Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, PioBin napisał:

W takim razie to samo osiagnelo polskie i malo lubiane na tym forum Defro. Korekty do wentylatora nadmuchowego wprawadzane sa na podstawie odczytu przeplywu powietrza przez palnik. W momemcie wzrostu przeplywu (wiekszy ciag kominowy) wentylator zwalnia. Sytuacja odwrotna - przyspiesza. Czas korekty okolo 1minuty (zalezny tez od wartosci zmian).

Podobny efekt pracy wentylatora nadmuchowego palnika, jest uzyskiwany w przypadku jego regulacji przez sondę Lambda, która co prawda nie analizuje wzrostu ciągu, ale reguluje nadmuchem w oparciu o pozostałść tlenu w spalinach. Technologia odmienna, ale efekt podobny. Z tym, że jest dodatkowo potwierdzenie jakości procesu spalanie, jeśli ta pozostałość jest w normie. Bo w przypadku stabilizowania jedynie ciągu, nie ma 100% gwarancji, że proces spalania przebiega idealnie.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PioBin napisał:

Te skoki czy tez zmiany temperatury moga byc rowniez powiazane z przeplywem wody przez kociol i sama instalacja. To tez mozna wziac pod uwage.

Przepływ przez instalację, nie ma tu znaczenia. Czujnik zamontowany w płaszczu wodnym kotła, jest narażony na szybsze zmiany temperatury i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Dracogo napisał:

Ja bym tego nie nazwał opóźnieniami, bo w moim przypadku, była to szybka reakcja na dynamiczny wzrost temperatury we wnętrzu kotła. Natomiast na rurze wyjściowej, ta temperatura tak dynamicznie nie skacze. I tak jest lepiej.

U mnie były to właśnie opóźnienia zarówno przy wzroście jak i spadku temp kotła. Podłączyłem drugi czujnik na rurę jako CWU i sprawdziłem wykresy. Opóźnienia odczytu sięgały 1-2 minuty a to już wystarczy by w modulacji"przedobrzyć" z mocą w górę lub w dół...

Edytowane przez krisgie
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dracogo: Nie czytasz ze zrozumieniem. Napisalem ze zmiany przeplywu wody przez kociol nie instalacje maja znaczenie na prace regulatora temperatury.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PioBin napisał:

Te skoki czy tez zmiany temperatury moga byc rowniez powiazane z przeplywem wody przez kociol i sama instalacja.

Ile razy mam cytować?

Napisałeś, co napisałeś i inaczej tego nie da się odczytać. Co do kotła zgoda i tu nie miałem uwag, ale jak piszesz instalacja, to w domyśle jest całość, włącznie z odbiornikami. Jeśli masz na myśli fragment instalacji np. tylko obieg  kotłowy, to precyzuj to konkretnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz zalezy jak zbudowana jest "ta" instalacja, gdyz i ona moze miec na to wplyw i wcale bym jej nie wykluczal i zamykal tematu tylko do kotla i do obiegu kotlowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki wpływ, na podbijanie temperatury kotła, może mieć instalacja, która tą energię odbiera? Schładzać może, ale podbijać, to już nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tyle podbije co jej nie odbierze.

Rowniez pelet potrzebuje czasu na dopalenie i wygaszenie przy dochodzeniu do zadanej. Jesli sie to zbiegnie z brakiem odbioru to przebijesz. O ile: nie wiem zalezy od kotla palnika sterownika itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Puławiak napisał:

... Najlepiej żebys zobaczył to na żywo i porównał sobie bo pewnie w tym swoim uni to masz. 

Jesli moglbym to poprosze (serio). Ze swojej strony zapewniam pelny obiektywizm, bez mrugania oczkiem.

Ps. Na spalaniu sie nie znam, nie bede ocenial. Ale sterownik (np. od strony instalacji) tez czemu nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PioBin napisał:

Rowniez pelet potrzebuje czasu na dopalenie i wygaszenie przy dochodzeniu do zadanej.

I co to ma wspólnego z tym, że temperatura wewnątrz kotła, zmienia się bardziej dynamicznie, a temperatura na rurze wychodzącej z kotła bardziej płynnie? Temat został sprawdzony, nie tylko u mnie i Twoje wymyślanie nowych co rusz teori, nic nie zmienia. Tu decyduje umiejscowienie czujnika. Gdyż wewnątrz kotła, temperatura może zmieniać się bardziej dynamicznia, a za wyjściem z kotła płynniej. Więcej tłumaczeń nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dracogo napisał:

Tego, to mi nie musisz tłumaczyć, że ma to skutki uboczne, które w testach decydujących  o otrzymaniu certyfikatu np. Ecodesign nie przejdą.

Problem jest tylko w tym co kolega eliks nie roumie, że obniżenie mocy palników obrotowych, nie musi prowadzić do obniżenia sprawności kotła w którym on pracuje. Bo obniżanie mocy nie jest zalecane przez producenta z innego powodu, o którym pisałem.

 

To Ty nie rozumiem istoty rzeczy którą chcę przekazać.  Może inaczej i krótko.  Czy uważasz że smieciuchy z palnikami 5-20KW są w stanie UTRZYMAĆ na niskiej mocy swoje katalogowe sprawności i normy w warunkach DOMOWYCH? Tak czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżizes @eliks napisz pismo z pytaniem do IChPW bo nikt z nas Ci nie odpowie. Albo inaczej dla Twej spokojnej duszy: Tak jak zejdziemy z mocą do 3kW w palnikach KIPI to katalogowe sprawności naszych śmieciuchów spadną o 3%. Nie rozumiesz tego, że mamy na to wywalone czy będzie 91% czy 95%? To tylko cyferka na papierze. W portfelu zauważalna tytko przy zakupie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PioBin napisał:

Jesli moglbym to poprosze (serio). Ze swojej strony zapewniam pelny obiektywizm, bez mrugania oczkiem.

