Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Kostka kostce nierówna:)

Jeśli jest trochę większa od orzecha to można to spalac od góry, ale żeby nie było zbyt dużo wolnych przestrzeni powietrza co źle wpływa na palenie, potrzeba kilka kostek rozbić i zasypać te szczeliny by uszczelnić zasyp.

Jeśli to duża kostka, tak bardziej pod kęsy, to tu palimy od dołu, dokładając cyklicznie po parę kostek.Oczywiscie zawsze palenie od góry będzie czystsze od odkładania i palenia od dołu. Szczególnie gdy używasz bardziej kalorycznego węgla. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najmocniejszy węgiel z wszystkich , które wymieniłeś. Lubisz ryzyko a nie lubisz zbyt kalorycznego węgla to walcz dalej. Albo się zastanów czy warto, czy trafisz wygraną ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, doncio napisał:

    Cześć. Szybkie pytanie udało się wrzucić w koszyk węgiel orzech z Marcela. Co robić brać czy szukać lepszego, ogólnie celowałem w Wesoła  , Chwałowice , Wujek , Staszic.

Jak masz trochę drewna to bierz i mieszaj ,lepiej sie wtedy spala marcel ,ja go nie lubię bo zanim się fest rozpali to dymi jak głupi ale jak już się rozpali do żaru to bardzo długo służy jako podkład żarowy pod drewno ale to wszystko w ds bo w gs jest zupełnie inaczej

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to od wtorku to na pgg wrzucili węgiel z Rydułtowa. Widziałem na jednej stronie, że węgiel stamtąd to tak bardziej idzie do koksowni, a nie do palenia w domu. Oto jego parametry:
Orzech - Rydułtowy - 1000 kg luz - Sklep PGG

  • Uziarnienie: 25 - 80 mm
  • Zawartość wilgoci Wtr: 2.0 - 7.0 %
  • Wartość opałowa Qir: 30 - 33 MJ/kg
  • Zawartość siarki: ≤ 0.60 %
  • Spiekalność RI: 60 - 90
  • Zawartość popiołu: 3-7 %

    W ogóle jakbym zamawiał kiedykolwiek jeszcze dla kogoś to czy czymś takim dałoby radę napalić w domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę ale mała ilość węgla i dokładka drewna aż się prawie cały spali wtedy się nie spiecze w dużą bryłę i nie będzie tak denerwujący a energii ma dużo tak że będzie oszczędnie schodził,nie mniej to są zasady dobre do ds-a w gs-sie drewno kiepsko sie spala i z małą sprawnością ,ale jak się ma swój las to na takie przetrzymanie ciepła da radę,i nie patrzy się na złe spalanie drewna

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś dysponuje może zdjęciami orzecha ll z Mysłowice-Wesoła lub Staszic-Wujek? poluję akurat na ten bo chcę drobniejszy, zdjęcia nic mi nie mówią, nie mam do czego porównać

na tych zdjęciach to jet niby orzech ll z Wesołej, nie wiem czy jest sens patrzyć na wielkość ziarna podanego na sklepie? 25-50 mm

 

 

IMG-20220727-WA0017_2752563.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens. Orzech II ma parametry jakie podałeś, 25- 50. 80% sportu będzie miała te 50mm. Zdjęcia nie są odnośnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kenny97 napisał:

dzięki wielkie! na taki poluję ale

słuchaj ja też poluje , a właściwie to próbuje się w ogóle zalogować do sklepu PGG , a najlepsze jest to że do kopalni Staszic mam jakieś 3 - 4 km 😉 , ale tam kolejka na ponad 100 aut (czasami dowożę im catering , to widzę ile tych aut stoi

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam,

bede polowal na stronie dzis o 16 zakup wegla dla rodzicow.

dom jednorodzinny, zwykly piec klasy 3. 

jaki wegiel bylby 'najlepszy' do proby zakupu? z ktorej kopalni? 

rodzice uzywali kostki do tej opry ale nikt nie wie skad byl.

cos bezproblemowego, dla emerytow co by w zime nie mieli zle.

przewoznicy mowia rozne rzeczy.

kostka z myslowice-wesola jest dobra, inny ze piast-ziemowit.

