Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PV Offgrid/ongrid - dyskusja


Rekomendowane odpowiedzi

U nas prosciej.Oplacalnost wyliczaj z tego co sam zužyjesz.Czyli panele,falownik,magazyn-czym wiekszy tym liepiej i zasilanie awaryjne i zimowe z sieci,najliepiej sam na chinczikach i calkowo z swojej kieszeni.Bo oszuszstwo rowno podpisajesz w umowie.Pozostac z solarmi czystym konzumentom i pa pa la la dužemu byznysu za twoja kase.

Wlasnie pojedyna pewnosc jest drozszy i drozsy prad,czyli powrot bližej i bližej.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Czego nie  rozumieją prosumenci, ze starego systemu:

 

 

Akurat w przypadku Tauronu jest to bardzo proste i zrozumiałe. Wystarczy odpalić eLicznik. Mamy tam zużycia po i przed zbilansowaniem. I jest to korzystne rozwiązanie, W moim przypadku różnica  to około 800 kWh. Nie płacę w ten sposób za 160 kWh (800 x 20%). Jak ktoś lubi exela to może pobrać dane godzinowe.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, piastun napisał(a):

To już jakiś czas temu czytałem.

Klasyczna bandyterka ale i tak dziwi mnie, że nie zrobili skoku na te stare zasady...

To jest jeden z powodów nieopłacalności inwestycji w ongrid. Nie mamy pewności zwrotu inwestycji tylko ciągle.zmiany ...

Widzę, że Ty też należysz do tej grupy, która nie rozumie rozliczenia godzinowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku też nie umiałem zaskoczyć o co chodzi. Teraz dane które mam w excel pokrywają się w 100% z odczytami licznika, z rozliczeniem godzinowym i fakturą. Takie rozliczenie jest trochę skomplikowane, ale jest na plus dla prosumenta.

I tutaj trzeba zaznaczyć, że to jest na plus dla starych zasad i dla nowych zasad.

Wyliczenie z excel i faktura. Na fakturze trzeba dodać "szczytowa" i "pozaszczytowa".

Pan Tadzio ma rację pod jednym względem. Podpisał umowę o rozliczeniu według licznika. Jak nie dostał aneksu, to powinien być dalej tak rozliczany. Płaciłby więcej, ale wiedziałby jak to rozliczać. Teraz płaci mniej i musi się z tym jakoś pogodzić.

U nie sytuacja jest prosta, bo nic nie płacę. A co mają powiedzieć Ci co przekroczyli limit ? Licznik swoje, bilansowanie swoje, a teraz trzeba policzyć w którym miejscu się przekroczyło limit i w której strefie. 🙂 

image.png.ae9128c9c55c5bae96c21ca65280bfe9.png

image.png.5edfa67e347add3802c0596d0d2e9cd8.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął rok od kiedy używam instalacji PV ongrid.

 

Kika faktów o opłacalności i stopie zwrotu.

Jak wiemy, montaż i użytkowanie PV w Polsce to bieg przełajowy z przeszkodami i nikt nie wie na jakie nowe przeszkody natrafi, albo jak gładki będzie teren w którym przyszło nam biec.

Teraz czyste fakty za dystans z ostatniego roku:

Zużyłem w sumie 5440kWh energii elektrycznej.

Z tego 3000kWh z sieci i 2440 bezpośrednio z PV. Zapłaciłem za energię pobraną z sieci 1020zł (nie uwzględniałem tutaj zniżki 125zł którą ma każdy z nas otrzymać od ZE).

Czyli  0,34zł/kWh Taryfa G12W rozkład zużycia 32% I i 68% II taryfa.

 

Zakładając taki sam rozkład poboru energii z sieci bez PV zapłaciłbym bym:

Do 3000kWh

960kWh I taryfa (0,96zł za kWh) 921zł

2040kWh II taryfa  (0,48zl za kWh)  979zł  

SUMA: 1900zł

Powyżej 3000kWh

780kWh I taryfa (1,20zł)

1659kWh II taryfa (0,93zł)

SUMA: 2470zł

Całkowity roczny rachunek za 5440kWh to: 4370zł

Z PV rachunek roczny z energię elektryczną kosztował mnie 1020zł

Czyli mam 3350zł oszczędności

W tym roku oszczędności powinny być większe bo już od samego początku mam pieniądze na wirtualnym koncie, a w poprzednim zebrałem je dopiero w marcu.

Instalacja 6kW.

Jak to wygląda u Was w nowym systemie, albo w systemie off-grid? Ktoś z Was to liczył?

Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2024!

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie ma dotacji Mój prąd. Pod koniec roku skończyły się pieniądze, nabór zamknięto. O planach na nowy nabór i co w nim będzie obecnie cicho.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.6128180a09d8ffe4b17382f535a1a609.png

Do odebrania z poprzedniego okresu 2434 kWh. Odebrałem 334. Zostało 2100 kWh do odebrania. Od lutego wyłączam gaz i jadę tylko na prądzie. Co do zwrotu inwestycji, to chyba w tym roku już będzie zwrócona. Z tym że ja to liczę według cen jakie miałem w 2020 roku. Po to robiłem te przeróbki, aby zejść z ceny. Przewidywałem zwrot po ośmiu latach. Ale ceny tak poszły w górę, że okres się skrócił. A to robi wielką różnicę.

