Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

A, to już lepiej nie kombinować i założyć normalny 3D, a ten opędzlować. Tak mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



... zaw 3-D na wyjściu bufora  pobiera gorącą wodę z bufora bez mieszania zawartości bufora, natomiast zaw 4-D powoduje krótki obieg bufor - zaw 4-D co miesza całą wodę do jednej temp, nie jest to najlepsze rozwiązanie (...)
Przy takim zastosowaniu 4-D, podobnie jak przy kotle, potrzeba też pompy na powrocie 4-D na bufor.


Spoko, oba rozwiązania będą działać. Z 3D potrzebowałbyś jednej pompy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak nie ma pompy w krótkim obiegu(bufor-4D-bufor) to mieszania nie będzie.

Sam mam 4D przy podłogówce i żadnego mieszania nie ma, woda pięknie rozwarstwiona w buforze.

 

I błędnie opisałem przerobienie 4D na 3D.

14 godzin temu, Gonzo19 napisał:

Można. Trzeba zaslepic to wejście które jest na przeciwko zasilania. Patrząc na ten rysunek to tam gdzie podłączony jest powrót grzejnika. 

Oczywiście nie będzie to miało takiej samej charakterystyki co normalny zawór 3D dlatego za jest inny kształt tego grzybka/przesłony  (czy jak to zwal) . 

Trzeba zaślepić wyjście powrotu z zaworu 4D na bufor

 

4D.png

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Powinieneś tak to zrobić i byłoby ok

4d-2.png

I bufor powinien  mieć dwa czujniki, jeden na górze drugi na dole

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor koniecznie dwa czujniki góra i dół, tylko nie każdy piec umie to prawidłowo obsłużyć. Wtedy z pomocą idzie tech st-21 bufor

4d będzie tak działał, ale lepiej spisze się 3d. Dlaczego? Bo będzie mniejszy przepływ wody do i z bufora, mniejszy ruch wody, będzie mniej się mieszać i bardziej układać warstwami. U mnie na dole bufora schodzi nawet poniżej 30stopni, podczas gdy próg załączenia grzania jest dla góry poniżej 46stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 19:01, KarolBl napisał:

bufor koniecznie dwa czujniki góra i dół, tylko nie każdy piec umie to prawidłowo obsłużyć. Wtedy z pomocą idzie tech st-21 bufor

To jest jasne, że gdy piec nie obsługuje bufora trzeba założyć sterownik jak ten TECH lub inny który ma taką samą zasadę działania(jeżeli chcemy ładować cały zbiornik). Ale tu jest jeszcze jeden problem bo piec jak osiągnie histereze włączenia i tak się odpali. Nie wiem jak rozwiązać ten problem. A mam założony ster rożnicowy bo pierwotnie miało to wszystko wyglądać inaczej i miałem nie ładować całego buforu tylko używać go do zwiększenia zwładu. Choć po drodze wszystko się zmieniło. Możnaby użyć wyjście stykowe w tym TECHu ale który obwód przerwać aby kocioł się nie rozpalał nie mam pojęcia. Pisałem do producenta sterownika pieca ale bez odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to się nie sprawdzi to mnie poprawcie ale gdyby zrobić tak:

- czujnik kotła do góry bufora, zadana na piec 70' z histerezą 20/25'

- czujnik cwu dla podglądu w kocioł

- sterowanie pompą CWU za pomocą ster. różnicowego który posiadam

- potrzebny jeszcze sterownik do pompy z jednym czujnikiem, który także wędruje na górę bufora. Tylko gdzie namierzyć taki aby histereza była w przedziale do jakichś 30'  i najlepiej miał opcję dodatkowej pracy przez np. 2min po uzyskaniu temperatury zadanej aby nie zagotować kotła. Gdyby to wszystko się zagrało wtedy też ten sterownik ustawiam 70' i histereze 20/25'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Teoretycznie problem rozwiązany i będzie można użyć TECHa bufor. Czujnik kotła i cwu zostawić na swoich miejscach, a piec będzie się wygaszał i rozpalał razem z pracą pompy bufora.

