Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

@robin60

Trop ze zmianą na 5kW okazał się bardzo dobry, ponieważ teraz rzeczywiście się rzadziej wygasza.

Rzeczywiście wspominałeś o czujniku we wrześniu:

@Kordjano

Rzeczywiście używałem wcześniej 3kW w trybie nadzoru, nie wpadłem na to, że komora wtedy się nie obraca...

Histerezy musiałem tak ustawić, bo dochodziło do przestrzelenia temperatury i kocioł nie był w stanie dobrze wyhamować wzrostu temperatury.

 

Tak jak widać na obrazku, około 16 dokonałem modyfikacji parametru.

kociol_4.PNG

Edytowane przez Kashue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jak 5kw jest lepiej to idź jeszcze wyżej 6kw i zobacz tak by już nie rozpalał się a w podtrzymaniu chodził na nadzorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może PLum Nam też zaserwuje nową aktualizację sterownika  dla tych, którzy chętnie przebywają w kotłowni

https://gadzetomania.pl/61111,ekscytujesz-sie-grami-na-tesli-to-jeszcze-nic-ja-gram-na-swoim-piecu-od-lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahaha jeszcze trochę, i będzie można się przeprowadzić do kotłowni na stałe.  Ja raczej dąże w drugą stronę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

@gucio2607 by nie śmiecić  tu wszystko mam tylko cena zależy od długości czujników . Jak się zdecydujesz to napisz na pw gdzie znalazłeś jaka cena i się do tego odniosę a jak nie to kup tam gdzie uważasz. Ja mam tylko oryginalne podzespoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono. Czy orientujecie się  jak długo econet przechowuje historię danych zurzytego opału. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że statystki zużycia opału są jedynie do miesiąca w tył . Zaś w poprzednich miesiącach pokazywane są bzdurne dane np. spalanie dobowe na poziomie 1kg. Też tak macie ? Czy to tylko u mnie takie anomalie

Edytowane przez Fliper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum.

Od dwóch lat przymierzam się do zakupu palnika KIPI do mojego kotła. W tym roku się chyba za to zabiorę więc mam kilka pytań. Trochę już się dowiedziałem z tego wątku, przeczytałem 1000 wpisów (28 stron z przodu i kilka z tyłu), ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

 

Ale po kolei. Mam kocioł typu Super Extra:

09032020638.thumb.jpg.01138eb38ca03b065c4f230cd1f1ef20.jpg09032020640.thumb.jpg.0d27a591d87ba9a2b371d7161007e452.jpg2101474663_kocio.png.cedc24a37c98192ca19728d988bfcab9.png

Jak widać jest to samoróbka. Ja jestem zadowolony z tego kotła i chciałbym dalej z niego korzystać, ale z palnikiem KIPI.

Palnik planuję wsadzić w środkowe drzwi. Dokładniej to wolałbym dorobić nowe drzwi z palnikiem. (w dolne drzwi nad ruszt nie wejdzie)

zpalnikiem.png.2a2d05fb003ba7fc22166f8d13921a90.png

Od dawna myślę też o wsadzeniu zawirowywaczy, ale jakoś mi nie wyszło jeszcze.

Jak palę teraz i jak tym steruję? Wiem, że wiele osób może mnie teraz zaatakować, no ale trudno.

Palę węglem od góry. Kotłem steruję za pomocą miarkownika ciągu, który jest ustawiony na 40 stopni. Mam też sterownik do pompy, która jest uruchamiana przy 30 stopniach. Ta jedna pompa obsługuje całą instalację (parter i poddasze). Na grzejnikach mam głowice termostatyczne a podłogówka ma głowice termostatyczne na powrotach przy rozdzielaczu.

I tak to działa od 5 lat. Przy rozpalaniu czopuch i górne drzwiczki kotła są gorące. Po rozpaleniu czopuch można spokojnie dotknąć ręką - nic nie parzy. Nie mierzyłem temperatury spalin, ale w dotyku czuję, że kocioł odbiera prawie całe ciepło.

Komin jest z cegły a w środku rura kamionkowa - nic złego się nie dzieje. Temperatury powrotu nie mierzyłem, ale na pewno nie ma 55stopni :-) mam zawór 3d ustawiony ręcznie dawno temu.

