Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

ustawienia się zgadzają , tutaj upatruje winy albo w kompresorze albo w samym zaworze, może coś przytkane albo nie otwiera się do końca ... nie wiem jakiś powód musi tego być że nie dmucha na maxa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od nowego roku już fajnie będzie kupić BSa. W komplecie wyciągowy, sonda i sterownik v16. 

Każdy ma swój gust, chociaż by mi dopłacali, nie zamienił bym się na kotły :-)

Screenshot_20201203-171100~2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko, ja zawsze tłumacze że tych kotłów nie da się po prostu porównać, to dwa różne kotły dla różnych klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra powiem Wam ze chyba sie zawor naprawil. Jak przyjechalem do pieca to akurat sie wyczyscil po spalonych 10kg wiec niestety procedury nie widzialem / nie slyszalem. Wylaczajac go to tylko sie wystudzil ale jie czyscil. Domyslam sie ze za wczesnie bylo. Spalil jakies 1kg. Wyjmuje palnik z nastawieniem ze zobacze to co wczesniej a tam palnik taki :

W trybie recznym duuuzo szybciej puszcza maxymalnych podmuch ale jednak nie ma tak ze wlaczam zawor i puszcza maxa tylko jest z 0.5 s psssst a pozniej max dmuchniecie. Na moim duzym kompresorze puszcza od razu praktycznie maxa. Czyli moze to wina zaworka w kompresorze Black&Decker. Wg parametrow strasznie mala wydajnosc ma to cudo. 

IMG_20201203_194811.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawiły mi się kolejne pytania nowicjusza :) , może pomożecie :)

Pojawiły mi się takie wpisy w "zdarzeniach", co oznaczają dokładnie ?

1. Auto kalibracja czujnika nadciśnienia 142 139 ? co to za czujnik , po co, na co i do czego to :) ?

2.Weatercomp. 2 pump exercise?
Tutaj poprawcie mnie jeżeli źle rozumiem. To jest okresowe puszczenie na maxa pompy obiegowej , nawet jak jest w pogodówce wyłączona , żeby się nie zapiekła ? Ile trwa praca takiej pompy ? Bo jak grzejniki miałem wyłączone to taki strzał w przysłowiowym ułamku sekundy spowodował spadek temp na piecu prawie o 20" , czy nie za długo ona chodzi? Da się to jakoś  skrócić ?

Edytowane przez KruQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam pytanie trochę z innej beczki - chodzi mi o grzanie wg harmonogramu w BS. Ktoś z Was ma jakieś doświadczenia? Jak się to sprawdza? Jakieś testy spalania robiliście co się bardziej opłaca - włączanie obniżenia nocnego (i o ile stopni) czy wyłączanie kotła całkiem na kilka godzin? 

Edytowane przez Mef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiałem pracę kotła z harmonogramu. W tamtym roku wygaszałem od 6 do 16 i od 0 do 2. W tym roku palę 24 na h i różnica w spalaniu jest znacząca. W tym roku o 1/3 więcej opału. 

Przy obniżeniu nocnym nie zauważyłem różnicy w ilości spalonego paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Kolejne pytanie świeżaka :)

 Aktualnie w domu pracuje 6 grzejników CV21. Na zasilaniu i powrocie z grzejników wg manometrów praktycznie jest już taka sama temp. około 68-69 stopni.

Pompa na powrocie kotła pracuje w trybie AUTO  tylko , że ona chodzi praktycznie cały czas na maxa 42W. Czy nie powinna zjechać trochę z mocą ? Co będzie jak załączę wszystkie grzejniki (11sztuk) plus podłogówka jak ona teraz na maxa chodzi. ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2020 o 18:23, KruQ napisał:

1. Auto kalibracja czujnika nadciśnienia 142 139 ? co to za czujnik , po co, na co i do czego to :) ?

2.Weatercomp. 2 pump exercise?

1 autokalibracja czujnika CO czyli tlenku węgla liczone bodajże w ppm. Czujnik się kalibruje co jakiś czas gdy kocioł ma czyszczenie i nie spala - wraca wtedy na 0 by dawać poprawne wyniki

2 dokładnie to co myślisz - wymuszona praca pompy by się nie zaklinowała nie zakamienila...  Jaka Ty masz ochronę powrotu że na pracujacym piecu spadła Ci temp na piecu o 20*C ???

