Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Bruzdowanie. Czy Warto?


Jockey

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy,

 

W związku z tym, że w jednej części domu planuję w tym roku wymianę podłóg, zrodziła się nieśmiała myśl, a może by tak założyć podłogówkę i cieszyć się ciepłą podłogą?

Generalnie nie narzekam na ogrzewanie, ale gdyby podłoga była ciepła w tych miejscach, gdzie się najczęściej przebywa, to z pewnością komfort termiczny dla nóg byłby lepszy. Chodzi o kuchnię, pokój i 2 korytarze, czyli centrum chałupy, łącznie ok. 34 m2.

Przyznam, że nie uśmiecha mi się kucie, zrywanie posadzek i totalny bajzer w głównej części domu.

Taka robota związana z zerwaniem istniejącej posadzki, ułożeniem podłogówki, zalaniem nowych wylewek i czasem ich schnięcia, aby położyć nowe podłogi, po prostu rozciągnie się w czasie i zdezorganizuje funkcjonowanie domu na dłuższy okres...  ;)

Dlatego też, biorę pod uwagę bruzdowanie posadzek pod rury podłogówki. Byłoby o wiele szybciej i mniej roboty.

Niestety, nigdy u nikogo znajomego, nie spotkałem się do tej pory z takim rozwiązaniem położenia podłogówki.

Nie wiem, czy to zda egzamin i czy będzie dobrze funkcjonować. Zwyczajnie, czy gra warta świeczki....?

 

Dom dwudziestoletni 140m2. Stare posadzki równe, grubości 6 cm, pod spodem styropian 5 cm a pod nim, podkładowa wylewka.

Dotychczasowe ogrzewanie - kocioł 12kW na eko groszek, instalacja miedziana zamknięta, zawór 3D termostatyczny 55 stopni na powrocie, grzejniki 13 szt. panelowe, CWU 120l.

Nadal byłoby to ogrzewanie podstawowe, a podłogówkę traktuję jako miły dodatek.

Chciałbym to zrobić dokładając rozdzielacz na 4 obwody z pompą i zaworem 3D (20-43), na każdy obwód przypadłoby po ok. 8 - 9 m2 podłogi. Zasilanie podłogi ok. 25 stopni.

Na schemacie dołożyłem rozdzielacz do istniejącej instalacji. Czy to dobre rozwiązanie?

 

post-70418-0-18810100-1518390155_thumb.jpg

 

Rozdzielacz coś w ten deseń

 

post-70418-0-47758500-1518390288_thumb.jpg

 

Proszę Was o poradę i Wasze opinie w ww. temacie, tzn. czy w ogóle warto się pchać w to bruzdowanie pod podłogówkę?

Jakiej głębokości musiałyby być te rowki, w jakich odstępach i jaki rodzaj rur musiałby zostać użyty w tym przypadku?

Rury miałyby być osadzone na klej (jaki?), czy też spoczywać sobie luźno w bruzdach pod podłogą?

W jednym korytarzu będzie terakota, a reszta to panele podłogowe.

Wcześniej myślałem też o elektrycznych matach grzewczych pod panele, w tych miejscach, gdzie się najczęściej przesiaduje, ale też brakuje mi rozeznania z tym zastosowaniem.

Macie w tym temacie jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kolego czy to będzie szybciej i taniej?a i czyściej też nie będzie!

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez MikiQ
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, jak powinno być, żeby było najlepiej, ale powody rozważania tej metody i wątpliwości z nią związane podałem wcześniej.

Zakładam, że wykonane byłoby to w ten sposób

 

post-70418-0-33947800-1518434791_thumb.jpeg post-70418-0-60575200-1518434791_thumb.jpeg post-70418-0-80777400-1518434791_thumb.jpeg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o akumulację - nagrzewa się beton - przez to warstwa NAD rurami powinna wynosić minimum 4 cm. Od spodu izolujemy, ciepło promieniuję w górę. Tutaj nie można puścić większej temp pewnie jak z 30 stopni żeby podłoga nie miała więcej niż 29, z czego całe to ciepło wejdzie w beton - więc tak jakby tego ogrzewania nie było...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro, jak piszesz chodzi o akumulację, a nagrzewa się beton i to całe ciepło wejdzie w beton, a pod nim jest 5cm styropianu, to co się potem z tym ciepłem stanie?

