Skocz do zawartości

seles

Stały forumowicz
  • Postów

    166
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez seles

  1. 3x260 - trochę drogo i bez sensu.
  2. do czego używacie tego czujnika ? Airflow ( precyzyjne sterowanie nadmuchem ) jest obok sondy lambda jedną z podstawowych zalet V16 ( steruje wentylatorem palnika ) - obserwujcie na wykresach ( przepływ i zadany przepływ )
  3. I dlatego odłączyłem wszystkie HM IP z ich niemiecką chmurą - kurzą się w szafie.
  4. Nie, wgrać na ccu3 homeassistanta i zainstalować w nim integrację homematic albo dokupić na aukcji ccu3 (jest tam normalny raspi3) i mieć dwa niezależne systemy (ja tak mam)/ Z kopii systemu (z kompa) na karcie zawsze przywrócisz/
  5. Jak masz ccu3 to postaw homeassistanta na ccu3 - będziesz miał bez inwestycji 2 w 1 : HA i raspberrymatic
  6. Jak już pisałem w tym temacie moja instalacja jet b.prosta-bez mieszaczy, zaworów itp. - steruję tylko pompą za płytowym wymiennikiem ciepła na kaloryfery i ogrz.podłogowe. Do sterowania pompy i termostatów używam skryptów w webUI rasberrymatic. Obecnie nie mam podł. urządzeń HM IP tylko zwykłe homematic i zawory zigbee z zewnętrznym pomiarem temperatury. cyt.:"Ok.samo sterowanie/integracja z homeassistant to nie problem" - na czym masz postawionego homeassistanta?
  7. Tak wygląda integracja z HA - pełen dostęp z Windows, androida lub nawet z NS Panel Sonoffa a tak sterowanie światłami w domu i ogrodzie Komfort i oszczędność - ilość ciepła potrzebna do ogrzania całego domu ( jeden termostat ) jest większa niż przy termostatach w każdym pokoju ustawianych na podstawie harmonogramu/skryptów.
  8. do @bst 1.Przy detekcji płomienia sondą lambda przygasanie płomienia powoduje włączenie stabilizacji, przy włączonej detekcji photo tego nie ma Swego czasu jak próbowałem z mocą min. przy ustawieniu na 0,8 następował zanik płomienia 2.Cytat z forum : " Posted by: michael f « on: Nov 17, 2023, 16:37 En indstilling hvor du opnår 10 pA er fint. Når lys registrering ved 10% svinger er det ok. Ilden må ikke gå ud. Går den ud skal minimum effekten øges. Måske pumpen kan stå på auto adapt." "black forest" na forum to ty? A jakie negatywne skutki powoduje przygasanie płomienia z którymi sterownik sobie nie poradzi? 3.Pomimo, że montaż RCK w kotłach fumus nie jest zalecany ale w twoim przypadku można rozważyć RCK w wyczystkę - średnica komina 140 jest większa od tej z instrukci: max 125 Dużo za dużo.
  9. Komin 5 m, kwasoodporny wkład 120. Mój kocioł ( montowany jesienią 2020 roku) nie posiada fotodiody, całe szczęście jest na sondzie Denso a oznaką przygasania jest włączenie przez sterownik stabilizacji płomienia co u mnie praktycznie nie występuje. Głównym celem zmian było unikanie wyłączenia z powodu osiągnięcia temp. zadanej - nie mam żadnych mieszaczy oraz bufora - dwie pompy : jedna w zamkniętym obiegu kotła i druga za wymiennikiem płytowym w obiegu kaloryferów sterowaną przez raspmatic. Jak wynika z cytowanego na tej stronie wątku mojego postu z 24.01.2021 praktycznie od początku mam ustawioną moc min. na 0,9 a schodząc poniżej 2 kW zyskałem mniejsze spalanie i brak ciągłego wygaszania a jedynym problemem był fakt, że przez problemy ze zdrowiem nie zdążyłem wyczyścić kotła i występują błędy czyszczenia.
  10. Zaczynałem 10 lat temu na CCU1, kocioł ekogroszek, później CCU2 a obecnie CCU3 z wgranym Rasberrymatic +homeassistant na raspi4. Obecnie raspmatic(homematic) steruje tylko ogrzewaniem a HA inteligentnym oświetleniem i gniazdkami (zigbee, tasmota, shelly i RF433). Phoenix i homematic są wpięte do HA jako niestandardowe integracje. Gdybym teraz zaczynał wybrałbym zigbee zamiast drogich głowic homematic.
