Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Na stokerze podajnika masz 2 imbusy z regulacją głębokości włożenia ślimaka. Czasami jest za mocno dopchniety do ścianki, wtedy wpadająca tam kulka pelletu potrafi go przyblokować. Pewnie to nie to, ale ja nie mam innego pomysłu.

Jak rozkładałes palnik to sprężyny dociskacza nie są za mocno ściśnięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rollo2procent Zajrzyj do postów #9918 i #9922.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks

co rozumiesz przez sprężyny dociskacza? masz na myśli podkładki sprężyste pod czterema śrubkami mocującymi? podsunąłeś mi myśl i właśnie podłożyłem po dwie żeby miało większy zakres ruchu na razie testuję i zobaczymy ale wygląda obiecująco

@papen76 czyli obstawiasz kondensator, ciekawa hipoteza ale silnik wygląda na pracujący prawidłowo do czasu zacięcia pelletem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do takiej optymalizacji spalania:

Kotłospaw_KIPI.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to jest ciekawe, że pelet Ci zacina podajnik... U mnie czasem złapie, ale zazgrzyta i rozkruszy. Ktoś gdzieś pisał, że naspawal trochę materiału na ślimak tak, że pelet nie ma szans tam wpaść do tylu. Nie wiem gdzie o tym przeczytałem.
A co do kondensatora to gość miał podobny objaw... Nic innego już mi nie przychodzi do głowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, rollo2procent napisał:

co rozumiesz przez sprężyny dociskacza? masz na myśli podkładki sprężyste pod czterema śrubkami mocującymi? podsunąłeś mi myśl i właśnie podłożyłem po dwie żeby miało większy zakres ruchu na razie testuję i zobaczymy ale wygląda obiecująco

Tak. Tam masz 4 sprężyny. Przykręcając moduł dociskacza musisz to robić z takim wyczuciem, że nawet po dokręceniu będziesz w stanie obrócić palcem sprężynę. 

 

 

33 minuty temu, papen76 napisał:

że pelet nie ma szans tam wpaść do tylu

Wystarczy że poluzujesz stoker i go lekko wysuniesz. Jak za blisko ścianki, będą ci kulki tam blokować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie jaką temperaturę macie ustawioną  na kotłach , wiadomo ze każdy budynek ma własne  zapotrzebowanie na ciepło  ale czy jest różnica  w spalaniu ekonomi między 55'C  a 65'C , zauważyłem u siebie  ze przy wyższej  temp mam szary kolor w kotle a   temp splin waha sie miedzy 110'C a 120'C pytanie  czy tak jest dobrze ? I drugie pytanie czy  korzystacie a jesli tak to jak ustawiacie obniżenia nocne albo na czas wyjścia  do pracy jest to sens? Obniżać  na sterowniku podłogowym czy temperature na mieszaczu , z góry  przepraszam jeśli  namieszałem  ale bardzo mnie ciekawi  jak macie u Was i jakie techniki stosujecie,  pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szary kolor w kotle to lepsze dopalenie gazów. Moim zdaniem wyższa temperatura jest lepsza dla kotła. I strata kominowa przy niej jest niemierzalna lub nie ma jej wcale w rozrachunku końcowym. Z obniżeń nocnych zrezygnowałem wiele lat temu, grzejąc jeszcze ekogroszkiem. Stała temp. w domu całą dobę przyniosła mi jakieś 20% oszczędności.

Przy podłogówce jest tym bardziej bez sensu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mlodyosp ustaw palnik na taka sama moc i porownaj temperature spalin przy temp. kotla 55 oraz 65. Beda o te ~10C wyzsze.

Ile powietrza przezuci palnik tyle wiecej ciepla pojdzie w komin. Warunkiem jest taki sam proces spalania przy obu temperaturach.

