Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Bruzdowanie. Czy Warto?


Jockey

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już zrobisz bruzdowanie, to rurki zalewaj jakąś masą plastyczną. Nie wiem co w tamtych rejonach jest dostępne. W ten sposób uchronisz instalację przed naprężeniami.

22 godziny temu, qnstie napisał(a):

w tej części Włoch podłogi robi się z cegły posadzkowej, która sama z siebie ma dodatkowe 3.5cm (nie licząc kleju)

To jest jakiś wymóg, czy zwykła moda ? 3,5 cm grubości będzie długo się nagrzewać.

22 godziny temu, qnstie napisał(a):

Wprawdzie może być tak, że ze względu na słabą izolację pod betonem de facto nagrzewać się będzie cały strop

Ciepło zawsze ucieka do góry. Ja mam taki efekt, że tam gdzie mam bruzdowanie, to robi się szybko ciepła, a tam gdzie jest podłogówka z "prawdziwego zdarzenia", to czekam o wiele dłużej na zmianę temperatury. Brakiem izolacji na piętrach nie przejmuj się za bardzo. Gorzej jak brak izolacji byłby na gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2023 o 14:10, wacio1967 napisał(a):

Jak już zrobisz bruzdowanie, to rurki zalewaj jakąś masą plastyczną. Nie wiem co w tamtych rejonach jest dostępne. W ten sposób uchronisz instalację przed naprężeniami.

To jest jakiś wymóg, czy zwykła moda ? 3,5 cm grubości będzie długo się nagrzewać.

Ciepło zawsze ucieka do góry. Ja mam taki efekt, że tam gdzie mam bruzdowanie, to robi się szybko ciepła, a tam gdzie jest podłogówka z "prawdziwego zdarzenia", to czekam o wiele dłużej na zmianę temperatury. Brakiem izolacji na piętrach nie przejmuj się za bardzo. Gorzej jak brak izolacji byłby na gruncie.

Dzięki!
Tak, oczywiście, zaleję je czymś cementowym, zgodnie z Twoimi wcześniejszymi poradami, może Atlasem SMS 30.

Cegła podłogowa to zdecydowanie moda/zwyczaj, ale dzięki temu domy mają swój niepowtarzalnych charakter. Zdaję sobie sprawę z tego, że to mocno podwyższa pojemność cieplną domu i wydłuża nagrzewanie, coż - takie życie 🙂

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Cześć wszystkim! 🙂
 

Zastanawiam się nad podłogówką frezowaną, mieszkanie 75m2 od dewelopera oddawane w tym miesiącu, środkowa kondygnacja (pod sąsiad, nad sąsiad). Za ogrzewanie odpowiada współdzielony na cały blok kocioł gazowy. Chcę ją podłączyć w miejsce grzejników (deweloper prawdopodobnie wyrazi mi na to zgodę). 5 cm wylewki + 5 cm styropianu pod (nie spodziewam się jakichś zimnych temperatur od spodu, jako że sąsiad prawdopodobnie będzie utrzymywał warunki do życia). Pytanie jest tylko czy jest sens robić to z uwagi na koszty ogrzewania (mieszkanie od zewnąrz z 2 stron)? Czytałem tutaj w wątku, że niektórym koszty znacznie wzrastają (2,3 razy), więc trochę obawiam się tej zmiany. 

Jestem w stanie przełknąć te grzejniki jeśli koszty ogrzewania się zwiększą albo pozostaną na zbliżonym poziomie, jednak wolałbym się ich pozbyć.

 

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.01.2024 o 21:06, tomska napisał(a):

Cześć wszystkim! 🙂
 

Zastanawiam się nad podłogówką frezowaną, mieszkanie 75m2 od dewelopera oddawane w tym miesiącu, środkowa kondygnacja (pod sąsiad, nad sąsiad). Za ogrzewanie odpowiada współdzielony na cały blok kocioł gazowy. Chcę ją podłączyć w miejsce grzejników (deweloper prawdopodobnie wyrazi mi na to zgodę). 5 cm wylewki + 5 cm styropianu pod (nie spodziewam się jakichś zimnych temperatur od spodu, jako że sąsiad prawdopodobnie będzie utrzymywał warunki do życia). Pytanie jest tylko czy jest sens robić to z uwagi na koszty ogrzewania (mieszkanie od zewnąrz z 2 stron)? Czytałem tutaj w wątku, że niektórym koszty znacznie wzrastają (2,3 razy), więc trochę obawiam się tej zmiany. 