Odpowiedział producent sterownika kotła i podpowiedział aby złącze stykowe TECHa podpiąć pod wyjście termostatu zewnętrznego w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Gonzo19 napisał:

fajny sterownik, ale brak obsługi bufora i to nawet jako opcja jest wielkim błędem producenta.

Dokładnie mam takie samo zdanie.

Jeżeli to wszystko zagra to jakie temperatury bufora ustawić?

Kocioł jak już wspomniałem wyżej, bufor 600l. Dom piętrowy ok 200m2 wliczając w to dość sporą kotłownię. Ogrzewanie to praktycznie same grzejniki plus trochę podłogi puszczonej z powrotu jednego z pionow(tak wiem, że to kicha ale zakładał to pan Stasiu jakieś kilkanaście lat temu). Instalacja oprócz kotłowni to grube stalowe rury, piony i żeliwne grzejniki(stara grawitacja). Na instalacje puszczam temperaturę wg. krzywej +10 ~ -10 odpowiednio 35 ~ 43st i jest to wystarczające. Do tego poskręcane na termostatach.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 07:59, sambor napisał:

Dla mnie jest tańszy zaw 3-D niż pompa.

A zaw 4-D dodatkowo ma wadę gdyż jego stosowanie pogarsza rozwarstwienie wody w buforze.

Ale do tego dochodzi jeszcze zakup słownika. Chyba, że ten z 4d pasuje do 3d i niczym się nie różnią? 

A tak w między czasie zasypałem nową partię pelletu więc wziąłem się za analizę. Zmieniłem jeszcze trochę w ustawieniach podawania i ustawiłem na rck zalecane przez producenta kotła 20Pa. Wykonałem analizę przy buforze. Wynik o wiele lepszy niż ostatnio. 

Tak zostawić czy nic już nie mieszać?

Capture+_2020-10-25-20-09-26.png

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc co do sprzeczek z 4d etc. Zawór bez pompy na powrocie trochę miesza wode. Podczas rozładowywania bufora temperatura na dwóch dolnych wskaźnikach jest praktycznie taka sama. Czym wyżej różnice są już znaczne.

Przy 4d i pompie podczas rozładowywania temperatura zrównuje się na całej wysokości.

Podczas ładowania nie ma praktycznie różnicy czy z pompą czy bez. Temperatura na ostatnim termometrze jest wyższa o parę stopni niż na 3cim. Czyli ciepła woda powrotną wraca na spód bufora i ogrzewa.

Czy może przy 3d podczas końca ładowania jest też takie zjawisko bo bufor działa jak sprzęgło i poprzez różnice ciśnień kieruje ciepłą wodę wprost na spód. Pompę ładującą mam na III biegu, CO na adaptacje, a ta dołożona na I biegu 5w.

To tyle. Wiem, że 3d niezbędny i ile trzeba na tym stracić pieniędzy i nerwów jeżeli nie posiada się dobrych informacji.

Ale jak mam poraz n-ty zlewać hektolitry wody, ciąć i znów uzupełniać płyn to mnie krew zalewa.

Więc moje pytanie jeżeli bym zostawił ten 4d i zaślepił króciec powrotny do bufora i podłączył tak jak na którymś schemacie pokazał @Gonzo19 będzie to działać lepiej niż sam 4d? Napewno nie będzie mieszania ale jak to się spisze co do zasilenia instalacji.

Przeróbke tą mógłbym zrobić dość prosto i nie musiałbym zlewać wody, a montaż 3d zostawił na kolejny sezon.

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie zrobiłem i chodzi tak już jakieś 2 dni. Jest o wiele lepiej nawet niż na samym 4d woda ładnie rozwarstwiona na każdym termometrze. Choć jeżeli chodzi o ładowanie to przy jego końcu temp na ostatnim termometrze jest wyższa niż na 3cim. Wiem, że przez wył tej pompy poprostu zmniejszyłem przepływ wody do bufora i jest chłodniejsza bo zawór 4d bardziej się otwiera. Tylko czy nie ma to wpływu na trwałość obiegówki? Jeżeli tak zostawić i przez ten sezon jakoś to wytrzyma to ok.

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.