Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja - bulgotanie w kotle


eustachy

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacje hydrauliczne mają ta przypadłość że od czasu do czasu coś zabulgocze i jest to normalne zjawisko ,jakoś musi instalacja pozbywać się miejscowo wytworzonej pary wodnej kawitacji ,odmineralizowania wody  itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, wodzisz napisał:

fajny temat poruszony , mam pytanie bo mam podobny problem jak eustachy , bulgotanie   w piecu , ostatnio miałem takie coś  jak kolega eustachy ,  ale jak nie bulgota to wywala czasem na zawoze ciśnienia wodę , i pytanie co to może być , dodam że instalacja jest od roku , i w tamtym roku bulgotania nie było . Męcze hydraulika nie odbiera telefonu , ale chciałem się poradzić co może być problem czy zepsuta instalacja , czy coś  z piecem ?? czy moze zawór kulowy się zacina ??post-71161-0-56743900-1513542664_thumb.jpgpost-71161-0-05904900-1513542684_thumb.jpgpost-71161-0-81345000-1513542723_thumb.jpg

piec stukanie .mp3

21.11,_20.57.mp3

Sprawdź filtr przed pompom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Ciekawe gdzie ten zawór bezpieczeństwa jest

2)Gdzie jest urządzenie do odprowadzenia nadmiaru ciepła w razie "W"

3)Kolejne pytanie czy producent dopuszcza swój kocioł do pracy w układzie zamkniętym

Ludzie to moją odwagę)W tym miejscu muszę zacytować moje ulubione powiedzenie jest ryzyko jest zabawa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, sambor napisał:

Jak wywala zawór bezpieczeństwa to bardzo źle, masz abo za małe naczynie przeponowe albo za wysokie ciśnienie wstępne w naczyniu i instalacji.

Taka sytuacja może doprowadzić do uszkodzenia kotła.

ale jak paliłem na poczatku nie było takiego problemu ,  naczynie jest wieksze niż powinno być , albo zle odpowietrzenie jest założone nie wie, albo mam pytanie czy zacinający zawór  z tą kulka w środku moze robić problem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, odpowietrznik napisał:

1)Ciekawe gdzie ten zawór bezpieczeństwa jest

2)Gdzie jest urządzenie do odprowadzenia nadmiaru ciepła w razie "W"

3)Kolejne pytanie czy producent dopuszcza swój kocioł do pracy w układzie zamkniętym

Ludzie to moja odwagę)W tym miejscu muszę zacytować moje ulubione powiedzenie jest ryzyko jest zabawa)

zaraz zaznacze na zdjęciu gdzie jest ,  urzadzenie od odprowadzania nadmiaru ciepła to jest bufor a zbiornik wyrównawczy jest na poddaszu ocieplony ,  a po drugie kocioł pracuje w układzie otwartym , 

piec degro.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kocioł w układzie otwartym jak się okazuje No to nadal jest instalacja niebezpieczna,niezgodna z normą.

Przy buforze powinien być zainstalowany zawór typu np VTC do ochrony kotła przed korozją niskotemp.

A zawór bezpieczeństwa jak go nazywasz ciśnienieniowy jest w złym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa powinien być wkręcony w płaszcz kotła albo od razu na wyjściu na instalację z kotła na zasilaniu(na trójniku)Z pewnością nie powinno być żadnej armatury pomiędzy ZB a kotłem

Rura do naczynia wyrównawczego bezpośrednio z kotła bez żadnych zaworów i pomp na niej,stal1" Cu 28

Instalacja mniej więcej jak w załączniku

 

Bufor+KW+CWU (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎11‎-‎22 o 09:22, Hermogenes napisał:

A jak ma być skoro w tym kraju prezydent za nic nie odpowiada, a Ty wymagasz odpowiedzialności od zwykłego instalatora. Gołodupce rządzą gospodarką bez żadnej odpowiedzialności. Gospodyni domowa forsuje ustawy w izbie parlamentarnej, a powinna w kuchni. 



poz Hermogenes 

ktoś ich przeca wybrał :) czyżby oni ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co on biedny może zrobić jak nawet za włane myśli mogą mu pogrozić palcem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć,witam wszystkich i pozdrawiam ,,jestem nowy na tym forum.

