Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam pytanie z innej beczki. Z tego co zauważyłem główna zaletą kotłów z tytułu to bezobsługowość a jak wygląda sprawa jeśli chodzi spalanie w kg i spalanie peletu gorszej jakości?

Obecnie jestem posiadaczem kostrzewy mini bio 10kw, palnik platinum bio, czyli ten który trzeba czyścić codziennie przy tanim pelecie.

Dom drozd neo (160m+25m garaż) z pustaka maxa, ocieplony 12cm białego styro, fundamenty ocieplone, na poddaszu 30cm wełny, okna dwuszybowe. Grzejniki 9 większych, 3 małe, 2 drabinki, 1 malutka podłogówka. Cwu zbiornik 120L grzany do 40 stopni. Sterowane regulatorem pokojowym od 21,5 - 20,8 stopni.

W rok 2019 piec był źle ustawiony i spalił 4800kg olczyka( 1kg=1zl czyli 4 800zl). W marcu 2020 dorzuciłem ceramiczna komorę, takie sprężynki ,regulator ciągu i po wizycie serwisanta( też początkiem roku) spalanie za 2020 wyszło 4 000kg. W styczniu i lutym paliłem olczykiem, poźniej jakims no name za 750zl. Cena za rok 3300 zl jest akceptowalna ale spieki trzeba codziennie zmiatać z palnika. Można to przeżyć ale jest to wkurzające a i na święta trzeba było nasypać lepszego peletu żeby poświetować ze spokojna głową.

Parę dni temu dokupiłem zawirowywacze oraz głowice termostatyczna na grzejniki. Grzejnik z garażu jest ustawiony na 2, dwie drabinki z łazienek na 4,5, pozostałe na 3 - 3,5.

Mam fotowoltaike więc wymyśliłem ze cwu 120L zamienie na pompe ciepła cwu pracująco do -7 co przy obecnych zimach w 100% skasuje opłaty za grzanie ciepłej wody. Wg obliczeń w miesiącu letnim na grzanie wody szło +-80k peletu co rocznie daje prawie 1 tonę. Z tego co wyczytałem to te urządzenia nie lubią kurzu a jakby nie było przy moim kotle trochę go jest podczas czyszczenia + w okolicach RCK na czopuchu.

Koszt takiego Blackstara + 12kW / 280L to mniej więcej 16 000k nie wiem czy montaż w cenie czy nie bo nie mogę tego znaleźć na stronie a dopiero zaczynam research robic.

Nie mam gazu na działce więc pewnie jakbym się zdecydował na gaz to piec + przyłącz tez wyszły by podobnie a było by to bezobsługowe.

Piec na gaz jest sprawniejszy wiec rachunki pewnie były by podobne lub trochę większe

A jak by to mniej więcej wyglądało z powyższym blackstarem? Spali mniej (pomijam tu oczywiście bezobsługowość i czystość które na pewno jest fajna)? czy piec poradzi sobie z tanimi pelletami/spiekami czy trzeba mu wrzucić cos lepszego a jeśli to co minimu trzeba do niego sypać?

Post przydługawy ale chciałbym się dowiedzieć czy w moim przypadku jest sens zmieniać kociol peletowy na inny peletowy. Nie przeszkadza mi coś czasem przy piecu zrobić, cenie poczucie niezależności jakiego nie ma przy gazie. Ale...

a) jesli blackstar spali znacząco mniej  i poradzi sobie z peletem za +-850 zl to mozna by rozważyć tą opcję...

b) Jeśli spali podobnie, to nie ma szans ze dam 16k za wygodę

c) Instalacja kotła na gaz wyjdzie podobnie a w razie w zostawię sobie obecny kocioł jakby ruscy przesadzili z cenami. Zastanawia mnie jeszcze fakt że wg kalkulatorów  https://www.ekodom.edu.pl/ czy https://cieplowlasciwie.pl/wynik/acmb taniej by wyszło ogrzewanie gazem. Obydwa kalkulatory pokazują dane różniące sie o mniej wiecej 40% ale w oby wychodzi że taniej było by gazem. Tak czy tak zakładam że wyszło by podobnie lub nieznacznie drożej niż obecnie ale całkiem bezobsługowo.

