Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

@Michal86 tlen na pełnej mocy palnika powinien być w granicach 8,5 % , u Ciebie wahnięcia są za duże to moim zdaniem świadczy o tym iż kocioł łapie lewe powietrze. Montuj ten bufor tylko z głową i zdaj relację.

Kolego @jacobobbo aby nie robić doktoratu i optymalnie korzystać i cieszyć się domem i rodziną to najlepiej zamontować pompę ciepła , ale dobraną z głową , może kolega @Tomek0407 coś Ci doradzi gdyż sam tak uczynił. 

Natomiast jak nie chcesz iść w pompę , to tak instalacja CO w tym 2 obiegi grzewcze muszą być poprawnie wykonane i rozdzielone. 

Jak jesteś zdecydowany na pellet to tak kocioł Kotłospaw Slimko 20 Kw (już wszystko w sobie ma)  + bufor nie mniejszy nie większy jak 800 litrów. Jak wykona Twój instalator to poprawnie to zapomnisz o kotłowni , ustawisz tylko alarm na panelu w domu który powiadomi Cię o dosypaniu pelletu do zasobnika. 

Obsługa kotła banalnie prosta i szybka, obowiązkowo raz w roku serwis palnika kompletny ( obowiązkowo).

Za nie całe dwa tygodnie modernizacja kotłowni w oparciu o w/w kocioł i bufor będzie wykonywana, jak nic się nie wydarzy to może zdam relacje.

Jakoś nie mogę się zebrać do przekazania relacji z modernizacji mojej kotłowni. Lenistwo mnie ogarnia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 Dzięki za info. Mam już komin zrobiony i nie chce teraz kombinować. Wstrzymam się z pompą jeszcze na 10 lat. Póki co chcemy się wprowadzić w miare szybko bez kredytu dlatego nie czas na inwestycję tego typu. Mnie interesuję najbardziej jak rozwiązać kwestię podłączenia ogrzewania mieszanego żeby nie było strat i działało optymalnie. Ustawić sobie 50 stopni żeby  piec nie spalał dużo a mieć dobrze dogrzaną podłogówkę i w miare ciepłe grzejniki i wodę ? Jak to najlepiej podłączyć wtedy i co zastosować. Boiler, bufor jakiś mieszalnik ? Nie jestem w temacie więc mam nadzieje, że fachowcy to zrozumieją. Pytanie też czy piec 20 Kw bo polecali mi do 200 m2 16 Kw, a znowu czytałem, ze lepiej mieć mocniejszy i duży zbiornik... Dlatego mam nadzieje, że wy będziecie w stanie mi odpowiedzieć z doświadczenia jak to zrobić. Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz bufor to kocioł dobierasz do bufora i robisz tak jak Robin pisał wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Stężenie tlenku węgla i tlenków azotu w spalinach oraz sprawność procesu spalania jest 
zależna od ilości powietrza dostarczanego do komory paleniskowej. Dla spalania peletu 
drzewnego optymalna wartość współczynnika nadmiaru powietrza λ zawiera się w przedziale 
od 1.6 do 1.9 [PiM11] w zależności od budowy paleniska, aktualnej mocy kotła i parametrów 
paliwa. Wartości graniczne emisji poszczególnych związków podawane w normach i przepisach 
prawnych są przeliczane na referencyjne stężenie tlenu w spalinach. Najczęściej przyjmuje się 
10-cio procentową wartość tlenu odniesienia, co odpowiada współczynnikowi λ = 1.9."

 

Czyli jak to jest z tą lambdą dla pelletu? 

Każde źródło podaje inne wartości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.08.2020 o 16:42, sambor napisał:

Wartość lambda jest wynikiem obliczeń, istotne są pomiary wprost np analizatorem spalin.

Dla pelletu dobry wynik to 9-12% tlenu w spalinach.

Się już trochę pogubiłem...

Kol @sambor ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie jesteś dla mnie jak i pewnie dla wielu swoistą bazą wiedzy dotyczącą pelletu, bufora, sondy lambda etc.

Jednakże czytając różne wątki na różnych forach i w różnych okresach podawałeś inne wartości co do sondy lambda. 

Jednyn razem pisałeś, że Twój piec pracuje na wartościach 7-9% innym, że 10-14% teraz piszesz, że dobre wartości to 9-12%.

Nie jest to żadna uszczypliwość z mojej strony. Poorostu myślę, że Twoje zalecane wartości zmieniały się z biegiem czasu, obserwacjami i doświadczeniem?

Czyli na dzień dzisiejszy ze swoim bagażem w/w obstajesz przy wartościach 9-12%?

Nie posiadam takiej wiedzy i chcę poprostu wzorować się na kimś kto ma jej wystarczająco dużo.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa kotły - może w jednym poście podawałem tlen dla pelletu a innym dla drewna palonego w DS - dla DS jest wyższy % tlenu w spalinach, przynajmniej u mnie.

