Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mitsubishi Zubadan, Ecodan - wymiana doświadczeń


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Chciałem zaproponować utworzenie dedykowanego wątku dla użytkowników pomp Mitsubishi. Przyda się takie miejsce na zebranie podstawowych informacji i wymianę doświadczeń.

Zacznę od siebie na przykładzie modelu Zubadan PUD-SHWM80YAA + EHSD-YM9D  (wersja 8kW, zasilanie 3f, zespół grzałek o łącznej mocy 9kW)

Zużycie energii:

jak już pisałem w innym wątku sezon 2022-2023 zamykam ze stanem zużycia energii trochę ponad 4 tys. kWh. Początek listopada 2023 to dobowo od 7,5 do 12kWh na ogrzewanie, a do tego CWU od 1,1 do 3,7 (200L z wężownicą ~3,5m2, 4 os.),

instalacja 90% grzejniki V22 Kermi x2 (7x 1400x600 i 1x 1600x600) głowice zostawiłem z ustawieniem max czyli 5, do tego 2 drabinki, 10% OP RTL, pow. po podłogach 220m2. Grzałek jeszcze nie zasiliłem. Bufor podłączony trójpunktowo, 126L.

---

W w/w modelu pracuje pompka obiegowa Grundfos UPM3 15-75 130 fabrycznie ustawiona na 5 bieg dla C.O. oraz CWU.

W tej PC nie mamy możliwości wybrania delty, a przepływ reguluje się biegami (1-5). W manualu dla mojego modelu producent podaje zakres wydajności tłoczenia 9,0 -22,9 l/min (a error przepływka wywali przy strumieniu < niż 5 L/min)

Poniżej moje wyniki w instalacji z buforem (podłączenie 3T):

V bieg: 25L/min (moc max 60W)

IV bieg: 23L/min (moc max 52W)

III bieg: 18L/min (moc max 40W)

zbliżony przepływ mam na pompce strefy grzewczej.

 

Na marginesie info odnośnie elementów samej instalacji - może komuś się przyda:

zawór przełączający3D musi być SPST (z mitsu typ spdt nie zadziała) - wybrałem Honeywell VC4013ZZ00/U SPST

i filtr magnetyczny Brass Form 432 1" - fajna konstrukcja z wysokim kvs

 

Monitorowanie energii:

jeśli chodzi o en.elektr. to wskazania są wg mnie bardzo dokładne - różnica w stosunku do podlicznika to tylko kilka %. Sterownik aktualizuje wskazania co 24h, a na początku po pierwszym uruchomieniu może nastąpić "zwiecha" i trzeba kilka dni poczekać na odczyt lub wykonać reset. Opcjonalnie można zakupić licznik z wyjściem imp. i podłączyć go do jednostki wewn. wg instrukcji. Chwilę mi zajęło znalezienie licznika spełniającego wymagania producenta, więc dla ułatwienia życia innym podaje od razu model (u mnie 3f): OR-WE-513 - ważne są parametry jak poniżej:

licznikZubadan.thumb.jpg.440819bdae312d6d367fb8764b24debb.jpg

po poprawnym podłączeniu sterownik będzie już wskazywał rzeczywiste nabite impulsy przez licznik (można podpiąć dwa liczniki).

 

Sterowanie, analiza/ raporty:

aplikacja producenta Melcloud - konieczne wyposażenie w moduł internetowy: Adapter WiFi MAC-587IF-E.

