Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie jest pompa w cenie kotła a co z nią zrobisz to już Twoja sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma z Was RBD 10kW? Chciałbym podejrzeć jak tam spalanie i wykresy u Was. 

Planuję budowę, a tym samym kotłownie i mieszam się między PC, a właśnie pelletem. Założenia mam takie:

  • Dom około 200m z silikatu, bez piwnicy, bez udziwnień, prosta bryła, dach 4 spadowy, ceramiczna lub betonowa dachówka
  • Garaż 40m2 nie ogrzewany, bądź ogrzewany tylko z któreś strony (od bramy garażowej?)
  • Na całości podłogówka
  • Możliwie dobre docieplenie budynku
  • W salonie jedno duże okno HST
  •  Poddasze nieogrzewane (do adaptacji kiedyś bądź zwyczajny strych - jeszcze nie wiem)
  • Chciałbym z salonu sterować piecem
  • Chciałbym, aby na pokoje puścić osobne pętla do grzania i dać tam również sterownik - wychodzę z założenia, że po co grzać wszystko jak można to oprogramować i grzać tam, gdzie trzeba i w godzinach jakich trzeba
  • CO + CWU z jednego pieca
  • Chciałbym mieć bufor ciepła, ale nie wiem jaki
  • Chciałbym również dodać większy zasobnik na pellet

Przeglądałem SlimKo z kotłospawa, ale patrząc na komory spalania i popiół u Was, chyba większą bezobsługowość wolałbym dołożyć i mieć spokój.

Czy ma ktoś może jakieś kalkulacje PC vs taki RDB w okresie 10letnim? :D 

Czy ktoś jest w stanie utwierdzić mnie w pellecie, a może wręcz odwrotnie? Spodziewam się od 2,5 do 3T pelletu rocznie - mogę się zaskoczyć czy mocno zdziwić? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 200m2 to chyba z tymi tonami się lekko zdziwisz. U mnie pali 2.5 przy 80m2. Fakt stary dom, bez bufora i praktycznie same grzejniki, za to dość dobrze ocieplony. Kocioł głównie się nudzi i pracuje na 10% mocy a i tak swoje musi zjeść. Nie chcę prorokować ale wydaje mi się, że spali sporo więcej. Gdybym budował to bezapelacyjnie wybrał bym PC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale technologia budowy też swoje robi, dom 20 lat młodszy to też inaczej. Grzane będzie tylko 150m2, gdzie rozmyślam jeszcze na przcięciu dołu o któryś metr. Nie uważacie tak? Izolacji fundamentów nie zmodernizujecie :d 

 

Hydro, dlaczego mimo wszystko szedłbyś w PC? Kusi wygoda czy koszty? Bez PV raczej wyjdzie podobnie jak pellet. Ile daliście na swoje instalacje pelletowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prostego powodu, wygoda użytkowania. Przy najlepszym kotle i tak musisz do niego iść żeby wsypać, opał musisz ogarnąć, przetransportować i zmagazynować. Do tego jeszcze od czasu do czasu wynieść popiół i wyczyścić komin i kocioł. Przy PC tego nie ma. Nie żebym zniechęcał bo ja jak dotychczas jestem zadowolony z użytkowania mojego kociołka szczególnie, że przesiadając się z miałowca pozbyłem się etatu palacza. Jednak przy pompie nie robi się już praktycznie nic. Z czasem dołożysz FV i masz grzanie za półdarmo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Ty? Pelletu też sobie dosypie i popiół wyniesie?:-):-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, hydro521 napisał:

Przy najlepszym kotle i tak musisz do niego iść żeby wsypać, opał musisz ogarnąć, przetransportować i zmagazynować

No tak, pewne rzeczy robisz przed sezonem, niech Ci pójdzie na to ..... z górką jeden dzień.

 

 

15 minut temu, hydro521 napisał:

Do tego jeszcze od czasu do czasu wynieść popiół i wyczyścić komin i kocioł

Popiół wynosisz raz na kilka miesięcy, kocioł czyścisz raz w sezonie a komin ogarnia również raz w roku kominiarz. 

