Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Nie przekonasz mnie że zużywając 4 tony węgla kaloryczności 24-26 MJ/kg , zużyje 4 tony peletu który ma 16-18MJ/kg. Sam kociol nawet nie wiem o jakiejś super sprawności tego nie dokona. Potrzeba dodać resztę osprzętu i wtedy może...A koszt takiej inwestycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak palił w śmieciuchu bez elektroniki w sposób jak 99% społeczeństwa to tak, może spalić tyle samo pelletu lub nawet mniej. Inaczej ma się sytuacja do grochu, ale tu porównujemy zasypowca. Kocioł jest mnie ważny, bardziej instalacja, można zrobić prosto, ale ludzie sami komplikują sobie życie. Oczywiście jeszcze dochodzi temat ceny pelletu, bo jak ma możliwość dobrego paliwa w ludzkiej cenie w granicach 700zl to opłaca się jak najbardziej. 

Gaz też ok, ale tutaj najważniejsze żeby mieć grzejniki na tyle duże, aby te 40* starczało na ogrzanie chaty do rządanej temperatury w średni dzień zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja gazem też palilem. Szło średnio 20m3. Dlatego pelet traktuję podobnie jak gaz. To fajne rozwiązania ale do nowoczesnych domów. U mnie porzeba grzać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Stempos1980 napisał:

Ja stawiałem nowy  komin systemowy fi200 6 metrowy to zakup i budowa 2.5 tys mnie wyszło to nawet jak by dał z kocioł 8tys plus komin to i tak taniej jak kocioł zasypowy plus bufor

Moje gratulacje! Jest jednak w tej materii kilka ale. Po pierwsze, trzeba mieć warunki do stawiania komina. Nie wziąłeś też pod uwagą wysokości komina autora wątku. Dodaj do swojego jakieś 8 metrów i już koszt szybuje w okolice ceny montażu wkładu izostatycznego w istniejącym kominie. Nie zapominajmy też o cenie projektu i pozwolenia na budowę, bo stawianie komina systemowego w istniejącym domu, to ingerencja w konstrukcję budynku. Chyba, że mamy pewność, iż nie znajdzie się nikt „życzliwy”, kto ewentualnie mógłby donieść sołtysowi o nowej przybudówce. Poza tym, 10 i pół tysiąca, to jednak więcej niż 7.

Godzinę temu, Alewalneło2 napisał:

 

Taki bufor do zasypowca to za mało chyba, że do jakiegoś 10kw z małą komorą zasypową gdzie drewno się nie zmieśći.

 

 

 

Jak się chce palić raz na dwa dni, to i 2000 może być za mało. Napisałem „minimum”, bo tyle wymagają normy na 15 kW kocioł. Przy 800l można palić np. 16 godzin i z rana apiać od nowa. Można też palić ciągle z odpowiednio wysoką temperaturą, a bufor odbierze nadwyżkę. Też ekonomicznie i czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BORA napisał:

Nie przekonasz mnie że zużywając 4 tony węgla kaloryczności 24-26 MJ/kg , zużyje 4 tony peletu który ma 16-18MJ/kg. 

W skrajnych przypadkach jest to możliwe, gdyż kocioł pelletowy może osiągać wysoką sprawność i powtarzalność cykli spalania ze sterem i lambdą.

A zasypowiec  prowadzony nieumiejętne potrafi zmarnować kupę paliwa, jak trafi się zamiana w takim gospodarstwie domowym to wniosek będzie słuszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, BORA napisał:

5 ton? Peletu pójdzie z 25-30% więcej .Czyli 6 - 6.5 tony. Ja bym miał pierdla finansowego. Też mam ten dylemat. Moim faworytem jest póki co Skamp 13 z sv. na eko.

 

A dlaczego tylko na eko ? jak jest dwu paliwowy . Nie ograniczał bym się tylko do eco czas zweryfikuje co koledze podpasuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W punkt. Nic dodać, nic ująć.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy poranek a raczej świt u mnie -18*C, bufor 500l, kocioł MPM DS 10. W pomieszczeniach 23*C, gdy schodziłem o 4:00 węgla "nienadpalonego" było jeszcze sporo, a dosypywałęm o 18:30 dnia poprzedniego.

Jak ktoś bardzo mądrze wspomniał, dolniak to nie HG gdzie wrzucisz byle jak na ledwo rozpalone drzazgi i jakoś to będzie, przekonałem się o tym sam, gdy wyciągałem parę razy węgiel i drewno o mało się przy tym nie zaczadzając. 

Tutaj dzięki poradom doświadczonych uzytkowników ogarniesz, ten kocioł w krótkim czasie. Tutaj przykłądowo gdy jest kiepski żar trzeba odgarnąć go z dyszy palnika, tak aby byłą odsłonięta (był cug) i dorzucić drobnego drewna czekać aż się rozpali , dopiero potem grubsze drewno -> chwyta się ... to na koniec węgiel. Nie przyspieszy się tutaj pewnych etapów. Dopiero dokładanie w trakcie, gdy zasyp nie wypali się do końca powoduje to, że nie interesują CIe kwestie opisane w poprzednim zdaniu, ale po nocy chąc palić ciągiem, a nie wygaszać - musisz tak zrobić.