Jestem zadowolony z kotła i całej instalacji, ale mam już dość węgla i popiołu, dlatego myślę o wstawieniu palnika KIPI.

Po tym wstępie pora na pytania.

Czy jest możliwość palenia w ten sam sposób z użyciem palnika KIPI? Ktoś może próbował?

Chciałbym sobie ustawić na sterowniku temperaturę kotła na 40 stopni i tyle. Czy palnik/sterownik może działać w takim trybie, żeby utrzymywać zadaną temperaturę kotła? Wiem, że można poszaleć z ustawieniami i pewnie skorzystam z tej możliwości, ale nie mam ochoty przestawiać parametrów co miesiąc. Chciałbym tylko wpisać to co jest wymagane i dosypywać pellet.

I czy konstrukcja kotła nie jest problemem? Podobno poziome półki nie są najlepsze, ale nie znalazłem informacji dlaczego.

No i jeszcze jedna sprawa - czy można to ogarnąć bez autoryzowanego instalatora? Czy do ustawień serwisowych na sterowniku można normalnie wejść, czy są tam jakieś zabezpieczenia?

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Odpowiedzi:

1. Tak jest możliwość palenia na ruszcie z palnikiem KIPI, ale jak węglem to będziesz musiał zdjąć palnik zaś sama automatyka będzie dalej hulać. Ja pale drewnem ale palnika nie zdejmuję tylko go odsunąłem 3 cm do tyłu.

2. Taka temperatura nie jest wskazana minimalna to 55 stopni , lepiej jest palić na max i z dużą histeryzą kotła jak w Twym przypadku. 

3. Konstrukcja nie jest problemem

5. Można to ogarnąć samemu bez autoryzowanego instalatora , wbijesz kod i wejdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Widzę jednak, że nie wyraziłem się dość precyzyjnie :-)

"Czy jest możliwość palenia w ten sam sposób z użyciem palnika KIPI?" Chodziło mi o palenie pelletu przy użyciu palnika KIPI w ten sposób, że ustawiam temperaturę jaką chcę mieć na piecu i palnik utrzymuje taką temperaturę, bez względu na pogodę, temperaturę w domu i inne czynniki. Tak jak teraz miarkownik mi podnosi i opuszcza klapkę przy węglu. Rozumiem, że muszę ustawić minimalną i maksymalną moc palnika. Ale czy to wystarczy, żeby palnik sam sobie modulował moc i w miarę trzymał temperaturę kotła? I to taką niską?

Wiem, że zalecana jest większa temperatura na kotle, ale jakoś mi to nie leży. Producent tego kotła wiedział, że będzie on pracował na takiej temperaturze. Drugi kocioł tego "producenta" też chodzi na 40 stopni już około 20 lat i nic mu się nie stało.

Zwiększenie temperatury kotła wiążę się też z modernizacją instalacji, a ta mi fajnie działa.

 

 

24 minuty temu, robin60 napisał:

wbijesz kod i wejdziesz

A ten kod będzie dostarczony razem ze sterownikiem, czy trzeba o niego pytać?

Odnośnie palenia na ruszcie, to myślałem, że będę na nim palił drewno, bo mi trochę tego jeszcze zostało. I myślałem, że do tego celu użyję drugich drzwiczek zamiast palnika, a do miarkownika znowu podepnę łańcuszek i będę palił po staremu. Ale z tego co piszesz, to można to zrobić bez wyjmowania palnika

30 minut temu, robin60 napisał:

Ja pale drewnem ale palnika nie zdejmuję tylko go odsunąłem 3 cm do tyłu

rozumiem, że palnik jest zamontowany na równo z wewnętrzną ścianą kotła. Do czerwonej linii na tym rysunku. Czy źle rozumiem?

