Skocz do zawartości

seles

Stały forumowicz
  • Postów

    166
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Kocioł
    RTB Fenix v16 16 kW

Ostatnie wizyty

583 wyświetleń profilu

Osiągnięcia seles

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Starter dyskusji
  • Od roku na pokładzie
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

16

Reputacja

  1. 3x260 - trochę drogo i bez sensu.
  2. do czego używacie tego czujnika ? Airflow ( precyzyjne sterowanie nadmuchem ) jest obok sondy lambda jedną z podstawowych zalet V16 ( steruje wentylatorem palnika ) - obserwujcie na wykresach ( przepływ i zadany przepływ )
  3. I dlatego odłączyłem wszystkie HM IP z ich niemiecką chmurą - kurzą się w szafie.
  4. Nie, wgrać na ccu3 homeassistanta i zainstalować w nim integrację homematic albo dokupić na aukcji ccu3 (jest tam normalny raspi3) i mieć dwa niezależne systemy (ja tak mam)/ Z kopii systemu (z kompa) na karcie zawsze przywrócisz/
  5. Jak masz ccu3 to postaw homeassistanta na ccu3 - będziesz miał bez inwestycji 2 w 1 : HA i raspberrymatic
  6. Jak już pisałem w tym temacie moja instalacja jet b.prosta-bez mieszaczy, zaworów itp. - steruję tylko pompą za płytowym wymiennikiem ciepła na kaloryfery i ogrz.podłogowe. Do sterowania pompy i termostatów używam skryptów w webUI rasberrymatic. Obecnie nie mam podł. urządzeń HM IP tylko zwykłe homematic i zawory zigbee z zewnętrznym pomiarem temperatury. cyt.:"Ok.samo sterowanie/integracja z homeassistant to nie problem" - na czym masz postawionego homeassistanta?
  7. Tak wygląda integracja z HA - pełen dostęp z Windows, androida lub nawet z NS Panel Sonoffa a tak sterowanie światłami w domu i ogrodzie Komfort i oszczędność - ilość ciepła potrzebna do ogrzania całego domu ( jeden termostat ) jest większa niż przy termostatach w każdym pokoju ustawianych na podstawie harmonogramu/skryptów.
  8. do @bst 1.Przy detekcji płomienia sondą lambda przygasanie płomienia powoduje włączenie stabilizacji, przy włączonej detekcji photo tego nie ma Swego czasu jak próbowałem z mocą min. przy ustawieniu na 0,8 następował zanik płomienia 2.Cytat z forum : " Posted by: michael f « on: Nov 17, 2023, 16:37 En indstilling hvor du opnår 10 pA er fint. Når lys registrering ved 10% svinger er det ok. Ilden må ikke gå ud. Går den ud skal minimum effekten øges. Måske pumpen kan stå på auto adapt." "black forest" na forum to ty? A jakie negatywne skutki powoduje przygasanie płomienia z którymi sterownik sobie nie poradzi? 3.Pomimo, że montaż RCK w kotłach fumus nie jest zalecany ale w twoim przypadku można rozważyć RCK w wyczystkę - średnica komina 140 jest większa od tej z instrukci: max 125 Dużo za dużo.
  9. Komin 5 m, kwasoodporny wkład 120. Mój kocioł ( montowany jesienią 2020 roku) nie posiada fotodiody, całe szczęście jest na sondzie Denso a oznaką przygasania jest włączenie przez sterownik stabilizacji płomienia co u mnie praktycznie nie występuje. Głównym celem zmian było unikanie wyłączenia z powodu osiągnięcia temp. zadanej - nie mam żadnych mieszaczy oraz bufora - dwie pompy : jedna w zamkniętym obiegu kotła i druga za wymiennikiem płytowym w obiegu kaloryferów sterowaną przez raspmatic. Jak wynika z cytowanego na tej stronie wątku mojego postu z 24.01.2021 praktycznie od początku mam ustawioną moc min. na 0,9 a schodząc poniżej 2 kW zyskałem mniejsze spalanie i brak ciągłego wygaszania a jedynym problemem był fakt, że przez problemy ze zdrowiem nie zdążyłem wyczyścić kotła i występują błędy czyszczenia.
