Skocz do zawartości

robin60

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1565
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  24

Ostatnia wygrana robin60 w dniu 11 Kwiecień

Użytkownicy przyznają robin60 punkty reputacji!

Reputacja

247 Doskonały

2 obserwujących

O robin60

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Hajnówka
 • Zainteresowania
  Problem z KIPI pisz. Turystyka rowerowa

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom kanadyjka 185 m2 pow. grzewczej
 • Instalacja
  14 grzejników zawór 4 d
 • Kocioł
  Robin60 około 18 KW Palnik KIPI 5-20 KW sonda Lambda

Metody kontaktu

 • GaduGadu
  2718371

Ostatnie wizyty

3994 wyświetleń profilu
 1. @Trener40 nie zaglądałem tylko wychwyciłem z głównej strony. Trochę takie posty suche mnie odpychają , ale zobaczymy na jaki szczyt możliwości wzniesie się autor.
 2. Kolego to miło , że jako pierwszy dajesz znać o tej pompie. Też mam ją w planach ale za rok. Mam nadzieję , że będziesz dzielił się spostrzeżeniami tymi pozytywnymi i negatywnymi na jej temat funkcjonowania. Możesz napisać coś więcej o twym domu i tej pompie co ona tam ogrzewa. Komplet informacji jak byś zebrał w jedną całość to by było miło.
 3. @marcinl-lewandowski źle jest podłączony. Jeżeli Twój hydraulik nie potrafi tak podstawowej żeczy zainstalować to zmień fachowca. W załączeniu zdjęcie poglądowe mojej starej instalacji. Z prawej zasilanie z kotła Gora zasilanie obiegu CO Z lewej powrót z instalacji CO Doł powrót do kotla
 4. Do Polskich kotłów trzeba bufor bo mają ubogie sterowanie, i będą się wiecznie rozpalać i gasić. A tamtych nie znam i się nimi , w ogóle nie interesowałem, zaś ich automatyka robi całą robotę to wiem na pewno co powoduje , że pracują non stop, jak pompa od podłogi chodzi na okrągło, ponieważ te Kw w 43 litrach wody są wysysane natychmiast , więc , żeby zapewnić stały odbiór musi kocioł nie stygnąć. Strefa klimatyczna najcieplejsza czyli Nr 1 też swoje robi na tak zacny wynik spalonego pelletu. Do tego trzeba jasno powiedzieć , że ja u siebie nie zauważyłem tego sezonu zimy a mieszkam w strefie IV a może nawet V najzimniejszej. Więc ja w oparciu o ilość spalonego pelletu kotła bym nigdy nie wybrał bo to dla mnie nie ma żadnego odniesienia. Wybrał bym kocioł tani, z najwyższą sprawnością , mało obsługowy, a takowe są tylko trzeba poczytać tu i tam i wnioski nasuwają się same. A jak ktoś nie chce słyszeć w ogóle o kotłowni to kupuje pompę ciepła i montuje PV i nie wie co to kotłownia czy obecnie modne określenie maszynownia.
 5. Tak , ale ja uważam , że bufor łączy wszystko . Do niego podłączysz i pompę ciepła i prąd z paneli, i kocioł, z tym gazowym to bym był bardzo ostrożny gdyż jest trend odchodzenia od gazu. W tym kraju nic nie jest normalne i nie będzie, i nie wiadomo co Cię zastanie za kilka lat . A może za luksus ogrzewania pompą ciepłą przyjdzie się płacić wysoką daninę dla Państwa. W kwestii kotłów duńskich , to bardzo dobry produkt , z najlepszą modulacją , bez wygaszania niepotrzebnego, ale o ile w samej instalacji grzejnikowej się sprawdzą bez wątpienia, to do instalacji podłogowej , ja słabo to widzę, z uwagi , na małą poj. wodną przy stale chodzącej pompie od podłogi, która bardzo szybko połknie Kw z tego wymiennika. Jestem w stanie sobie wyobrazić , że przy takiej modulacji nie wygasi się kocioł to na pewno, bo widzę to po swoim kominku włoskim z taką samą modulacją bądź podobną, ale jak kocioł ma chodzić 24h non stop to pelletu łyknie bez wątpienia , mogą się odezwać użytkownicy takich kotłów i mówić , że tam pellet jest do koszyczka (palniczka) dozowany ziarenko po ziarenku, tak to prawda, ale tych ziarenek ubywa. Raz zrobiłem sobie test mojego kominka Ravelli 8 Kw i puściłem go całą dobę, to pożarł 20 kg pelletu, na parterze było ciepło ale na 1 piętrze nie koniecznie bo ciepło tylko poszło klatką schodową na górę, z uwagi , że to kominek bez płaszcza wodnego i ogrzewa w zasadzie tylko otwarty salon jadalnie korytarz i kuchnię. Tak , że kolego przemyśl wszystko, nie słuchaj się jedynie , sprzedawców , czy instalatorów , bo ich zadaniem to jest sprzedać produkt i wziąć pieniądze. A Ty z papraną instalacją , czy kotłownią będziesz tam żył z rodziną.
 6. Nic tylko ten bufor z wężownicą ja bym wziął, jak masz mało miejsca. A serwis w całej Polsce na wysokim poziomie. A jak nie to na forum się wszystkiego dowiesz i douczysz.
