Skocz do zawartości

emus

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1461
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  17

Ostatnia wygrana emus w dniu 17 Październik 2017

Użytkownicy przyznają emus punkty reputacji!

Reputacja

53 Doskonały

O emus

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Małopolska

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom piętrowy podpiwniczony, około 160 m2, średnio ocieplony.
  Średnie temperatury: parter: w tygodniu 17-18 w weekendy 22-23, piętro 22-23.
  Strych nieużywany.
  Ogrzewanie w sezonie grzewczym działa przez 24 godziny na dobę.
 • Instalacja
  Otwarta, budowana jako grawitacyjna.
  Regulacja pogodowa.
  Blokada temperatury spalin.
  8 grzejników aluminiowych wyposażonych jest w zawory termostatyczne z głowicami.
  Pompa Alpha2 25-40.
 • Kocioł
  Węglowy, typ SDG16, prod. Metalfach

Ostatnie wizyty

16650 wyświetleń profilu
 1. Z programu "Mój prąd" otrzymałem maksymalne dofinansowanie w wysokości 5 000 zł. Wniosek złożyłem pod koniec czerwca 2020. Na koncie pieniądze miałem 24.09.2020. @bartoszkamel1983. Skąd dostałeś dofinansowanie 6 tysięcy złotych?
 2. eLicznik (sobota) i falownik (niedziela) tak wyglądają w internecie. Miesięczne dane wpisuję do tabelki. Wadą eLicznika jest to, że odświeża się raz na dobę. Oba programy mają dużo wad.
 3. @kaz Tabelka jest w Excelu. Dane do tabelki pobranie, wysłanie, produkcja wpisuję ręcznie reszte liczy excel. Dane pozyskuję z eLicznika i fronius.com poprzez internet. ad. 1. Nie pamiętam. Proponowano mi Longi. ad. 2. Fronius 7 lat gwarancja rozszerzona,. Panele produkt 15 lat, moc 25 lat. Montaż 2 lata. ad. 3. Około 22 stopnie. ad. 4. Maksymalna moc zapisana w falowniku 5,042 kW. @ Witek-z-Ulicy. Instalację odgromową już miałem. Firma montująca instalację PV sprawdziła tylko oporność. Odstępy powinny być minimum 20 cm. Im dalej tym lepiej, dlatego panele są rozmieszone w tej samej odległości od lewej i prawej strony dachu.
 4. Od 4 do 30 dni dla kotła z ruchomym rusztem. Długość palenia bez czyszczenia paleniska zależy od intensywności palenia. Inna jest przy + 5 stopniach inna przy -10 stopniach oraz jakości węgla. Powodem do wygaszenia kotła jest zbierający się na rusztach żużel z którym z powodu jego wielkości nie radzi sobie ruchomy ruszt. Żużel blokuje dopływ powietrza i kocioł ma problem z utrzymaniem temperatury. Wymiennik i wyczystkę czyści się na palącym się kotle po zamknięciu dopływu powietrza do kotła na przykład wyłączona dmuchawa i zamknięte ssanie dmuchawy.
 5. Czy rano o godzinie 8 znowu załadowałeś paliwo do pełna? Na dzisiejszą noc załaduj to pieca tyle samo paliwa co poprzednio. Ustaw na 50 stopni. Jutro sprawdź temperaturę w domu i ilość paliwa które zostanie w kotle. W sobotę po tygodniu paliwa wyczyść kocioł. W ten sposób sprawdzisz czy 1 tydzień wytrzymał bez czyszczenia.
 6. Nikt rozsądny na to pytanie Ci nie odpowie. Musisz sam się o ty przekonać.
 7. U mnie na nieużywanym strychu rozłożyłem wełnę mineralną o grubości 15 cm. Oceniam że dało to oszczędności około 300 kg węgla na sezon. Stare ocieplenie suprema + wylewka + 4 cm styropianu + stare dywany, chodniki oczywiście zostawiłem. Na podłogówkę nie możesz puścić więcej niż 30-32 stopnie, czyli trzeba będzie rozbudować instalację.
 8. Przedmuchy dotyczyły palenia w kotle i nie odnosiły się do konkretnego rodzaju paliwa. Przedmuchy ustawia się w ten sposób, aby nie podnosiły temperatury wody która wychodzi z kotła. Jak ustawisz wartość zadaną 62 stopnie to regulator ma trzymać 62 stopnie plus/minus zdrowy rozsądek. Smoła zawsze będzie. Najważniejsze aby nie wylewała się z kotła i nie zatykała wymiennika, czopucha itp. W domu masz 23 stopnie na kotle trzymasz 62 stopnie. Chyba gdzieś Ci ucieka ciepło (nieocieplony strop?) U mnie teraz jest około 23 stopnie,a na kotle około 54 stopnie.
 9. ad.1. Ok ad.2. Ta blaszka to regulator ciągu. Jak dmuchawa stoi to wlot powietrza do kotła powinien być zamknięty. Jak będzie silny wiatr to sprawdź czy przy stojącej dmuchawie wiatr (ciąg kominowy) nie podnosi blaszki. Czy przy obecnych temperaturach zewnętrznych temperatura na piecu czy wartość zadana 62 stopnie na kotle nie jest za duża? Jaka temperaturę masz w domu? Bulgotanie. Kocioł który ma wylot wody na górze powinien być ustawiony równo. Pompka. Czy filtr czysty? Wszystkim kolegom, a w chwili obecnej w szczególności koledze PostępowyRolnik przypominam to o czym wielokrotnie pisałem na tym forum "Nie ma żadnego obowiązku korzystania z moich porad i informacji"