Rozproszy się, zniknie w niewyjaśnionych okolicznościach, czy będzie promieniować w górę na podłogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja będzie zawsze - tylko od d**y strony. Jak rury są na dole to puszczasz w nie wyższą temp od temp betonu - ten rozgrzewa się równomiernie i oddaje ciepło. Przy bruzdowaniu nie osiągniesz tego efektu bo nie możesz puścić takiej samej temp. jak rurami od dołu bo przegrzejesz podłogę. Przykładowo w nazwijmy to normalnej sytuacji woda w rurach ma 35 stopni - podłoga ma 25 stopni, pomieszczenie ma 21. Przy bruzdowaniu nie możesz pozwolić sobie na 35 stopni bo podłoga będzie mieć 32 i to tylko miejscami gdzie są rury bo ciepło się tak nie rozłoży. W efekcie podłoga będzie miejscami przegrzana a pomieszczenie niedogrzane... Nie wspomnę o tym, że płytki popękają a panele pewnie szlag trafi... To je po prostu partyzantka...

Jeśli pytasz czy będzie ciepło w stopy - będzie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun, a doczytałeś może w pierwszym poście, że obecne ogrzewanie nadal byłoby podstawowe i odpowiedzialne za temperaturę w pomieszczeniach, a podłogówkę traktuję jako dodatek? I jaką temperaturą chcę zasilać tak zrobioną podłogówkę? :P

Sądzisz, że chciałbym puszczać w tak zrobioną podłogę 35 stopni...?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz ciepłą podłogę to może lepiej zamiast płytek połóż :

- dobre drewno lite , klejone 14mm plus klej 3mm , do tego dobry lakier i wiele zniesie

- gruby panel laminowany np 12mm

- panel winylowy np. Tarkett , Gerflor

 

Zniweluje to uczucie zimnej podłogi.

 

Aha. Pod panele mat grzewczych dać nie możesz. Nie wytrzymają tego i gwarancje stracisz.

Edytowane przez marwol
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega za wszelką cenę chce żeby przyznać mu rację że będzie to bardzo dobre rozwiązanie? Niestety ale nikt tutaj tego nie zrobi bo jest to partyzantka na którą szkoda pieniędzy i czasu. Jak koniecznie chcesz mieć ciepło w nogi to załóż wełniane skarpety

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega umie czytać tekst ze zrozumieniem?

Podzieliłem się tutaj przede wszystkim swoimi obawami związanymi z takim rozwiązaniem, dlaczego w ogóle pojawiła się taka myśl i z pytaniem, czy Ktoś się z takim frezowaniem realnie spotkał.

Jeśli kolega nie ma z tym żadnego doświadczenia, a chce tylko błysnąć intelektem, to poproszę więcej takich celnych uwag, będzie śmieszniej :lol:

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była odpowiedź na Twój post #10. Wydaje mi się ty chyba nie rozumiesz co piszesz.

 

P.S

Jakieś dwa lata temu pewna Pani upierała się za namową kolegi z pracy żeby jej tak zrobić ogrzewanie w wiatrolapie żeby były ciepłe stopki. Jeszcze tej samej zimy rozwalałem całą podłogę i zalewalismy rurki anhydrytem. Więc ja i reszta piszemy z doświadczenia że nie będziesz z tego rozwiązania zadowolony. A najśmieszniej to będzie jak to tak zrobisz, wywalisz pieniądze, czas na robotę a za rok rozwalisz wszystko i zrobisz tak jak ma być.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez MikiQ
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

witam, podobnie jak kolega Jockey zastanawiam się nad frezowaniem podłogi w salonie pod ogrzewanie podłogowe. Aktualnie mam tam dwa grzejniki i chciałbym zamienić je na dwie pętle podłogówki. Zastanawiam się czym zalewa się ułożone w rowkach rurki?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny co to tłumacza potrzebuje.

