Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Bruzdowanie. Czy Warto?


Jockey

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście, że mam panele dedykowane... żonie, takie sobie zażyczyła i takie musiały być... 9mm

Rozstaw rur co około 12 cm, pod panele folia i pianka z rolki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Mam następne niusy co do mojego ogrzewania.

W moim przypadku nie jest tak różowo jak sobie myślałem. Cały czas testuję i próbuję znaleźć sensowne ustawienie całego systemu.

Jeżeli chodzi o oszczędności, to jest ok. W moim przypadku chodzi o temperaturę, a konkretnie o zbyt wysoka temperaturę. Nikt z moich domowników nie lubi wysokich temperatur, a pieca na niższą wartość już się nie da ustawić , bo nie chce się włączyć. I tu jest cały paradoks. Nie chcę mieć zimnej posadzki i temperaturę w pokoju 21 stopni. Ale jak tylko włączy się podłoga, to temperatura rośnie w pomieszczeniu. Na chwilę obecną mam taki półśrodek, całkowicie bezsensowny. Grzeję podłogę żeby było ciepło w nogi i uchylam okno, żeby w pomieszczeniu nie było za ciepło. Czysta parodia. Z grzejnikami nie miałem tego problemu, po prostu nie miałem ogrzewania podłogowego i nie było wyboru. :-)

Ale i tak polecam.

!!! Plusy !!!

1. Rachunek jest niższy, a może być jeszcze niższy.

2. Mam komfort o który mi chodziło, czyli ciepłe podłogi.

3. Skutek uboczny moich ustawień, który nie był brany pod uwagę, to świeże powietrze przez non stop uchylone okna. Ale to też jest plus.

4. Jak zacznę zamarzać, to zamknę okna. :-)

!!! Minusy !!!

1. Bardzo duża rezerwa na piecu. Nie pracuje cały czas, tylko włącza się od czasu do czasu.

2. Dziwne myśli które przychodzą do głowy. Na przykład założyć fotowoltaike i zmienić kocioł na elektryczny. A to może trochę kosztować. Według wyliczeń to przy obecnych rachunkach nigdy się nie zwróci. I kółko się zamyka. Bez dotacji nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2019 o 14:54, Pawcio2019 napisał:

Witam ,mam pytanie odnośnie tego frezowanego ogrzewania. Czy dalej jesteście zadowoleni pytam bo jestem zainteresowany tego typu rozwiązaniem  a opinie użytkowników są najlepsze i tylko tu na tym forum coś można podpatrzeć i Wymienić spostrzeżenia. Dzięki  widzę ze użytkownik Wacio 1967 ma już doświadczenie praktyczn więc będę bardzo wdzięczny za każda opinie i radę . Jak każdego kto już to użytkuje. Pozdrawiam 

Zakładaj i nawet się nie zastanawiaj. Ja mam wszędzie gres na podłogach i grzeje jak ta lala. U kolegi montowałem na tej samej zasadzie, czyli frezowanie, układanie i zasmarowanie rurek elastyczną zaprawą. U niego jest taka różnica, że pod spodem ma nie ogrzewaną i  nie ocieploną piwnicę, a podłogi wykończone panelami. Przy tych temperaturach które są obecnie ma przyjemne 21 stopni, bo tak ma nastawione. Wcześniej grzał tylko kominkiem, bo nic innego tam nie ma i było dość zimno. Z tym że u niego zrobiliśmy bufor ciepła na 500 l, który napędza grzałka 2kW . Twierdziłem że to nie będzie działać. Ale się uparł, więc ma. Teraz czekam na jakieś zimniejsze dni, żeby zobaczyć, czy te 2 kW dadzą radę. Ale coś mi się zdaje, że przegram zakład i to będzie działać. Jeżeli chodzi o koszty, to bardziej zależy mu na komforcie. Z wyliczeń wychodzi że na chwilę obecną jest do przodu. Na opał wydawał na sezon prawie 3 tyś. Za październik zapłacił za prąd 100 zł więcej niż w lecie. Co ciekawe, to z domu straciła mu się wilgoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie srednia roczna z węgla , na dom średnio zaizolowany o metrażu 120m2 to  3kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pół kg węgla na godzinę.12 kg/dobę - spoko wynik. Generalnie można przyjąć, że tyle ile spalamy przy 0 C na zewnątrz, to przy (-20 C) będziemy spalać dwa razy więcej. W rzeczywistości krzywa nie jest liniowa i spalanie będzie nieco większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wszyscy zadowoleni są z tego ogrzewania podłogowego w bruzdach. A frezowanie robiliście sami  czy firmy i ile to trwało .Jak dzwoniłem  To za samo frezowanie ok 50zł  z rurkami 90-100 zł .Myślałem o tym żeby sam frezować Ale nie ma czym bo wypożyczalnie sprzętu nie mają takiego.A może ktoś coś poradzi lub kogoś poleci. A czy ktoś przetestował to przez zimę lub w mroźne dni . Dzięki za chęć dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Miłego weekendu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wycinałem w jednym pokoju sam rowki. Straciłem na to dwa, lub trzy dni, nie pamiętam dokładnie. Robiłem to ręczną bruzdownicą podłączoną do odkurzacza. I tak się pyliło. Następne dwa pomieszczenia robiła firma. Zajęło im to cztery godziny. Tutaj też się pyliło. Niektórzy twierdzą że się da bezpyłowo. NIE DA SIĘ. Ja zrobiłem bruzdy co 18 cm, a firma co 12 cm. Na chwile obecną nie widzę różnicy, ale pierwszy sezon przede mną. Co do układania rurek, to jest bajka. Toczysz sobie cały krąg przed sobą i masz ułożone w moment. Na jedno pomieszczenie około 9 m zeszło mi niecała godzinka, ale robiłem to sam. Dwa pozostałe pomieszczenia poszły szybciej, bo miałem pomocnika. Jedynie przed zalaniem rurek trzeba na niektórych zakrętach dociążyć, bo może wyskoczyć rurka. Przed zalaniem oczywiście próba ciśnieniowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wacio,a firma ile sobie liczyła? I jak wygląda kwestia szybkości stygniecia i nagrzewania szczególnie przy panelach. Bo jak pisał kolega Jockey różnica w temp jest żadna między płytkami a panelami a twój kolega ma panel i co musi to nagrzewać cały czas . No w tradycyjnej wiadomo grzeje wylewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprawuje się bardzo dobrze. Podłoga nie stygnie, bo pompa podłogowa chodzi cały czas, więc temperatura podłogi na panelach jest niezmienna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pętle taka sama temperatura. Podłogówka ma ustawiona temperaturę 29 stopni na zaworze 3D termostatycznym. Panele KRONOORIGINAL 10mm (przedtem się pomyliłem pisząc, że 9mm), pianka zwykła z rolki chyba 2mm, ale już nie pamiętam na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo i pozdrawiam 

