Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Groszek z kwk marcel zamiast EKOGROSZKU


adamsjz10

Rekomendowane odpowiedzi

Za drugim podejściem się dopala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, siwy89 napisał:

Tak wygląda mój cały system ogrzewania ten odpad to po 2 dobach

IMG_20221006_182405.thumb.jpg.d6186738a46e31a478312fc4450b7223.jpg

Pozostaje tylko współczuć. Jak ja bym miał się w takie brudy babrać to bym się załamał. Tym bardziej w kotle podajnikowym gdzie z zasady ma być ciepło, miło i przyjemnie, a nie jak wyrobnik w kołchozie odsiewać pipiół od koksu codziennie usmolony i zakurzony. Ja nie wyjąłem szuflady w moim bo wolę ją wynieść co dwa dni niż wygarniać luzem i kurzyć. Czyściej i szybciej - ale cześciej. Jednak cala operacja to jest doslownie 3 minuty co 2 dni i kocioł ogarnięty. Reszta dzieje się sama. Na to co pokazałeś nie mam słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, berthold napisał:

To bardzo fajny węgiel mocny i mało popiołu ale podstawowa sprawa z nim to po pierwsze wydłużyćczas przerwy w podawaniu o co najmniej 100 procent oraz zmniejszyć ilość powietrza ten węgiel spala się idealnie ale potrzebuje więcej czasu i wież mi nie będzie żadnych spieków czy nie dopałów tylko konieczna radykalna zwiększona przerwa w podawaniu .

ps dodam że spalałem Marcela na najmniejszym pancerpolu ba spalałem nawet Rydułtowy a to już całkiem gigant bo typ silnie koksujący 34 a spalał się idealnie popiołek jak z cygarety sypki i bardzo mało tylko zwiększenie przerwy w podawaniu i to radykalne a i spalanie zmniejsza się prawie o 1/3 .

 

24 minuty temu, daromega napisał:

Pozostaje tylko współczuć. Jak ja bym miał się w takie brudy babrać to bym się załamał. Tym bardziej w kotle podajnikowym gdzie z zasady ma być ciepło, miło i przyjemnie, a nie jak wyrobnik w kołchozie odsiewać pipiół od koksu codziennie usmolony i zakurzony. Ja nie wyjąłem szuflady w moim bo wolę ją wynieść co dwa dni niż wygarniać luzem i kurzyć. Czyściej i szybciej - ale cześciej. Jednak cala operacja to jest doslownie 3 minuty co 2 dni i kocioł ogarnięty. Reszta dzieje się sama. Na to co pokazałeś nie mam słów.

Rozumiem że też palisz czystym Marcelem? Mi to zajmuje nie 3 a 10 min co 2 dni a wcześniej w życiu paliłem w takich piecach że i tak jest mi wygodnie tyle że ciasno od tych wszystkich misek itd... mamy czasy takie a będą gorsze więc nie narzekam a jak mam sprzedawać używany węgiel a uwiez po zdjęciach są chętni to wolę go wrzucić po raz kolejny do spalenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, siwy89 napisał:

Rozumiem że też palisz czystym Marcelem? 

Nie. Nie kupił bym węgla silnie koksującego do podajnika. Obecnie palę Karlikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda u mnie popiół. Opał to groszek z Marcela, pomieszany trochę ze zrębką . Palę dwa razy dziennie. 4-10 rano i potem 17-22. 

IMG_20221008_122208655.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2022 o 20:36, PawelPZ napisał:

jak narazie testuje różne ustawienia i jest lepiej ... powiedziałbym że mam nadzieję że dojdę do akceptowalnych efektów, tylko nie wiem jak to się będzie miało do temperatur kiedy na zewnątrz termometr pokaże minus. Przerażenie minęło i jeśli kogoś to będzie interesować podzielę się z zdobytym doświadczeniem. 

Zapodaj ustawienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, suchy12345 napisał:

Zapodaj ustawienia...

Czas podawania: 8s

Przerwa podawania: 120s

Wentylator: 20%

Praca podtrzymania: 10s

Przerwa podtrzymania: 7min30s.

Wentylator w podtrzymaniu 60s

Czas przerwy went. w podtrzymaniu: 4min

ale jeszcze to poprawiam bo efekty są różne w zależności od temp. na zewnątrz i spróbuje dodawać wapna od dziś. Jeśli o mnie chodzi nie żałuję że kupiłem 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam groszek z Marcela i kocioł defro sigma 5 jak wam się spała w tym kotle groszek bo mi tak sobie ma ktoś jakieś dobre ustawienia do tego kotła ja mam podawanie 3s przerwa podawania 50s siła nadmuchu 50% niema jakiś wielkich spiekow ale i tak w popielniku trochę niedopalonego jest proszę o jakieś wskazówki co jeszcze lepiej zrobić. 

Edytowane przez Andrzej999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie 🖐️ 