 

szanse dodania do koszyka na poziomie 1%? :D

podpowiedzcie cos i dzieki z gory :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piast, Ziemowit jest bezproblemowy. 

Wadą jest trochę więcej popiołu. 

Staszic to kaloryczny węgiel ale ilość popiołu niewiele mniejsza niż z Piasta czy Ziemowita.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, stasiu napisał:

a używam orzech II ze Staszic , taki sam jest też Mysłowice-Wesoła

Podobno to te same pokłady?   ...ale jak kupowałem Staszica Orzech I   Ri widniało nieco większe niz Wesoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto by pomyślał że widok węgla w kotłowni będzie takim rarytasem ,podobno w Czechach można kupić za 1200 bez problemu,nie wiem tylko czy Czechowi tylko czy nam też by sprzedali 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, maronka napisał:

podobno w Czechach można kupić za 1200 bez problemu,

Był brunatny ale się zmył. Już to wklejałem że Polacy wyczyścili im składy

https://wiadomosci.wp.pl/fatalna-wiadomosc-od-czeskich-weglarzy-polaci-uz-to-koupili-6811600610908768a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry, udało mi się wczoraj dodać do Koszyka z PGG Groszek z Bielszowic, niestety ale spiekalność podobna jest do Marcela. Mam 5 dni roboczych na opłacenie natomiast może ktoś podpowie czy warto to kupować czy polować na coś innego o ile coś się upoluje.

Posiadam piec Kamen multi k5 26KW

  • Uziarnienie: 8 - 31 mm
  • Zawartość wilgoci Wtr: 1.0 - 7.0 %
  • Wartość opałowa Qir: 28 - 34 MJ/kg
  • Zawartość siarki: ≤ 0.60 %
  • Spiekalność RI: 55 - 80
  • Zawartość popiołu: 3-10 %
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę trudny węgiel, nikt tu Ci nie napisze jednoznacznie "bierz " lub " nie".

Jeśli naprawdę nie masz szans na inny, lepszy taki od niczego. Ale musisz liczyć się ze spiekami i przesypem skoksowanej pewnej ilości węgla który się nie spalił. Nie jest to strata opału, będziesz musiał tylko przesiewac popiół by odzyskać niedopalone kawałki i wrzucać je z powrotem do zasobnika. W mroźne dni nie powinno być źle bo to węgiel zbliżony do Marcela z którym chłopaki tutaj dają radę, jedyne ryzyko to wysoka spiekalnosc. Jak trafisz na partię o spiekalnosci 80 Ri, może być nieciekawie.

Decyzja twoja, ja tylko zwróciłem uwagę na możliwe problemy. Nic więcej.:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2022 o 10:04, yeti001 napisał:

Udało mi się wczoraj dodać do Koszyka z PGG Groszek z Bielszowic,  spiekalność podobna jest do Marcela. Mam 5 dni roboczych na opłacenie, może ktoś podpowie czy warto to kupować

Jeżeli niemiałbym nic innego to bym brał, można poeksperymentować jak się pracuje blisko domu, dodać wapna, trocin, a najbardziej pomaga mieszanie z pelletem.

Czymś rozcieńczyć rozerwać spieki, nastawy raczej na ręcznym,  krótko podawać i słabo  dmuchać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

niestety lata nie inwestowania w górnictwo teraz "owocują" spadkiem wydobycia , i teraz trzeba mld zł i kilku lat żeby to ruszyło do przodu , wyobraźcie sobie że Buzek kazał zamknąć kopalnie w której były "uzbrojone" 2 ściany , i można było fedrować , to nawet sprzętu nie wyciągnęli - kilka set mln zł , tylko to "zamulono" i kopalnię zasypano 😞

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz dwie ściany a np w kopalni Kaczyce dziś elektrycy łączą od kilku miesięcy nową maszynę wyciągową a następnego dnia przyjechał dźwig z kulą 6 tonową i nowy szyb z nową maszyną wyciągową jeszcze nawet nie uruchomioną poszedł na dno po prostu go rozwalono ,rozwalono nową inwestycję wartą kilka mld tak tylko POlacy potrafią inna nacja nie byłaby zdolna do takich idiotycznych czynów , znów słowa Bismarcka jakoś prorocze nawet po 200 latach się okazują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.