Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Sprawa tyczy się instalacji na starych zasadach, ale naszła mnie dzisiaj myśl jak zwiększyć legalnie pojemność depozytu, bez zwiększania mocy instalacji ponad 10kWp. Tutaj trzeba by wykorzystać magazyn i dodatkowe instalacje w off-grid. Chodzi o to, by stale oddawać moc umowną do sieci i korzystać z dobrodziejstwa magazynu ładowanego z dodatkowych źródeł. Wciskanie większej mocy niż w umowie może się skończyć wcześniej, czy później, wpadką. Ktoś robił wstępne wyliczenia takiego manewru?

Opublikowano

Nie wiem czy to do końca jest prawdą tak gdzieś czytałem  że  jeżeli masz umowę do 10 kWp to jak oddasz więcej  to może być kontrola bo chodzi o ten próg umowy  do 10 kWp 80 % i powyżej 10 kWp 70% do tego się czepiają.

Opublikowano (edytowane)

Dlatego nie możesz wprowadzać do sieci z mocą większą niż te umowne 10kW, ale nikt nie wnika ile kWh tam wepchniesz. Chodzi o problem z przeciążeniami sieci jak ktoś przegina z mocą. Ilość nie jest problemem. Przejście na moce umowne pow. 10kW mija się z celem.

Instalacje na trakerach oddąją znacznie więcej niż tradycyjne i nikt tego nie neguje.

Edytowane przez carinus
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Ja ostatnio na tym forum przeczytalem ze trackery sa beee i lepiej dolozyc paneli… Tylko ze to nie jest jedno i to samo…

Opublikowano
40 minut temu, carinus napisał(a):

Instalacje na trakerach oddąją znacznie więcej niż tradycyjne i nikt tego nie neguje.

Jak masz zainstalowaną moc paneli 10kW, to nie ważne są trakery to moc się i tak od tego nie zwiększy, najwyżej panele lepiej wykorzystasz.

Opublikowano
55 minut temu, sambor napisał(a):

najwyżej panele lepiej wykorzystasz.


Otoz to. Tu o ilosc chodzi energii [kWh] a nie jedynie moc [kW].
 

Opublikowano
13 godzin temu, carinus napisał(a):

Dlatego nie możesz wprowadzać do sieci z mocą większą niż te umowne 10kW, ale nikt nie wnika ile kWh tam wepchniesz.

Dokładnie nie ma zmianki w umowie na ilość wprowadzonej energii  tylko moc , jednak żeby wprowadzić coś więcej do sieci to trzeba to zrobić na trakerze albo zwiększając ilość paneli PV i ograniczając moc po przez inwerter sieciowy co skutkuje tym że wzrasta nam moc  zródła wytwórczego gdzie w  umowie zródłem wytwórczym sa panele PV a nie falownik i koło się zamyka.

Opublikowano (edytowane)

Czytajcie ze zrozumieniem. Trakery były przykładem dla kolegi że ZE nie wnika ile energi wpychamy, tylko z jaką mocą i dla przykładu traker, który zrobi z 1kWp np. 1,5MWh rocznie zamiast tradycyjnych 1-1.2MWh. Tego nie sprawdzają.

@marcus312Nikt nie zabrania stawiania mocy wytwórczej w off-grid.

Edytowane przez carinus
Opublikowano (edytowane)

Witam.

Taki cukierek... dla niektórych może okazać się troszkę gorzki. Liczniki rejestrują przepływ wartości i kierunek o każdej porze doby....

 

<cytat z internetu>.....Magazyn energii to rozwiązanie, które umożliwia magazynowanie energii wygenerowanej w instalacji fotowoltaicznej i wykorzystanie jej na własne potrzeby. A przynajmniej tego wymaga od odbiorcy końcowego prawo. Działalność, która polega skupowaniu energii z sieci wówczas kiedy jest tańsza, a odsprzedawaniu, kiedy jest droższa, choć atrakcyjna, ma niewiele wspólnego z działalnością prosumencką(przyp: jest to działalność gospodarcza obłożona handlem energią -akcyza!). Prawnik wyjaśnia, że w takim przypadku konieczne byłoby założenie działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie magazynowanie energii. Oczywiście w zależności od rozmiaru magazynu energii, wykonywanie tej działalności mogłoby wiązać się z koniecznością uprzedniego wpisu do rejestru magazynów energii, a w przypadku magazynów których moc zainstalowana przekracza 10 MW – uzyskania koncesji.

Dlatego też w świetle prawa prosument nie powinien odsprzedawać energii pobranej przez magazyn energii. Jeżeli chce to robić powinien założyć działalność gospodarczą, spełniając właściwe wymogi regulacyjne.

