Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy z fotowoltaiką - wyłączanie inwertera.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z ciekawości wczoraj podłączyłem miernik do gniazdka z czajnikiem. Czajnik napisane ma 2200W/230V, napięcie jałowe 246,0V po włączeniu czajnika spada do 240,2V czyli spadek 5,8V w domu wszystkie gniazdka pociągnięte przewodem 2,5mm, miernik TESTO RMS więc raczej wiarygodny... To chyba jest w miarę prawidłowo.

Pozdrawiam YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak instalacje się wyłączają a napięcia przekraczają 260v to przede wszystkim trzeba sprawdzić który z sąsiadów ma złe nastawy inwertera. Przy dobrze ustawionej normie która wynosi 253v , inwertery będą się wyłączać przy takiej wartości. A jeżeli ktoś ma ustawioną normę np. uniwersalną to jego inwerter będzie zawsze działał (260v) a wasze będą się wyłączać. Dodam że instalatorzy robią czasami takie przekręty , żeby im właściciele zamontowanych instalacji nie robili problemów że się im instalacje wyłączają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, misiek30 napisał:

,,, A jeżeli ktoś ma ustawioną normę np. uniwersalną to jego inwerter będzie zawsze działał (260v) ,,,

,,,Dodam że instalatorzy robią czasami takie przekręty , żeby im właściciele zamontowanych instalacji nie robili problemów że się im instalacje wyłączają.


Liczniki oprócz monitorowania zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, rejestrują także inne parametry sieci elektrycznej np. napięcie chwilowe w każdej z trzech faz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Miałem takie wyłączenia  w pierwszym roku użytkowania pv .

Nie wiem co kto zrobił ,ale od półtora roku nie zdarzyło mi się to ani razu ,nawet jak sąsiad nie dawno założył panele nic się nie dzieje ,instalacja daje aż miło a ten marzec jest rekordowy 650 kwh mi za 20 dni nabiło a jeszcze cały tydzień ma być pięknie .🌞☀️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2022 o 19:39, misiek30 napisał:

Przy dobrze ustawionej normie która wynosi 253v , inwertery będą się wyłączać przy takiej wartości.

Przez 3 minuty może być dużo więcej niż 253V i wystarczy że spadnie na kilka sekund i znów odlicza 3 minuty, dopiero powyżej 264V wyłączą się natychmiast. Niektóre falowniki wyłączają się po 1 minucie.

11 godzin temu, Kordjano napisał:

instalacja daje aż miło a ten marzec jest rekordowy 650 kwh mi za 20 dni nabiło a jeszcze cały tydzień ma być pięknie .🌞

Faktycznie duża produkcja u mnie również, w zeszłym roku cały marzec to 860kWh ... w tym do dzisiaj(20.03) 927kWh 🙂 a co tam.. niech robi... na pohybel niedowiarkom że fotowoltaika się opłaca...dzisiaj 68kWh... ale widać że pompa ciepła nocami sporo podsysa tegoż prądu... no cóż taki mamy klimat. Pozdrawiam.

YARO

obraz.png.ad7fe3a7795d02ef2e0fd472453bc752.png

811045558_Screenshot2022-03-20at19-26-15Bilansenergetyczny.png.161bf71fcd8b8477a40999d5e709e327.png

1628246199_Screenshot2022-03-20at19-36-17Bilansenergetyczny.png.8b0c82f1042209753e3fa512d6a98c8e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, YaroXylen napisał:

ale widać że pompa ciepła nocami sporo podsysa tegoż prądu

To może by ją wyłączyć na noc i nadrobić utratę ciepła w ciągu dnia jak świeci słońce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pomoże ktoś z inwerterem Sofar 8.8 KTL-X

mam problem z wyłączaniem a na napieciach nie ma przekroczonych wartości niby

Ktoś coś podpowie? Już drugi dzień tak mam jak było pochmurnie to nie było aż takich jaj.

 

SOFAR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym problem że nic nie świeci ani w statystykach nic nie ma w błędach nie licząc tych które powstały gdy odłączyłem go od sieci.

Falownik wczoraj odpalił się na koniec dnia i zaczął wysyłać do sieci coś koło 1,1kW z godzinę przed zachodem słońca.

Cały wczorajszy dzień -Na zielono zaznaczyłem kiedy falownik przestał działać

na żółto dwa błędy kiedy odłączałem od sieci mając nadzieję że wystartuje od nowa. 

Dodam że falownik ma 3 dni pracy od nowości. Uszkodzony?

 

5543480_SOFAR88.thumb.jpg.4a03af5779d2da12dbc42791fdde7f69.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2022 o 16:31, marcin napisał:

Nie wiem ile do dziś działa - na pewno z 5 na mojej ulicy (20 domów).

