Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viadrus u68 czy warto .


Kamil1986

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Chciałbym sięgnąć waszej rady odnośnie kotła Viadrus U68 . Chcę wymienić  u rodziców bardzo stary kocioł węglowy na kocioł wytrzymały i z odpowiednią mocą . Na dzień dzisiejszy w moich oczach wygrywa właśnie Viadrus U68 14 kw (90 metrów do ogrzania ) . Ale nie mogę znaleźć opinii jego użytkowników.  

Palone jest drewnem sezonowanym - buk. Instalacja otwarta .

 

Czy ktoś z was miał styczność z tym kotłem ? Warto ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczności nie miałem ale prawie już kupowałem. Podoba mi się ale...

 

Komora jest zbyt mała. Stalopalnosc 2h to zalość. Te 2h to nawet muszę nie być. Idziesz do kogoś na kawę i musisz rozpalac po powrocie.

 

Dlatego potrzebny jest większy bufor i większa moc niż wynika z potrzeb budynku.

Trzeba to przemyśleć. Idziesz do roboty to 7,5h nie będzie grzane, przez noc 6,5h nie będzie grzane. Policz sobie. Zobacz na YT jak wygląda rozpalanie i poczytaj w instrukcji ile trwa. Rozpiski i czasu schodzi kupię żeby 3 razy dziennie rozpalić.

 

We wrześniu wypuścili model U22 economy - bardzo tani i dlatego. Praktycznie to samo tylko bez powietrza pod ruszt. Zaczyna się chyba od 4,5 tys PLN.

 

Ogólnie U32/U38/U68 i teraz U22 Economy to w zasadzie ta sama konstrukcja. Poniżej jest wątek o U32:) Na początku U32 był w bodaj 3 wersjach na różne paliwa:)

 

Nie podoba mi się też bardzo niska maksymalna temperatura pracy. Bufor zgromadzi 12,5% mniej.

 

Zalecane paliwo jest też tylko do 12cm średnicy.

 

Poczytaj tutaj.

https://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/nove-viadrusy-u-38-a-u68-137280/?stranka_oblast=

 

Chrome przetłumaczy Ci cały wątek. Inne wątki też chyba jeszcze są. Trochę syfu tam jest bo to ich dobro narodowe ;] Skoda, Viadrus i krecik w TV musi być ;]

 

Chcesz żeliwo do drewna to mają P7C za... 24 tys :)))) cennikowo, choć W Czechach teraz jest na promocjach za ok. 14 tys. Bardzo mnie to kusi. Tylko raczej gwarancji nie będzie.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie . Kocioł będzie w domu rodziców. Oni już nie pracują  . Także zazwyczaj zawsze jest ktoś w domu . 

 2 h spalania to może minimum, nie wiem . Ale piszą w tabeli w instrukcji   ,że w 14 kw komora pomieści 13 kg drewna , a spala 3,7 kg/h . Wychodzi zatem,że po rozpaleniu nie dokładamy ok  3,5 godziny . Ile w tym prawdy nie wiem... Wiele zależy zapewne od paliwa . 

Na razie nie myślę buforze . Piec ma zastąpić stary piec żeliwny który się powoli rozpada . Ma ze 40 lat NO NAME . Kocioł węglowy 15 kw ale palone było drewnem więc moc pewnie była mniejsza jak te 15 kw , a instalacja bardzo się nagrzewała . Nowy kocioł  ma być nie skomplikowany , bez elektroniki tylko grawitacja . Grzejniki bez termostatów, chodzą na maxa . Jeżeli bufor w przyszłości to na grawitacji jeżeli jest to możliwe. 

Dlatego też nie interesują mnie kotły zgazowujące drewno  z masą elektroniki ,wymaganym buforem i z ceną zwalającą z nóg . Prosty kocioł . Szukam kotła do 7 tysięcy . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalopalnosc kalkulowalem w oparciu o deklarację kilkunastu czołowych producentów. (żadnego polskiego ;] nawet na debinie /buczynie 2,5h jest dyskusyjne. Miękkie drewno to raczej 1:25h.

Nie wiem czy Viadrus daje gwarancję przy braku bufora. Ta kwestia mnie nie interesowała.

Bez bufora nie widzę ogrzewania tym kotlem przy dużych mrozach. Może dlatego że muszę mieć te 18,5 stopnia. Może w starym budownictwie to się sprawdza, ja nie próbowałem.

