Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PV Offgrid/ongrid - dyskusja


Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, carinus napisał(a):

Już gdzieś o tym pisałem że obecnie można każdy prawie samochód używać jako magazyn i UPS poprzez ładowarki dwukierunkowe. Jest to na razie zaporowo drogie ale ludziska myślą intensywnie jak zrobić to taniej.

Zgadza się 👍

21 minut temu, PioBin napisał(a):

Nic oprocz braku miejsca nie przemawia za PV na dachu. To jakas dziwna “moda” nastala na zdobienia/szpecenie dachu panelami.

Nie wszyscy chcą mieć panele w ogródku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powierzchnia ogrodka jest mniejsza od dachu to zgoda. Taki maly zart.

Czesto wiaty jednospadowe na auta widuje to ok. I zadaszenie wykonane z PV. Nawet spoko, jesli to z gustem zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wszystko na dachu, żeby nie zagracać ogrodu, bo jest niewielki. 

Z minusów to nie odśnieżę tego (na upartego dam radę, ale po co dla kilku kWh skręcić sobie kark?)

Z plusów, chłodniej latem w końcu panele trochę tego "ciepła" przerabiają w prąd. Wszystko jest na budynku gospodarczym, więc plus taki sobie 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z montażem na dachu to fakt właśnie zbyt wysokiej temperatury która pogarsza sprawność paneli. Widzę że u niektórych przestrzeń pomiędzy połacią dachu a panelem to kilka centymetrów więc wentylacja mizerna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ponad 20cm przestrzeni między panelami i dachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie nie masz wiatrów , masz podniesione równo po całości, czy tylko kąt zwiększyłeś?

Ja np chcę zwiększyć kąt, czyli podnieść górną krawędź o jakieś 15 do 25cm, ale nie wiem czy to wytrzyma wiatry w mojej okolicy.

Wyniki kontroli Tauronu

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/sa-wyniki-kontroli-wlascicieli-fotowoltaiki-niektorzy-zamontowali-cztery-razy-wiecej/mnkhlg8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będzie jakiś zauważalny zysk z takiego posunięcia. Wiatry na pewno nie zrobią szkody chyba że ktoś będzie to sznurkami mocować. Prędzej zerwie całość połaci dachowej, niż sumiennie zrobione mocowania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał(a):

Ja np chcę zwiększyć kąt, czyli podnieść górną krawędź o jakieś 15 do 25cm, ale nie wiem czy to wytrzyma wiatry w mojej okolicy.

Wyniki kontroli Tauronu

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/sa-wyniki-kontroli-wlascicieli-fotowoltaiki-niektorzy-zamontowali-cztery-razy-wiecej/mnkhlg8

Jak podniesiesz jedną krawędź to dolny rząd może z przedpołudniem i popołudniu zacieniać dolną część górnego rzędu paneli. Jeśli chodzi o wentylację to nie masz co się martwić. U mnie zamontowane są na uchwytach na rąbek (bez dziurawienia dachu) czyli bliżej dachu niż na np. śrubie z dwugwintem. Jak nie wieje to nagrzane powietrze pomiędzy dachem, a panelem robi ciąg i cały czas się wymienia, problem nie jest wielki.

 

Co do kontroli, tauron ma podłączonych ponad 300 000 prosumentów. Na podstawie analizy danych z liczników wytypowali 5000 instalacji, skontrolowali 880 z czego w ~500 wykryli niezgodności. Wynika z tego, że artykuł bardzo alarmistyczny, a problem nie jest wielki - mniejszy niż niezgodne z normami paliwo na stacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne jest że pewnie na pierwszy ogień poszły rejony z największą ilością problemów z wysokim napięciem i prosumenci z deklarowaną mocą, którzy pompują 2-3x tyle do sieci. Nikt w ZE aż tak głupi nie będzie, żeby tego nie wyłapać. Jak ktoś chce to robić, to niech to robi z głową. Pazerność bywa zgubna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał(a):

To pewnie nie masz wiatrów

Mam!