Ps. Na spalaniu sie nie znam, nie bede ocenial. Ale sterownik (np. od strony instalacji) tez czemu nie...

Od strony instalacji to nie masz co oceniać nie steruje niczym - znaczy jedną pompą w kotle i zaworem strefowym do cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, a z drugiej moze to i lepiej.

Zrozumieli ze i tak nie trafia do roznych odbiorcow a robienie kombajnu do wszystkiego podniesie koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zle ze zamknales sie w swoich przemysleniach i nie patrzysz na temat szerzej. Trzymasz sie uparcie jednej "slusznej" wizji i jednego rozwiazania tymczasem moga byc inne.

Edytowane przez PioBin
Brak cytatu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dracogo napisał:

I co to ma wspólnego z tym, że temperatura wewnątrz kotła, zmienia się bardziej dynamicznie, a temperatura na rurze wychodzącej z kotła bardziej płynnie? Temat został sprawdzony, nie tylko u mnie i Twoje wymyślanie nowych co rusz teori, nic nie zmienia. Tu decyduje umiejscowienie czujnika. Gdyż wewnątrz kotła, temperatura może zmieniać się bardziej dynamicznia, a za wyjściem z kotła płynniej. Więcej tłumaczeń nie potrzeba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamykam się na jednej słusznej wizji obserwuję różne rozwiązania i różne warianty tak sterowania jak i rozwiązań konstrukcyjnych kotłów. Jeżdżę na różne szkolenia analizuję produkty rozbieram je na cześci pierwsze  o ile tylko mogę zastanawiam się dlaczego tak a nie inaczej. W końcu z tego żyję. A kotłami na pellet zajmuję się 15 lat. 

Edytowane przez Puławiak
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Puławiak napisał:

Nie zamykam się na jednej słusznej wizji ...

To bylo do kolegi @Dracogo tylko ze grube paluchy nam a pisze z telefonu i zle poklikalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tomek0407 napisał:

Zamieszczam dla poprawy dyskusji, wzięcia na luz,  "Polak potrafi"

 

A ja dalej zastanawiam się, dlaczego tam około 40 sekundy widać ściekającą smołę po ściance.

Przecież spalanie wygląda na przyzwoite, więc skąd smoła?

Edytowane przez heso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest nad czym się zastanawiać, po prostu nie wiadomo jak to spalanie przebiegało przed nagraniem tego filmiku. Autor może rozpalił pellet a zanim podał właściwą dawkę powietrza minęło trochę czasu.

Mnie zastanawia jak wygląda wygaszanie tego palnika i jak działa zabezpieczenie przed cofnięciem się żaru do zasobnika. Nie zostawiłbym tego bez nadzoru na dłużej niż 10 min :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, rymol napisał:

Nie wiem czy jest nad czym się zastanawiać, po prostu nie wiadomo jak to spalanie przebiegało przed nagraniem tego filmiku. (...)

No właśnie- przed nagraniem. Nie wiadomo też, czy zaraz po nagraniu nie zsunęła się większa porcja pelletu i nie zdusiła tych płomieni, a z dymu

nie osiadała nowa porcja smoły... Mam nadzieję, że w konstrukcjach profesjonalnych coś takiego nie jest możliwe?

Edytowane przez heso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dragster Dokladnie o takie uczciwe wyznanie mi chodziło. Ja wiem, że macie wywalone na cyferki, ale przez te cyferki właśnie nie ma Kostrzewy w Niemczech. Kocioł,  który ustawi instalator pod dane paliwo i warunki atmosferyczne, w warunkach nielaboratoryjnych nie utrzyma norm przez dłuższy okres czasu. Kocioł,  który oblicza sobie dawki paliwa i tlenu na podstawie szeregu czujników,  presostatow, mierników, kilku sond lambda i opatentowanym systemom,  jest w stanie to zrobić.  

Nie mam nic do skladakow, mało tego, uważam że mimo tego wszystkiego, mój kocioł nie będzie jakoś wyraźnie oszczedniejszy w spalaniu pelletu. Instalacja zawsze weźmie swoje.  To jest jak ja mam duze auto z dużym silnikiem i jak ktoś się mnie pyta ile pali, to zawsze mówię,  że pali ile mu wleje. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy z Nas po kotłowniach węglowych i użeraniu się z tym syfem przez całe życie już nie pytają ile pali tylko jak jedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, eliks napisał:

@Dragster Dokladnie o takie uczciwe wyznanie mi chodziło. Ja wiem, że macie wywalone na cyferki, ale przez te cyferki właśnie nie ma Kostrzewy w Niemczech.

Jak większość postów tym temacie - czysta bzdura, głupota i bicie piany, sprawdźcie lepiej na stronie kostrzewy gdzie ma swoje serwisy,

zamiast się ośmieszać i kłamać na tematy w których mienicie się znafcami

Poniżej przykład: 

https://www.billiger-heizen.com/pelletkessel-kostrzewa.html

https://www.klimaworld.com/twin-bio-luxury-24-kw-kostrzewa-pelletkessel-bafa-foerderbar-komplettset-3.html

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.