Że starszymi osobami jest jeden problem. Prędzej czy później zaczynaja się trudności by same rozpalaly 2 czy 3 razy dziennie i niejaki co 2-3h dołożyć. Miałem taki problem w rodzinie to daliśmy groszek z wielkim zasypem by jakoś moc pomoc.
Jest jeszcze problem regulacji prawnych i tego że kotły muszą mieć bufor. Litera prawa to jedno, egzekwowanie jej to drugie ale... Pozyjemy zobaczymy.
Przyzwoity bufor i można tym grzać jak się jest w domu.
Myślę że ochrona powrotu jest bardziej niż wskazana. To nie te żeliwo co kiedyś. Do tego niby robione we Włoszech na zamówienie. To nie to co kiedyś.
Co do instalacji to się nie mogę wypowiadać musisz spytać kogoś innego.

Powiem tylko że trzeba mieć na uwadze że ten kocioł powinien chodzić na temperaturze 70-80 *C.
Bez tego raczej nie oczekuj dobrej efektywności spalania. To pociąga za sobą pewne zmiany w instalacji.
Przy małej temperaturze zabrudzi się ceramika. Producent wskazuję że to jeszcze pogorszy spalanie. Dlatego odradzili mi spalanie węgla w tym a dużymi literami zaznaczył że mieszanka węgla z drewnem to pewne problemy.

Myślałeś o czystym powietrzu? Wtedy jak jest gdzie można za nieduże pieniądze dać bufor i moc kotła taka na jaką komin pozwoli czy dołożyć wentylator wyciagowy. Wtedy to bardzo dobra sprawa. Niestety nie dla mnie.

Przeczytaj jeszcze DTR bo są jeszcze inne problemy ale nie pamiętam już jakie. Może mi się przypomni.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Chyba nie o tym mówiłem.

Dlatego myślałem że te 2h to tylko tak żeby bufor mógł byc mniejszy. Później patrzę, no i żeby żyć jakoś normalnie to i tak muszę mieć olbrzymi bufor i wielka moc.

Tylko jak do wzoru wrzucisz wartość "minimum 2h"? :)

No ale z tego wiem to nieważne. Mamy Ecodesign i mamy nowe kiepskie wzory.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ,że myślałem o programie ''Czyste powietrze'' . Ale nie mogę korzystać z dofinansowania na kocioł, ponieważ dom jest w zasięgu sieci gazowniczej , czyli albo gaz albo kupujesz kocioł  i sam opłacasz 100 procent . Natomiast ja chce zamontować kocioł na drewno z powodów ekonomicznych. Moich rodziców nie będzie stać na opłacenie ogrzewania gazowego w starym słabo na razie docieplonym domu . Natomiast z drewnem jest inna sprawa. Mamy swój las z którego pozyskuje dla nich drzewo opałowe ( buk , olcha ), mamy także dostęp do taniego drzewa bukowego .Węgiel mnie w  ogóle nie interesuje (choć teraz na stronie Viadrusa zmienili opis , i teraz to kocioł uniwersalny nie tylko na drewno.... )  .Po zainstalowaniu nowego źródła ciepła z 5 klasą i ecodesing, będę mógł uzyskać dofinansowanie na termomodernizację i np.bufor ciepła . Ja na razie mam budżet jaki mam i nie stać mnie na bufor . Więc wyjście najpierw kocioł potem ewentualnie bufor. A jak czytałem bufor nie sprawdzi się jeżeli najpierw nie docieplę dobrze domu i nie założę termostatów na grzejniki .Ochrona powrotu jest wymagana w instalacji otwartej ? Według instrukcji do instalacji otwartej potrzebny jest tylko zawór bezpieczeństwa. Ale się nie znam , muszę dopytać . Na razie rodzice są w dobrej formie . Jak się kiedyś pogorszy pomyślę alternatywach . Na razie szukam kotła na bardzo tanie paliwo , a jest nim drewno . Nie rozumiem tego rozpalania kilka razy dziennie.U rodziców rozpala się rano lub później w zależności od temperatury ., podkłada co 3 h i ostatni raz wieczorem . Dlaczego w nowym kotle mieli by rozpalać kilka razy w ciągu dnia ???

Edytowane przez Kamil1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Czystym powietrzu dopuszczone są kotły na biomasę a drewno jest biomasą - nawet jak w granicy działki jest gaz - doczytaj regulamin tylko nie ten który obowiązywał od 01.07.2019-29.07.2019

Regulamin z 1 lipca:

Warunkiem montażu kotła na węgiel, a od 1.07.2019 r. wszystkich kotłów na paliwo stałe, jest
brak możliwości podłączenia lub brak uzasadnienia ekonomicznego podłączenia do sieci
dystrybucji gazu.