Straty ciepla na samym kotle do otoczenia beda rowniez wieksze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za podpowiedzi, na razie po wymianie podkładek sprężystych i dołożeniu po jednej dodatkowej pod każdą śrubkę, piec pali od wczoraj od 19 co jest już sukcesem, być może kondensator też jest felerny bo robiłem próby ręcznie wsypując pellet i udało mi się zablokować, ale podczas normalnej pracy przy obecnej regulacji aż tyle pelletu tam nie wpada więc się nie zacina, przed problemami nawet jak rura spiro była pełna pelletu to mielił bez problemu dwa sezony, kilka ostatnich dni to była już katorga, co zresztą widać na załączonym obrazku ile razy wpadał w rozpalanie

Screenshot 2021-12-13 at 07-58-52 ecoNET.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderz do [mention=56498]palacz66[/mention]
Polecam! BTW, sam się zastanawiam nad wymianą tego kondensatora, bo podajnik 1 pracuje cichutko, a ten jednak delikatnie brzęczy. Fakt, że poprzedni przed wymianą to aż grzechotał...

EDIT:
Posłuchaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem nowym użytkownikiem pieca na pellet. Użytkuję go od września tego roku, wcześniej był zwykły kopciuch na węgiel. Wszystko fajnie sprawnie działa tylko, że pali strasznie dużo pelletu, odkąd jest faktycznie zima czyli jakiś miesiąc spala 2.5 worka (37,5 kg) na dzień. Dlatego mam nadzieję, uzyskam tu jakąś pomoc od bardziej doświadczonych użytkowników. Od razu zaznaczę, że na pewno jest w tym wątku dużo wiedzy, ale nie mam po prostu czasu czytać 600 stron 😅

Mój setup: 

-kocioł kotły leszka Katla

-palnik kipi 16 kw

-sterownik kipi plum ecoMAX920P1

-pellet barlinek 

-dom bliźniak (moja tylko jedna połówka) więc jedna ściana ogrzewana przez sąsiadkę, jedna ocieplona, dwie pozostałe bez ocieplenia. Parter plus piętro razem 110m kwadratowych. 

-ustawienia: 

tryb regulacji fuzzy logic

maksymalna moc 13kw

średnia moc 7kw

minimalna moc 5kw

średnia histereza 4 stopnie

minimalna histereza 2 stopnie

histereza kotła 6 stopni

wydajność podajnika 10.4kg/h

Jak zmniejszyć spalanie lub co robię źle ? Poza oczywistym ociepleniem reszty domu

 

1IMG_20211213_231258.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że bez docieplenia ciężko będzie , nie napisałeś jakie masz ogrzewanie ,grzejniki ,podłogówka ,termostat pokojowy posiadasz ,zawór mieszający ,glowice na grzejnikach są? ,kocioł jak pracuje ? wygasza się ,praca ciągła, ile od paleń na dobę , jaką temperaturę utrzymujesz w domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, już poprawiam. 
Grzejniki płytowe, na 10 pomieszczeń uruchomione 5 grzejników. temperatura około 21 stopni. Brak termostatu, zawór mieszający nie wiem. Na grzejnikach jedynie pokrętła +/-. Na tym sterowniku nie da się sprawdzić żadnych wykresów, ale na ogół jak ma nasypane to nie gaśnie. Pali się cały czas , czyli dorzuca co kilka sekund pelletu. Temperatura ustawiona na piecu to 57, kotła 55. Czasem temperatura podskoczy do 60 to wtedy ma postój.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rollo2procent napisał:

2IK palnik 16kW

Jak masz 2IK 10GN to 1uF.

Jak 6GN to 0,8uF

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Taziur napisał:

Mój błąd, już poprawiam. 
Grzejniki płytowe, na 10 pomieszczeń uruchomione 5 grzejników. temperatura około 21 stopni. Brak termostatu, zawór mieszający nie wiem. Na grzejnikach jedynie pokrętła +/-. Na tym sterowniku nie da się sprawdzić żadnych wykresów, ale na ogół jak ma nasypane to nie gaśnie. Pali się cały czas , czyli dorzuca co kilka sekund pelletu. Temperatura ustawiona na piecu to 57, kotła 55. Czasem temperatura podskoczy do 60 to wtedy ma postój.

