wiadomo jakie były, więc na radość jeszcze trzeba poczekać.

Od kilku dni jest troszkę zimno i wietrznie, więc przy ustawieniach pieca na 24 stopnie temperatura w pomieszczeniach na chwilę obecną spadła o jeden stopień. Dzisiaj piec ustawiłem na 30 stopni, zobaczymy jaki będzie efekt za tydzień.

Podłogi bruzdowane i z tradycyjnym ogrzewaniem podłogowym na chwilę obecną nie wykazują żadnych różnic. Wszystko równomiernie rozgrzane. Wszystkie podłogi temp. od 24,3 do 24,6. Korytarz bez ogrzewania 19 stopni. Ściany i sufity około 20 stopni.

To tyle na dzisiaj. Za tydzień następna relacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ,mam pytanie odnośnie tego frezowanego ogrzewania. Czy dalej jesteście zadowoleni pytam bo jestem zainteresowany tego typu rozwiązaniem  a opinie użytkowników są najlepsze i tylko tu na tym forum coś można podpatrzeć i Wymienić spostrzeżenia. Dzięki  widzę ze użytkownik Wacio 1967 ma już doświadczenie praktyczn więc będę bardzo wdzięczny za każda opinie i radę . Jak każdego kto już to użytkuje. Pozdrawiam 

Edytowane przez Pawcio2019
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2019 o 16:21, wacio1967 napisał:

No i przyszedł pierwszy rachunek za gaz.

Za wrzesień 90 zł. W okresach letnich jest około 70 zł. Więc za cały wrzesień grzania wyszło 20 zł.

Temperatury wiadomo jakie były, więc na radość jeszcze trzeba poczekać.

Od kilku dni jest troszkę zimno i wietrznie, więc przy ustawieniach pieca na 24 stopnie temperatura w pomieszczeniach na chwilę obecną spadła o jeden stopień. Dzisiaj piec ustawiłem na 30 stopni, zobaczymy jaki będzie efekt za tydzień.

Podłogi bruzdowane i z tradycyjnym ogrzewaniem podłogowym na chwilę obecną nie wykazują żadnych różnic. Wszystko równomiernie rozgrzane. Wszystkie podłogi temp. od 24,3 do 24,6. Korytarz bez ogrzewania 19 stopni. Ściany i sufity około 20 stopni.

To tyle na dzisiaj. Za tydzień następna relacja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super, ja właśnie założyłem PC 16 kw i przy grzejnikach to trochę lipa .Na piętrze mam ok 100m do przerobienia a na dole drugie 100 tyle że może być zrobione w sposób tradycyjny .I zastanawiam się czy temp zasilanie musi być różna czy taka sama i jak wyglada sprawa z panelami . Najchętniej pogadalbym przez tel.a rachunki i temp są ok.Ja bym chciał ok 23 stopnie mieć w pokoju. Dziękuję  za każde informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura zasilania podłogówki to 28 stopni.

IMG_20191109_152903.thumb.jpg.ee08201438e9d241aef3bf5dd7a2b5ac.jpg

IMG_20191109_153012.thumb.jpg.0f8218ddaf73ad65e5a8c2146fb7440e.jpg

 

Temperatura podłogi na terakocie

IMG_20191109_153400.thumb.jpg.230450f74776944516d09f890d25f4e8.jpg

 

temperatura podłogi na panelach

IMG_20191109_152738.thumb.jpg.eb00e575d4cf6cfa6b9d05261a862624.jpg

 

Temperatura w domu gdzie podłogówka 24,5 stopni, grzejniki zimne - głowice ustawione na 23 stopnie.

IMG_20191109_153305.thumb.jpg.32ad77042f0ba6e15a17daf8f3f93a0c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam użytkownika  Yockey i dziękuję za super przekaz. Jestem coraz bardziej pozytywnie nastawiony na to rozwiazanie dzięki tej opini . Myślałem ze różnice między panelami a płytkami są kolosalne a tu różnica żadna. Skoro mogę jeszcze za pytać to mam pytanie czy panele Masz dedykowane do tego typu ogrzewania i co pod nie dałeś oraz jaki jest rostaw rur.Jeszcze raz bardzo dziękuję bo opinie monterów to wiadomo ,ale opinia użytkownika to rzecz w necie mało spotykana a chętnych z obawami o dzialanie tego rozwiązania pewnie jest wielu.  Dzięki i pozdrawiam serdecznie .

Edytowane przez Pawcio2019
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.