Regulamin z 30 lipca:

Warunkiem montażu kotła na węgiel, jest brak możliwości podłączenia lub brak uzasadnienia
ekonomicznego podłączenia do sieci dystrybucji gazu. 

Edytowane przez robert1991
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu potrzebna jest zawsze a przy kotłach na drewno musi być dodatkowo wyższa temperatura żeby wszystkie procesy przebiegały prawidłowo i nie dochodziło do nadmiernego smolenia.

Kocioł ustawiasz np na 80 stopni a powrót masz 65.

Zaletą tych kotłów jest wysoka sprawność, palić bez bufora nie dasz rady, zawalisz wymiennik i ekonomia palenia zniknie.

Z dokładaniem też będzie problem, jeśli trzeba palić na maksa to później jest dłuższy przestój do następnego dokładania i żar Ci się wypala do końca i dlatego trzeba rozpalać od nowa.

W starych kotłach ludzie kisili opał, dokładali i kotły pracowały non stop na małej mocy.

Ja tak pale ale wymiennik wygląda tragicznie.

Ja bym poszedł w gaz, a zamiast szukać idealnego kotła z buforem ciepła skupił bym się na izolacji domu.

 

Edytowane przez kult5
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiadywales się u nich o ten gaz? Mnie powiedzieli ze:

Po 1 jest kryterium duchowi nawet jak masz powyżej 1600 to możesz się postarać. Po 2 jest kryterium uzasadnienia ekonomicznego podpięcia.

Po 3 uzasadnienie techniczne. Przypomniałem aucie że w nebyl budynku nie może być propan i gaz ziemny. Facet powiedział że to wystarczy. Nie muszę robić kosztorysu

Tylko żeby były kuchenki na butle i dziękuję. Pozoru się facet zapytał jakie dochody i powiedział że nie muszę nic.

A po 4 to wtorek to jedno a biomasa to drugie. I to jest bzdura że moja się zgodzić na pellet jak jest gaz. Drewno jest bardziej ekologiczne niż pellet a biomasę i tak tylko przeskakuje sieć cieplownicza. Czyli tylko sieć mogą narzucić gdy chcesz biomasę. Dopytaj. Tyle mi powiedzieli na infolinii.

 

Co do ochrony powrotu to poprostu mieszanie wody by do kotła wchodziło tyle ile trzeba. Albo kupujesz laddomat ale starczy zawór trofeum z pompa ale tańsze i lepsze rozwiązania.

Bufor ciepła jest liczony jak element kotła i samego bufora nie założysz. Tak samo kocioł i laddomat /ochrona powrotu.

 

Bufor się nie sprawdzi tak ma gdy będzie za mały. Ale będzie na przyszłość. Poprostu on jest zależny od zapotrzebowania budynku. Ocieplanie to będzie mniejsze.

 

No nie dołożysz co 2-2,5h to kościół zgaśnie i rozpalasz. Tylko chyba 8 kotłów podtrzymuje żar. To jest problem z Viadrusem.

 

A to co Viadrus pisze i co gada to nie będę komentował.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, robert1991 napisał:

W Czystym powietrzu dopuszczone są kotły na biomasę a drewno jest biomasą - nawet jak w granicy działki jest gaz - doczytaj regulamin tylko nie ten który obowiązywał od 01.07.2019-29.07.2019

 

Wielkie dzięki , nie wiedziałem o tej zmianie . Ale widzisz, Viadrus u68 był cały czas reklamowany jako kocioł na drewno . Teraz jako kocioł na drewno i węgiel . I nie wiem czy teraz przejdzie , muszę zadzwonić dopytać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na grawitacji powrót będzie miał odpowiednią temperaturę.

Da się pogodzić ten kocioł z ekonomią i drewnem.

Kupujesz u68 + DUŻY bufor np 2-3 tyś litrów.

Rodzice rozpalają rano i dokładają co 2 godziny aż do wygrzania bufora na maksa. Resztę dnia i nocy ogrzewanie pracuje na buforze aż do następnego dnia.

Jak jest ciepło to dokładają np 2 razy, jak zimno to np 5 razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kult5 napisał:

 

Kupujesz u68 + DUŻY bufor np 2-3 tyś litrów.

 

Nie ma szans , do kotłowni jak 800 wejdzie będzie dobrze . Jeżeli wezmę 14 kw to według popularnego wzoru potrzebuje nieco ponad 700 litrów. Ekonomie z drewnem zawsze mam. Samego zapasu drewna mam na kilka lat.