Jak większość was tutaj również jestem ofiarą nieświadomego zakupu tego węgla 🙃 żona polowała 3 miesiące na groszek no i w końcu kupiła... Marcela 🤣 ale na szczęście tylko 2t 🤪 nie dawało mi to spokoju od samego początku dlaczego ten opał nosi nazwę "groszek", a nie eko groszek. No i sprawa się wyjaśniła, gdy zacząłem czytać. Póki co jeszcze nie dramatyzuje ponieważ nie mam go u siebie. Czekam na dostawę. No, ale domyślam się, że może być różnie. Moje pytanie brzmi czy ktoś z Was mieszał ten opał z pelletem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden ze sposobów poradzenia sobie z węglem o dużej spiekalności koksowej. Proporcje trzeba dobrać samemu, ale taka mieszanka pójdzie zdecydowanie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mówię że to był jeden z najlepszych że tak przewrotnie powiem ekogroszków bo w moim małym kociołko gdzie na Piast czyli retopal jechałem 4 doby a na marcelu 6 do nawet 7 dób a to już coś znacznego tylko obowiązuje jedna zasadnicza zasada on ma poleżeć więc w moim mały najmniejszym pancerpolu z 35 sek przerwy w podawaniu zwiększyć musiałem do 75 sekund i ciutkę zmniejszyć powietrze i szedł idealnie a popiołek jak z cygarety zresztą są tu chyba nawet zdjęcia z tego eksperymentu są też ze spalania Rydułtów a to już totalny hardkor i spokojnie dawało radę duuużo lepiej niż te ruskie gówno pod nazwą stabek przy nim to dopiero dowiedziałem się co to są spieki czego nigdy nie widziałem na silnie koksującym węglu ale ile razy można to powtarzać ? nudnie się robi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, berthold napisał(a):

A ja mówię że to był jeden z najlepszych że tak przewrotnie powiem ekogroszków bo w moim małym kociołko gdzie na Piast czyli retopal jechałem 4 doby a na marcelu 6 do nawet 7 dób a to już coś znacznego tylko obowiązuje jedna zasadnicza zasada on ma poleżeć więc w moim mały najmniejszym pancerpolu z 35 sek przerwy w podawaniu zwiększyć musiałem do 75 sekund i ciutkę zmniejszyć powietrze i szedł idealnie a popiołek jak z cygarety zresztą są tu chyba nawet zdjęcia z tego eksperymentu są też ze spalania Rydułtów a to już totalny hardkor i spokojnie dawało radę duuużo lepiej niż te ruskie gówno pod nazwą stabek przy nim to dopiero dowiedziałem się co to są spieki czego nigdy nie widziałem na silnie koksującym węglu ale ile razy można to powtarzać ? nudnie się robi .

Jaka moc tego palnika? Ja mam 17kW Sas+pancerpol i męczę się już miesiąc z dobieraniem nastaw.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast u pozostałych 10 000 000 właścicieli kotłów węgle koksowe się spiekają. Musisz sobie ten cud wystawić na klombie przed domem, jak kosiarkę konną przed pgr.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem kupiony węgiel nie ma nic wspólnego z deklarowaną u sprzedawcy jego nazwą i parametrami.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HarryH napisał(a):

Natomiast u pozostałych 10 000 000 właścicieli kotłów węgle koksowe się spiekają. Musisz sobie ten cud wystawić na klombie przed domem, jak kosiarkę konną przed pgr.

No w sumie to on już stoi co prawda nie na klombie bo nie chce mi się go wyciągać z piwnicy ,mam pompę ciepła i sobie chwalę bo i taniej zdecydowanie a o wygodzie nie wspominam to oczywiste ,  jak kierownik kotłowni fajtłapa to co ja poradzę ?

Zoka , mój pancerpol to 10-15 kw ten najmniejszy z rurą podajnika 60 mm , nastawy głównie czas przerwy poleciały o ponad 120 proc w górę .

Edytowane przez berthold
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kierownik kotłowni fajtłapa, tylko niewłaściwe paliwo. Widziałeś może w instrukcji jakiekolwiek kotła z podajnikiem wzmiankę, że można palić węglem koksującym? Zawsze jest typ 31, ewentualnie 32. To, że Tobie się udawało nie znaczy, że reszcie też ma to wyjść. Brat miał w tamtym roku kupionych kilka worków z marketu budowlanego. Było to ewidentnie przemieszane z czymś mocno koksowym, bo co by się nie ustawiło, w popielniku był niedopał. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kijasr napisał(a):

Berthold pieprzysz głupoty, nie rozumiesz jednej rzeczy jak ktoś ma większe zapotrzebowanie na moc to tego nie spali na pyłek.

W tym może coś być nie zaprzeczam ,u mnie zapotrzebowanie było małe i faktycznie się to mogło sprawdzać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczny nigdy nie będzie w górniaku odpowiedni , w podajniku tym bardziej. Może i się będzie spalal jakoś tam ale syf i walka z nastawami , sadzą i spiekami czy koksem , zagwarantowana niestety. Nic mnie nie przekona że takich problemów nie będzie. One będą , jedyny plus to to, że jest zapas na mroźne dni . Jedyny plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 23:11, Andrzej999 napisał(a):

Witam mam groszek z Marcela i kocioł defro sigma 5 jak wam się spała w tym kotle groszek bo mi tak sobie ma ktoś jakieś dobre ustawienia do tego kotła ja mam podawanie 3s przerwa podawania 50s siła nadmuchu 50% niema jakiś wielkich spiekow ale i tak w popielniku trochę niedopalonego jest proszę o jakieś wskazówki co jeszcze lepiej zrobić. 

Jak dobrze pamiętam to trzy albo cztery sezony miałem podobny węgiel. Przy podawaniu 5 sek z przerwą dochodziłem do 120 - 140 sek.

Żeby dobrze spalić taki węgiel, musi on " poleżeć " na palniku. Generalnie trzeba zejść z mocą palnika. Wydłużaj przerwę i zmniejsz nadmuch. A kocioł niech pracuje nawet non stop. Lepiej dla kotła i dla zużycia opału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berthold napisał(a):

W tym może coś być nie zaprzeczam ,u mnie zapotrzebowanie było małe i faktycznie się to mogło sprawdzać .

Zapomniałem dodać że u mnie szedł w PID a to też wiele tłumaczy , co innego w dwustanie to pewnie się niu uda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koksujący węgiel dobrze jak jest palnik z obrotową koroną ,można też deflektor obniżyć żeby był bliżej paleniska a nadmuch to w niektórych przypadkach trzeba zwiekszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.