1. Ile jest domów podłączonych do transformatora do którego Twój dom jest połączony?

2. Ile z tych domów ma instalację jednofazową? Które z tych domów jest podpięte pod fazę 248V a które pod 217V?

 

W dniu 12.02.2022 o 16:40, marcin napisał:

 mam na fazach 248, 217 i 229V. Tak tutaj było zawsze - także bez fotowoltaiki.

Faza 248V jest niedociążona, faza 217V jest przeciążona.

Jeśli są domy mające instalację jednofazową to należy sprawdzić ile z tych domów jest podłączonych pod fazę 217V. Następnie część domów z instalacją jednofazową trzeba przepiąć tak aby odciążyć fazę 217V i dociążyć fazę 248V.

Energetyka przepięć domów nie zrobi bo wy...bane. Może przynajmniej Ci odpowie na pytania 1 i 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, szakallo napisał:

Dodam że falownik ma 3 dni pracy od nowości. Uszkodzony?

Witam

Ciekawe są temperatury w twoich tabelkach ... jakby się pokrywały z brakiem produkcji...39,5 stopnia --> OUT.... e tam to chyba przypadek.

Równie ciekawe są temperatury w drugiej kolumnie... w nocy 2 stopnie w dzień 29.... hm hm.. a co będzie jak troszkę cieplej się zrobi?... a jak przyjdzie upał?...

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem edytować więc dalej:

Opisz instalację ile paneli, jakich, ile stringów, kierunek etc..

W/g tabelki pojawia się nap.80V na drugim obwodzie DC natomiast prąd 0A- czy to jest błąd? może wogóle nie włączony? czy wszystko na jednym stringu? 8kW falownik?

Jakiej mocy panele? ile sztuk.

Z domysłów to pracuje tylko jeden string o mocy nom. ok. 4,00-4,2kWp .... i tak dalej.

Uzupełnij informację o konfiguracji układu paneli, falownika... może coś się wyduma, a bez tego pozostaje tylko szklana kula i Kaszpirowski.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam u mnie zauważyłem taki problem dziś falownik solis 3P8K-4G  instalacja 8,05 Kw i 2 x wyłączyła mi się instalacja na parę minut z błędem z tego co wiem za wysokie napięcie sieci. Sąsiad od kilku dni ma instalacje ok  10 kw  i po uruchomieniu  wybijało mu instalacje  a u mnie było ok .zadzwonił po instalatora i. Podejrzewam że coś poprzestawiał w falowniku Huawei i właśnie teraz zaczęło wyłączać instalacje u mnie,lecz nie wiem czy u niego również? Kod błędu 1010 .czy coś zmieniać w ustawieniach falownika czy będzie potrzeba zmniejszać napięcie na trafo a z tego co wiem to pozostali sąsiedzi jeszcze będą się przyłączać.Screenshot_2022-04-18-12-40-11-38_a517ad73364f690996794e137c371c5f.thumb.jpg.635973dde798000ed32111374da5c365.jpg

IMG20220418092539.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rafus22 napisał:

Witam u mnie zauważyłem taki problem dziś falownik solis 3P8K-4G  instalacja 8,05 Kw i 2 x wyłączyła mi się instalacja na parę minut z błędem z tego co wiem za wysokie napięcie sieci. 

Sprawdź, którą fazę podbija instalacja PV i przełóż w skrzynce z bezpiecznikami zwiększą autokonsumpcję na nią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda instalacja tak:

SOFAR 8,8 ktl-x

12 paneli jasol 455W w jednym szeregu

Centralnie na południe - kąt 45st

Zbiłem trochę napięcie na tej jednej fazie jak na razie działa ale wczoraj przy czystym słońcu przed 11 wyłączył się z powodu zbyt wysokiego napięcia, odżył  i dzięki chmurom działał cały dzień.

Tylko tym razem przynajmniej było widać za wysokie napięcie i błąd za wysokiego V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy wypowie się ktoś z falownikiem od SOFAR

Mam problem z tym że nowy falownik nie produkuje enenrgii a wczoraj nagrałem filmik jak wygląda wyłączanie na koniec dnia. Falownik załącza się na 3s wyświetla "inicjowanie" i gaśnie i tak potrafi z godzinę mrugać.

Czy ktoś kto ma SOFARA też tak ma czy mój falownik jest po prostu uszkodzony, serwis miga się od wymiany mimo że falownik nie działa prawidłowo od pierwszego dnia.

Podpowie mi ktoś dlaczego nie można mieć włączonych komentarzy pod filmem?

Ooo a teraz zablokowali go do jutra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.