Palę już 11 sezon, więc zarówno i wyniki i sonda się zmieniały, ponadto istotny jest też skład pelletu tzw "procent cukru w cukrze, pardon drewna w drewnie", często nie zmieniam nastaw przy zmianie pelletu, więc mogło tu też coś przeskoczyć, dla mnie najważniejsze jest aby nie było sadzy - to jest podstawa.

Sonda w polskim wykonaniu i sterowaniu to kwiatek do kożucha, ustawisz, przyjdzie gość z analizatorem i już inny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

                                                                                                          Kompleksowa modernizacja kotłowni.

    Chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami w sprawie modernizacji kotłowni w oparciu o dostawienie bufora do istniejącej instalacji CO.

   Pomysł cały czas chodził mi po głowie od czasu kiedy to miałem krótką przygodę z ekogroszkiem, gdzie kocioł cały czas był w pracy i nadzorze a mieszacz (zawór 4D) pracował w oparciu o sterowanie pogodowe i krzywą grzewczą. - Grzejniki lekko ciepłe a w domu sauna , potem fajna funkcja obniżenie temperatury na mieszaczu w okresie nocnym np. 22-6 o 2 st C.

   Niestety zachwyt  prysł po przejściu na ogrzewanie pelletem z przyczyn wiadomo jakich, dla osób które nie w temacie , krótko powiem , iż chodzi o stały odbiór KW bądź to z kotła co w przypadku kotła pelletowego jest nie ekonomiczne ponieważ kocioł będzie cały czas się rozpalał i wygaszał a jeśli chodzi o kotły zachodnie to po prostu by musiały pracować nieprzerwanie.

   Więc jedynym słusznym rozwiązaniem pozostało dostawienie bufora.

     Zachodząc do swej kotłowni cały czas biłem się z myślami jaki ogrom prac mnie czeka i czy ja temu wszystkiemu podołam, poza tym nie byłem zadowolony ze swej kotłowni z uwagi na brak przejrzystości instalacji i niechlujność jej wykonania oraz wszechobecną pajęczynę z kabli jaka ją otacza.

Poza tym dodatkową robotą jaka pozostała to przeniesienie całej instalacji solarnej w tym zdjęcie jej z dachu na konstrukcje gruntową i zrobienie miejsca pod panele PV.

    Zanim podjąłem decyzję na tak, zaprosiłem kolegę zimą wytłumaczyłem mu co chcę zrobić jak ja to widzę i czy przy jego pomocy to się uda. Otrzymałem odpowiedź , że tak , ale roboty jest nie mało i jak mu pomogę  to zrobimy to już latem.

    Przystąpiłem do zakupów osprzętu i tego wszystkiego co było niezbędne do przeprowadzenia modernizacji w tym i głównego składnika tej układanki bufora.

   Po okresie grzewczym wniesienie bufora do kotłowni.

20200506_123639.thumb.jpg.54a50e508ab9820de781c426fa03ce16.jpg

Kilka fotek mojej kotłowni i pajęczyny która ją ogarnia.20200503_184800.thumb.jpg.f8baf862823caaa2983a617386c4df0f.jpg20200503_184903.thumb.jpg.68dfab93ad5e03826da3e4f9c84c635a.jpg20200503_184719.thumb.jpg.25bbcbaa118d4e44cd234fc3f8a9cd40.jpg

Przystąpienie do malowania bufora farbą okrętową ponieważ okazało się po jego rozebraniu , że dennica jest nie zabezpieczona farbą przez producenta zwykła fuszerka oraz jego moje autorskie docieplenie.

20200527_111015.thumb.jpg.a7cfae78b8ba0bd956d278d73df152f4.jpg20200527_190424.thumb.jpg.da64e58d22453dc6cc5aeb03aeb17681.jpg20200527_204526.thumb.jpg.f404afe759362c2ac50dfb21e11ce663.jpg

Prace modernizacyjne 

20200605_111819.thumb.jpg.865e1d1a66cb9271166782b188dac8cd.jpg20200605_111804.thumb.jpg.6835cf3af55be10e397ff56b2fb830a0.jpg20200605_111838.thumb.jpg.622b6de15d8c718d1689412d11ed20b2.jpg20200605_111844.thumb.jpg.985a901a178abc58b82b5a72853325ca.jpg

Zabezpieczenie rur stalowych farbą okrętową

20200616_070411.thumb.jpg.eee990e6e31248170c6dc71a50f22f0c.jpg

Rozprowadzenie i układanie kabli w listwie maskującej.