 

To tak z innej perpsektywy.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie zrozumcie mnie źle. Już wyżej napisałem, że jestem bardzo zadowolony z przejścia na poziom pelletu. Kolega tylko pytał co bym wybrał i dlaczego. No i te drobne aspekty moim zdaniem przeważają szalę na korzyść PC. 

Edytowane przez hydro521
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 18.09.2020 o 15:18, piciuok napisał:

Kto ma z Was RBD 10kW? Chciałbym podejrzeć jak tam spalanie i wykresy u Was. 

Planuję budowę, a tym samym kotłownie i mieszam się między PC, a właśnie pelletem. Założenia mam takie:

  • Dom około 200m z silikatu, bez piwnicy, bez udziwnień, prosta bryła, dach 4 spadowy, ceramiczna lub betonowa dachówka
  • Garaż 40m2 nie ogrzewany, bądź ogrzewany tylko z któreś strony (od bramy garażowej?)
  • Na całości podłogówka
  • Możliwie dobre docieplenie budynku
  • W salonie jedno duże okno HST
  •  Poddasze nieogrzewane (do adaptacji kiedyś bądź zwyczajny strych - jeszcze nie wiem)
  • Chciałbym z salonu sterować piecem
  • Chciałbym, aby na pokoje puścić osobne pętla do grzania i dać tam również sterownik - wychodzę z założenia, że po co grzać wszystko jak można to oprogramować i grzać tam, gdzie trzeba i w godzinach jakich trzeba
  • CO + CWU z jednego pieca
  • Chciałbym mieć bufor ciepła, ale nie wiem jaki
  • Chciałbym również dodać większy zasobnik na pellet

Przeglądałem SlimKo z kotłospawa, ale patrząc na komory spalania i popiół u Was, chyba większą bezobsługowość wolałbym dołożyć i mieć spokój.

Czy ma ktoś może jakieś kalkulacje PC vs taki RDB w okresie 10letnim? :D 

Czy ktoś jest w stanie utwierdzić mnie w pellecie, a może wręcz odwrotnie? Spodziewam się od 2,5 do 3T pelletu rocznie - mogę się zaskoczyć czy mocno zdziwić? :D 

2.5 tony na 250m2????

raczej 3 tony na max 150m2 i to przy dobrym ociepleniu wraz z oknami i przy grzaniu podłogówką.

https://stokercloud.dk/v3/#/bsbojano/main-page    ->    Konsumpcja

Ale podobnie i PC żeby mieć fajne rachunki też trzeba spełnić powyższe..

Niemniej jednak Polecam RTB i BS+

Tu masz coś dla siebie RTB 16kW w domu 240m2 + garaż ogrzewany węzłem cieplnym, ocieplenie dobre ale nie bardzo dobre, rejon kaszubski czyli równy tym podgórskim. Wynik 4.5 - 4.8 tony rocznie to i tak nieźle wg mnie bo większość peleciaków w Pl pali właśnie około 4 ton.

https://stokercloud.dk/v3/#/rtbbobolice/main-page   ->    Konsumpcja

W sumie jeżeli chcesz spalać 2 tony to zmniejsz rozmiar domu do 150m2 i wstaw piecyk typu hydro. Zamiast kotłowni będziesz grzał salon ;)

 

Konfiguracja pieca którą opisałeś to już koszt 40k lub może więcej jeżeli wstawić pneumatykę podającą paliwo z silosu.

Jeżeli odpuścisz sobie bufor ciepła i pneumatykę to 30k tak nawiasem mówiąc

Jeżeli nie masz miejsca na bufor 1000l lub 2000l TO WEŹ SE ODPUŚĆ. Poza tym duńczycy śmieją się z buforów w domach jednorodzinnych.

Jeżeli chcesz ogrzewac strefy czasowo to fajnie i polecam - masz w standardzie 4 strefy

Jeżeli chcesz więcej stref np5 i jednocześnie ogrzewaniewanie podłogówką no to już moduł rozszeżeń

powyższe + sterowanie z salonu jak najbardziej daje Ci RTB i BS+

Zasobnik powiększony np 330kg oraz co i cwu z pieca to pikuś.
 

