Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja - bulgotanie w kotle


eustachy

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Coś nie tak jest chyba z tymi kierunkami pomp, ale to musisz sprawdzić przez porównanie.

Przez porównanie to kierunki mam identyczne jak te ze zdjęcia

Cytat

Pompę nr2 - tą po stronie pierwotnej trzeba przenieść przed wymiennik - na zasilanie

Ponowię pytanie - dlaczego? Co złego grozi taką konfiguracją pomp?

Cytat

W ogole wszystko sie nie podoba pompy bez sterownikow, zimny powrot

Jaki zimny powrót? Na powrocie mam 5-10 stopni mniej niż na zasilaniu. To jest zimny powrót?

Cytat

Nie podoba mi się ładowanie zasobnika CW - razem z grzejnikami

Tzn? Zasobnik mi się teraz nie ładuje. Same grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eustachy napisał:
  Cytat

Pompę nr2 - tą po stronie pierwotnej trzeba przenieść przed wymiennik - na zasilanie

 

2 godziny temu, eustachy napisał:

Ponowię pytanie - dlaczego? Co złego grozi taką konfiguracją pomp?

Bo tak powinno być.

Dla ciebie to żadna różnica, a pompie będzie dużo lepiej - ona ma pchać wodę na wymiennik a nie ciągnąć z niego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dla ciebie to żadna różnica, a pompie będzie dużo lepiej - ona ma pchać wodę na wymiennik a nie ciągnąć z niego

Ale na wymiennik idzie woda gorąca z pieca. Tutaj potrzebna jest pompka? Skoro gorąca woda bez problemu na ten wymiennik I tak trafi? A wracająca woda do pieca, z racji, że jest chłodniejsza to tej pompki bardziej potrzebuje? 

No I pompka niczego nie zasysa przede wszystkim. To jest tylko kierunek pracy, ona tę wodę pompuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co maja Ci tłumaczyć ? To nie szkoła. Pokazali co gdzie trzeba poprawić. Goń instalatora niech poprawia.

Co do pompy przed wymiennikiem to tak samo jak z oponą kierunkową, musi być założona zgodnie z kierunkiem jazdy. Musi i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Goń instalatora niech poprawia

Instalator mówi że tak jest dobrze. Działa? Działa. Więc po co przerabiać skoro działa

Cytat

musi być założona zgodnie z kierunkiem jazdy

No i jest założona. Nie tłoczy odwrotnie

Cytat

Co maja Ci tłumaczyć ?

Dlaczego tak a nie inaczej. Co grozi taką instalacją pomp skoro cała instalacja działa. Ja wiem, że może komuś może się nie chcieć, ale zamiast głupawych odpowiedzi i nabijania się, że wszystko jest do dupy to można napisać jeden konkretny merytoryczny post. I tyle i aż tyle. A tak wielki spec nabija się, że laik pisze głupoty. No i o kim to świadczy? O mnie czy o wielkim panu specjaliście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulgotanie w piecu. Rozwiązania podane na forum:

Pan nr 1

1. Przenieś pompę przed wymiennik

Pan nr 2

1. Przeniesienie pompy może pogorszyć sprawę

Laik chce wiedzieć dlaczego ma przenieść pompę.

1. Bo tak

2. Tak ma być

3. Masz instalację do dupy

4. Jesteś przemądrzały

5. Ręce opadają

Poważnie? Na takiej podstawie mam przerabiać instalację? To nawet żart nie jest. 

A wystarczyłby konkretny post dlaczego, co się wiąże pracą pompy przed wymiennikiem, za wymiennikiem, czym grozi taka instalacja, co zyskam przenosząc pompę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wg niego poczekać kilka dni do kilku tygodni w zależności od ilości przepaleń. Nowa instalacja, natleniona woda, nowy piec. Powinno się unormować. Jeśli nie to będziemy szukać przyczyny. Instalacja wg niego jest poprawnie wykonana. Dlatego pytam na forum o konkrety, przecież nie zasugeruje mu przeniesienia pompy - "bo tak" i może się poprawi a może nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązania się pokrywają, ja sam pisałem żeby poczekać trochę jak się nie unormuje to instalatora zagonić do roboty a sprawę z pompami też należy przemyśleć bo to też chodzi m.in. o żywotność urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

sprawę z pompami też należy przemyśleć bo to też chodzi m.in. o żywotność urządzenia

