Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

@Matejko1Poki komus w atmosie rozpala sie zaraz caly zasyp,to mial by w pierwszym razie liepiej ustawic powietrze pierwotne.Potym odpada,lub zmiejsci sia do 10 min tež dopalanie drew.wegla.I nie mial by wymyslac ponownie kolo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czesc,

Po kilku dniach palenia, w końcu odważyłem się założyć pełen wsad i nastąpiła niemiła niespodzianka. Piec rozbujał się do ponad 90 C i zawór DBV musiał się otworzyć. Przy paleniu okolo polowy wsadu nie mialem takiego przypadku. 
Zastanawiam się co jest przyczyną?
*zasilanie i powrót, rury - 1cal.
*pompka IBO BETA 25-40/180 gdzie wydajność na max biegu to 50l/min (i na takim biegu pracowała jak zaobserwowałem, ze temp rośnie).
*zawór mieszający: Zawór temperaturowy ESBE VTC 422 1" 50-70°C ustawiony na ~65C, skrecilem na 55 jak widzialem, ze temp rosnie, niestety nie zatrzymalo to wzrostu temp.

Rozklad temp jak na zdj, poza wzrostem na zasilaniu pozostale sekcje pracowaly poprawnie.
Pierwsze co przychodzi mi na myśl to za mała wydajność pompki obiegowej.

2024-04-21 17 34 17.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej policzyć. 1 litr wody podniesiony o 1 stopień akumuluje 1,16 Wh. Czyli razy 50 bo taki jest przepływ i razy 35 bo taka delta. Czyli mamy 2 kw energii mogła przyjąć ta woda przepływająca w ciągu minuty. Kocioł daje 37 kWh czyli 0,61 kWh na minutę. Coś się tu nie zgadza. Powinien spokojnie wychłodzić kocioł.Moze jest zapowietrzony? Chyba że coś namieszałem w wyliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ zależy od oporów. Czyli należało by znając opory odczytać z charakterystyki punkt pracy.

Po drugi Ibo nie gwarantuje parametrów pomp.

Kupiłem jedna sztukę ich pompy i w instrukcji pisze jak byk że nie gwarantują parametrów. W celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów należy metodą prób i błędów sprawdzić wiele egzemplarzy.

Po trzecie rozbujany kocioł, wyższa temperatura, to i woda bardziej gazuje więc zapowietrzenie całkiem możliwe. Przed termometrem na wyjściu bufora musi być odpowietrzenie bo inaczej instalacja nie będzie działać prawidłowo. (zawór zwrotny będzie to powietrze tam blokować

 

P.S.

Na zdjęciu na dole widać zakręcony zawór

Edytowane przez kult5
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, luq napisał(a):

Czesc,

Po kilku dniach palenia, w końcu odważyłem się założyć pełen wsad i nastąpiła niemiła niespodzianka. Piec rozbujał się do ponad 90 C i zawór DBV musiał się otworzyć. Przy paleniu okolo polowy wsadu nie mialem takiego przypadku. 
Zastanawiam się co jest przyczyną?
*zasilanie i powrót, rury - 1cal.
*pompka IBO BETA 25-40/180 gdzie wydajność na max biegu to 50l/min (i na takim biegu pracowała jak zaobserwowałem, ze temp rośnie).
*zawór mieszający: Zawór temperaturowy ESBE VTC 422 1" 50-70°C ustawiony na ~65C, skrecilem na 55 jak widzialem, ze temp rosnie, niestety nie zatrzymalo to wzrostu temp.

Rozklad temp jak na zdj, poza wzrostem na zasilaniu pozostale sekcje pracowaly poprawnie.
Pierwsze co przychodzi mi na myśl to za mała wydajność pompki obiegowej.

2024-04-21 17 34 17.png

A kocioł nie dał rady się zdusić przez sterownik to trochę lipa ,u mnie miarkownik się zamknie to kocioł stop ,fakt produkcja smoły extra ale nie zagotuje nawet na samo cwo jakby tylko było

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kociołek czeka na podłączenie. Planuję tak rozwiązać moje podłączenie.

Instalację mam starego typu grawitacyjną ze średnicami rur 2 cale, grzejnikową

Na zasilaniu co planuję dać zawór zwrotny różnicowy który będzie działał po wyłączeniu pompy CO dając resztę ciepła z buforów, Pompa i zawór  trójdrożny sterowany z pieca ustawi mi temperaturę na instalacji CO

CWU będzie miało zasilanie z głównej rury natomiast na powrocie planuję pompę CWU i zawór zwrotny, sterowanie z pieca na zadaną temperaturę wody w zasobniku.

Piec będzie miał zabezpieczenie powrotu zaworem 72 stopnie plus pompa i zawór zwrotny.

Czy powrót z CWU nie powinienem wpiąć bezpośrednio do bufora?

Bardzo proszę o opinie, uwagi, lepsze rozwiązanie...

Schemat CO.jpg

Edytowane przez Miro76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, pompke, miała dłuższy moment przy zalewaniu instalacji gdzie pracowała na sucho przez moje niedopatrzenie. Mam na zapasie 25-60 zrobię podmianę i zobaczymy czy tutaj jest problem.

Odpowietrzniki są odpowiednio:
-na buforze
-przed przeponowym (na poworocie)
-na rozdzielaczach
Nie mam odpowietrznika przed zaworem zwrotnym, przed buforem na linii zasilania. Akurat mam tam przedłużki mosiężne to trójnik z odpowietrznikiem zmieszczę. 
Ale po kolei, najpierw pompka, aby mieć pewność co jest przyczyną główną.

ps. zdjecie jest z innego dnia, w trakcie palenia wszystkie zawory byly otwarte,  to bylaby najlepsza opcja - szybka diagnoza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna pompa powinna przerzucić od 1,5 do 2 ton wody na godzinę. Producent zaworu podaje że obsłuży kocioł 30 kW przy delcie 15 stopni. To daje przepływ 1,7 tony na godzinę. Bez powietrza powinno to wszystko działać.

