Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Folie grzewcze z fotowoltaiką.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poszukuje inspiracji na ogrzewanie w nowo powstającym budynku jednorodzinnym.

Budynek ma 86 m2 użytkowych, parterówka, 15 cm izolacja elewacja i podłoga, Ytong 24cm, 10cm wełny na poddaszu nieużytkowym.

Chciałbym zamontować ogrzewanie bezobsługowe, a w projekcie mam pellet i grzejniki.

Jeden z pomysłów to folie grzewcze połączone z fotowoltaiką. W tej technologi oszczędzam na kominach, podłogówce, kotłowni i pieca / pompy. Z tych oszczędności planuję zamontować elektrownię ok 7-8 KW.

Czy ktoś ma doświadczenia jak to się sprawuje i ile kosztuje utrzymanie? Niestety mogę tylko obliczyć teoretyczne maksymalne zużycie, które nie napawa optymizmem.

 

Z góry dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt tych folii i zakładane koszty użytkowania? Jaki masz układ domu? Możesz wkleić jakis rysunek poglądowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dogrzewanie może i ok ale ja bym nie ryzykował tego jako główne i jedyne ogrzewanie budynku. Górne ocieplenie 10cm waty stanowczo za małe. Ogrzewanie prądem z PV ma ten minus, że występuje wtedy gdy jest najniższa produkcja więc do zapotrzebowania na energię musisz od razu dodać 20% czyli o tyle większe musi być PV. Druga sprawa to przez jaki okres czasu będzie trwać ten korzystny układ opustu moim zdaniem sporo krócej niż okres kiedy będziesz używał ogrzewania i co wtedy? Bo chyba dom nie budujesz na 15 lat.

Może dojść do sytuacji kiedy z dnia na dzień będziesz musiał wydać 15 tysięcy na magazyn energii albo nie będziesz miał ani ogrzewania ani prądu w domu i co wtedy? Chyba, że lubisz dreszczyk emocji i nie boisz się co powie rodzina :)

A to tylko niektóre z rzeczy, które mogą się wydarzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ogrzewanie prądem z PV ma ten minus, że występuje wtedy gdy jest najniższa produkcja

Nie mogę się z tym zgodzić, bo fakt PV w zimę produkuje dużo mniej energii ale rozliczenia przecież nie są miesięczne. Nie wykorzystane kWh z lata można użyć zimą.

Cytat

Może dojść do sytuacji kiedy z dnia na dzień będziesz musiał wydać 15 tysięcy na magazyn

Myślę, że Polska będąc w UE i tak będzie musiała się dostosować do programów ekologicznych i widzę tylko potencjał do rozwoju alternatywów. Oczywiście za tym, też musi iść rozwój infrastruktury sieci energetycznej. Bardziej skłaniam się ku temu, że za jakiś czas zniknie ekogroszek i pellet. 

Cytat

Jaki jest koszt tych folii i zakładane koszty użytkowania?

Przy moim metrażu mam 10000 na gotowo. Ale oszczędzam na podłogówce, kominie, kotłowni i piecu pelletowym - to inwestuje w PV. Koszt utrzymania jest ciężki do oszacowania. Planuje przeprowadzić symulacje w taryfie G12W ale tutaj mogę albo uśredniać albo wyliczyć maksymalne zapotrzebowanie.

Myślałem, jeszcze o klimatyzatorach ale one są dość kosztowne i problematyczne w utrzymaniu - serwisy i awaryjność.

rzut parteru.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, errorfree napisał:

Nie mogę się z tym zgodzić, bo fakt PV w zimę produkuje dużo mniej energii ale rozliczenia przecież nie są miesięczne. Nie wykorzystane kWh z lata można użyć zimą.

W momencie wysłania do sieci już tracisz 20% więc z czym tu się nie zgodzić. Grzejesz przecież w zimę a więc tracisz 20% na przesyle czyli tyle musisz doliczyć to chyba logiczne. Przykładowo masz zapotrzebowanie 5000kWh na ogrzewanie ale w zimę czyli odbierasz energię z sieci a nie produkujesz czyli musisz dodać 20%.

Godzinę temu, errorfree napisał:

Myślę, że Polska będąc w UE i tak będzie musiała się dostosować do programów ekologicznych i widzę tylko potencjał do rozwoju alternatywów. Oczywiście za tym, też musi iść rozwój infrastruktury sieci energetycznej. Bardziej skłaniam się ku temu, że za jakiś czas zniknie ekogroszek i pellet. 

Zaniedbane sieci energetyczne już teraz dużo kosztują a muszą być przecież rozwijane, przykład Niemiec pokazuje jaka będzie droga. PV nie zniknie tylko się zmieni. 80% ma zachęcać ale to nie będzie długo trwało w tym tempie przyrostu ilości instalacji. Wystarczy posłuchać tego co mówią prezesi i w jakim kierunku idą liderzy PV. Tutaj nie ma złudzeń.

Godzinę temu, errorfree napisał:

Myślałem, jeszcze o klimatyzatorach ale one są dość kosztowne i problematyczne w utrzymaniu - serwisy i awaryjność.

