Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że chodzi o zapewnienie najlepszych warunków spalania.

https://czysteogrzewanie.pl/rozwoj/zgazowanie-wegla-i-drewna/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, g69 napisał:

  Dlaczego? 

Takie pytanie do rozważenia.Czy palnik wyjęty z kotła będzie prawidłowo spalał pellet w temperaturze otoczenia? Np. -10 stopni?

Bardziej miałem na myśli wymiennik , nie bez powodu wymyślono zawór ATV 50 st , ale z pracą palnika może być podobnie jak z silnikiem disla dopóki się nie nagrzeje to bardziej kopci i mocy ma mniej , mam pytanie czy miałeś stycznośc kiedyś z piecem chlebowym opalanym drewnem ? Przeważnie wyznacznikiem kiedy piec jest już nagrzany odpowiednio był kolor pieca jak szamot zmienia kolor bo jest okopcony a robi się biały to znaczy że chleb się upiecze a jak w tym momencie dołożysz drewno to momentalnie odpala się i nic nie dymi temperatura i powietrze robi swoje pali się jak w piekle . 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano jeśli chodzi o wymiennik to zastanowiła mnie wypowiedź kolegi,który rozważa wstawienie Kipiego do śmieciucha..

@Łukasz85 napisał:

Cytat

Wiem, że zalecana jest większa temperatura na kotle, ale jakoś mi to nie leży. Producent tego kotła wiedział, że będzie on pracował na takiej temperaturze. Drugi kocioł tego "producenta" też chodzi na 40 stopni już około 20 lat i nic mu się nie stało.

Myślałem,że ja katuje swój kocioł ale są lepsi.Jeśli chodzi o palnik to też wstawiałem sam.W instrukcji nie doczytałem,że musi spełniać jakieś warunki temperaturowe.Chociaż u mnie płomień z palnika uderza w ściankę z szamotu.A gorące spaliny pod palnikiem lecąc w dół muszą  ominąć  daszek ceramiczny.

Chyba kolega @sambor pisał,że jego palnik jest jakby w wiaderku ceramicznym.Może tutaj jest sens do stworzenia jak najbardziej optymalnych warunków do spalania pelletu

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, g69 napisał:

jego palnik jest jakby w wiaderku ceramicznym.

Blaszanym, poziomym, z ceramicznym dnem.

To wiadro to osłona przed bezpośrednim kontaktem płomienia z płaszczem wodnym oraz wydłużenie drogi spalin w kotle.

Kipi w takich warunkach by nie wytrzymał

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, g69 napisał:

Myślałem,że ja katuje swój kocioł ale są lepsi.

Z tym katowaniem kotła, to bym nie przesadzał. Jakbym go katował, to pewnie by cierpiał, a on wcale nie wygląda na cierpiącego ;-)

Odnośnie palnika, to zapytałem producenta, czy temperatura na kotle ma jakiś wpływ na pracę palnika. Specjaliści z KIPI odpowiedzieli mi, że "palnik dobiera moc do temp. zadanej kotła, natomiast regulacja temp.zadanej na niską wartość nie wpływa negatywnie na eksploatację samego palnika". Sterownik też da się ustawić na taką temperaturę.

Czyli teoretycznie powinno chodzić bez problemu. A praktycznie, to trzeba po prostu sprawdzić. Tylko trochę drogi jest ten eksperyment i chyba się jeszcze wstrzymam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz , kocioł jęczał raczej nie będzie bo kotły i ryby głosu nie mają hehe .Twój kocioł ecodesngiem przypomina mi kocioł u szwagra gdzie ma już 25 lat zastanawia mnie z czego jest zrobiony nikt tam się nie przejmuje ochroną powrotu itp. hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Łukasz85 napisał:

Tylko trochę drogi jest ten eksperyment i chyba się jeszcze wstrzymam.

Trzeba jeszcze się poczytać   jak długo według ustaw będzie można palić w kotłach poniżej 5 klasy.Więc taki wydatek w Twoim przypadku tym bardziej do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2020 o 14:16, g69 napisał:

Trzeba jeszcze się poczytać   jak długo według ustaw będzie można palić w kotłach poniżej 5 klasy.Więc taki wydatek w Twoim przypadku tym bardziej do przemyślenia.

Kotły klasa 1-2 do 2024r. a klasa 3-4 do 2028r.

No i właśnie zastanawia mnie co za odważni wstawiają na 4-8 lat palniki do pieców klasy 1-4 skoro jest to wydatek 4-6 tys.zł a teraz za 5tys,można kupić piec na pellet czy ekogroszek.Co za tym przemawiało,nadmienie tylko ze sam się zastanawiałem nad palnikiem do mojego kopciucha,ale ceny mnie powstrzymały.

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli piec na pellet jest tańszy od mojego palnika, to ja wolę moją przeróbke, a poza tym to wielu to rozwiązanie traktuje testowo lub przejściowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tadpa napisał:

za 5tys,można kupić piec na pellet czy ekogroszek

a gdzie można takie kupić? I jaką mają klasę?