  11. Widzę, że cały czas walczysz z "temperaturą osiągniętą " - zwiększ różnicę powyżej do 20 st, temp zadana na 70 lub lepiej 65, zmniejsz moc min. do 1kW a różnicę poniżej np.5 st. U mnie kocioł phoenix 16 kW, temp zadana 65, róznica powyżej 20, ustawiona moc min. 0,9 kW. Każdy kaloryfer jest sterowany oddzielnie i ogrzewanie jest ograniczane w pokojach nieużywanych w danej chwili - np. sypialnia. Całość sterowana przez Raspberrymatic i tak to wygląda w Homeassistant.
  12. Czyli kalibrowałeś wg tego pdf ? czy z instrukcji kotła ?: Dystanser sondy jest zamontowany ? sonda 15v lambda.pdf
  13. Jeśli kalibrowaliście zgodnie z instrukcją ( dla sondy Denso ) a nie dla sondy 15V to kalibracja jest błędna. Kilka podstawowych nastaw- w tym podawanie 6min wprowadziłeś jednocześnie - należy wprowadzać pojedynczo i odczekać na ustabilizowanie kilkanaście godzin. Jeśli zważona ilość wynosi 1050 g to taką ilość należy wprowadzić a nie strzelać 1200, 1500 czy 1460. Cytat z instr str17: " Opis przebiegu procesu spalania w kotłach Fenix z technologią Fumus: W kotłach na pellet rodzaj, granulacja i marka paliwa a także sposób podawania wpływa na tempo z jakim paliwo dociera na palnik, co w rezultacie wpływa na spalanie. Kocioł Fenix wykorzystuje wstępne informacje o zważonym pellecie a także informacje odczytywane na bieżąco. Pomiary takie jak: Przepływ powietrza, Ciśnienie w kotle, Ilość tlenu po spalaniu, pozwalają wyliczyć prawdziwe bieżące tempo z jakim pellet trafia na palnik oraz pozwalają ustawić odpowiednio dmuchawę tak by spalanie i przepływy spalin w kotle zawsze były idealne. Kocioł nie poddaje auto-regulacji licznika spalonego pelletu. Jeśli mierzona ilość spalonego paliwa nie pokrywa się ze spalaniem rzeczywistym może to oznaczać, że kocioł wkłada dużo pracy w proces regulacji spalania (np: z powodu za dużego lub za małego ciągu kominowego) Można to skorygować używając korekcji pelletu (pod funkcją próba 6-minut). Zmniejszając korekcję pelletu możemy przekazać informacje do kontrolera, że w rzeczywistości powinien pokazywać mniejsze spalanie. Analogicznie, zwiększenie korekcji pelletu spowoduje wirtualne zwiększenie ilości spalanego paliwa dla każdej godziny i dnia pracy." Proponuję wezwać serwisanta z Enecomu (nie wirtualnego) aby sprawdzić podłączenia wentylatorów i sondę. Tak mi się teraz skojarzyło : czy sonda ma zamontowany dystanser ?
  14. 1.Spokojnie możesz zejść z min. mocą do 1 kW ( ja mam 0,9 - palniki tych kotłów są identyczne od 10 do 25 kW) 2.Kondensacji nie unikniesz ustawiając temp. na 70 st - w twoim przypadku temp spalin wynosi ok.80 st - to jest kocioł niskotemperaturowy - konieczny jest wkład kwasoodporny i (lub) dobre ocieplenie komina 3.Trzy rodzaje ikon to setup, info i komunikat systemu Przeglądają ten wątek instalatorzy tych kotłów ale jakoś nie włączają się do dyskusji Po pierwsze z tym powroteem do normy to nie tak - dmuchawa i wentylator są chyba podpięte pod jedno wyjście - porównaj na wykresie. Po drugie moim zdaniem kocioł jest błędnie zainstalowany i serwisowany przez osobę nie znającą specyfiki V16 ( sonda lambda (rozjechane o2 i zadane o2), zdalne "zważenie" dawki 6 min., znaczna część pelletu idzie w komin (temp. spalin do 120 st) i niedopalony w popiół
  15. Co na to główny serwisant (Kroitzman) , który widzę jest na wątku ?
  16. No chyba, że użytkownik "strzela" z nastawami wydajności podajnika : 1700, 1050, 1200 i aktualnie 1500 g a kocioł nie daje rady skorygować o2.