Z czego wynika taka kolej rzeczy? Głównie z definicji odbiorcy końcowego zawartej w art. 3 pkt. 13a ustawy Prawo energetyczne. Zgodnie z nią odbiorca końcowy to odbiorca dokonywujący zakupu m.in. energii elektrycznej na własny użytek.

“Do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.” – czytamy dalej w ustawie.

Tym samym Prawo energetyczne jasno wskazuje na nielegalność praktyki sprzedaży energii przez odbiorcę końcowego.

Weryfikacja wysyłania i poboru energii jest już powszechna dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych poprzez inteligentne liczniki zdalnego odczytu monitorujące kierunek przepływu energii, parametry, oraz czas dobowy, więc egzekwowanie wydaje się być kwestią czasu.
Kary za nielegalne wprowadzenie energii do sieci są bardzo dotkliwe, włącznie z wypowiedzeniem umowy świadczenia usług dostawy energii, a fiskus może naliczyć akcyzę oraz karę za brak jej uiszczenia.
Reasumując na chwilę obecną prawo energetyczne nie jest po stronie prosumentów.
<koniec cytatu>

 

Pozdrawiam YARO.

Edytowane przez YaroXylen
literówka
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Opublikowano (edytowane)

@YaroXylen Czyli mój cały misterny plan może pójść w p....

Na szczęście mam plan B.

Edytowane przez carinus
Opublikowano (edytowane)

U nas beda poprawiac prawo,bo takie užycje jest tolerowane,ale brak opory w prawu.Pomimo faktu,že teraz niski i wysoki taryf nie jestwuje.Tylko možne miec umowe na cenach aktualnych i te užywaja ludzie z dužymi magazyny.

Nawet takie užycje magazynu jest na plus sieci i to jest powodom zmiany prawa.

Edytowane przez bercus
Opublikowano
2 godziny temu, YaroXylen napisał(a):

Witam.

...

Wszystko sie zgadza, ale jak to u nas ludzie pchają w sieć energie z magazynów i ZE sie tego nie czepia, ale te ilości nie są jakieś kolosalne. Znam osobiście jeden taki przypadek, który "walił" po 20 (jak cena była wysoka) wszystko co miał z magazynu w sieć.

Jednak kwestia czasu jest to kiedy się do tego przyczepią.

1 godzinę temu, carinus napisał(a):

@YaroXylen Czyli mój cały misterny plan może pójść w p....

Na szczęście mam plan B.

Rozbuduj PV ponad 10kW, zwrot mniejszy, ale wyprodukujesz więcej.

Opublikowano (edytowane)

Ale przecież Zakładom Energetycznym o to chodzi, żeby ludzie tak robili,  ba, oni chcieliby, żeby to się stało powszechne i wcale na tym by nie tracili. Z sieci zbierana by była górka, gdy świeci słońce, a gdy zapotrzebowanie na energię jest największe z tych magazynów uzupełniany byłby deficyt mocy. Stabilność sieci to bardzo duże oszczędności w elektrowniach-mniej pary w gwizdek.

Ale jak zawsze w tym kraju,  urząd skarbowy się wpier..  i wyleje dziecko z kąpielą.

Edytowane przez szpenio
  • Zgadzam się 2
Opublikowano

Tylko jescze potrzebne na tym zarobic zamiast ludzi.....

Opublikowano

Tak jak pisze bercus - zakladom energetycznym chodzi przede wszystkim o to żeby sprzedać jak najwięcej energii po jak najwyższej cenie. Jak ceny energii są wysokie to zarabiają, jak są niskie to tylko mają koszty bo generatorów zatrzymać nie mogą. Tak więc to nie jest w ich interesie żeby konsumenci robili im jeszcze konkurencję gdy ceny są najwyższe.

Opublikowano
6 godzin temu, szpenio napisał(a):

Ale przecież Zakładom Energetycznym o to chodzi,..

Dlatego cały system idzie w kierunku aut elektrycznych, które w przyszłości mogłyby stabilizować sieć ee.

  • Zgadzam się 1
  • Haha 2
Opublikowano

Zrozumiałe jest, że nie mam interesu w tym, żeby ładować do systemu więcej prądu niż zużywam, niepotrzebna strata na inwestycji. Sami zauważacie że spokojne oddawanie mocy działa tylko na korzyść wszystkich użytkowników sieci, razem z wytwórcami tej energii. Dlatego trzeba dostosować się do zabezpieczenia swoich potrzeb i korzystać z tego że, co nie jest zakazane, jest dozwolone. Jedno jest pewne, lepiej to robić małą łyżeczką, niż bez składu i ładu na bezczelnego.

