Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja - bulgotanie w kotle


eustachy

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, eustachy napisał:

Ale W ogóle przy rozpalaniu nawet masz dolne drzwiczki tylko na 6-7 mm? I nie gaśnie ci kocioł przy tym?

Tak,przy rozpalaniu mam 6-7mm jedynie klapkę a nie całe drzwiczki.Jak już dojdzie do temp zadanej to mam jakiej 3-4mm.

Tylko,że ja mam mocny ciąg,więc to też ma wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest prosta: pompa na obiegu otartym zasysa POWIETRZE przez naczynie wzbiorcze, mniejszy opor hydrauliczny.

Tym bardziej ze pisal, ze jak zwiekszy obroty na pompie to jeszcze bardziej bulgocze.

Dla sprawdzenia daj na odpowietrzeniu i przelewie naczynia wzbiorczego zawor zwrotny strzalka na zewnatrz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, miki1212 napisał:

Na razie to nawet nie wiadomo z czym jest problem.

Moim zdaniem wiadomo :) a kol @odpowietrznik napisał co trzeba zrobić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bylbym tego pewien.

Jezeli moje sugestie sa prawidlowe to bedzie jeszcze gorzej.

Opor hydrauliczny bedzie jeszcze mniejszy o opor wymiennika.

Co jest na dole kotla. Co stawia opor po stronie tlocznej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno:

Jak wyglada naczynie wzbiorcze, moze zle podpiete ?

I jeszcze jedno, niech bedzie ze sie czepiam,

ALE ZA WLASNE PIENIADZE MASZ BOMBE W DOMU !!

Ktos spartolil instalacje, ta rureczka do naczynia chyba NIE MA

nawet 0,5 ", za rok dwa zarosnie, pompa sie zatrze i

OBY NIE BYLO CIE W DOMU

Sprawdz przepisy na rure do naczynia wzbiorczego !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

pompa na obiegu otartym zasysa POWIETRZE przez naczynie wzbiorcze

W jaki sposób pompa zasysa powietrze z naczynia skoro naczynie jest w ponad połowie wypełnione wodą? Musiałoby być puste, żeby zassać tamtędy powietrze

Cytat

chyba NIE MA

Słowo klucz - "chyba nie ma". Nie wiem ile ma, na oko jest to 20tka. Sprawdzę jak będę dokładnie

Cytat

Pompy mają tłoczyć do wymiennika a nie z niego ssać

Pompa jest zamontowana prawidłowo. Może być zamontowana tam gdzie wskazałeś ale i tu gdzie jest

Cytat

Co jest na dole kotla. Co stawia opor po stronie tlocznej ?

Tzn? W którym miejscu? Po pompie w układzie otwartym rura idzie prosto do kotła. Druga pompa pcha na wymiennik po stronie zamkniętej

IMG_20181118_195307.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namacalnie widac ze na dole jest rureczka cienka duzy opor, jeszcze zawory zwezki i inne pierdoly - ducy opor.

Piszerz za w naczyniu jest woda, a czy bierzesz pod uwage rozszerzalnosc kotla ?

Gdy goracy wiekszy w ukladzie malo wody rozszerzalnosc wody nie kompensuje kotla, sprawdz

czy gdy bulgocze jest woda w naczyniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

namacalnie widac ze na dole jest rureczka cienka duzy opor, jeszcze zawory zwezki i inne pierdoly - ducy opor

No, ale to po to jest chyba ta pompka na dole po lewej, żeby pomóc tej wodzie wrócić do kotła?

Cytat

Piszerz za w naczyniu jest woda, a czy bierzesz pod uwage rozszerzalnosc kotla ?

No to w takim razie każdemu powinna woda bulgotać bo każdy kocioł się rozszerza

Cytat

czy gdy bulgocze jest woda w naczyniu ?