20200616_070419.thumb.jpg.e5d148f5dd2d207f11f4abf76f0f0c62.jpg

Efekt końcowy

20200824_181947.thumb.jpg.c90118de7aaf0fddac513f456eab366f.jpg20200824_181919.thumb.jpg.ac8de1a56c5649fdb5d9f3e2b12fe1fc.jpg20200824_181900.thumb.jpg.57b04299ed131d020280b1307ad1baaf.jpg20200710_113950.thumb.jpg.4c24c22b1d132ebdb6bd8112505d40ea.jpg20200824_182000.thumb.jpg.cd4a37f1a3ba07a2ffb5d46fb80a3e9b.jpg20200824_182217.thumb.jpg.9ce6f1f3a118e736e37b128c9ece917d.jpg20200824_182124.thumb.jpg.0976aa846ac9909ed5b9d9d4aaa57120.jpg

 

Koszt takiej inwestycji duży więc jak ktoś robi kotłownie w nowym domu lub ją modernizuje to mądrze i przemyślanie.

Bufor jak miał klasę energetyczną fabryczną D to według mnie po moim dociepleniu ma obecnie B a nawet pokusił bym się o A z minusem.

Dziękuję koledze @Tomek0407  za pomoc oraz inspirację do działania w przeprowadzeniu tej inwestycji.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka pojemność bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy startujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno przełom 09-10 .

Ale już wszystko zostało odpalone i sprawdzone.

Na razie jestem optymistyczne nastawiony, kotłowi  od startu i temp.g bufora 22 i dolnej 20 st.  po 60 st. Zajeło 2,25 po czym zaczął się wygaszać.

Podoba mi się, że idzie cały czas na pełnej mocy wspomaga go sonda lambda która trzyma tlen 8-9 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robin60 napisał:

Poza tym dodatkową robotą jaka pozostała to przeniesienie całej instalacji solarnej w tym zdjęcie jej z dachu na konstrukcje gruntową i zrobienie miejsca pod panele PV.

Planujesz dołożyć grzałkę w buforze, żeby wykorzystać nadprodukcję z fotowoltaiki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robin60 napisał:

Pewno przełom 09-10 .

Ale już wszystko zostało odpalone i sprawdzone.

Na razie jestem optymistyczne nastawiony, kotłowi  od startu i temp.g bufora 22 i dolnej 20 st.  po 60 st. Zajeło 2,25 po czym zaczął się wygaszać.

Podoba mi się, że idzie cały czas na pełnej mocy wspomaga go sonda lambda która trzyma tlen 8-9 %.

W sterownikach które obsługują sonde lambda wartości tlenu rzeczywiście utrzymują ta takim stałym poziomie czy jest to wartość średnia modelowana?

Capture+_2020-08-26-15-00-59-1.png

32 minuty temu, Benton661 napisał:

Planujesz dołożyć grzałkę w buforze, żeby wykorzystać nadprodukcję z fotowoltaiki?

Też mnie to ciekawi bo mam taki plan na nast lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robin60 napisał:

Pewno przełom 09-10 .

Ale już wszystko zostało odpalone i sprawdzone.

Na razie jestem optymistyczne nastawiony, kotłowi  od startu i temp.g bufora 22 i dolnej 20 st.  po 60 st. Zajeło 2,25 po czym zaczął się wygaszać.

Podoba mi się, że idzie cały czas na pełnej mocy wspomaga go sonda lambda która trzyma tlen 8-9 %.

No  widzisz robin  i po co komuś jakieś modulacje i kombinowanie z jakimiś parametrami a b c ,teraz to się pali no nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz mieć niewiele do ogrzania że bez kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Patrol napisał:

i mnie korci fotowoltaika + bufor z grzałką, ale kocioł docelowo by wyleciał..

Zależy jakie zapotrzebowanie na prąd użytkowy plus ogrzanie domu. Kolega też docelowo wywalił kocioł. Instalacje pv ma na niecałe 10kw i niestety prądu brakuje. Dom nowy ok 150m2.

Więc dlatego też ja zastanawiam się nad wspomaganiem pelletowca grzałkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Patrol napisał:

i mnie korci fotowoltaika + bufor z grzałką, ale kocioł docelowo by wyleciał..

No co Ty, Patrol... Jako jeden z prekursorów palenia pelletem na tym forum i nie tylko, chce iść na taką łatwiznę? :-):-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomaganie jak najbardziej aby nadwyżkę zużyć , ale jak takowej nie ma to kiepsko .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co szkodzi grzałkę dołożyć skoro ktoś zamierza kocioł z buforem zainstalować a fotowoltaikę i tak planuje założyć albo już ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz, często bywa tak, że rozwiązania najprostsze są najlepsze... Przy braku nadwyżki energii  lepiej dopłacić do prądu, niż kupować np 3 tony (drogiego) pelletu, tachać worki i czyścić kocioł.

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że niektórzy idą z mainstreamem jak słyszę o tachaniu worków i czyszczeniu kotła. Przecież to straszna robota. Jeszcze krem na twarz, spodnie rurki i można spokojnie wyjść na miasto obejrzeć nową dostawę ciuchów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero podtekstów z mojej strony szczere gratulacje. Rozciągnięte w czasie modernizacje bez błyskotek uważam za duży plus. I tu jest miejsce na bufor bez żalu o minimalne straty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.