Mam podobny problem jeśli chodzi o bulgotanie wody w instalacji.Mam kocioł Lazar Smartfire compact 15kW na pellet,  uruchomiony 24.09.2018.Instalacja nieskompliwowana,układ otwarty :kocioł z zestawem hydraulicznym fabrycznym czyli pompa  +zawór TV55st. na powrocie.Pompa działa jako pompa kotła i CO,część wody z kotła wraca do niego przez zawór na kotle skryzowany na 1,5 obrotu mieszając ją z wodą powrotną z CO.Do tego pompa CWU i bojler 140l,temp. na bojler 50st.,na kocioł 75st..

U mnie problem bulgotania ,jakby przepychania powietrza powstaje wyłącznie wtedy ,gdy nie ma odbioru ciepła na grzejnikach.Na wszystkich(partrer 5szt,poddasze 4szt)zamontowane są regulatory termost..Sytuacja występuje ,gdy temperatury zewnętrzne są dodatnie i wszystkie termostaty się zamkną , woda krąży tylko w kotle przez zawór kryzujący i pompę .Wtedy właśnie na pompie powstaje efekt bulgotania i przepychania powietrza, a w instalacji słyszalny efekt jakby  spuszczania wody w toalecie(w tym momencie może się otwierać któryś z termostatów).Prawdopodobnie, z braku odbioru podgotowuje się woda w kotle i wytwarzają się bąble powietrzne,które potem przeciskane są do instalacji.A może jest to zjawisko kawitacji?,choć serwisant to wykluczył.

Ktoś może powiedzieć, że instalacja zapowietrzona, otóż, tak stwierdził też serwisanst Lazara, do którego dzwoniłem po 3 tygodniowej walce z odpowietrzaniem instalacji ,pompy,poziomowaniem kotła(choć był dobrze ustawiony)  itp..Powiedział, że to normalne i musi upłynąć trochę czasu zanim wszystko się unormuje . Za jego radą zmienione zostało też położenie naczynia wzbiorczego,które było  wyprowadzone z ostaniego grzejnika rurką 16mm.Teraz wyprowdzonie jest bezpośrednio z kotła 1",bez żadnych zwężeń i zaworów.Po tych zmianach nie było poprawy,więc zgłosiłem problem do Lazara tym razem pisemnie. Po tygodniu i mojej interwencji telefonicznej zjawił się w końcu serwisant. Pooglądał, niby odpowietrzył pompę,pozmieniał ustawienia ,twierdząc,że zmniejszył jakby moc kotła i stwierdził, że powinno być ok..Po tych zmianach ,akurat tak się złożyło ze spadły temperatury na zewnątrz i problem ustał ,to się cieszyłem, myśląc jednak czy problem się pojawi ponownie.No i doczekałem się, sytuacja się powtarza ,na zewnątrz na plusie(do +8). Dodam,że wtrakcie tego okresu gdzie było zapotrzebowanie na ciepło i problem "bąblowania"nie występował instalacja i pompa nie zapowietrzały się.Natomiast przed "grubym sezonem" i teraz odpowietzranie codzienne to norma.Czyli brak odbioru=bąblowanie w kotle,pompie=zapowietrzenie instalacji,pompy.

Ktoś ma lub miał taki problem i sobie poradził lub wie jak to rozwiązać,pomóc,to proszę o rady. Będę jeszcze wzywał serwis, ale chciałbym być przygotowany na ich argumenty,bo wiadomo ,że będą się wykręcać.Zaznączę,że żaden z dwóch serwisantów nie zwrócił mi uwagi,aby coś było źle zmontowane oprócz nieprawidłowego umiejscowienia naczynia wzbiorczego.Acha,jeden stwierdził,że naczynie jest za małe (10l),czy to może mieć znaczenie?,ciśnienie w układzie nie spada.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa evostar 2,zawór 55st LK Armatur,zawór tak jak pisałem dopuszcza część wody ciepłej z wyjścia kotła na powrót ,jak na zdjęciach.Nie mam dodatkowego mieszacza.579333441_IMG_20190213_1621221.thumb.jpg.ad71cbd39a46a9ff1050498cd4dbec04.jpg579333441_IMG_20190213_1621221.thumb.jpg.ad71cbd39a46a9ff1050498cd4dbec04.jpg

IMG_20190213_162108[1].jpg

IMG_20190213_162143[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki,2 razy weszło mi to samo zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.