 

Co do porównania peleciak vs PC to jeżeli chodzi o moje peleciaki z ostatnich 11 lat to spalanie 3 - 5 ton, co roku serwisy 300 - 400zł  Czasami jakieś drobne wymiany naprawy pierdółki i piece wyglądają jakby miały pochodzić drugie tyle lat. Jak PC to nie wiem, musisz spytać pompiarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2020 o 21:15, ŁukAsh napisał:

 

2.5 tony na 250m2????

raczej 3 tony na max 150m2 i to przy dobrym ociepleniu wraz z oknami i przy grzaniu podłogówką.

https://stokercloud.dk/v3/#/bsbojano/main-page    ->    Konsumpcja

Ale podobnie i PC żeby mieć fajne rachunki też trzeba spełnić powyższe..

Niemniej jednak Polecam RTB i BS+

Tu masz coś dla siebie RTB 16kW w domu 240m2 + garaż ogrzewany węzłem cieplnym, ocieplenie dobre ale nie bardzo dobre, rejon kaszubski czyli równy tym podgórskim. Wynik 4.5 - 4.8 tony rocznie to i tak nieźle wg mnie bo większość peleciaków w Pl pali właśnie około 4 ton.

https://stokercloud.dk/v3/#/rtbbobolice/main-page   ->    Konsumpcja

W sumie jeżeli chcesz spalać 2 tony to zmniejsz rozmiar domu do 150m2 i wstaw piecyk typu hydro. Zamiast kotłowni będziesz grzał salon ;)

 

Konfiguracja pieca którą opisałeś to już koszt 40k lub może więcej jeżeli wstawić pneumatykę podającą paliwo z silosu.

Jeżeli odpuścisz sobie bufor ciepła i pneumatykę to 30k tak nawiasem mówiąc

Jeżeli nie masz miejsca na bufor 1000l lub 2000l TO WEŹ SE ODPUŚĆ. Poza tym duńczycy śmieją się z buforów w domach jednorodzinnych.

Jeżeli chcesz ogrzewac strefy czasowo to fajnie i polecam - masz w standardzie 4 strefy

Jeżeli chcesz więcej stref np5 i jednocześnie ogrzewaniewanie podłogówką no to już moduł rozszeżeń

powyższe + sterowanie z salonu jak najbardziej daje Ci RTB i BS+

Zasobnik powiększony np 330kg oraz co i cwu z pieca to pikuś.
 

 

Co do porównania peleciak vs PC to jeżeli chodzi o moje peleciaki z ostatnich 11 lat to spalanie 3 - 5 ton, co roku serwisy 300 - 400zł  Czasami jakieś drobne wymiany naprawy pierdółki i piece wyglądają jakby miały pochodzić drugie tyle lat. Jak PC to nie wiem, musisz spytać pompiarza.

Z tego co pamiętam to serwis 550 :p Apropo jak tam mój tablet? ;-) 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2020 o 21:19, hydro521 napisał:

Z tego co pamiętam to serwis 550 :p Apropo jak tam mój tablet? ;-) 

Oki 350 + dojazd :( Ale nad wszystkim pracujemy :)

tablet czeka, nikt do nikogo się nie odzywa więc się nudzi. Zgadajmy się w tyg i wysyłamy!

Jak toyota?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2020 o 21:25, ŁukAsh napisał:

Oki 350 + dojazd :( Ale nad wszystkim pracujemy :)

tablet czeka, nikt do nikogo się nie odzywa więc się nudzi. Zgadajmy się w tyg i wysyłamy!

Jak toyota?

A skąd wiesz? No dzięki, jeździ. Trochę głośna ale w porównaniu do 20 letniego Opla to jak przesiąść się ze śmieciarza na RTB :) 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może doprecyzyje - 200 dom, w tym garaż 43m nieogrzewany - czyli 150 hakiem wychodzi ale prawdopodobnie przytniemy go o 10m2 więc byłoby git. 

