Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Ale bądźmy sprawiedliwi - jak sam płaciłem za śmieci to w tej samej firmie płaciłem 5x tyle co w gminie na początku!

Podwyższają ceny ścieków, mam szambo więc też odczuwam każdy wywóz droższy od poprzedniego i to nie z winy "szambelana" tylko cen gminy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegając od tematu podatków i opłat, a wracając do tematów związanych z tym forum :p

Po paru testech ustawiłem kocioł i efekt jest na zdjęciach poniżej.

Tlen waha się między 6, a 12%. Czy to nie są zbyt duże rozbieżności, a może poprostu ten palnik tak pracuje? Skiepko vip20kw.

Kocioł raczej szczelny jest po jednym sezonie. Łączenie czopucha z rurą kominową uszczelniłem.

Czy problemem może być nieszczelność samego palnika? Szuflady którą wysuwa się do czyszczenia rusztu. 

Rck jeszcze nie założyłem, ale dzień zupełnie bezwietrzny.

Sprawność podczas pomiaru miedzy 88, a 92% wynika raczej z wysokiej temp spalin ok 170st bo kocioł nadaje się już trochę do czyszczenia. Ponadto pomiar przy temp zasilania powyżej 70st, a powrót ok 5 mniej.

20200828_095354.jpg

20200828_095322.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc nominalna 18kw. Temp spalin wysoka bo jak pisałem wyżej kocioł nadaje się już trochę do czyszczenia. Ponadto zasilanie podczas tego testu ponad 70st, a powrót oo 5st mniej.

Dotarłem do analizy tego kotła przez producenta i tam wartość tlenu wynosiła 7%.

Rozumiem, że to wartość średnia z pracy kotła przez np pół godziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak wartość średnia przez jakiś czas.

Tlen na mocy 100 % powinien być w granicach 8- 8,5 pośredniej 50 % -10,5 minimalnej 30 % 12,5 

Temp kotła prawidłowa powrót jak najbardziej też / w jaki sposób powrót kotła masz zabezpieczony/.

Obawiam się , że nawet jak wyczyścisz wymiennik to temp, spalin i tak pozostanie wysoka na poziomie 150 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest problem z podawaniem peletu albo go brakuje albo zasypuje palnik w związku ze zła modulacja mocy 30/50/100 są gwałtowne skoki w ilości i tu jest problem ze złym wskazaniami tlenu. Pośrednio może też być to wina braku płynnej i zestrojonej pracy dmuchawy powiązanej z mocą. Każdy element kotła robi kto inny. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2020 o 10:40, Michal86 napisał:

Tlen waha się między 6, a 12%. Czy to nie są zbyt duże rozbieżności, a może poprostu ten palnik tak pracuje?

Kolego sympatyczny jak i moi sympatyczni przedmówcy, te wskazania są tylko wskazaniami przez tester. Tam nie ma żadnego sterowania nadmuchem czy czymkolwiek w zależności od ilości tlenu w spalinach. Same wskazania są ok i zalezą od siły nadmuchu, ciągu kominowego i ilości podanego paliwa. Żadne z tych parametrów nie jest stałe, raz ze wentylator pracuje nierównomierność, ciąg kominowy jest zmienny, ilość podawanego paliwa jest nierównomierna, spadające paliwo, w zależności od ilości i drogi spadania uderza w żar różnie. I jeszcze wiele zależności można by wymieniać.

Dopiero zastosowanie sterownika współpracującego ze sterownikiem kotła pozwala zmniejszyć, tak zmniejszyć , różnicę w wartości tlenu w spalinach. Niestety ale jest coś takiego jak bezwładność procesu spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 zgodzę się we wszystkim o czym pisałeś ale tu są skoki rzędu 50% a raczej 100 % czyli pomiar pokazuje przypadkowość całego procesu. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pospisz napisał:

ale tu są skoki rzędu 50% a raczej 100 %

i tak z reguły jest, jak nie ma pełnego sterowania od sondy lambda. Dopiero sterowanie procesem spalania z uwzględnieniem odczytu sondy pozwala zmniejszyć różnicę na +-2pp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Wami w wielu kwestiach ale w wielu też nie. Przykladowo z tym, iż jest ustawiony tlen w sterowniku na 8.5% i tak trzyma... Nawet z korekcją madmuchu jest to nierealne ze względu na specyfikację podawania i spalania paliwa... Sądzę, że jest to wartość modelowana i uśredniona przez sterownik.

A tak poza tym zmieniłem czas cyklu pracy podajnika z 20 na 10sek. Z obserwacji... podaje ok 3s, przerwa ok 7s. 

Zbyt dużo się nie zmieniło dalej wahania od ok 6 do ok 12% tlenu(widocznie tak pracuje ten palnik) tyle, że może trochę lepiej wygląda to na wykresie.

Jeżeli jest tak jak myślę i należy uśredniać te wyniki to tlen oscyluje między 8, a 10%.

I tak to zostawiam.

Czekam na wrzesień instalację bufora i rck. Zobaczymy czy regulator ciągu coś zmieni w tej kwestii... Choć wszystkie te pomiary wykonywałem w bezwietrzne dni.

20200829_230102.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę normalną pracę regulatora PID, jak ktoś ma prostą linię, to znaczy, że elektronika go oszukuje i wyświetla średnie z paru minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HarryH napisał:

 jak ktoś ma prostą linię, to znaczy, że elektronika go oszukuje i wyświetla średnie z paru minut. 

