Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Groszek z kwk marcel zamiast EKOGROSZKU


adamsjz10

Rekomendowane odpowiedzi

Jak mróz dowali i zwiększy się zapotrzebowanie na ciepło to ilość koksu będzie jeszcze większa. Kocioł wejdzie na większą moc, będzie więcej podawał i będzie jeszcze słabiej ten węgiel dopalony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie więcej koksu produkował.
Węgle koksujace kupuje się do koksowni, a nie palenia w domowym kotle.
Jak już mamy takie coś, to trzeba słabo dmuchać i mało podawać. Na mrozy to nie starczy. Większe mrozy więcej procentowo będzie koksu.
Można też pomieszać też z opałem niekoksującym, to będzie lepiej się spalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się mogę podzielić swoimi doświadczeniami. Do spalania Marcela dorobiłem sobie przystawkę ze starej tarczy hamulcowej. Na chwilę obecną jest wszystko pięknie dopóki piec pracuje. Popiół sam pył zostaje. Niestety po przejściu w podtrzymanie zaczynają się cyrki, ale wydaje mi się że z tym też sobie jakoś poradzę i nie będzie źle. Zdjęcie tarczy że spiekami to po całej nocy gdzie 2x był w podtrzymaniu

IMG_20221119_140647.jpg

IMG_20221119_015413.jpg

IMG_20221119_015349.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kn2012 powiem jak tak by to mialo byc to ok ja mam sterownik SKZP-02 PID praktycznie nie odstawia sie sam dobiera moc do zapotrzebowania ale co tu o nimpisac na forum jest o nim duzo..

Ja mam palnik z wyjsciem kwadratowym ARDEO ciekawe jak sie sprawdzi , Mozesz jeszcze poslac wiecej zdjec jak ja przygotowac ,co jak powicinac i powiercic. Z gory dziekuje , pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem postaram się wrzucić kilka zdjęć jak dokładnie to wygląda bez tego spieku, ale tak jak mówię i tak muszę popracować nad podtrzymaniem żeby właśnie tych spieków się pozbyć. Ja mam piec Defro Komfort eko Duo sterownik tech K1v2. Bez pida niestety

Edytowane przez kn2012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie to ma przełożenie na węgiel z wysokim RI, ale u brata niedawno kocioł był przez 90% czasu w podtrzymaniu. Wyjechał na dłuższy czas i grzejniki przykręcone na 16 stopni. Węgiel ruski z zerowym RI, ale spiekającym się popiołem. Ten okres w podtrzymaniu to jedyny czas, w którym z tego węgla był popiół jak z papierosa. Małe chrupki się tylko zdarzały jak popracował z pół godziny żeby potem stać pół doby. W czasie normalnej pracy ludzie mieli z tym popiołem problemy. Myślę, że taki węgiel powinien na małej mocy czy podtrzymaniu właśnie bardzo fajnie się wypalać. Być może właśnie tutaj rzeczywiście coś ustawieniami będzie można poprawić z tym spiekiem, bo to wygląda na typowy żużlowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zdjecia to co widze to ta czesc kolnierza z otworami zostala odcieta i powicinane trojkaty i jeden duzy szeroki otwor.Dobrze mysle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tego Marcela 2 tony, i po dniu palenia stwierdzam, że to poyebany węgiel 🙂 Wesoła mi się pali bezproblemowo a to też trudny węgiel. Ale toto to jest katastrofa. Spieki do tej pory były mi nie straszne (ruszt nad palnikiem), ale tutaj jest inna kategoria spieków. Przede wszystkim są tylko spieki, wielkie i cholernie twarde, trzeba je łupac pogrzebaczem inaczej podnoszą ruszt, a jak ruszt sobie przyblokuję żeby się nie podnosił to zrobi się spiek do samego dołu i blokuje palnik. Ślimak się nie kręci, choć zawleczki nie zrywa, a słychać że kręcić chce (też dziwne).

Czuć że węgiel mocny jak cholera, bo żar bije z niego przeokrutny, ale to chyba też nie za dobrze dla palnika. Widać też że potrzebuje diametralnie mniej powietrza. U mnie Wesoła 850 obrot/min,  Marcel 550 (pid przy 1%). Przy takich obrotach Wesoła by mi pewnie zgasła.

Jak ktoś ma tylko ten węgiel to współczuję... ja go zmieszam z innym i powoli przepuszczę przez kocioł.

Pomysł z tą tarczą to coś na wzór tego rusztu co ja mam. Ale u mnie na 100% by nie przeszło. Ślimak by się zablokował. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2022 o 20:42, marekd napisał(a):

Witam wszystkich Marcelowiczow , powiedzcie mi jaki popiol ma byc z tego marcela .Slalilem go na retorcie i widze ze jest szary koks jak piszecie to co jak bede palil z podajnikiem to co spadnie z powrotem do zasobnika z nowym marcelem ?

Jak to ma tak wygladac to masakra .

Tak ma wyglądać popiół z Marcela. To jest jak proszek, kolor szary,  podobny do cementu. U mnie może być troche jaśniejszy bo dodawałem wapna. To jest ze 100kg groszku Marcela przepalonego w zwykłym kopciuchu. Koks był systematycznie odsiewany i dodawany ponownie. Za każdym razem zostawało mniej wiecej tyle samo koksu. Wyszło niecałe wiadro,  około 11 litrów sypkiego popiołu. Waga popiólu 4,6kg zmierzone na wadze elektronicznej, ale trzeba by jeszcze jakoś  odliczyć popiół z drewna przy rozpałkach i 10 garści wapna, bo to chyba sie nie przepala.. Myśle, że zawartość popołu wychodzi mniej wiecej 4-4,5% max z tego węgla.

marcel.jpg

Edytowane przez Andrzej2006
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasypowym wszystko spalisz. Tutaj są problemy z kołami podajnikowymi. W nich spalić to cudo, już nie jest tak fajnie.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawisz BORA ,kotly z podajnikiem to inna bajka z spalaniem tego marcela 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekd widzę że masz skzp02 to spróbuj podawanie dać na 4 sekundy i nie szalej z nadmuchem. U mnie pomogło i spala się ok. Mieszam jeszcze trochę z owsem ten groszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege Adrian 81 . Masz tez taki sterownik ?.Pale na razie eko groszkiem z takim czasem co piszesz i daje rade z tymi temperaturami.Marcela mam na razie na placu przykryty bo cz go polupac bo kawaly sa ze 5cm. Chce dodawac wapno do opalu ,takie rozwiazanie z ekogroszkiem praktykuje w drugim domu i mam siwo w piecu. 

Dzieki za podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekd tak też mam taki sam sterownik. Palę groszkiem z Marcela (nie przebierałem i nic nie kruszyłem) i mieszam z owsem. Wcześniej mieszałem ze zrębką i też było ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian81 jak masz go ustawiony to wiadomo ze kazy dom jest inny instalacja tez ale wejsciowe nastawy sa do podpatrzenia, mozesz podac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czas podawania 8s

Przerwa podawania 105s

Siła nadmuchu 33

Histereza kotła 10⁰C

Praca podtrzymania 10s

Przerwa podtrzymania 7m30s

Wentylator w podtrzymaniu 120s

Czas przerwy wentylatora w podtrzymaniu 4m

Bęben robi za miskę dzięki której węgiel nie przesypuje się tylko cofa spowrotem na palenisko. Wyciąłem aby środek żeby dopasować do średnicy retorty i kwadrat z boku do rozpalania. Raz na dobę muszę uby wyciągnąć i wysypać z tego popiół którego nie wydmuchał.

IMG_20221129_190156.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.