@ŁukAsh Dzięki za konkretne informacje. Rozumiem, że te 5 ton to z okresu zimy 2010-2012? Wtedy chyba byłoo chłodniej :) miejsce dopiero w planowaniu, idę w projekt indywidualny więc mam wolną rękę co jak i gdzie. Te stroker pierwszy to u ciebie czy u kogoś na 150m2?

Liczę się z takim kosztem kotłowni, można by powiedzieć, że PC wyjdzie podobnie w takim razie. Obawiam się tylko co będzie jak przyjdzie ten miesiąc po -20 i co wtedy? 

Z drugiej strony podłączają i się zapomina. Jak dojdzie PV to kosztami można zejść do prawie zera. Ponoć jak kasa ma się kisić to lepiej tak "zainwestować". 

@Olo04 @eliks podacie namiary na swoje strokery? Jaki macie dom i jak ocieplony?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie posiadam. Mam biedny, prosty kociołek bez internetu. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co nam net, "włącz i zapomnij" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z Waszej rozmowy wynika  że  v13  nie obsłuży podlogowki: zawor 3d z silownikiem + czujnik temperatury zaworu+ ewentualnie pompa ( pompa może być podłączona pod techa który będzie sterował siłownikami za pośrednictwem czujników pokojowych).

Chodzi mi o pogodowe sterowanie zaworu ,dostosowanie temp. Wody  do warunków zewnętrznych. 

Dodam że poddasze z grzejnikami chciałbym zasilić inną temp wody poprzez czujnik pokojowy.

W schematach blackstar jest taka opcja .tylko nie widzę schematu połączeń sterownika z osprzętem . 

Oczywiście oba obiegi grzejników i podlogowki za sprzęgłem . Grzejniki bez zaworu 3d .

Ewentualnie gdyby z poziomu v13 nie bylo możliwości to może moduł rozszeżeń da radę lub rtb z v16 a w ostateczności to sterownik zaworu techa  z czujnikiem temp zaworu i zewnętrznym.

Tylko wtedy 3 sterowniki w kotłowni:) pieca ,siłowników i zaworu 3d.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie trzeba dokładać z obcego sterowania do kotłów NBE tylko ewentualnie moduł rozszerzeń. Różnica między V13 a V16 to taka że w pierwszym trzeba pobawić się ustawieniem dmuchawy aby prowadzić prawidłowy proces spalania w oparciu o tleny z sondy. Robi się to praktycznie podczas pierwszego uruchomienia z możliwa korekta późniejsza przy zmianie pelletu. W V16 wszystko dzieje się automatycznie w oparciu o podcisnienie i sondę lambda potrzebne jest tylko przeważenie pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2020 o 13:40, sambor napisał:

To jest pokrętne i nieprawdziwe.

Ponadto w kotle brak czujnika temp zewnętrznej i sterowanie temp na odbiory tym czujnikiem.

Sterowanie przez dane z neta w naszych warunkach jest fikcją

Moje poglądy - moja sprawa, opinia moja jest jak najbardziej obiektywna, kotła nie kupowałbym dla siebie, więc i tak nie byłoby mojej opinii z użytkowania.

Natomiast chciałem się zabezpieczyć przed niewłaściwym wyborem kotła dla potencjalnych klientów.

 

Wygląda na to że jest czujnik zewnętrzny 

Screenshot_20201011-110433_Drive.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zewnętrzny jest z najbliższej stacji pogodowej zczytywany przez www i działa, kwestia prawidłowych ustawień. Z tego co wiem możliwe że zostanie dodana funkcja obniżenia mieszacza po dogrzaniu i wtedy będziemy mogli odznaczyć ktora strefa jest ogrzewaniem podłogowym. Tutaj przykład. Kocioł praktycznie w pracy ciągłej wygaszany tylko przy dużym wzroście temperatury zewnętrznej (słońce) 

https://stokercloud.dk/v3/#/red/main-page

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.