Wydaje mi się, że mój kocioł z palnikiem Kipi wytrzymałby dłużej niż "kocioł za 5tys".

Z kolei nie wydaje mi się, żeby ktoś po 1 stycznia 2023 chodził po całej Małopolsce i sprawdzał co kto ma w kotłowni. Teraz palę węglem i prawie nie widać dymu, więc po przejściu na pellet powinno być jeszcze lepiej - a to oznacza, że na donos nie ma co liczyć.

 

Ale faktycznie - zakup palnika to spory wydatek, którego nikt nie dofinansuje. Dlatego dziękuję wszystkim za porady i chyba na tym zakończę moją przygodę z palnikiem Kipi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym wolał palnik dać w swój piec-no ale to kopciuch.

tu jest art.o kontrolach naszych pieców: https://magazynbiomasa.pl/kontrole-kotlow-beda-jeszcze-bardziej-szczegolowe/?fbclid=IwAR2_5KqE7G7DXae2qPebaL8Bt9o9D-GGNfK74RKUnDuHHToDFEQvt0gvLuc

Na OLXie są te kotły na ekogroszek:

9 kw< 60m2 Kocioł z podajnikiem MINI / piec / Kotły pod dom -za 4998 zł

12kw Piec kotly co kocioł piece podajnik do 100m2, ostatnie sztuki -za 4999zł

Promo kocioł piec kotły z podajnikiem eko moc 10kW -za 5303 zł

 

Kotły dopuszczone do sprzedaży przez producentów: https://czyste-urzadzenia.ios.edu.pl/bepub/ben001.aspx#SEARCHRES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tadpa napisał:

za 5tys,można kupić piec na pellet czy ekogroszek

 

13 minut temu, tadpa napisał:

Na OLXie są te kotły na ekogroszek

Na węgiel, to ja mam super kocioł. Ale już nie chcę węgla. Na pellet za 5 tysi nie widziałem.

 

15 minut temu, tadpa napisał:

tu jest art.o kontrolach naszych pieców

o kontrolach sprzedawanych kotłów, a nie tych w kotłowniach.

 

Tu jest o planowanej inwentaryzacji istniejących kotłowni w Małopolsce: https://powietrze.malopolska.pl/aktualizacja-programu-ochrony-powietrza/ ale jak to wyjdzie, to się zobaczy.

 

Ja już kończę, bo nijak się to nie ma do wymiany doświadczeń użytkowników palnika KIPI. Cześć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej kupić palnik do sprawdzonego śmieciucha za np. 5 tys, niż cały kocioł za podane wyżej 4998 zł. Do tej ceny trzeba dodać jeszcze robociznę hydraulika i przyłączenia takiego kotła-więc w sumie wyniesie więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kotła pelletowego nie kupi się za 5000 tysięcy o czym wy piszecie ? chyba że jakiś kominek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są nowe piece (olx-5klasy)za 5700-5900 z podajnikiem na ekogroszek i pellet,ze 3 szt.używanych za ok 4300-4800 zł(allegro:3600-4500 używki na pellet).Ze 2-3 miesiace temu przeglądałem gdzieś to był taki fajny z płaszczem wodnym,na pellet za 4800,coś podobnego do  włoskich kotłów Ferroli.

Ale wróćmy do palników,żeby była gwarancja że te palniki (bo są eko i spełniają normy) mogą być zamontowane w każdym piecu/kotle nie spełniającym norm smogowych to już bym go brał/kupował.A tak to trochę szkoda wywalić te 4 koła z hakiem na 4 lata.Fakt że jest czysto,wygodnie i automatycznie z palnikami Kipi i nie tylko.Chyba że coś się zmieni w Ustawie Antysmogowej i te palniki były by dopuszczone do naszych kopciuchów,chodź jak się czyta to i pellet zaczyna być problemem w Mazowieckim bodajże...Tylko patrzeć jak zakażą tam palić pelletem)

Edytowane przez tadpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak żyć w tym Mazowieckim,ktoś powie ekogroch ,ale węgiel też jest na cenzurowanym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W zeszłym roku rząd angielski ujawnił, że korzystanie z kotłów i piecyków gazowych będzie zakazane w nowych budynkach już za pięć lat, w 2025 roku.. "

https://www.polishexpress.co.uk/od-2050-ogrzewanie-domu-gazem-w-uk-zostanie-zakazane

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2017 o 20:16, robin60 napisał:

Od dnia 4.03.2017 do dnia 7.04.2017 codzienne niemal przepalanie by utrzymać temperaturę w domu na poziomie 22,5 st C spaliłem 22 worki po 15 kg co daje wynik 330 kg pelltu.