image.thumb.png.56a9fd8b3ccf90179a087f970a7afbdd.png

image.png.914e31b5fcd5fbe379cbddd212f7c16a.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w końcu trochę słońca:

image.thumb.png.db47ef6b31225dda6fbbe7d7c828fa11.png

6,8kWh wyprodukowane 👍

image.thumb.png.48ccd55cbb751642ae30d8c1c3d20b4c.png

od 9 do 13.30 prąd prawie za darmo 😄

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun Ja w przeciwieństwie do Ciebie będę sprzedawał ponad połowę swoich akumulatorów kwasowych, trakcyjnych, gdyż wszystkie zapowiedzi kryzysu energetycznego spaliły na panewce. Aku stoją w piwnicy i kurz je pokrywa, zamiast pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piastun napisał(a):

@o6483256 zaraz się wzbudzi i zacznie mnie nagabywać na dotacje hehe 🙂

Nie będzie, bo na razie brak dotacji. Skończyły się pieniążki na MP 5.0, a nowego programu brak.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piastun napisał(a):

zakupione panele jeszcze sobie leżakują w garażu a dziś zamówiłem 16 sztuki lifpeo4 280Ah co w teorii da 13,44kWh.

Obudowę z BMSem zamówię pod koniec miesiąca i początek roku zapowiada się pracowicie!

@o6483256 zaraz się wzbudzi i zacznie mnie nagabywać na dotacje hehe 🙂

Wniosek na dotację złóż 🤣  🤣  🤣 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS i Sławek007 się pomylił 😁

Edytowane przez o6483256
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pewnie tłumaczy śmiesznie niskie ceny samych paneli FV :).

Wystarczy tylko zlikwidować dotację i patologia w postaci kosmicznych cen w ciągu niespełna roku się stablizuje.

Ja mam offgrida więc aku będą sobie pracować na siebie i cieszyć Pańskie oko (oby)!

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na te właśnie ceny paneli już dokupiłem kolejne 11 szt a mam zamiar jeszcze dokupić z 12 szt aby powiększyć do 14kwp a co mi tam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie w on-grid powyżej 6kW, to nie zapomnijcie zamontować wyłącznika napięcia DC (dla straży pożarnej) i zgłoszenia do PSP instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Jak macie w on-grid powyżej 6kW, to nie zapomnijcie zamontować wyłącznika napięcia DC (dla straży pożarnej) i zgłoszenia do PSP instalacji.

Nie wiem jak jest teraz ale jeszcze nie dawno przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej jak wcześniejsza mieściła się w 6 kWp to przy dołożeniu kolejnej na drugim falowniku nie było potrzeby budowania tzw strażaka i zgłoszenia do PSP.Było to traktowane jak dwie nie zależne instalacje z których każda mieści się w tych 6 kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jak to liczą, ja dokładałem do istniejącej i istniejącego falownika.

20 minut temu, omama napisał(a):

W falowniku jest wyłącznik DC ,  

Nie rozumiesz...

Potrzebne jest cos w ten deseń. Przeczytaj jak to działa:

https://kwant.net.pl/produkt/przeciwpozarowy-wylacznik-bezpieczenstwa-2-stringi-do-instalacji-fotowoltaicznych-pv-pefs-el40h-4-2mppt-projoy-92876

To jest wymóg dla instalacji powyżej 6kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś przepis wewnętrzy istnieje tak mi tłumaczył ten co będzie mi to zgłaszał że jak falownik ma wyłącznik DC i znajduje się 3 metry od drzwi to jest wystarczające , zresztą on to będzie zgłaszał ,to będzie drugi string 4kw tym razem na dachu to albo jak mówi marcus albo ze strażakiem tego strażaka załatwia ten co to zgłasza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to załatwi to Cię nie interesuje, masz mieć to zrobione tak aby sie w papierach zgadzało w razie czego 👍

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ciekawostka, tak wygląda rozkład temperatury w bojlerze podczas grzania tylko z PV (lewa strona wykresu) i z kotła CO (prawa strona od połowy października)
Tak jak już pisałem udało mi sie grzać tylko z PV bojler CWU od połowy kwietnia do połowy października. Były pojedyncze dni w który wspomagałem sie grzałką, ale można je policzyć nas palcach jednej ręki.

image.thumb.png.ee88a6019ac6803af4661f005b3267d0.png

PS To jest średnia temperatura. Bojler z PV grzeje zawsze do oporu (jeżeli tylko sie da) w granicach 65*C mierzonej w połowie zbiornika.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 13.01.2024 o 10:42, o6483256 napisał(a):

Nie mam pojęcia jak to liczą, ja dokładałem do istniejącej i istniejącego falownika.

Ostatnio gdzieś coś słyszałem że jeżeli jesteś na starych zasadach to możesz tam sobie pokombinować tak żeby nie przekroczyć powyżej wysyłki za licznik 10 kWp żeby nie wpadać w próg 70 % .Inną jednak sprawą wydaję mi się gorszą jest to że być może zostaną naliczone większe stawki za przesyły i to w obu kierunkach czyli im więcej wepchniesz do sieci tym więcej zapłacisz za przesył . Kolejna sprawa to że mogą być naliczane tzw  kary za wpychanie energii do sieci kiedy będzie nadmiernie nasycona .Ogólnie trzeba będzie się poważnie zastanowić nad koniecznością zastosowania magazynu energii bo to kolejna nagonka na tzw usprawnienie sieci ZE względem rosnącej rozbudowy PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam co zaoferuje Mój Prąd 6.0. Liczę na większe dofinasowanie magazynu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.