Poczekam i będę obserwował ten piec. Ale o co konkretnie chodzi z pompami? Czytam i czytam i nijak nie mogę się doszukać dlaczego ta pompa jest źle zamontowana. Wg producenta też można tę pompę tak zamontować, ważne, żeby strzałka była zgodnie z przepływem wody. No i tak jest, nic nie tłoczy odwrotnie. Owszem, jakichś starych konstrukcji nie można było tak montować, ale nie miało to wpływu na samą instalację, tylko na żywotność pompy. Ale nie dotyczy to nowych konstrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie jest zapewnione wymagane ciśnienie napływu na pompę i następuje kawitacja. Nisko zamontowane naczynie wzbiorcze i wymiennik mający raczej dość spore opory przepływu może powodować, że pompa po stronie ssawnej pracuje na podciśnieniu. Pęcherzyki gazu mogą się tworzyć też w samym wymienniku. Później powietrze zbiera się w piecu, idzie większa bańka na pompę i jest efekt:

W dniu 19.11.2018 o 07:36, eustachy napisał:

W czasie tego bulgotania i przelewania zauważyłem, że pompa obiegu kotła przez kilka sekund ma mniejszy opór.

Co do przełożenia filtrów, raczej da się to zrobić bez cięcia i lutowania, ale dlaczego się tym przejmujesz, niech się martwi ten kto to wystrugał. 

O tym że rura do naczynia jest za cienka już koledzy wspominali. (ma być 28 mm Cu,a tu jest na oko 22)

A jeszcze jedno, silnik pompy jest przykręcony do korpusu 4 śrubami z łbem imbusowym. Trzeba je odkręcić i obrócić go o 180 stopni. Wtedy panel sterowania lewej pompy nie będzie do góry nogami. Dziwne że o tym też instalator nie wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, faradek napisał:

Moim zdaniem nie jest zapewnione wymagane ciśnienie napływu na pompę i następuje kawitacja. Nisko zamontowane naczynie wzbiorcze i wymiennik mający raczej dość spore opory przepływu może powodować, że pompa po stronie ssawnej pracuje na podciśnieniu. Pęcherzyki gazu mogą się tworzyć też w samym wymienniku. Później powietrze zbiera się w piecu, idzie większa bańka na pompę i jest efekt:

No wreszcie ktoś opisał ludzkim językiem to o czym wspominałem kilka/naście postów wcześniej. A kolega @eustachy nie zdoktoryzował się w tym zakresie ;) 

Edit. Przełożenie pompy na zasilanie przesunie granicę bulgotania na wyższe temperatury bo pomoże słup wody między lustrem wody w naczyniu a pompą. U mnie przy pompie na zasilaniu wymiennika, ustawionej wysokości podnoszenia 1.2m i naczyniu ok 0.5m nad pompą jest to ok 70C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki. O takie konkrety mi chodziło.

Najbardziej wkurzające jest to, że na wszystkim trzeba się znać bo cię "fachowcy" orżną. Od stawiania fundamentów po położenie płytek. "Panie, działa? Działa. To co pan chcesz, jakoś to będzie, tak sie robi".  Polski fachowiec zawsze wie najlepiej. Co gorsza, tacy fachowcy, wygrywają przetargi, robią instalację dla urzędów, szpitali, mase prywatnych domów. I tak potem ten kraj wygląda. Bylejakość na każdym kroku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkrety były już dawno niestety trzeba mieć już jakąś wiedzę żeby czytać między wierszami, nie martw się niedługo sam będziesz specjalista, to jest właśnie fajne w tym kraju, że człowiek się cały czas uczy, musisz być lekarzem, prawnikiem, budowlańcem i mechanikiem :) no i do tego mówić po angielsku bo polski jest za prosty i taki pospolity :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma być skoro w tym kraju prezydent za nic nie odpowiada, a Ty wymagasz odpowiedzialności od zwykłego instalatora. Gołodupce rządzą gospodarką bez żadnej odpowiedzialności. Gospodyni domowa forsuje ustawy w izbie parlamentarnej, a powinna w kuchni.

poz Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny temat poruszony , mam pytanie bo mam podobny problem jak eustachy , bulgotanie   w piecu , ostatnio miałem takie coś  jak kolega eustachy ,  ale jak nie bulgota to wywala czasem na zawoze ciśnienia wodę , i pytanie co to może być , dodam że instalacja jest od roku , i w tamtym roku bulgotania nie było . Męcze hydraulika nie odbiera telefonu , ale chciałem się poradzić co może być problem czy zepsuta instalacja , czy coś  z piecem ?? czy moze zawór kulowy się zacina ??post-71161-0-56743900-1513542664_thumb.jpgpost-71161-0-05904900-1513542684_thumb.jpgpost-71161-0-81345000-1513542723_thumb.jpg

piec stukanie .mp3

21.11,_20.57.mp3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.