 

Uczciwie Ci napisze, że po bokach mam ognio-mury i zrównałem do nich panele. Wyszło ok 20-25cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na dachu dwuspadowym gont papowy i użyłem do montażu profili najdłuższych dostępnych wtedy na rynku śrub dwugwintowych. Wentylacja jest znakomita, mimo wszystko ten grunt nie daje mi spokoju, ale budynek rzuca tam cień w okresach jesień-wiosna. Muszę na spokojnie zaobserwować w marcu granicę cienia i podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić przy montażu na szczelność mocowania szpilek czy innych profili montażowych bo są przypadki przeciekających dachów ,szczególnie połączenia przez papę , gonty czy blacho dachówkę.Dobrze takie połączenie dodatkowo doszczelnić masą uszczelniającą.Na zimową porę to magazyn energii używać jako zasilanie awaryjne dać mu po prostu odpocząć a panele wszystkie pod on grid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimową porą ładujemy magazyn w 2 taryfie, a rozładowujemy w pierwszej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy musi dostosować do własnych potrzeb i możliwości zarządzanie energia.Jak ktoś mieszka w pobliżu fal radiowych np 5 G  może sobie zbudować antenę do łapania energii z powietrza niektórzy twierdzą że ładują tym telefon.

Edytowane przez marcus312
  • Zgadzam się 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele, a czapeczkę z folii aluminiowej zakładają w domu?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co zastanawiają się ile produkuje PV w pochmurne grudniowe dni:

image.thumb.png.1e89de5c50cb2c12b473697757d67f6e.png

wycinek dnia:

image.png.fce39c3d5eccd4dea40941b426ec8760.png

Powyżej bilans domu jednorodzinnego.  Czerwone to zużycie (pobór z sieci), zielone to produkcja większa niż pobór domu (czyli bilans na +)

Ogólnie jedno wielkie g... 😁

image.png

 

Wyobraźmy sobie teraz offgrid. Tutaj dobowe zużycie wahało się między 8, a 12kWh doba.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, o6483256 napisał(a):

Wyobraźmy sobie teraz offgrid

I… co sie niby stanie?

Pobierzemy energie z sieci tak samo jak pobrales ja w ongrid. Nie ma roznicy.

Przeciez w offgrid nie chodzi o odciecie od “swiata” tylko o nie wprowadzanie energii do sieci.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamierzamy być w off-grid, to nie pobierzemy energii z sieci, bo nie jesteśmy do niej podłączeni. Zostanie nam agregat prądotwórczy. Ludzie tutaj raczej celują w odcięcie od sieci, a "Internety" nawet to promują.

Definicja:

image.png.21fd85518ded5ca546ece64f35099846.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka definicja (interpretacja) nie ma prawa bytu w naszym klimacie.

Offgrid to nie wprowadzanie energii do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off-grid, to odcięcie od sieci i taka jest tego definicja. 

Oczywiście niektórzy chcą nazywać się off-grid, bo przełączają sie między on i off grid, kiedy maja potrzebę.

 

Ja pokazuję, że ten off-grid, nie ma racji bytu w grudniu.

Nie oddawanie energii do sieci, to nie jest idea off-gridu. Idea to być samowystarczalnym, a zrealizowanie tego w grudniu jest bardzo ciężkie.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Was pogodzę. Mam off-grid i on-grid.

Off-grid jest całkowicie odcięty od instalacji elektrycznej połączonej z ZE.

On-grid jest podłączony do domowej instalacji elektrycznej.

Jak będę miał magazyn energii, to zamiast dwóch instalacji będę miał jedną, która będzie instalacją hybrydową.

1 godzinę temu, PioBin napisał(a):

Taka definicja (interpretacja) nie ma prawa bytu w naszym klimacie.

Offgrid to nie wprowadzanie energii do sieci.

To co opisujesz mogę sobie ustawić na falowniku. wystarczy że zamiast 6kW ustawię 0kW w odpowiednim ustawieniu i do sieci nie oddam ani jednego wata. Taka instalacja dalej nazywa się on-grid.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej jest kosztów stałych, ale mimo wszystko tak jak piszesz, nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2023 o 14:29, o6483256 napisał(a):

Ja pierdziele, a czapeczkę z folii aluminiowej zakładają w domu?

Ciało ludzkie z czapeczką też może być jako antena pozyskująca energią z otaczających nas fal elektromagnetycznych  są to jednak wartości małe w mikro watach .

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.