Tak, Jest woda. Sprawdzałem w momencie bulgotania. Jest spokojnie ponad połowa naczynia.  Do temperatury około 50-55 stopni jest spokój i cisza, wszystko ładnie pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Skoro autor tematu wie lepiej co do lokalizacji pomp to nic dodać nic ująć

Wybacz, póki co tak naprawdę nic nie napisałeś merytorycznego oprócz "masz źle zamontowaną pompę, tak się nie montuje, nie bo nie". Poprzyj to jakimś konkretem, podręcznikiem, zasadami montażu. Nie będę przerabiał instalacji "na gębę" bo ktoś napisał, że mam źle zamontowaną pompę. Zwłaszcza, że kolega niżej napisał, że przeniesienie pompy może pogorszyć sprawę. 

Cytat

A na koniec chciałbym pogratulować montażu filtrów osadnikowych

A mógłbyś powiedzieć o co chodzi? Jestem laikiem, kilka dni temu uruchomiłem instalację. Przychodzisz i się mądrzysz, że mam to i to źle zrobione, nie popierając tego tak naprawdę niczym konkretnym. Nie masz ochoty pomagać, nie pomagaj. Póki co twoje "masz wszystko źle bo ja tak mówie" nic nie wnosi do problemu

Cytat

 cos nowego odkrywczego  !

Kolega też widzę zamiast powiedzieć łopatologicznie laikowi co jest źle i dlaczego to się mądrzy.

 

Cytat

Kolego eustachy a w twoim kotle jest ruszt wodny?

 

Tak, jest ruszt wodny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, eustachy napisał:

Wybacz, póki co tak naprawdę nic nie napisałeś merytorycznego oprócz "masz źle zamontowaną pompę, tak się nie montuje, nie bo nie". Poprzyj to jakimś konkretem, podręcznikiem, zasadami montażu. Nie będę przerabiał instalacji "na gębę" bo ktoś napisał, że mam źle zamontowaną pompę. Zwłaszcza, że kolega niżej napisał, że przeniesienie pompy może pogorszyć sprawę. 

Przecież masz rysunek jak to powinno być.

 

9 minut temu, eustachy napisał:

A mógłbyś powiedzieć o co chodzi? Jestem laikiem, kilka dni temu uruchomiłem instalację. Przychodzisz i się mądrzysz, że mam to i to źle zrobione, nie popierając tego tak naprawdę niczym konkretnym. Nie masz ochoty pomagać, nie pomagaj. Póki co twoje "masz wszystko źle bo ja tak mówie" nic nie wnosi do problemu

To ty nie przyjmujesz do wiadomości co Ci ludzie doradzają, a sam uważasz jak to powinno być.

Jak masz tą pompę zamontowaną w obiegu kotłowym ? Zrób zdjęcie by było widać strzałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przecież masz rysunek jak to powinno być.

Mam rysunek jednego kolegi. Drugi kolega dwa posty niżej napisał, że przeniesienie pompy może pogorszyć sprawę. Więc? Który kolega ma rację? Mam przerabiać instalację wg kolegi nr 1 czy zostawić bo będzie gorzej? 

Cytat

To ty nie przyjmujesz do wiadomości co Ci ludzie doradzają, a sam uważasz jak to powinno być.

Nie. Chciałbym wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej. Zwłaszcza, że są rozbieżne opinie

Cytat

Jak masz tą pompę zamontowaną w obiegu kotłowym ?

W dół. Widać na zdjęciu. Pompa tłoczy/pcha/zasysa do pieca wodę z wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, eustachy napisał:

Chciałbym wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej. Zwłaszcza, że są rozbieżne opinie

Myślę że w przypadku strony otwartej chodzi o ciśnienie napływu pompy.

Ale nie jestem kształcony w tym zawodzie więc jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eustachy wszystko wskazuje ze masz pozamieniane pompy, sterowniki tez ?

Sprawdz strzalki na pompach winno byc od filtru siatkowego.

Wg tej fotografi to ktos pozamienial mijscami pompy - sterowniki tez ?