  17. Cytat z wątku Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13 post #673 pospisz : "Nic nie trzeba dokładać z obcego sterowania do kotłów NBE tylko ewentualnie moduł rozszerzeń. Różnica między V13 a V16 to taka że w pierwszym trzeba pobawić się ustawieniem dmuchawy aby prowadzić prawidłowy proces spalania w oparciu o tleny z sondy. Robi się to praktycznie podczas pierwszego uruchomienia z możliwa korekta późniejsza przy zmianie pelletu. W V16 wszystko dzieje się automatycznie w oparciu o podcisnienie i sondę lambda potrzebne jest tylko przeważenie pelletu. " Oczywiście jeśli pellet jest przeważony a sonda czysta i skalibrowana.
  18. Niestety nie jestem serwisantem tylko użytkownikiem i dlatego nie mogę nic zmieniać. Czy kocioł instalował, ustawiał parametry, sondę kalibrował ten sam instalator co zmienił wydajność podajnika na 1700g ? i czy to autoryzowany przez dystrybutora czy też bezpośrednio z Sopotu ?
  19. Tak to piec super nowoczesny - wystarczy zważyć pellet i skalibrować sondę . Tylko, że zważyłeś pellet - wyszło 1050 a wprowadzono do sterownika 1200g - dlaczego ? Sonda albo zanieczyszczona albo nieskalibrowana ( może bez dystansera ?) - na stokercloud wymagane O2 : 17,0 jest 18,9. I co najważniejsze wszelkie zmiany nastaw wymagają czasuuuuuu na ustabilizowanie parametrów ( kilka, kilkanaście godzin ) Wartość zadana O2% przy 50% mocy z mojego załącznika : 12-16% tlenu u ciebie ustawiona na 11%. I z tego m.in. względu pali o wiele za dużo i popiół jest tragiczny.
  20. Do piszących nowych użytkowników v16 : 1.v16 tym się różni od v13, że nic się nie ustawia poza zważeniem pelletu, ewentualnym oczyszczeniu i skalibrowaniu sondy lambda (denso lub 15v)i ustawieniu wymaganego poziomu O2.Proszę przeczytać cały ten wątek forum - poruszane problemy były wielokrotnie poruszane 2.Do wonski : - wątpię żeby faktyczny instalator Enecom zmienił ilość pelletu w wydajności podajnika ze zważonego 1200 na 1700 ( na jakiej podstawie ) - sprawdź kalibrację sondy - 96 znacząco odbiega od innych v16 z sondą 15v - kiedyś pisałem tutaj jak przebiega praca sterownika w v16 przzy regulacji O2. - macie kotły v16 z technologią FUMUS. - podstawą jest obserwacja popiołu, - zważone 1050 wprowadzane 1200 i ...1700 - sterownik wariuje. sonda 15v lambda.pdf O2-KONTROL-14.12.15-low-ENG.pdf
  21. 1. Zmiany na lepsze chyba nie będzie. 2.Najważniejsze przed montażem kotła i ew. RCK należało się zapoznać z instrukcją ( str.15 ) cyt.:"3. Przewód kominowy nad kotłem musi być zainstalowany z drzwiczkami wyczystkowymi i musi mieć min. 500 mm długości nad kotłem, aby umożliwić łatwy demontaż górnych pokryw kotła.. Montować kolano 90 stopni tylko w ostateczności(.......) W kotłowni ustawiać kąt rury dymnej na 45 stopni, aby zminimalizować gromadzenie się pyłu w rurze komina. 4. Ciąg komina powinien wynosić co najmniej 10 PA i być stabilny(.....) W kotłach bez wersji fumus/Fenix wymagane jest zainstalowanie regulatora ciągu. Przy kotłach Fenix można montować regulator ciągu wyłącznie poniżej wejścia czopucha(np w wyczystce) " 3.Gromadzenie się popiołu w poziomej rurze jest normalne - wywal z tej rury RCK i zamontuj wyczystkę 4.Jeszcze cytat z instr. angielskiej : cyt.:"6. Do not install this system with a draft stabilizer The RTB Phoenix is equipped with an under pressure sensor and inbuilt exhaust fan that will regulate the draft to maintain 10 pascals in the chimney. If your building code requires a draft stabilizer to be installed on this system we advise to install the draft stabilizer low on the chimney(,,,,)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.