Manuale dość jasno wszystko wyjaśniają w kwestii podłączenia, więc nie ma sensu tu ich wklejać. Melcloud nie zasypuje użytkownika maksymalną możliwą ilością danych i ma jak dla mnie mało wygodny interfejs (dużo zbędnego przeskakiwania po zakładkach), ale tu dla samego podglądu parametrów i statystyk z pomocą przychodzi alternatywna aplikacja dostępna pod adresem: https://zubadan.netshow.pl/ (logowanie przy użyciu tych samych danych jak w przypadku Melcloud):

Melcloud:

Melcloud1.thumb.PNG.a4c87d861b4e36b5d5924f2a48859830.PNG

Melcloud2.thumb.PNG.18cbff8d17231c51b8dc382eccc315a9.PNG

Melcloud3.thumb.PNG.29c594909581005bf7fe39179714512d.PNG

 

 

Zubadan app (niczego tu nie przestawimy, tylko podgląd parametrów):

zuba2.thumb.JPG.c3b85d66c646bc03a1a453bb400c9511.JPG

zuba1.thumb.JPG.9d801c74b09af7d5b3ed4d1b6036fa3d.JPG

profil autora aplikacji: https://zrzutka.pl/profile/artur-rychcik-netshow-pl-316249 (apka jest darmowa)

 

W necie często można natknąć się na polecaną funkcję autoadaptacji. Nikomu na tym etapie niczego nie będę narzucał, bo sam przez rok leciałem tylko na krzywej grzewczej, ale jakby ktoś chciał ten tryb przetestować to konieczne jest posiadanie termostatu pokojowego.

Można dokupić dedykowany zestaw 'pilot' + odbiornik [ PAR-WT50R-E + PAR-WR51R-E ] lub po prostu przenieść sterownik główny z jedn. wewn. do pomieszczenia (połączenie przewodowe) i przypisać go do strefy grzewczej. Podstawowy minus autoadaptacji to brak pamięci dla "zebranych danych" - chwilowy brak zasilania powoduje "przyuczanie" od początku. Niektórzy po jednym dniu rezygnują z tego trybu, bo odnotowują wyższe zużycie energii niż przed załączeniem AA. Samo badanie 'odpowiedzi domu' może trwać nawet 2tyg i w tym momencie będą znaczne odchylenia od temp. zadanej. Wiadomo, że wzrost temp. będzie skutkował większym zużyciem energii, a to na starcie wiele osób zniechęca. Realnie po kilku dniach można zauważyć już poprawę.

Generalnie najprościej i najszybciej dobrać samemu krzywą grzewczą ..i zapomnieć o ogrzewaniu.

Poniżej moje zmiany:

* bieg pompki na 4 dla cwu i co,

* parametr "wzrost temp. z auto na 0,5 w Melcloud

* parametr "regulacja hist termo P/C" zmieniony z +5/-5 na +3/-4C [stC]

To czego jeszcze nie zdążyłem przetestować to awaryjne zasilanie dla jednostki wewn. Gdybym miał PC 1f to całość bym podpiął pod przetwornicę z aku, a tak pozostaje "rzeźbienie" z zasilaniem samego hydroboxa. Może wkrótce, może wieczne nigdy... (ps. serwis mitsu pl też tego jeszcze nie testował)

Dajcie znać jakie ustawienia i tryb pracy macie w swoich PC.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam najważniejsze kody do wpisania w menu serwisowym -> informacje o pracy:

002 - godziny pracy [wskazany wynik mnożymy x10]

003- załączenia sprężarki [wskazany wynik mnożymy x100]

540 - przepływ  l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa Zubadan 10 KW odpalona 29.12 ubiegłego roku, do wczoraj skonsumowała 5 776 KW. Mam fotowoltaike 10 KWP.
Biorąc pod uwagę ile ekogroszku zużywałam, źle nie jest, dom 220 m2, ocieplony 18 cm styropianu, dwupoziomowy. 3/4 grzejniki, reszta podlogowki, CWU 300l.
2 rodziny, łazienki, kuchnie.
Sterowanie za pomocą krzywej grzewczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już plaga taka, że instalator nic nie wytłumaczy i wychodzi zabierając instrukcję ze sobą...

