Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dynamiczna cena energii elektrycznej


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko się da zrobić, tylko jak policzymy koszt dodatkowej przestrzeni na magazyn i ogólne koszty całości instalacji, to w ogólnym rozrachunku może wyjść to samo co odwierty głębinowe i pompa gruntowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa takiego budynku miałaby sens jeśli świeciłoby słońce w tą zimę u mnie było tak kiepsko że w miesiącu grudniu świeciło 3dni, nawet jeśli złapałby 100% to i tak nędza.

Uważam że jakaś mała pompa ciepła i kilka kW PV to najsensowniejsze ogrzewanie razem z kotłem na gaz lub pelet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest mieć wszystkiego po trochę ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku ekonomii. Magazyn ciepła nie należy w moim rozumieniu za sensowne rozwiazanie, choćby ze względu na spore straty postojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to liczyłem.

Do przeciętnego domu typu kostka potrzeba zbiornika wody podgrzanej do 90*C, o pojemności 250m^3 zaizolowanego 1m styropianu. Do tego fotowoltaika o mocy ok. 250kWp.

Edytowane przez Wello
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2024 o 15:59, nightwatch napisał(a):

A co z ziemnymi pompami ciepła - nie można by gromadzić energii na zimę pod ziemią - tzn latem nasza pompa ciepła robi za klimatyzator a wytworzone ciepło trafia pod ziemię

Właśnie tak działa każda gruntowa pompa ciepła. Latem jest regeneracja źródła ciepła, żeby w zimie mozna było z niego korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że mamy jako dolne źródło odwierty głębinowe, to regeneracja nas nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się chwalić, ale ja akurat mam taką instalację na okres przejściowy. Wszystko działa bez zarzutu. Starcza to na kilka godzin, ale działa. 🙂 Bufor 160 litrów. 🙂 

Problemem nie jest magazynowanie, tylko straty tego ciepła. Na okres przejściowy nie potrzeba cysterny wody. Poza tym jak zagrzać tą cysternę. Całe lato zmarnować na zagrzanie tego wszystkiego? Ja te 160 litrów zagrzewam w kilka godzin grzałką 2kW. Zakładając że pięć godzin potrzebuję na zagrzanie 160 litrów, to 16000 będę grzał 500 godzin, czyli 100 słonecznych dni. na 30 mauzerów potrzebowałbym 200 słonecznych dni, lub dwa razy mocniejszą instalację.

Po drodze będą jakieś straty, powiedzmy 10%, bo przy 20% wolę wepchać to do sieci energetycznej. To na ile starczy mi tej energii cieplnej? Na miesiąc? Na dwa miesiące?

Może ten wykres Wam coś zobrazuje. Od 1.04 wyłączyłem gaz, i grzałem tylko elektrycznie. Cały czas grzałka off-grid (nie ma tego na wykresie), a reszta nadwyżka energii odebrana z Taurona i przerobiona na ciepło. Kilka dni temu wyłączyłem grzałki on-grid. Drugi wykres pokazuje pracę grzałki off-grid z dnia dzisiejszego.

image.png.026da3f732af4d9a98b3f400989bc318.png

 

image.thumb.png.8436ddfcee5f04d5236a82eee66580d7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z mauserami wydawał sie mieć sens, ale po przeliczeniu tego "na kartce" okazuje się totalnie nieopłacalny. 

Autor pomysłu chyba tej kartki nie użył.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

 

....Problemem nie jest magazynowanie, tylko straty tego ciepła. Na okres przejściowy nie potrzeba cysterny wody. Poza tym jak zagrzać tą cysternę. Całe lato zmarnować na zagrzanie tego wszystkiego?....

Po drodze będą jakieś straty, powiedzmy 10%, bo przy 20% wolę wepchać to do sieci energetycznej. To na ile starczy mi tej energii cieplnej? Na miesiąc? Na dwa miesiące?

 

 

 

 

W tym miejscu powinniśmy skończyć dyskusję na ten temat. Po co nam 30 mauzerów gorącej wody grzanej latem, która wystygnie zanim zacznie się jesień.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jakiś dostawca energii, oferuje teraz taryfy dynamiczne zakupu prądu dla odbiorców indywidulanych?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.