Pompa kotlowa winna miec PRZED filtr i strzlke w DOL, obiegowa odwrotnie.

Na zdjeciu filtry sa ZA pompami, sprawdz czy to glupota majstra czy zamiana pomp i sterownikow.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie są filtry. Póki co jest to dla mnie czarna magia. Staram się to powoli ogarnąć, ale nie od razu Kraków zbudowali

Pompa po lewej stronie jest na obiegu otwartym, nie mogę jej dać odwrotnie ponieważ ona pcha/zasysa wodę od wymiennika do kotła. No jak to sobie wyobrażasz? Mam założyć odwrotnie pompę tak aby wodę z wymiennika pchała z powrotem na wymiennik? 

Prawa pompa jest na obiegu zamkniętym na powrocie, pcha wracającą wodę z instalacji na wymiennik. Przecież nie odwrócę kierunku pompy. Sytuacja analogiczna jak wyżej. Odwrócę pompę to będzie pchała wodę z powrotem na instalację? 

Nie mam żadnych sterowników, piec jest na naturalnym ciągu i miarkowniku

Cytat

Pompa kotlowa winna miec PRZED filtr i strzlke w DOL, obiegowa odwrotnie.

No i tak jest. Lewa pompa - strzałka w dół, prawa - strzałka w górę. Nie wiem co to i gdzie filtry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest ruszt wodny to może w nim jest gotowana woda.Jakąś wskazówką było by to, że gotowanie zaczynałoby się gdy żar zejdzie do rusztu.  Połóż na ruszcie małą poziomicę, im gorzej zachowany poziom na ruszcie tym lepiej. Możesz wbić mały klin pod kocioł tak aby ruszt był pod największym skosem. Sprawdź czy to coś pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego powiem Ci że mam taki sam kocioł tylko że 10 kw i bardzo podobną instalację otwarto- zamkniętą. Mój kocioł też na początku bulgotał tak przez miesiąc, przepalałem tak samo jak Ty, zimą żeby woda nie zamarzła. Po miesiącu to bulgotanie ustało całe powietrze z kotła wydostało się poprzez naczynie przelewowe i jest ok. Tak więc bez obaw : )  jak to mój hydraulik znajomy powiedział. " wszystko się  *** ułoży "

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Słuza do zabezpieczenia pompy przed smieciami i zatarciem

A co z opinią, żeby nie dawać filtrów przed pompą bo jak się filtr zatka to pompa zacznie pracować "na sucho" I po pompie?

Poczekam pewnie jak kolega rebarbar radzi z tydzień, dwa I zobaczę co się będzie działo, zanim zacznę przerabiać instalację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eustachy napisał:

A co z opinią, żeby nie dawać filtrów przed pompą bo jak się filtr zatka to pompa zacznie pracować "na sucho" I po pompie?

To tak samo jak ze szczepieniami ochronnymi, ale filtr daj, jak się boisz zatkania to raz do roku sprawdź taki filtr i go ew wyczyść.

Ja na nowej inst co tydzień sprawdzałem aż było czysto.

Teraz raz na rok wystarczy.

Jak się filtr zatka to pompa nie będzie pracowała na sucho , tylko tak jakby się wszystkie grzejniki zamknęły , wodę masz, tylko przepływu brak.

Przy  autoadapcie po prostu praktycznie stanie.

Suchobieg pompy to całkiem co innego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zastrzeżenie, że nie znam się na instalacjach, ale szukałem dla kogoś z rodziny schematu połączenia kotła węglowego z gazowym, co później zostało na szczęście zaniechane ( dom jest nie jest wystarczająco docieplony ) i między innymi znalazłem taki, wydaje się, że masz wg niego wykonaną instalację, przyjmując, że w szczegółach nie do końca. Coś nie tak jest chyba z tymi kierunkami pomp, ale to musisz sprawdzić przez porównanie.

 

ht7v.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.