 10. Przeczytaj temat o SDG16. Lepszym zakupem dla Ciebie byłby kocioł SDG 11 o mocy 14 kW. Sam musisz dojść do optymalnych ustawień dla Twojej instalacji i Twojego domu. Jeden tydzień to za mało aby to zrobić. Kilka rad na początek. 0. W kotle dolnego spalania palimy 24 godziny na dobę. 1. Klapę kocioł dolny - kocioł górny trzymaj w pozycji kocioł dolny, czyli zamknięta szczelina z komory zasypowej do wymiennika. Przez cały okres eksploatacji kotła nie ma potrzeby jej ruszać. Smoła ją doszczelni i gazy palne nie będą uciekać do wymiennika. 2. Przedmuchy na początek czas postoju 15 minut, czas przedmuchu 15 sekund z maksymalną mocą dmuchawy. 3. Uruchomienie pompy 47 stopni nie ma większego znaczenia przy paleniu 24 godziny na dobę. Ja mam ustawione na 30 stopni. 4. Drewno jako paliwo to zły pomysł dla samotnej żony. Nawet jak jesteście razem to w nocy trzeba palić węglem, aby do rana czyli przez 10 godzin nie wygasło 5. Ruchomy ruszt używaj oszczędnie 2-3 ruchy co 4-12 godzin. Im zimniej na zewnątrz tym częściej. Zależy to od jakości paliwa, intensywności palenia. Sam musisz to wypraktykować. 6. Wyczystkę kotła trzeba czyścić co 6 - 10 dni. Zależy to od jakości paliwa. Sam musisz to wypraktykować. 7. Palenisko czyści się co 5 - 30 dni. Zależy to od jakości paliwa, intensywności palenia. Zbierający się na rusztach żużel, kamienie itp skutecznie blokują dopływ powietrza. Sam musisz to wypraktykować. 8. Obroty pompy. Sam musisz wypraktykować. 9. Klapa na czopuchu ma być cały czas otwarta. Ja ją zdemontowałem, bo lepiej jest czyścić połączenie kocioł - komin. Pytania: 1. Jaki masz komin? 2. Czy masz klapkę (regulator ciągu) pod dmuchawą? 3. Czy masz zawory termostatyczne? 4. Jakie grzejniki? Wstaw zdjęcia ze szczególnym uwzględnieniem podłączenia dmuchawy, pompy obiegowej, połączenia kocioł - komin.
 11. Jeżeli czopuch w Twoim kotle ma średnicę 160 mm (pole przekroju 201 cm2) to średnica komina powinna być minimum 160 mm (pole przekroju minimum 201 cm2).
 12. @AdamMa. Nie rozumiem Twojej odpowiedzi, dlatego zadaję kolejne pytania: 1. Teoretycznie. Jeżeli oddaję energię na fazie nr 1 i jednocześnie z tej fazy nie pobieram energii w rozliczeniu rocznym to czy całą oddaną energię odbiorę na fazach nr 2 i nr 3? 2. Zużycie roczne energii w moim przypadku to 4,5 MWh. Przy założeniu że roczny pobór energii jest rozłożony równomiernie po 1,5 MWh na każdą z faz to: a. Przy inwerterze jednofazowym jaką moc mam zainstalować by roczny bilans energii E(pobrana z każdej faz) - 0,8 x E(wysłana na jednej fazie) był lekko powyżej 0? b Czy warto podłączyć najbardziej energochłonne odbiorniki do dwóch faz i zastosować na tych fazach inwertery jednofazowe każdy zasilony z innego zespołu paneli (dwie instalacje jednofazowe)?
 13. Witam, Po raz pierwszy jestem w tym miejscu forum. W miejscowości w której mieszkam mają być dotowane instalacje fotowoltaiczne. Byłem na spotkaniu w tej sprawie. 1. Zastanowiło mnie to co usłyszałem: jeżeli oddam do sieci energię na jednej fazie (inwerter jednofazowy) to tylko z tej fazy będę mógł odebrać energię. Czy jest to prawda? 2. Instalacje mają być montowane przez firmę Promag z miejscowości Robercin woj. mazowieckie Czy macie jakieś opinie o tej firmie? Podobno wykonali już kilkaset instalacji w całej Polsce.
 14. 1. Nie wiem czy da się zamontować palnik na pelet. 2. Opcja najtańsza: kupić i podłączyć kocioł gazowy z automatyką pogodową jeżeli masz dostęp do gazu. 3. Opcja najdroższa: kupić i podłączyć kocioł na olej opałowy z automatyką pogodową. 4. Po powrocie do zimnego domu w 1-2 pomieszczeniach włączasz przenośne grzejniki elektryczne i jednocześnie uruchamiasz węglową instalację CO. Oceniam, że ja nie mogę sobie pozwolić na wyjazdy, bez wychłodzenia domu, powyżej 12 - 24 godzin w zależności od temperatury zewnętrznej i temperatury w domu. W instalacji mam około 160 l wody. Moja instalacja uruchomia się szybko. Po uruchomieniu trzeba tylko czekać na dogrzanie pomieszczeń do właściwej temperatury w międzyczasie dosypując węgiel do kotła.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.