Tylko jak woda jest świeża to największe gazowanie będzie w kotle, na jego wyjściu przydał by się odpowietrznik.. Ale jaki to nie mam pojęcia. (może rura pionowa z zaworem na górze i spustem do dołu tak żeby zbierał większą ilość powietrza?? tam jest wysoka temperatura to trzeba zrobić to z głową. (ja hydraulikiem nie jestem)

Jak zawór mieszający będzie widział niską temperaturę to woda będzie zawracać na kocioł a w pionowej rurze zbierze się powietrze i może woda stanąć. Na bufor obieg będzie słaby bo temperatura ciągle za niska i problem z odpowietrzeniem będzie się pogłębiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wkl napisał(a):

Usuń ten zawór zwrotny ,jest zbędny, tylko i wyłącznie zmniejsza ci przepływ i nie spełnia żadnego innego zadania.

 

wkl czy grawitacja przy wygaszonym juz piecu nie bedzie wychladzac bufora ? Ew, moze zawor klapkowy zamiast sprezyny ?

kult5 masz racje, byc moze to jest główna przyczyna, przy dluzszym paleniu i zwiekszaniu gazowania (tak, woda jest świeża) instalacja na krótkim obiegu moze sie zapowietrzac. Czy az tak bardzo, ze "w pionowej rurze zbierze się powietrze  i może woda stanąć" - pewnie jeszcze nie ten przypadek. Mam wszedzie podoklejanie termometry elektroniczne, wiec temperatury widzialem na biezaco. Temp do zaworu mieszajacego była równa temperaturze za zaworem zwrotnym przed buforem, wnioskuje, ze woda krazyla. Jednak nie odpowietrzała sie na krótkim obiegu i wracała do pieca! Odpowietrznik moge mało inwazyjnie dodac w miejscu gdzie jest termometr na zdj, wrzucę go na przedłużce. Cale dojscie do termometru jest spawane z nierdzewki (~3mb) oczywiscie z zachowaniem spadku, wiec duzo zachodu aby umieścić odpowietrznik bliżej pieca (którego finalnie byc moze i tak nie uniknę).

Dziekuje za uwagi, plan działania to: 
1. wymiana pompy (mam na zapasie)wiec to mnie nic nie kosztuje.
2. dodanie odpowietrznika na linii zasilania (przed odejsciem na zawór mieszajacy)
3. ew. wyrzucenie / wymiana na klapkowy zaworu zwrotnego.

Najwcześniej pewnie zacznę w sobotę, obecnie krucho mam z czasem, dam info jak się sytuacja rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest po instalacji jakis kawalek czegos w zaworze 3d ochrony powrotu i nie blokuje jego zamkniecie?Wyjalbym patrone termostatowa i poobserwowalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, luq napisał(a):

wkl czy grawitacja przy wygaszonym juz piecu nie bedzie wychladzac bufora ? Ew, moze zawor klapkowy zamiast sprezyny ?

kult5 masz racje, byc moze to jest główna przyczyna, przy dluzszym paleniu i zwiekszaniu gazowania (tak, woda jest świeża) instalacja na krótkim obiegu moze sie zapowietrzac. Czy az tak bardzo, ze "w pionowej rurze zbierze się powietrze  i może woda stanąć" - pewnie jeszcze nie ten przypadek. Mam wszedzie podoklejanie termometry elektroniczne, wiec temperatury widzialem na biezaco. Temp do zaworu mieszajacego była równa temperaturze za zaworem zwrotnym przed buforem, wnioskuje, ze woda krazyla. Jednak nie odpowietrzała sie na krótkim obiegu i wracała do pieca! Odpowietrznik moge mało inwazyjnie dodac w miejscu gdzie jest termometr na zdj, wrzucę go na przedłużce. Cale dojscie do termometru jest spawane z nierdzewki (~3mb) oczywiscie z zachowaniem spadku, wiec duzo zachodu aby umieścić odpowietrznik bliżej pieca (którego finalnie byc moze i tak nie uniknę).

Dziekuje za uwagi, plan działania to: 
1. wymiana pompy (mam na zapasie)wiec to mnie nic nie kosztuje.
2. dodanie odpowietrznika na linii zasilania (przed odejsciem na zawór mieszajacy)
3. ew. wyrzucenie / wymiana na klapkowy zaworu zwrotnego.

Najwcześniej pewnie zacznę w sobotę, obecnie krucho mam z czasem, dam info jak się sytuacja rozwinie.

Jak w twojej instalacji może krążyć woda między piecem a buforem ? nie może ponieważ zawór mieszający jak przestaniesz palić i wyłączysz pompę to się zamknie to raz, a dwa to w którą stronę to miałoby krążyć i dlaczego?  Gdybyś miał baypas pompy z zaworem zwrotnym wtedy grawitacyjnie by ci krążyło ale nie ciągle, tylko napływała by zimna woda z dołu bufora w miarę jego wychładzania piec wtedy działa jak dodatkowy bufor.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
10 minut temu, maciej1-13 napisał(a):

Czy stalmark wymaga uruchomienia przez serwisanta, czy po montażu mogę palić sam bez utraty gwarancji?

Nie potrzeba serwisanta stalmarka. Wystarczy że jest podłączony prawidłowo zgodnie z DTR kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.