Kocioł odwdzięcza się tym, że w porównaniu do kopciucha w tamtym roku, węgla i drewna zostało mi na prawdę więcej, w porównaniu do połowy stycznia 2020 i poprzednich lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dziczek napisał:

gdy schodziłem o 4:00 węgla

HU.Dziekujem bogu,že z tego uniknalem :-) W 4:00 u kotla ( ! ) Liepiej dac jutro kawe,niž popiol lykac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dziczek napisał:

Dzisiejszy poranek a raczej świt u mnie -18*C, bufor 500l, kocioł MPM DS 10. W pomieszczeniach 23*C, gdy schodziłem o 4:00

To są uroki zasypowców jak duży mróz to trzeba pilnować, doglądać dla takiego palacza nie ma nocy.  

4 minuty temu, zwalonygrat napisał:

bo również można w nim palić ekogroszkiem i pelletem jak się będzie chciało. 

Kocioł z palnikiem na wszystko to zawsze strata paliwa, do pelletu trzeba mieć odpowiedni palnik, sterownik, i sondę lambda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zwalonygrat napisał:

Czyli Kocioł SKAMP-PV 15kW to chyba najlepsza opcja, bo również można w nim palić ekogroszkiem i pelletem jak się będzie chciało. Pytanie jeszcze jak się ten kociołek ma jakościowo do defro, sasa?

To pytaj @Pieklorz o kociol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Animus napisał:

Kocioł z palnikiem na wszystko to zawsze strata paliwa, do pelletu trzeba mieć odpowiedni palnik, sterownik, i sondę lambda.

I tak ten skampik može byc wyposažony,tylko ina plytke palnika do peletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, zwalonygrat napisał:

Pytanie jeszcze jak się ten kociołek ma jakościowo do defro, sasa?

Tak na oko siekiera z epoki kamienia łupanego do nowego Fiskarsa, jak patrzę na swoje Defro i pleszewiaka kuzyna. Ale może liczy się wnętrze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No słabo, mam nadzieję, że zaraz mnie tu nie zbanują. Defro Eko Lux to cichutki reduktor walcowy (niemiecki ABM, na który Defro ma wyłaczność), w razie przycięcia ślimaka - automatycznie wycofuje się i ponownie podaje. Wszystkie gięcia i spawy z CNC, solidny i grubachny lakier proszkowy w zasobniku - po 2 latach węgiel nawet ryski na nim nie zrobił. Nawet klameczki chodzą przyjemnie na obrotowych sworzniach. Zresztą - stoją w każdym sklepie, możesz obejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bercus napisał:

I tak ten skampik može byc wyposažony,tylko ina plytke palnika do peletu.

Palnik pelletowy powinien być inny, z ruchomym rusztem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HarryH napisał:

No słabo, mam nadzieję, że zaraz mnie tu nie zbanują. Defro Eko Lux to cichutki reduktor walcowy (niemiecki ABM, na który Defro ma wyłaczność), w razie przycięcia ślimaka - automatycznie wycofuje się i ponownie podaje. Wszystkie gięcia i spawy z CNC, solidny i grubachny lakier proszkowy w zasobniku - po 2 latach węgiel nawet ryski na nim nie zrobił. Nawet klameczki chodzą przyjemnie na obrotowych sworzniach. Zresztą - stoją w każdym sklepie, możesz obejrzeć.

Nie siej propagandy z tym banowaniem, chociaż wiem  że to z przymrużeniem oka :-) Ja mam bardzo dobre opinie o Defro i powtarzam do na każdym kroku. U mnie rodzice jadą 4ty sezon na Sigmie 16KW (Eko Lux i ten wymiennik który zarasta w trybie ekspresowym mi nie pasował) tym bardziej, że to chata 232m2, grzane równo 4 kondygnacje w 4 strefie i dom na górce. Przepalone jakieś 15 ton, ślimak i palnik UNI nie wykazują śladów zużycia. Poza tym jakość wykonania jest nienaganna, tam drzwiczki nadal sztywne, a jak złapiesz za klamkę to jak bym trzymał w dłoni Glocka 19 (w HT po tym czasie rączki same odpadają)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie zarasta :-) Nie wiem, czy pozmieniały się węgle, sterowanie czy palniki, ale czyściłem 7 tygodni temu i spaliny nadal zimniutkie jak teściowa. Sigmy robią już tylko na ogromne moce, więc Eko Lux jest rozsądną propozycją. Robią go ćwierć wieku, więc już się nauczyli. Bo zmiany palnika i sterowania przy wejściu Ecodesign pognębiło ich mocno i ja niestety w ten okres się wstrzeliłem, użerając się ponad 3 miesiące z serwisem o części wg nowej specyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, skoro tak przeczytałeś, to musi być prawda. Rozumiem, że cena pelletu w całym kraju jest taka sama i wg tej sztywnej ceny obliczyłes kilowatogodzinę energii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.