Opublikowano
12 godzin temu, szpenio napisał(a):

Ale przecież Zakładom Energetycznym o to chodzi, żeby ludzie tak robili,  ba, oni chcieliby, żeby to się stało powszechne i wcale na tym by nie tracili

Czy aby na pewno?

Dla nich to żaden zysk tylko zabieranie kasy przez klienta wpychającego zamiast nich swoje kilowaty.... a może jakieś lobby chce..... Osobiście troszkę szerzej otworzyłbym oczy... to co wdać oficjalnie jest tym co masz(mamy) zobaczyć... prawda zazwyczaj jest troszkę inna...

Pozdrawiam kolegów. YARO

Opublikowano

Na pewno, to prosument jest dla nich większym problemem niż zyskiem.

Opublikowano

Trzeba zmienić prawo, od czego mamy posłów. Potrafią zamykać sklepy w niedzielę, wprowadzać różne zakazy i nakazy dla firm, to można i zdyscyplinować firmy energetyczne do  przyjęcia określonych rozwiązań, skoro nie potrafią rozładować nadwyżki prądu z instalacji PV. 

Przecież pobieranie energii z sieci, gdy jest jej nadmiar i wprowadzanie, gdy jej brakuje, to jest to co trzeba zrobić. I setki tysięcy (w przyszłości) prywatnych posiadaczy magazynów energii mogłoby to zrobić, tylko trzeba ustalić na jakich zasadach tak, żeby pogodzić interesy prywatnych odbiorców energii i firm energetycznych.

Opublikowano

@szpenio Tak się dzieje w krajach gdzie rozum idzie w parze z logiką myślenia, u nas na razie liczy się głównie biznes silniejszego lobbysty. Na forach aut elektrycznych sporo czytam o darmowych ładowaniach w godzinach, kiedy nie ma odbiorów i elektrownie mają problemy żeby schodzić z mocą wytwórczą, tyle że to nie u nas.

Mam zarys zmian w swojej instalacji, żeby zwiększyć eksport prądu, bez użycia dodatkowego magazynu i w zgodzie z umową. Będzie to mniejsza ilość, ale myślę że wystarczająca na zaspokojenie potrzeb. Mam też informacje, że znajomi magicy rozgryzają kolejny problem z pozyskiwaniem energii dla domowej instalacji z samochodu. Opanowali przebudowę baterii trakcyjnej w starych modelach Leafa i zwiększyli moc, zasięg a w przygotowaniu też modernizację złącza ładowania. Niedługo poleci to jeszcze cenowo na pysk i można będzie się cieszyć zacnym wozidełkiem, które pojedzie za pół darmo i zasili dom przez tydzień.

Opublikowano

Przecież te nadwyzki prądu z PV i wiatraków nie są za darmo i w PL są bardzo drogie!

Za każdą kWh producenci dostają pieniądze(chyba gwarantowane) i jak sobie wyobrażasz, żeby ludzie mieli sobie coś ładować za darmo 😉, kto za to zapłaci?

Opublikowano (edytowane)

Nie to tak zupelnie za darmo.TY kupisz magazyn,ciebie znikaja jego cykly,dzialasz na dobro sieci,no po co bys nie zarobil przynajmniej na nowy magazyn i jescze cos do kieszeni potrzeba,nie?Stale tansze,niž mega remont sieci.

Raczej nie mowie o gwarantowanych cenach solar baronow ustawionych u nas ponad 2 Zl.Poki cena jest w zaporu,maja swoje.Lobby zmaterializowalo sen...

Edytowane przez bercus
Opublikowano
10 godzin temu, piastun napisał(a):

Przecież te nadwyzki prądu z PV i wiatraków nie są za darmo i w PL są bardzo drogie!

Za każdą kWh producenci dostają pieniądze(chyba gwarantowane) i jak sobie wyobrażasz, żeby ludzie mieli sobie coś ładować za darmo 😉, kto za to zapłaci?

Istnieje takie zjawisko na rynku energii jak ceny ujemne. Energetyka jest w stanie dopłacić w tym momencie, żeby odbierać energię, gdyż zmniejszenie mocy generatorów (wyłączenia bloków) jest droższe niż oddanie prądu za darmo.

Opublikowano

Dostępne są wykresy cen 'spot' i rzeczywiście widać tam czasami spadek poniżej 0 - zwykle około godziny 14-15 (zapewne w słoneczny dzień). To pewnie wyjaśnia czemu energetyce tak nie po drodze z 'prosumentami' i najchętniej wysłali by wszystkich na drzewo. Nie dość że ceny niskie to jeszcze prosumenci najwięcej wtedy dokładają do sieci i zmuszają elektrownie do pracy po jeszcze niższych stawkach.
 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.