Pozdrawiam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena to nie zawsze wyznacznik jakości, wszystko zależy od rejonu Polski gdzie mieszkasz. U mnie pellet do 700zl możesz sobie w promieniu 50km wybierać jaki chcesz, i to od producenta. Ale odpowiedź jest jedna jeśli chodzi o palniki RTB - wymagają dobrego pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkarpacie, okolice Rzeszowa. Może ja szukać nie umiem albo nie wiem ktory pellet jest dobry ale na przestrzeni roku to taniej niz 800-850 + dostawa to czegoś pokroju Olczyka / bio energy group to ja nie widziałem. Dlatego kupiłem noname, któego ktos na fb forum polecał i jest dramat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej miśki. Miał ktoś podobny przypadek. Co jakiś czas po czyszczeniu wyskakuje mi błąd. Po resecie kocioł startuje i działa normalnie. Ty razem był wentylator, poprzednio dwa razy defekt zapalarki. Zauważyłem, że zdarza się to tylko po czyszczeniu kompresorem. Ktoś coś? ŁukAsh co Ty na to? 

Screenshot_20210106_171948_com.nbe.pelletburner.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A jeszcze jedno pytanko o kotły rtb i blackstar. Jaka jest ich żywotność ? Czego sie spodziewać? Czy letni postój wpłynie na nie negatywnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć ,

Mam pytanko odnośnie zawartości O2 a dokładnie o wartości wprowadzone

przy 10% - 17

przy 50% - 12

przy 100% - 8

i ostatnie wartość O2 przy kalibracji  - 107

Obserwując inne kotły widzę , że te wartości są różne praktycznie w każdym kotle. Czy są one automatycznie ustawiane przez SONDĘ ? Czy każdy użytkownik ustawia ustawie je pod siebie i swoje warunki ? W instrukcji są nawet zakresy podane dla poszczególnych %% .

Co może spowodować zmiana tych wartości , oczywiście zgodnie w zakresie z instrukcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz hehehe akurat pisząc ten post nie miałem na uwadze "tamten" temat :)

To rodziło moją ciekawość od dłuższego czasu już przeglądając stockercloud .....
Bo o ile wartość kalibracji ustawia się pewnie automatycznie albo podczas kalibracji sondy to wartości przy poszczególnych wartościach % mocno mnie zastanawiały. Tak jak np dl 50% niektórzy mają 11 albo 11,1 albo 11,5 a nawet 12 ...

Jakie to ma znaczenie dla jakości spalania ? Po ludzku ciekawi mnie to :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość tak , tylko tu masz utrudniony dostęp  ,widzisz tylko popiół.który jest zarazem odzwierciedleniem jakości pelletu. Mówiąc krótko jak ktoś ma bzika i po kopciuchu czy ekogroszku lubi saczyć trunki w kotłowni to można się bawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czyli ogólnie nic nie popsuje testując te ustawienia , oczywiście w zakresie sugerowanym przez producenta.
A czego mogę się spodziewać "dodając/odejmując" wartości ? Im więcej powietrza tym ........ ? No właśnie co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje
I coś mi zaczyna się klarować : )

W takim razie lepiej sterować mocą dmuchawy czy nastawami żądanego O2  ?

Edytowane przez KruQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ŁukAsh Dlatego zadaje pytania tutaj i próbuje zrozumieć działanie pieca. ? zanim cokolwiek miał bym zmieniać.

A czy jakiekolwiek zmiany ale mieszczące się w sugerowanych przez producenta mogą skutkować, rozregulowaniem i zepsuciem pieca ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś niespodziewanie natknąłem się na taki błąd jak na zdjęciu, co było powodem takiego błędu? W trakcie jego wystąpienia temp na podłogówce ustawiła się jak dla najcieplejszego punktu krzywej grzewczej. W efekcie kocioł wyłączył się z powodu osiągnięcia temp bo zawór 3d zamknął się całkowicie i nie było odbioru ciepła. Resetowanie kotła nic nie dało po około godzinie wszystko wróciło samo do normy. 

IMG_20210131_144838.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.