Zanim zaczniesz na mojej osobie psy wieszać przeczytaj że zrozumieniem to co napisano wyżej.

I zastanów się czy chcesz remontu za rok.

 

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam.

Odgrzeję trochę temat.

Jestem w połowie drogi z przerabianie grzejników na podłogówkę.

Nie do końca zgodzę się z niektórymi teoriami na ten temat. Ale do rzeczy.

Jedno pomieszczenie skończone i przetestowane (9m2).

Budynek z ceramiki 25 cm. Ocieplony styropianem 15 cm. Dwie kondygnacje. Wysoki strych (nie ocieplony) Miałem ocieplać, ale nie widzę takiej potrzeby. Brak skosów w pomieszczeniach, balkonu, wykuszy i innych mostków cieplnych.

Pomieszczenie na piętrze. Podłoże: styropian 5 cm. Jastrych 6 cm.

Bruzdy wycinałem sam. Pętla w pokoju 32 mb. Do podłączenie wykorzystałem instalację która zasilała grzejniki. Nie powinno się tak robić, bo pętla ma w tej chwili dwa łączenia (na zacisk). Łączenie jest umiejscowione w ścianie. Jakby coś się rozszczelniło, to mam dostęp do łączeń, bez prucia podłogi. Dlaczego tak wybrałem? Bo musiałbym rwać kafle na przedpokoju, żeby podłączyć się bezpośrednio pod rozdzielacz. Długość całej pętli wynosi 48 mb. Rury KanTherm PERT/AL/PERT 16mm. Rozdzielacz VALVEX z przepływomierzami. Siłowniki SALUS. Sterowanie TECH przewodowe. Kocioł Vitodens 100W 24kW dwu funkcyjny.

Bruzdy zalane ATLAS 30 SMS. Doradzali anhydryt, ale ja zdecydowałem że nie będę łączył anhydrytu ze zwykłym jastrychem.

Nie można zapomnieć o dylatacji na wejściu do ściany i zachowaniu łagodnego spadku do istniejącej instalacji.

Przed zalanie oczywiście próba ciśnieniowa według zaleceń producenta rury.

Na to położony gres na ADESILEX P9.

Teraz to najważniejsze. Podłoga od uruchomienia instalacji potrzebuje 10 minut żeby zaczęła oddawać ciepło. Po 30 minutach płytki mają w miarę równą temperaturę. Po 24 godzinach podłoga jest równomiernie nagrzana. Rury są ułożone w spiralę i są ułożone co 18 cm. Temperatura na piecu 31 stopni. Temperatura podłogi 27 stopni. Temperatura pomieszczenie 22 stopnie. Temperaturą rządzi oczywiście elektronika i z tego co zaobserwowałem, to ogrzewanie pracuje w tym pomieszczeniu w sumie około 8 godzin na dobę. Z tego wniosek, że ciepło skumulowało się w wylewce i pomału je oddaje. Na przyszły rok będę zmniejszał temperaturę na piecu, tak aby ogrzewanie pracowało 24 h na dobę. Tak będzie bardziej ekonomicznie i lepiej dla wylewki.

Następny etap (właśnie zaczynam) to wykonanie pozostałych dwóch pomieszczeń. Po wykonaniu pozostałych pomieszczeń, będę demontował zespół mieszający. Całą instalację będzie napędzała pompa z piece. Jakby ktoś się zastanawiał czy da radę, to napiszę że da radę. Długość całej instalacji ma niecałe 400 mb. Na piecu zostaje około 20% zapasu.