Ogólnie wszędzie gdzie występuje "W" to woda

Thw5b - cwu

Thw6 - zasilanie strefa1

Thw7 - powrót strefa1 

Thw1 - zasilanie (główny obieg)

Thw2- powrót (główny obieg)

Th2 - temp. czynnika

Th1a - temp. pomieszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+- 1 l/min to jeszcze nic (czasami odczyt tak się waha), a jak zleci niżej to filterek siatkowy do sprawdzenia i warto do separatora zajrzeć (co wyłapał magnes) o ile masz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2023 o 19:43, Patrol napisał(a):

Sterowanie, analiza/ raporty:

aplikacja producenta Melcloud - konieczne wyposażenie w moduł internetowy: Adapter WiFi MAC-587IF-E.

Patrol w pierwszym poście tego wątku napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parę pytań - po pierwsze,czy można zamieścić instrukcje instalacji Adapter WiFi MAC-587IF-E

2). przy okazji chcę wyćiśćić filtr siatkowy w jednostce wewnętrznej,ten przy pompie grundfos,czy po odkręcenie tego korka (śruby) jest jakaś uszczelka,czy jest ryzyko że może cieknąć po wyczyszczeniu i wkręceniu, tutaj też przydała by się instrukcja...

3)instrukcja również czyszczenie filtra magnetycznego ..

4) przed montażem modułu  wifi,i czyszczeniem filtrów czy należy wyłączyć wszystkie zabezpieczenia elektryczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.kupklimatyzator.pl/file_store/Instrukcja%20monta%C5%BCu%20adapter%20MAC_567IF_E_PL.pdf&ved=2ahUKEwjzvKS_iKSDAxWTIBAIHRqSBsQQFnoECA0QAQ&usg=AOvVaw3TusckWCO1D-Md4AyUsjua

Powyżej instrukcja PL - gdyby link nie działał to wystarczy wygoogiować po nazwie modułu 

Zasilanie off i podłączenie modułu do płyty: konektor cn105 - jak poniżej 

IMG_20231222_233838.thumb.jpg.e69e0b14086ef207e846f8d8122bb5da.jpg

 

Ad2.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3D9vXt9W7uu74&ved=2ahUKEwi_iv3-g6SDAxUnQ_EDHbuUB5IQwqsBegQIARAB&usg=AOvVaw1YcCheYNss8Exc6xkUJATa

film ukazuje wszystko - temat prosty; uszczelka jest, ale przy poprawnym dokręceniu nic nie cieknie (nie trzeba się tu jakiś przesadnie mścić); jedyny 'problem' mogą stanowić zawory, przy których trzeba trochę siły użyć lub wspomóc się kluczem. Na koniec użyć odpowietrznika/sprawdzić ciśnienie 

Ad.3 nie wiem jaki masz filtr magnetyczny (możesz zdjęcie wrzucić) - to nie jest wyposażenie Mitsubishi - filtr magn. dostarcza klient, ale temat podobnie jak wyżej realizujemy - tj. wyłączenie pompy ze sterownika, zamknięcie zaworów i można wykręcać /czyścić. 

Po tych operacjach warto sprawdzić ciśnienie (powinno zawierać się w zakresie 1-2bar)

Ad.4 jak grzebie wewnątrz to dla bezpieczeństwa wyłączam zasilanie; do filtra magnetycznego wystarczy wyłączenie pompy ze sterownika, przy podłączaniu modułu to obowiązkowo AC off

I jeszcze jedno - oby każdemu się udało - spokojnych świąt 

IMG_20231221_115737.jpg.7b1734eca244a752ea6bbfdadbafc534.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powyższym przykładzie parametr ten umożliwa zejście wartości zadanej temp. przepływu o 4C i odpowiednio jej podwyższenie o 3C. W teorii regulacja hist. ma zmniejszyć ilość cykli włącz/wyłącz (przydatne w okresach przejściowych).

Warto jeszcze dodać, że Mitsu ma pewne progi częstotliwości pracy sprężarki zależne od temp. zewn. Przykładowo dla temp zewn. niższej od 5C nie zejdzie już na minimum czyli 16Hz w przypadku naszych modeli. Być może to kwestia ochrony kompresora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.