Z moich doświadczeń zdecydowanie lepiej chodzi na dwustanie niż na fuzylogic i polecam dokupić czujnik spalin do sterownika  , koszt niewielki , podłączenie banalne a pomaga w dokładniejszym ustawieniu mocy i nadmuchów a i pośrednio wskazuje kiedy kocioł do czyszczenia bo temperatura spalin rośnie . Na półki zawirowywacze obowiązkowo bo to nie typowy peleciak więc przepływ spalin za mały dla tych kanałów w kotle a przez to wymiana ciepła mizerna zwłaszcza na niższych mocach .

Na fuzylogic potrafi przebijać temperaturę zadaną na dwustanie jeszcze mi się nie zdarzyło , ważne żeby dobrze ustawić moc pośrednią, minimalną , temperatury przejścia  i nadmuch do nich . Jak nie masz termostatów na grzejnikach to przydał by sie termostat pokojowy ( ja mam bezprzewodowego salusa ) bo w tej chwili nie masz żadnego wpływu na spalanie poza temperaturą powrotu do kotła i ewentualny spadek mocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca mojego kotła przez ostatnie dni:

 

SLIMKO_KIPI_tamyja.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać brak ochrony powrotu, kocioł nie może się dźwignąć z temperaturą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma , jak jest . Po stanie przejściowym początkowej fazy rozpalania ( gdzie preferuję najpierw powrót) powrót utrzymuje się sporo powyżej 40 stC.  Na mieszaczu mam tyle co i na kotle ( w stanie ustabilizowanym) więc po co ma się kocioł dźwigać? Wtedy byłaby i wyższa temperatura spalania, a co za tym idzie straty kominowe, a tak ciepło optymalnie idzie w kaloryfery. Wydaje mi się, że tak optymalnie wykorzystuję ciepło ze spalania. W stanie ustalonym spaliny mają <60 st

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mac65 napisał:

Z moich doświadczeń zdecydowanie lepiej chodzi na dwustanie niż na fuzylogic i polecam dokupić czujnik spalin do sterownika  , koszt niewielki , podłączenie banalne a pomaga w dokładniejszym ustawieniu mocy i nadmuchów a i pośrednio wskazuje kiedy kocioł do czyszczenia bo temperatura spalin rośnie . Na półki zawirowywacze obowiązkowo bo to nie typowy peleciak więc przepływ spalin za mały dla tych kanałów w kotle a przez to wymiana ciepła mizerna zwłaszcza na niższych mocach .

Na fuzylogic potrafi przebijać temperaturę zadaną na dwustanie jeszcze mi się nie zdarzyło , ważne żeby dobrze ustawić moc pośrednią, minimalną , temperatury przejścia  i nadmuch do nich . Jak nie masz termostatów na grzejnikach to przydał by sie termostat pokojowy ( ja mam bezprzewodowego salusa ) bo w tej chwili nie masz żadnego wpływu na spalanie poza temperaturą powrotu do kotła i ewentualny spadek mocy .

Gdzie zainstalować ten czujnik spalin? Zamiennik też da rade ?

Dwustan czyli rozumiem manualne ustawienie pieca a nie fuzzy logic. Jeśli tak to jakie by były najlepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tamyja napisał:

Praca mojego kotła przez ostatnie dni:

Mnie sie podoba. Przesunalbym jedynie temperature pokojowa o 2-3h w lewo i obnizyl o 1-2C, ale to wynika z Twojego komfortu.

Jaka jest moc palnika podczas pracy?

Co to jest u Ciebie temp. mieszacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc palnika podczas pracy jest stała i wynosi 8,5 kW.

Ilość podawanego pelletu stała i wynosi  ok. 1.8 kg/h

Temperatura mieszacza to temperatura na wyjściu z zaworu czterodrogowego w kierunku grzejników.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.