 7. Kolego to szukaj kotła 12 kw +bufor minimum 500 litrów. Będziesz bardzo zadowolony. Jak odezwą się na z tego forum fachowci nie mylić z fachowcami , i będą Ci radzić bufor 200 -300 litrów to omijaj ich szerokim łukiem. Tu nie ma nad czym się zastanawiać , Jedynym zastanowieniem to czy bufor z wężownicą do CWU. by zaoszczędzić miejsca w kotłowni droższy , ale też warto. No i kocioł do wyboru.
 8. Dobrze Ci radził , ale o jednym razie odpaleniu zapomnij choć 4-5 to też nie wiele, jak nie chcesz pchać się w koszty dodatkowe. Ale pamiętaj jedna porządna inwestycja to spokój na wiele lat i nieoceniona wygoda.
 9. @sambor wie co mówi i rozpali się do 4 razy na dobę. Więc lepszym rozwiązaniem jest bufor. i mały kocioł 12 kw. Jak Ci się nie podoba ten model bo ma jak mówisz choroby wieku dziecięcego , to są inne kotły równie dobre jak ten Biawar, np taki slimko Kotłospaw który jest jak gdyby stworzony do ładowania bufora i obsługi tak małego domu.
 10. Kolego @waldimajster zwiększ na chwilę temp. na CWU do 65 i zobacz do ilu nagrzeje i przy jakiej się kocioł wygasi, temp. Jestem niemal pewien, . że tylko zaspokaja temp CWU zadaną zbiornika i nie widzi potrzeby grzać aż do 75 st zadanej kotła, jak temp na CWU osiągnięta. W kwestii sterownika PLUM i podłączonego bufora będę mądrzejszy już za niedługo , ale u mnie będzie dołączony moduł B do ecomax 850 P2C. Ale to nie ma jak gdyby znaczenia, czy 860.
 11. @Tom378 podsyłam Ci foto jak zachowuje się pompa przy zaworze zamknietym 4D. Gania wodę tylko po grzejnikach , nie pobiera nic z kotła i nic do kotła nie wraca.
 12. Pompa daje na grzejniki . To znaczy miele w miejscu nie wiadomo po co i na co, jak zawór 4 D zamknięty. Nic na grzejniki nie idzie . Tylko podbiera z powrotu i szybciej wychładza kocioł.
 13. Generalnie kocioł jak dla mnie jest OK. Kupił bym go ale tylko jak miał bym lat 25 i użytkował do lat 40 jak by wytrzymał. Powód jest oczywisty to drewno - które musi być przywiezione z lasu , pocięte składowane i wysezonowane, czyli inaczej mówiąc wysuszone co najmniej 2 lata. Znam to zajęcie bardzo dobrze gdyż się tym zajmowałem przez ponad 20 lat. Jak dla mnie to praca lekka i przyjemna, choć obowiązkowa , co roku to samo. Mankamentem tego jest też to , że mimo bufora to nie możesz opuścić domu na dłużej niż dwa dni, Czyli nici z wyjazdu na zimowe ferie. Opcją jest palnik który odpalisz przez econet awaryjnie jak Cię w domu nie ma. Choć nie wiem czy taki palnik może być na stałe do kotła podpięty jak zgazowywujesz drewno. Ja takiej możliwości nie miałem w tamtych czasach. Poza tym palenie a w tym przypadku zgazowywanie drewna , by przejść na palnik wiąże się z gruntowniejszym czyszczeniem samego kotła, gdyż w innym przypadku samo przejście na palnik wiąże się ze słabą sprawnością kotła i może się okazać , że palnik będzie miał problem z załadowaniem bufora, dopóki dopóty nie zostanie spalony nagar z wymiennika. W kwestii rozmów z Czechami , mam mieszane uczucia. Wymieniłem z nimi dziesiątki maili a na pewno było ich około 30 i ni jak nie mogłem się dogadać nie w kwestiach finansowych , tylko technicznych , a chodziło o bufor ciepła np. grubość ścianki płaszcza i dennic. Stanęło na tym , że podziękowałem im za miłą rozmowę i zakupiłem bufor w Niemczech który spełniał moje oczekiwania techniczne. Choć wyszedł drożej o 600 zł. W kwestii zakupu takowego kotła , to ja nie liczył bym na jakiś hurtowy zakup kilku sztuk , to typowe dla Polaka , może wyjdzie taniej. Lecz wsiadł bym w samochód z podpiętą najmniejszą przyczepką samochodową i zrobił sobie wycieczkę do Czech w dobie taniego paliwa na stacjach CPN, dokonał jego zakupu na fakturę, zamontował przy pomocy kumatego hydraulika i cieszył się z przeprowadzonej modernizacji swej kotłowni. Pozdrawiam przyszłych właścicieli
 14. Kolego te otwory powietrzne maja być cały czas drożne, w innym przypadku szlak trafi ten palnik i nie tylko ten raz dwa. Widać ewidentnie , że czyszczenie tego palnika pozostawia wiele do życzenia.
 15. Jest to typowy przykład niechlujnego montażu zapalarki w trakcie składania palnika, przez producenta bądź osobę która serwisowała palnik . Owa zapalarka została uszkodzona mechanicznie , gdzie uszkodzenie mikropęknięcie nie było widoczne , lecz temperatura podczas pracy szybko uwidoczniła jej koniec żywota.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.