Jestem w stanie przełknąć te grzejniki jeśli koszty ogrzewania się zwiększą albo pozostaną na zbliżonym poziomie, jednak wolałbym się ich pozbyć.

 

Dzięki za pomoc!

Mam podobną sytuację ..... koszt frezowania i przeróbki nie jest straszny zastanawiam się co będzie się dziac z podłogą bo nie mam możliwości wylać nic nad rowki  czyli defacto będzie 1 cm elastycznego kleju nad rurką i klej pod płytką -  i czy jest to bezpieczne - ogrzewanie mam z sieci miejskiej ale grzejniki są straszne 3 panelowe i zakłócają projekt wnętrza

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewka 5 cm, to trochę mało. Wszyscy zalecają minimum 7 cm.

Czy to ma sens ? Jak najbardziej. W waszych przypadkach chodzi o zlikwidowanie grzejników. Nie wiem jak rozliczane jest ciepło ze wspólnego kotła gazowego. Jedno jest pewne. Musi być grupa pompowo-mieszająca, która nie dopuści do przegrzania podłogi. Sąsiedzi będą korzystać z wyższych temperatur.

Co do zalania rurki, to nie ma problemu. Zalewasz to potem czymś plastycznym. Ważne, aby beton łączyć z betonem, a anhydryt z anhydrytem. Na to wszystko kafle, panele, lub coś innego. U mnie działa. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich.

Z ciekawością przeczytałem cały wątek rozważając likwidację grzejników i montaż bruzdowanej podłogówki. Zmiana po pierwsze ma na celu zwiększenie komfortu cieplnego, po drugie optymalizację ustawności pomieszczeń i po trzecie - jeżeli takowa zmiana pozytywnie wpłynęłaby na ograniczenie zużycia energii to byłoby już całkiem super. 

Obecnie posiadam ogrzewanie mieszane - część pomieszczeń z podłogówką, reszta (większośc) z grzejnikami. Stosunek podłogówki do grzejników to ok. 30/70. Dom 150m2 z 2008 roku, 2 kondygnacje (parter z poddaszem użytkowym). Pierwotnie ogrzewany kotłem na ekogroszek, rok temu została założona pompa ciepła.

Generalnie mam trochę wątpliwości przed przystąpieniem do tej zmiany i prosiłbym osoby posiadające doświadczenie w temacie o podzielenie się własnym doświadczeniem. 

Po pierwsze zastanawia mnie czy łączenie tradycyjnej podłogówki z bruzdowaną nie spowoduje jakiś komplikacji np. w kwestii ustawienia odpowiedniej temperatury zasilania? Ze względu na różnice w budowie wydaje mi się, że przy takim mieszanym układzie frezowana podłogówka będzie musiała być zdławiona na rotametrach, tak żeby nie przegrzewać pomieszczeń w stosunku do pomieszczeń z tradycyjną podłogówką? Czy ktoś z Was ma doświadczenia z takim "mieszanym" układem?

Po drugie zastanawiam się jak taki układ zda egzamin przy połączeniu z pompą ciepła. Czy ktoś ma doświadczenie z PC i bruzdowaną podłogą i mógłby się podzielić wrażeniami? Czy trzeba na coś szczególnie zwrócić uwagę? Jak bardzo zagęścić rurki (myślę o rozstawie co 10cm) tak aby ogrzewać czynnikiem o jak najniższej temperaturze.

Po trzecie zastanawiam się co ułożyć na podłodze. Od razu zaznaczam że ceramika/gres odpada. Pierwotnie myślałem o desce podłogowej, ale mam obawy że bruzdowana podłogówka może oddawać za dużo ciepła co z kolei może negatywnie wpłynąć na materiał (rozsychanie itd.), poza tym drewno gorzej przewodzi ciepło. Z tych względów obecnie biorę pod uwagę panele winylowe - dobre mają podobne parametry przenikania ciepła jak ceramika przy jednocześnie zachowanej estetyce drewna. Tutaj pytanie czy ktoś z forumowiczów ma winyle na frezowanej podłogówce?

Po czwarte planuję docelowo pozostawić 4 grzejniki (wiatrołap, garaż oraz 2x drabinki w łazienkach). Czy można podłączyć grzejniki pod mieszacze z podłogówek? Czy takie rozwiązanie będzie działać?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, wrażenia i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.