Edytowane przez Kamil1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że 800 to max . Wąskie drzwi . Mały metraż, tylko 90 metrów do ogrzania. Jeżeli zastosuje termostaty to może 800 wystarczy . Podobno 50 l na jeden kw powinno być . Dom ocieplony styropianem, okna plastiki wymienione 3 lata temu. Jeżeli skorzystam z programu będę docieplać dalej . 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodzi.

Jak się wydaje tyle pieniędzy to powinno to być dobrze pomyślane żeby eksploatacja nie była udręką.

Pojemność musi być dobrana do zapotrzebowania domu.

 Co innego przy kotle na pellet bo tam Ci się kocioł sam rozpali i nie ma problemu, bufor nie musi być duży.

W tym przypadku przy 1 rozpalaniu dziennie Twoi rodzice mogą być zadowolenie a już przy 2 będą narzekać że więcej z tym roboty niż przy starym kotle.

Bufor 1000 l maksymalnie przyjmie 60kWh.

Gdybyś znał zapotrzebowanie domu na ciepło to by było łatwiej.

Plusem termostatów jest to że wraca niższa temperatura i bufor lepiej się rozładowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor dobierasz według wzoru z normy. A moim zdaniem największą wartością jest w tym wzorze stałopalność kotła, ale można też inaczej założyć,  jeśli prawdą jest że ta komora pomieści 14kg to grubo licząc na jednym zasypie wyciśniesz 50KWH. Podgrzewając 800L z 30 stopni do 80 stopni potrzebujesz 46KWh, myślę że ta osiemsetka byłaby w sam raz. 

Ten wzór mówi o minimalnej bezpiecznej pojemności - zapewne chodzi aby go nie zagotować - inną kwestią jest na ile ten bufor wystarczy.

Tak jak kolega wyżej mówi wypełnij  http://cieplowlasciwie.pl/start

Przydałyby się też aluminiowe grzejniki dobrane na niską temperaturę. 

Edytowane przez robert1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kult5 napisał:

 

Gdybyś znał zapotrzebowanie domu na ciepło to by było łatwiej.

 

Niestety nie znam i nie wiem jak obliczyć :( Łatwo to zrobić gdy ma się inżyniera przy nowo stawianym budynku, nie w domu z lat 70  )  Masz racje nie chce narobić rodzicom więcej pracy niż potrzeba . Dlatego chciałem kocioł bez bufora. Teraz już się zagubiłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypełnij ten link z mojego postu. 

 

Ja moim rodzicom wstawiam na wiosnę Defro HG, do tego bufor 2500L, kolega z forum który ma taki kocioł mówił że jednym wsadem (90L) ładuje 2600L. W przypadku domu moich rodziców taka pojemność wystarczy na 2-3 dni spokoju. 

Edytowane przez robert1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubylczy rząd za Odra wymaga 55l.
Od 1 stycznia niby obowiązuje Ecodesign i wzór
45* moc kotła*( 1- 2,7 / moc kotła). A mój kotła byś musiał mieć ciut większą. Tutaj jest problem prawny by wszystko na przyszłość się zgadzało.

Elektronika w nowych kotlach to żadna filozofia. Problemem jest żywotność i to jedyna zaleta Viadrusa.

Tylko dla mnie to Viadrus już nie stanowi wartości jak podliczy się koszta. A jak już podliczysz koszta by żyć jak człowiek to on się kompletnie nie opłaca i nawet mi tego życia nie da.

Trzy rozpalenia dziennie plus przynajmniej 2 tygodniowo i każde imprezy rodzinne, a ich dużo, błędy w sztuce palacza bo się przy zabawie z synkiem zapomnial, itd. Do tego gorzelnia minimum 2600l w piwnicy.

Patrząc w perspektywie 15 lat to za te sama kasę mam kocioł półautomatyczny z mini buforem albo wielka komorę ze sterowaniem mocy i małym buforem. Bufor mi później już nie przyda później bo już teraz każdy dobry kocioł czeski i nawet slowacki ma modulacje mocy do 50% czyli bufor o 40-65 % mniejszy. Polskich sensownych kotłów brak. To trzeba przemyśleć. Jak nie dasz za kocioł Holzgas (HG) 12-15 tys to może być lipa.

3000l bufora i 41kW U22e z wentylatorem wyciągowym to bardzo zła alternatywa. Choćby dlatego że teściowa nie będzie miała gdzie robić bimbru;]

Pewne różnice w cenie na start Czyste Powietrze pięknie splaszcza.

Zrób sobie kalkulację na www.cieplowlasciwe.pl
Dobierz bufor do budynku a nie moc. Gdy masz bufor optymalny to możesz sobie dać moc i 100kW. Gdy bufor jest mniejszy to z Viadrusem zaczynają się schody.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.