1275182718_narwno.png.f3acd709958551b3c6b859a75f01b757.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak rura palnika do 5cm za drzwiczki , temperaturę zadaną na piecu ustawisz,  jaką będziesz chciał  po osiągnięciu jej albo palnik wygasi się i przejdzie w tryb postój albo może pracować w trybie nadzór podtrzymując płomyczek który nie podbije ci większej temperatury ,przy pellecie temperatura zadana powinna być nie mniejsza  jak 65st a powrót 50 st .Ja zakładałem palnik sam cztery lata temu o nic nikogo nie pytałem nie było żadnych problemów nie wiem jak teraz jest ( gwarancja ) wszystko podane jest w instrukcji odstępu itp.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Tak jak piszą koledzy kody dostaniesz nie są dostarczane z palnikiem w tym kod udostępnię Ci który wyłącza całkowicie nadmuch. Tak , że będziesz mógł palić na miarkowniku . bez dostarczania tlenu poprzez palnik,pozostała automatyka chodzi.

Palnik wystaje u mnie 3 cm poza płaszcz i jest cofany 1 cm poniżej czerwonej linni.

20200309_171147.thumb.jpg.bb2bf46dd198960032819f6f7a19bffc.jpg20200309_171159.thumb.jpg.75a958ea666ccf9308df2b36e4363a3d.jpg20200309_171217.thumb.jpg.559af0b9ab5fa878d42a33f64d1d2e59.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz85,z tą temperaturą to jest też tak że pewnie że sobie możesz ustawić 40 ,choć nie wiem czy sterownik na to pozwala,ale przy pelecie jest to nie ekonomiczne,bo spalanie nie jest tak efektywne jak przy np 70 ale może sie mylę,węgiel to trochę inna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniosłem palnik pod ruszt wodny jakiś czas temu. Nie zauważyłem jakiejś znaczącej poprawy w szybkości dochodzenia do temp. zadanej. Natomiast mam inny problem. 

Wcześniej miałem szary nalot na ściankach kotła, aktualnie jest czarny, tak jak by smolisty?

Jaki parametr należy zmienić? Czego to może być wina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz palnik tuż pod rusztem i płomień jest studzony ,płomień nie powinien ocierać się o ruszt wodny . Jest kilka powodów czarnego osadu za mało powietrza , za krótka praca palnika na mocy maksymalnej , niska temperatura kotła i powrotu , długa praca na małych mocach , syfiasty pellet . Kocioł powinien mieć okazje żeby mocniej pohulać podobnie jak samochód .

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2020 o 16:20, eliks napisał:

Na pewno nie kupuj Smartlowa z powodu oszczędności, bo patrząc że to jest w cenie tony pelletu, na pewno Ci się nie zwróci. Masę osób jedzie na Darco za 250zl i też są zadowoleni.

probowałeś?

bo jeśli nie to masz 3 miechy na probę w sezonie i pół roku na próby poza sezonem, nie spodoba Ci się to masz zwrot kasy, a darco zwraca kasę jak produkt się nie spodoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, krzyhar napisał:

Przeniosłem palnik pod ruszt wodny jakiś czas temu. Nie zauważyłem jakiejś znaczącej poprawy w szybkości dochodzenia do temp. zadanej. Natomiast mam inny problem. 

Wcześniej miałem szary nalot na ściankach kotła, aktualnie jest czarny, tak jak by smolisty?

Jaki parametr należy zmienić? Czego to może być wina?

Ewidentnie ruszt wodny wychładza płomień i sie nie dopala i syfi,wg mnie popełniłeś błąd ale teraz możesz jakoś podwiesić szamotkę pod ruszt wodny by działała jak deflektor ,może pomoże 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie i fajnie z tymi palnikami,tylko czemu cena taka trochę za duża,mając na uwadze różne ustawy antysmogowe w różnych województwach.Jeszcze tym bardziej pakować się w palnik gdzie lada moment w Mazowieckim zrobią zakaz palenia pelletem,tu artykuł: https://magazynbiomasa.pl/pellet-na-cenzurowanym/ 

Nie r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2020 o 16:39, Kordjano napisał:

 ,przy pellecie temperatura zadana powinna być nie mniejsza  jak 65st a powrót 50 st .

  Dlaczego? 

Takie pytanie do rozważenia.Czy palnik wyjęty z kotła będzie prawidłowo spalał pellet w temperaturze otoczenia? Np. -10 stopni?

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pytanie prowokacyjne odpowiedź będzie podobna. Wszystko zależy jak głęboko zajrzysz  w "prawidłowo spalał", podobnie jak z zaworem EGR. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.