Reasumując. Ja jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka puszczasz temperaturę na zasilanie tej podlogowki przy takiej temperaturze jaka jest teraz na dworze?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, wacio1967 napisał:

Pomieszczenie na piętrze. Podłoże: styropian 5 cm. Jastrych 6 cm.

no i to Twój plus że piętro i jastrych

 

22 godziny temu, wacio1967 napisał:

Pętla w pokoju 32 mb

to można się bawić , gorzej jak jest25-35 m2 to z 200 mb to łatwiej od nowa posadzkę lać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MikiQ napisał:

Jaka puszczasz temperaturę na zasilanie tej podlogowki przy takiej temperaturze jaka jest teraz na dworze?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka
 

Teraz to mam wyłączone. Opisywałem stan na jakiś dzień z lutego. W nocy było -8, w dzień 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mironw napisał:

no i to Twój plus że piętro i jastrych

Najbardziej obawiam się pokoju, który w tym roku będę robił. Ta sama kondygnacja, ale pod spode nie ogrzewany garaż. W zimie przy -30 temperatura w garażu spada do 2 stopni. Ale z drugiej strony to taka sama sytuacja jak w zrobionym pokoju. 5 cm styropianu, 6 cm jastrych. Od strony garażu sufit wyłożony styropianem 15 cm. Wydaje mi się że powinno starczyć. Kolejna sprawa, to pomieszczenie z którego i tak nie korzystam na co dzień, a grzeję w nim tylko po to żeby budynku nie wychłodzić. Utrzymuję tam 17 stopni. Grzejniki się tam włączają od czasu do czasu.

Tak wyglądało bruzdowanie i układanie rurek.

20180605_231903.jpg

20180607_191914.jpg

Edytowane przez wacio1967
wstawienie zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile to zalewasz z góry? Czy tylko zalewasz rurki?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mironw napisał:

...to można się bawić , gorzej jak jest25-35 m2 to z 200 mb to łatwiej od nowa posadzkę lać 

U mnie 33m2, frezowanie, położenie 220mb rury, wpięcie w rozdzielacz, zalanie i uruchomienie zajęło 9 godz. Następnego dnia klej i siatka, a kolejnego dnia układanie terakoty. Frezowanie przebiega prawie bez pyłowo, piszę prawie, bo kurzu jest tyle, że więcej go jest, gdy wierci się dziurę w ścianie. W tym wypadku kurz nie jest żadnym problemem. Dużo bardziej uciążliwy jest hałas generowany przez frezarkę i odkurzacz.

Przez cały sezon temperatura zasilania podłogówki 29 stopni, temperatura podłogi 25, w pomieszczeniach ok 23. Oczywiście grzejniki z głowicami termostatycznymi zostały. Zdecydowanie poprawił się komfort termiczny i nie ma już efektu zimnej podłogi. Po uruchomieniu spalanie dobowe zrosło o ok. 5 kg, a po 5 dniach wróciło do poprzedniego stanu. Po sezonie jestem zadowolony.

IMG_20181023_202830.thumb.jpg.ba0dd6936162fd3cf21a2e3b21b74b44.jpg

IMG_20181024_082747.thumb.jpg.747464ab973a3283a7bacbb052846b0f.jpg

IMG_20181024_082825.thumb.jpg.eff03282a688e642c823209e57222b7f.jpg

IMG_20181024_110437.thumb.jpg.b15dda9b9a1b4034ef111d0ffebd85ce.jpg

IMG_20181023_142307.thumb.jpg.bc1d8368653d2dad3bb114ac68c5773c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2019 o 23:00, MikiQ napisał:

Ile to zalewasz z góry? Czy tylko zalewasz rurki?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka
 

Zalałem tylko rury Atlasem 30 SMS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 1.04.2019 o 09:38, Jockey napisał:

U mnie 33m2, frezowanie, położenie 220mb rury, wpięcie w rozdzielacz, zalanie i uruchomienie zajęło 9 godz. Następnego dnia klej i siatka, a kolejnego dnia układanie terakoty. Frezowanie przebiega prawie bez pyłowo, piszę prawie, bo kurzu jest tyle, że więcej go jest, gdy wierci się dziurę w ścianie. W tym wypadku kurz nie jest żadnym problemem. Dużo bardziej uciążliwy jest hałas generowany przez frezarkę i odkurzacz.

Gdzie pozyczales frezarke ? tez jestem zainteresowany tym tematem, ale nigdzie nie moge znalezc tej frezarki, ani nawet firmy, ktora by mio przyjechala i zrobila rowki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.