Albo nie żyje .

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, HarryH napisał:

Ja tu widzę normalną pracę regulatora PID, jak ktoś ma prostą linię, to znaczy, że elektronika go oszukuje i wyświetla średnie z paru minut. 

Bez Pid. Normalna praca na mocy nominalnej ze stałymi obr dmuchawy. W tym przypadku od 70 do 80st wody zasilającej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktowałem się z producentem palnika co do jego pracy i wartości tlenu. Stwierdził, że wahania rzeczywiście są spore ale wszystko jest w normie i praca jest poprawna. Zasugerował aby nie przetleniać tak paleniska i zmniejszyć nadmuch wentylatora. Wahania też powinny być mmniejsze. Poprawne wartości tlenu dla tego palnika przy mocy maksymalnej(przy dobrym pellecie) to między 4-5 a 10% tak aby uśrednione wartości były na poziomie 7-8%.

Nastepna rzecz to cykl pracy podajnika nie mniejszy niż 15sek, a najlepiej 20sek choć przy drugim ustawieniu wahania O2 mogą być trochę większe.

Kolejna sprawa co przypuszczałem mam źle ustawiony ruszt w palniku i spalanie paliwa nie odbywa się na całym przeznaczonym do tego miejscu. Myślę, że to też może mieć wpływ na wartości O2. 

Piec mam 18, a palnik 20kw czy myślicie, że po przedstawieniu mocy w kotle na 20kw będzie lepiej czy kocioł poprostu straci sprawność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uratowana kotłownia przed likwidacją bufora mam nadzieję , że inwestorka będzie bardzo zadowolona.

Było tak 

image.thumb.png.afe94cfd164d27f67068769a88beffce.png

A jest tak praktycznie cała ta pajęczyna została zlikwidowana tak jak pozwało na to miejsce i myśl twórcza.

image.thumb.png.e2de9152be96db122824b7c0afe06170.png

image.thumb.png.5a4f4320cba9333778cc5eb1635c6a6d.png

image.thumb.png.ae2eaceb588a560442ef195546ef4908.png

A tak wyglądał wlot do czopucha fi200 bez możliwości wyczystki

image.thumb.png.b8213945249ee1ff1950286ebc6c47c9.png

A tak został połamany kielich ceramiczny komina przez poprzednich fachowców którzy montowali kocioł wszystko palny.

image.thumb.png.7aa5e88d361e5295297cbd768a419c80.png

Wszystkim inwestorom nowych budynków i nie tylko, także tym którzy  zaczynającym przechodzenie na zieloną stronę mocy polecam modernizację swej kotłowni w oparciu o dostawienie bufora ciepła , a ci którzy już go posiadają i zamierzają się go pozbyć odradzam zdecydowanie tak nieodpowiedzialny ruch.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, ale kolega @robin60 forum nie czyta dokładnie, bo zawór zwrotny w obiegu z 3D dał za pompą a nie na powrocie zamiast kulowego ;)

Chyba że to świadomy zabieg?

image.png.52d9843a955cd4bff4bd440187c152d3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Co ciekawe, w drugim obiegu mieszającym zawór zwrotny jest zdublowany, bo jest i za pompą, i na powrocie :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii zdublowanego zaworu zwrotnego w drugim obiegu grzewczym. Był on pierwotnie i jest zamontowany tak jak się go zawsze montuje za pompą. Lecz instalacja którą modernizowaliśmy  zgoła przypominała taki przypadek jak zaprezentował kanał Afriso by uniknąć wszelkich zakłóceń przepływu został zamontowany ZZ na powrocie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wszystko jasne, ten ZZ za pompą został ze starej instalacji a instalatorowi nie chciało się go zdemontować :)

 

W dniu 12.09.2020 o 18:22, robin60 napisał:

Tak ma być tak mowi kanał afriso

Nie, kanał afriso mówi tylko aby zamontować na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerywając dyskusję o zz chcę ostatni raz wrócić do kwesti tlenu i fajnie byłoby uzyskać odpowiedź  mądrzejszych ode mnie czy obecne ustawienie jest dobre.

W między czasie ustawiłem w końcu prawidłowo ruszt w palniku i teraz wszystkie otwory napowietrzające w ruszcie spełniają swoją rolę. Dotarłem do informacji dotyczącej CO2 dla tego palnika. Jest to wartość 12.5% +- 2.5%. Czyli odpowiednio dla tlenu 7.5% +- 2.5%. Więc zgadza się z tym co przekazał mi producent palnika tlen 5-10%.

Wybrałem bezwietrzny wieczór i zabrałem się za próby. Oczywiście wszystkie wymogi co do testu spełnione no oprócz rck. Testy po uprzednim wygrzaniu kotła ponad godzinę. Moc nominalna bez modulacji.Temperatura zasilania ponad 60st. Różnica między zasilaniem, a powrotem ok 10st.

Po wielu próbach dobrałem obroty. Wyniki na zdjęciach.

Najniższa wartość tlenu to 5.5 najwyższa 9.5%. Spaliny ok 160st przy nie czyszczonym wymienniku. Sprawność ok. 92-94%.

20200913_213134.jpg

20200913_213152.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.