  10. Zaczynałem 10 lat temu na CCU1, kocioł ekogroszek, później CCU2 a obecnie CCU3 z wgranym Rasberrymatic +homeassistant na raspi4. Obecnie raspmatic(homematic) steruje tylko ogrzewaniem a HA inteligentnym oświetleniem i gniazdkami (zigbee, tasmota, shelly i RF433). Phoenix i homematic są wpięte do HA jako niestandardowe integracje. Gdybym teraz zaczynał wybrałbym zigbee zamiast drogich głowic homematic.
  11. Widzę, że cały czas walczysz z "temperaturą osiągniętą " - zwiększ różnicę powyżej do 20 st, temp zadana na 70 lub lepiej 65, zmniejsz moc min. do 1kW a różnicę poniżej np.5 st. U mnie kocioł phoenix 16 kW, temp zadana 65, róznica powyżej 20, ustawiona moc min. 0,9 kW. Każdy kaloryfer jest sterowany oddzielnie i ogrzewanie jest ograniczane w pokojach nieużywanych w danej chwili - np. sypialnia. Całość sterowana przez Raspberrymatic i tak to wygląda w Homeassistant.
  12. Czyli kalibrowałeś wg tego pdf ? czy z instrukcji kotła ?: Dystanser sondy jest zamontowany ? sonda 15v lambda.pdf
  13. Jeśli kalibrowaliście zgodnie z instrukcją ( dla sondy Denso ) a nie dla sondy 15V to kalibracja jest błędna. Kilka podstawowych nastaw- w tym podawanie 6min wprowadziłeś jednocześnie - należy wprowadzać pojedynczo i odczekać na ustabilizowanie kilkanaście godzin. Jeśli zważona ilość wynosi 1050 g to taką ilość należy wprowadzić a nie strzelać 1200, 1500 czy 1460. Cytat z instr str17: " Opis przebiegu procesu spalania w kotłach Fenix z technologią Fumus: W kotłach na pellet rodzaj, granulacja i marka paliwa a także sposób podawania wpływa na tempo z jakim paliwo dociera na palnik, co w rezultacie wpływa na spalanie. Kocioł Fenix wykorzystuje wstępne informacje o zważonym pellecie a także informacje odczytywane na bieżąco. Pomiary takie jak: Przepływ powietrza, Ciśnienie w kotle, Ilość tlenu po spalaniu, pozwalają wyliczyć prawdziwe bieżące tempo z jakim pellet trafia na palnik oraz pozwalają ustawić odpowiednio dmuchawę tak by spalanie i przepływy spalin w kotle zawsze były idealne. Kocioł nie poddaje auto-regulacji licznika spalonego pelletu. Jeśli mierzona ilość spalonego paliwa nie pokrywa się ze spalaniem rzeczywistym może to oznaczać, że kocioł wkłada dużo pracy w proces regulacji spalania (np: z powodu za dużego lub za małego ciągu kominowego) Można to skorygować używając korekcji pelletu (pod funkcją próba 6-minut). Zmniejszając korekcję pelletu możemy przekazać informacje do kontrolera, że w rzeczywistości powinien pokazywać mniejsze spalanie. Analogicznie, zwiększenie korekcji pelletu spowoduje wirtualne zwiększenie ilości spalanego paliwa dla każdej godziny i dnia pracy." Proponuję wezwać serwisanta z Enecomu (nie wirtualnego) aby sprawdzić podłączenia wentylatorów i sondę. Tak mi się teraz skojarzyło : czy sonda ma zamontowany dystanser ?
  14. 1.Spokojnie możesz zejść z min. mocą do 1 kW ( ja mam 0,9 - palniki tych kotłów są identyczne od 10 do 25 kW) 2.Kondensacji nie unikniesz ustawiając temp. na 70 st - w twoim przypadku temp spalin wynosi ok.80 st - to jest kocioł niskotemperaturowy - konieczny jest wkład kwasoodporny i (lub) dobre ocieplenie komina 3.Trzy rodzaje ikon to setup, info i komunikat systemu Przeglądają ten wątek instalatorzy tych kotłów ale jakoś nie włączają się do dyskusji Po pierwsze z tym powroteem do normy to nie tak - dmuchawa i wentylator są chyba podpięte pod jedno wyjście - porównaj na wykresie. Po drugie moim zdaniem kocioł jest błędnie zainstalowany i serwisowany przez osobę nie znającą specyfiki V16 ( sonda lambda (rozjechane o2 i zadane o2), zdalne "zważenie" dawki 6 min., znaczna część pelletu idzie w komin (temp. spalin do 120 st) i niedopalony w popiół
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.