3 Co do kaloryferów i pompy to o ile Ja dobrze rozumiem działanie pomp z autoadaptem to one są wyczulone na ciśnienie wody i chcą utrzymać dane ciśnienie wody i wcale nie są takie inteligentne... jeżeli masz krótką instalację bardzo dobrze zrobioną z małymi oporami hydraulicznymi to taka pompa wejdzie ci na maxa by uzyskać porządane ciśnienie wody na czujniku... Prawdopoodobnie jak odpalisz resztę kaloryferów i podłogę to paradoksalnie moc na pompie Ci spadnie bo opór na rurach sam zacznie generować ciśnienie wody na czujniku pompy.... Przykład?  2 pompy wilo przed i za sprzęgłem.. ta przed sprzęgłem miesza odrobinę wody na krótkim odcinku i wsakuje na 30 - 40 watt  natomiast pompa na dom ciśnie na 2 watt - jeżeli źle to rozumiem to niech ktoś mi rozwiąże ten paradox :)

 

@Mef

Jeśli masz BS+ V13 to przy obniżeniu nocnym uważaj bo ten parametr obniża też temp na piecu co może skończyć się kondensatem, temperaturą spalin 30*C i betonowaniem kotła smołą...

Co do spalania podaj nr / nazwę kotła - zajrzymy

Edytowane przez ŁukAsh
2 posty w jednym
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma być że moc pompy na krótkim obiegu musi być wyższa niż suma pomp po stronie CO.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ŁukAsh napisał:

na czujniku pompy

Mysle ze tam nie ma zadnego czujnika. Za drogie by to bylo.

Roznica cisnienia (regulacja stalo cisnieniowa) i przeplyw (regulacja proporcjonalna) na pompie wyliczana jest z poboru pradu oraz prędkości wirnika.

Natomiast jak elektronika steruje pompa to pozostaje "knowhow" producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ŁukAsh mój kociołek to bs16iwno ale na chwilę obecną jest offline i chodzi w harmonogramie po 6h dziennie żeby trochę dogrzać budowę więc miarodajnych odczytów nie będzie. Zobaczymy jak to będzie wyglądać za miesiąc/półtorej jak się wprowadzimy i jak kocioł będzie chodził dłużej. 

Co do obniżenia nocnego - dzięki za wyjaśnienie. Jednym słowem bezpieczniej będzie zostawić to w spokoju i sterować harmonogramem na zasadzie włącz/wyłącz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie nocne obniża przepływ a nie temperaturę w pomieszczeniu i tworzy się absurdalna sytuacja. Czujnik pokojowy mówi nie jest uzyskana temperatura w pomieszczeniu a przepływ jest obniżony np. 40 do 35 stopni i kocioł wchodzi na wyższą moc żeby dogrzac pomieszczenia. Fizycznie spala więcej pracując na wyższej mocy niż bez obniżenia. Obniżenie nocne można zastosować tylko do sterowania pogodowego ale obniżając przepływ kocioł obniży też swoją zadana trzeba uważać zależy w jaki sposób mamy zabezpieczony powrót. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót zabezpieczony u mnie zaworem ATV 55st. Kocioł ma zadana 65, bez czujników temperaturowych w pokojach. Na podłoge miałem puszczone 22 stopnie i temperatura na czujniku strefy była tak utrzymana a kocioł dalej chodził na 62st ciągle dosypując pelletu. Nie wiem, może jest w tym jakaś logika ale dziwiło mnie dlaczego piec nie dogrzeje się do 65 czy nawet 70 żeby się wygasić na kilka godzin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mef napisał:

Nie wiem, może jest w tym jakaś logika ale dziwiło mnie dlaczego piec nie dogrzeje się do 65 czy nawet 70 żeby się wygasić na kilka godzin. 

To dobra logika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ŁukAsh napisał:

Jaka Ty masz ochronę powrotu że na pracujacym piecu spadła Ci temp na piecu o 20*C ???

atv 55 stopni

 

3 godziny temu, eliks napisał:

Tak ma być że moc pompy na krótkim obiegu musi być wyższa niż suma pomp po stronie CO.

to wiem , tylko jak pompa od podłogówki wyłączona , pompa od grzejników chodzi na 2biegu (auto) dogrzewa 5-6 grzejników z docelowych 11. A pompa obiegowa pracuje w trybie auto i chodzi praktycznie na maxa.
Na mój gust powinna się ona dostosować do zapotrzebowania, w tym wypadku do 6 grzejników a nie chodzić cały czas na maxa, bo w takim razie zbędny tryb auto i ustawić na sztywno 3 bieg i jazda ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie sztuczna inteligencja, nie dostosuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, eliks napisał:

Ale to nie sztuczna inteligencja, nie dostosuje się.

Czyli ten tryb AUTO to faktycznie " z dupy " jest :) ?
To po co on w takim razie jest ? Chwyt marketingowy :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadę wytłumaczył Ci Łukasz. A powiedz mi jak sprawa z tym pelletem.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie w zaparte , że takie cyrki tylko u mnie :D ok , zdarza się :)

W zeszłą niedzielę doszliśmy do porozumienia , że wymieni materiał. Przez tydzień nie dojechał, mówi że zarobiony robotą. Po wczorajszej rozmowie ustalone termin na wymianę materiału na środę. Zobaczymy :)

Wczoraj wywaliłem z palnika spieki koloru zielonego :O hehe można ? MOŻNA ! zostawię to jak będzie w środę to mu pokaże ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.