 

Witam mam pytanie  odnośnie podkładu do tego typu ogrzewania. W sklepie za wszelką cenę chcą wcisnąć arbitron  który jest cholernie drogi, i mówią że inny podkład bardzo blokuje ciepło szczególnie przy panelu 10mm bo taki wybrałem. Wiadomo na czym zarobek to taki produkt wcisnąć chcą, inna kwestia to że ten produkt jest faktycznie dobry ale drogi 20zl m2 . Jak to wygląda praktycznie i czy jest sens ponosić taki koszt. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja na OP mam gres , ale u innych jak robiłem czy liczyłem zawsze szedł jak najmniejszy opór cieplny, różnice są spore - 15-20% potrafi być, 

a to się przekłada na ilości paliwa zużyte podczas grzania domu. 

wiem że podkład kosztuje, ale można coś poszukać na alledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega u którego robiłem podłogówkę pod panele, kupił najtańszy podkład przystosowany do podłogówki i wszystko działa. Panele są równomiernie rozgrzane. Tak jak wcześniej pisał sambor, im mniejszy opór tym lepiej. 

Zakładam że robisz to dla siebie, więc masz jednorazowy wydatek, który powinien się zwrócić po jakimś czasie i świadomość że nie będziesz sobie zarzucał że zaoszczędziłeś niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8mm. Gdyby nie zrobił się ciepły, to byłoby zimno w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem to tak.

1. Masz 2 dodatkowe milimetry które trzeba nagrzać.

2. Masz 2 dodatkowe milimetry które się nagrzeją i będą dłużej trzymać ciepło.

Kolega ogrzewa to elektrycznie (bojler 150 litrów + grzałka 2 kW). Utrzymuje temperaturę 40 stopni. Na rozdzielaczu ma 30 stopni. W pomieszczeniach około 21 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał mieć 22.5 bo lubię ciepło ale to pewno trzeba dać na zasilaniu 32 

Chciałem 8 mm ale nie było z tego wzoru.Rozumie ze ma 21 bo wiecej nie chce czy nie przepusci panel

 

P Ryszard  rozumiem że forum jest do wymiany spostrzeżeń i zbierania doświadczeń. Skoro od 3,4 tygodni tylko ja zadaje pytania A koledzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami to tylko należy im serdecznie podziękować za poświęcony czas. Akurat to ja teraz mam kilka pytań i skoro koledzy chętnie się dzielą doświadczeniami to z tego korzystam. A pisanie by nie pisać postów czy cyt co 3 min to jakas fanaberia ,to nam czekać kilka dni na pyt czy odp. Chyba nie taki cel jest tego forum. Z tego ci widzę to osoby które wiedzą wszystko już z forum nie korzystają dla siebie tylko dzielą się wiedzą dla innych.Mnie tu nie zależy na punktach które są przy osobach  tylko na wiedzy.  Takie ostrzeżenia które Pan wysyła w mojej ocenie zmieniają sens forum. Pozdrawiam i dziękuję tym co chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami .

Edytowane przez Ryszard
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.