Na jaką powierzchnię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dino49 w kwestii pierwszego postu zgadzam się z Tobą na całej linii . Tylko jak czytam to się zastanawiam po co Ci ludzie kupują te gazowe kotły ale to ich problem będzie. Choć przeróbka z podłączenia gazowego do innego źródła nie wyjdzie już tak srogo. Radzę im jednak zostawić trochę miejsca w kotłowni na kocioł jakikolwiek.

W kwestii drugiego postu u mnie powierzchnia się nie zmienia i jest stała wynosi 185 m2. Jest w stopce.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie potrafię porozumieć się z palnikiem tzn. w cieplejsze/słoneczne dni jakie były ostatnio towarzyszy mi problem, że muszę kocioł trzymać cały czas wygrany powyżej nastawionej temperatury CWU tak CWu nie jest to pomyłka. Zasobnik cwu ustawiony na 50 stopni z histereza 8 st. Żądaną na kotle 70. Jeżeli histerezę kotła ustawie na 28 stopni palnik załączy się czy to od sygnału cwu ustawiony jako priorytet czy też od histerezy kotła jeżeli spadnie ponizej jednak problem jest w tym że nim dogrzeje cwu to palnik się wyłącza a temperatura w obiegu wężownicą z bojlera i piec zaczyna się wyrównać i raz kocioł grzeje zasobnik a raz zasobnik kocioł i pompa potrafi bardzo długo mielić nim ponownie spadnie o histerezę kotła żeby ponownie włączyć palnik chyba że ktoś wypuści wodę z zasobnika wtedy znowu spadnie poniżej histerezy i ponownie się włączy jednak problem znowu zatacza koło. Ogólnie na kotle przy zadanej 70 histereza wynosi 20. Dążę do jak najdłuższych postoi kotła podczas ogrzewania tylko cwu w okresie letnim. Ktoś ma pomysł jak to ugryźć? Proszę o powstrzymanie się od uwag że nie mogę niżej zejść bo zajadę kocioł. Otóż nie interesuje mnie to i mam to totalnie gdzieś... Chce jak najmniejszej ilości rozpalen kotła żeby wygrzewać jego samego bez potrzeby bo uważam iz jest to bezsensowna strata ciepła i pieniędzy wypuszana kominem. 

Edytowane przez CV6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie podobierałeś Histerezy kotła i zasobnika plus temperatury zadane kocioł zasobnik plus temperatura załączania pompy że jest dokładnie tak jak opisałeś , kocioł nie jest w stanie dogrzać o te 8st zasobnika na jednym odpaleniu ,za mało ma zmagazynowane w sobie ciepła , po co ci taka duza histereza zasobnika , nie lepiej ustawić obnizenia nocne zasobnika ? po co pompa pracuje gdy temperatura wody kotłowej równa lub mniejsza od temperatury wody w zasobniku . Zwiększ temperature kotła do 75 st histerezę kotła daj 22 załączanie pompy 51 st histerezę zasobnika zmniejsz a ustaw wybieg pompy niech jeszcze pracuje chwilę żeby zadaną zasobnika przebiło o 1 czy  2 st wtedy możesz zmniejszyć zadaną zasobnika np do 48 st bo i tak przebije do 50 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po mojemu skoro kociło  dochodzi do 70' a cwu nie dogrzewa w jednym cyklu to przepływ pompy przez wężownice jest za mały., lub masz jakiś gigantyczny boiler.  zwiększ obroty  pompy cwu ( jeśli taka posiadasz), albo zmniejsz temperaturę, przy której załączają się pompy.

Skoro widzisz, że  jest efekt grzania kotła poprzez CWU to pytanie czy  masz w instalacji zawór zwrotny ? gdyby był takiego efektu grzania,  wychładzania cwu przez kocioł by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zz w instalacji bojler kocioł jest a wyrównanie się ciepła w bojlerze i kotle to zjawisko naturalne jeżeli chodzi pompa 2-3h nim nagrzeje bojler a instalacja prawidłowo zrobiona i odpowietrzona, pompa chodzi na najmniejszym biegu tzn 38W więc dużo i bez sensu zwiększać na większa moc. Bojler jest 100l i muszę mieć na nim minimum 50 stopni żeby dwie osoby pod rząd się wykąpały albo jedna osoba nalała do wanny wodę. Histereza zasobnika to 8 stopni a kotła 15 proszę czytać ze zrozumieniem. Wybieg pompy u mnie się nie sprawdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałeś że histereza kotła to 15 st a napisałeś że 20 st ,ale mniejsza o to .Dogrzewanie 100 litrowego zasobnika  o 8 st przez 3 godziny to za długo  chyba że grzałką elektryczną ale i to by było za długo ,albo masz ograniczony przepływ przez wężownice albo za mała różnica między wodą kotłową a ciepłą wodą użytkową .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niech kolega zmniejszy moc palnika skoro wymiennik szybko sie nagrzewa, a boiler nie jest wstanie odebrać tego ciepla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.