Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Magazyn energii AC


Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Dałem ciała i założyłem foto ze zwykłym falownikiem. Po pierwszych miesiącach użytkowania widzę, bardzo słabą autokonsumpcję:( Prawdę mówiąc to w zasadzie nie zamierzałem montować magazynu bo wydawało mi się, że mnie na niego nie stać ale rozliczyłem dofinansowanie do PC oraz do Foto + zwrot z podatku i potencjalnie na magazyn też mógłbym otrzymać jakieś dofinansowanie a do braku tej kasy już jakoś zdążyłem się przyzwyczaić. Szkoda mi wyrzucić praktycznie nowego falownika więc szukam jakiegoś rozwiązania AC o pojemności 10-15kWh. Czy macie jakieś doświadczenie i możecie wskazać konkretne produkty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn AC w domowych warunkach???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FoxEss ma takie magazyny pracujące niezależnie od falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rynku magazynu prądu zmiennego, masz różnej maści akumulatory i do tego są przetwornice DC/AC. Na razie magazyn jest mało opłacalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiadomo o co autorowi chodzi. Nie "chwytajcie za słówka"

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wiadomo, skoro ktoś pisze o magazynowaniu prądu zmiennego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi urządzenie lub zestaw urządzeń, który można wpiąć do sieci prądu zmiennego, bez jakiejkolwiek ingerencji w fotowoltaikę. @o6483256 przeglądałem ofertę foxessa i chyba są tam jedynie rozwiązania jednofazowe i nie widziałem w ofercie akumulatorów a jedynie "ładowarkę/inwerter".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Victron Multiplus II x3? Ale tanio nie będzie...

Moje dane:
2023.01: 10,5kWh/kWp; Autokonsumpcja: 96%
2023.02: 27,4kWh/kWp; Autokonsumpcja: 90%
2023.03: 58,9kWh/kWp; Autokonsumpcja: 75%

A jaki masz inwerter?




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter to Afore BNT008KTL. Działa bardzo dobrze. W optymalnych warunkach dla paneli (słonecznie i zimno) rozwija deklarowaną moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, awiator napisał(a):

Chodzi mi urządzenie lub zestaw urządzeń, który można wpiąć do sieci prądu zmiennego, bez jakiejkolwiek ingerencji w fotowoltaikę

Czyli chcesz magazyn energii ładować z sieci energetycznej z tzw gniazdka w momencie produkcji z fotowoltaiki   żeby zwiększyć auto konsumpcję a potem wykorzystać to do zasilania odbiorników domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcus312 dokładnie o to mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko victrona falownik/ladowarka ma taka opcje,podlaczony pomiedzi twoim falownikom i sieci. Sa 1,lub 3f.Nie to tania zabawka,do tego jescze baterijka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, awiator napisał(a):

Chodzi mi urządzenie lub zestaw urządzeń, który można wpiąć do sieci prądu zmiennego, bez jakiejkolwiek ingerencji w fotowoltaikę. @o6483256 przeglądałem ofertę foxessa i chyba są tam jedynie rozwiązania jednofazowe i nie widziałem w ofercie akumulatorów a jedynie "ładowarkę/inwerter".

Do czego Ci potrzebne są 3 fazy? Zasilasz cos na co dzień trójfazowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo zasilam 3 fazowo cały dom. Mam obwody podzielone i zbilansowane mocowo. Oczywiście zdarza się ze jedna faza jest mocniej a inna mniej obciążona ale jakoś nie mam ochoty chodzić i przełączać zasilania bo akurat teraz potrzebuję skorzystać z jakiegoś urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapragnąłeś drogiej zabawki. Postaraj się tak zaplanować zużycie pradu, aby jak najwięcej sprzętu chodziło w dzień. Magazyn jest jeszcze nieoplacalny, zbyt tani prąd i zbyt drogie akumulatory.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to że zimą jak potrzeba najwięcej prądu akumulatory nawet się nie naładują - więc tym bardziej bez sensu zabawa. Już lepiej latem oddawać prąd prawie za darmo niż ładować się w akumulatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie ładujesz akumulatory tańszym prądem a w ciągu dnia go zużywasz. Mimo 90% skuteczności, mi tarczy która zlikwidowała różnice w cenie prądu (zostały różne ceny w dystrybucji), zarabiałem na tym 8zl dziennie, gdzie inni nic nie zarabiali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś na giełdzie i kupujesz prąd w danej chwili to może ma to sens ale kto bawi się przemysłowo w takie pierdoły jak magazynowanie.

Tańszego prądu nie bedziesz miał w domu bo po 2000kWh prąd będzie drogi bez różnicy jaką masz taryfę więc nie ma sensu ładować akumulatorów nocą w zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 2000kWh różnica w taryfie G12 wynosi 36% (PGE) - jest sens ładować akumulatory w zimie.

Zrzut ekranu 2023-04-04 110740.jpg

A tak by wyglądało, gdyby nie było tarczy (tarcza nie jest wieczna, a inwestycja jest na 15 lat)... 79%

Zrzut ekranu 2023-04-04 111036.jpg

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szakallo napisał(a):

Jeśli jesteś na giełdzie i kupujesz prąd w danej chwili to może ma to sens ale kto bawi się przemysłowo w takie pierdoły jak magazynowanie.

Tańszego prądu nie bedziesz miał w domu bo po 2000kWh prąd będzie drogi bez różnicy jaką masz taryfę więc nie ma sensu ładować akumulatorów nocą w zimę.

Cena prądu taka sama, ale cena przesyłu inna. Czyli w tańszej taryfie ok 95 groszy, w drogiej 1,4zł G12W 

Nadal magazyn ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dodać do tego straty przy ładowaniu, rozładowaniu akumulatorów i przetwornic i okaże się że będzie praktycznie to samo co kupno prądu w dzień.

Ja nadal uważam że nie do końca ma to sens finansowy, dodatkowo pamiętajmy że w G11 prąd dzienny jest tańszy niż dzienny w G12 który przeliczamy

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie uważam, bo teoretyzować "to se można w internetach". Trzeba to policzyć. Straty w ładowaniu, magazynowaniu etc.

 

Póki co to gbbsoft, może cos na ten temat napisać. Reszta "co najwyżej podłubać w nosie"

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w pełni ja tylko teoretyzuję bo nadal ciężko o solidne wyliczenia ile będzie kosztowało powiedzmy 5000kWh w G11 i G12 bawiąc się w akumulatory i bez z kasą wydaną na większą moc w PV zamiast akumulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.