A folie grzewcze są niezniszczalne? Do wodnego systemu ogrzewania możesz podłączyć dużo źródeł ciepła: gaz, węgiel, drzewo, pellet, PC, grzałki cokolwiek a mając jedyne ogrzewanie folie grzewcze co w przypadku awarii albo zmiany warunków ekonomicznych?

Wg mnie to słaby pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem porównanie kosztów energii elektrycznej.

Przyjąłem warunki:
sezon trwa 180 dni (126 robocze i 54 weekendy),
taryfa G12W,
ceny brutto Tauron Q1 2020
urządzenia działają z pełną mocą 24h na dobę (wariant super pesymistyczny - mało realny)
PV 10kWp produkuje rocznie 7200 kWh (po odjęciu marży Tauron)
Pobór max foli to 5,76 kWh - COP= 1
Pobór max klimatyzatory to 2,4 kWh - COP = 4 *zgodnie ze specyfikacją urządzenia

Wyniki:
Folia grzewcza z PV - zapotrzebowanie roczne 9435 kWh (szczytowej) i 15448 kWh (poza szczytowej)
Koszt za energię: 5595,76 zł / rocznie

Klimatyzatory z PV - zapotrzebowanie roczne 3931 kWh (szczytowej) i 6437 kWh (poza szczytowej)
Koszt za energię: 760,58 zł / rocznie

2 wnioski nasuwają się od razu:
- fabryczne folie grzewcze 80W nie pokryją zapotrzebowania na energię końcową przy EP = 70 kWh/m2 rok
- duża elektrownia 10kWp nie pokryje 100% zapotrzebowania na energię pierwotną urządzeń ale mocno obniży koszty eksploatacji klimatyzatorów przy wariancie pesymistycznym

Wariant optymistyczny klimatyzatory: inwerter + wykorzystanie prądu poza szczytowego (bardziej) + szczytowego mniej + obniżenie poboru o 20% (bo nie sądzę, że klimatyzatory działały by cały czas na 100% swojego zapotrzebowania) powinno zrównać elektrownie z poborem.

Pytanie:
Ktoś orientuje się jak Tauron rozlicza energię z PV przy taryfie G12W. Czy to jest w takim samym stosunku co godziny szczytowa i poza szczytowe 13:11 * 0,8 ?


 

Ogrzewanie.xlsx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Z tym, że klimatyzatory a właściwie mówiąc układ multi split ma jedną zasadniczą wadę. Działa ak typowa pompa ciepła ale tylko do temp. zewn. -15 stopni. Po układzie domu widzę, że jest sześć pomieszczeń. Multisplit może mieć max pięć jedn. wewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Outsider napisał:

Multisplit może mieć max pięć jedn. wewn.

Klimatyzatory mają praktycznie przelicznik 1kW na 10m2, widzę potencjał zastosować jeden i rozprowadzić kanałami na 2 pomieszczenia. Najmniejsze jakie widzę są od 2,5kW więc nie ma sensu montować 6 x 2,5 kW bo przekroczy zapotrzebowanie.
Nie wiem jak sprawują się w łazienkach. Czy można stosować je w wilgotnych pomieszczeniach? Bo można w łazience spróbować z podłogówką na prąd bo jest mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układach multisplit najmniejsze jednostki w trybie grzania generują 1,5kW. Z mocą za bardzo nie da sie pokombinować. Bo jeżeli jedn wewn będzie np pięć to moc jednostki zewn bedzie wynosiła 10 kW. Do poszczególnych pomieszczeń można stosować jedn o różnych mocach. Z tym,że ich suma musi wynosić ok 10 kW. Są specjalne tabele doboru. Jeżeli jakaś będzie dla danego pomieszczenia za mocna to będzie sie po prostu rzadziej wybudzała do pracy. 

Do wilgotnych pomieszczeń nie powinno być specjalnych przeciwskazań. Przecierz w trybie klimy tworzy się kondensat który spływa  odprowadzeniem do kanalizy albo na zewnątrz. A po drugie każdy klimatyzator ma też tryb osuszania, który można ręcznie włączyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje doświadczenia dopiero zbieram. Daikin ma aplikację gdzie widzę zużycie godzinowe, dzienne, tygodniowe i roczne. W pażdzierniku split zuzył 296 kWh. Biorąc  pod uwagę tylko zużcie i produkcję pazdziernikową z PV całkowite zużycie pradu włącznie z ogrzewaniem mam 176 kWh na minusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider a jaką moc mają Twoje klimatyzatory? Pytam bo będzie mi to łatwiej zestawić z zużyciem prądu.

Sprawdziłem w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej i moich okolicach średnia temperatura poniżej -15*C w ciągu ostatnich 64 lat wystąpiła w lutym 1956. A ostatnie 25 lat to średnia na poziomie  -3,8 *C w styczniu. Pozwala mi to wierzyć, że pompa ciepła do -15*C poradzi sobie z zimą, a krytycznych sytuacjach można się dogrzać panelem na podczerwień. Przy PV 10kWp żaden pellet, ekogroszek czy gaz nie przebije tego rozwiązania jeśli chodzi o kompromisy cena/jakość. Zależy mi na czymś bezobsługowym.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy 8kw paneli prądu wystarczy ci na ten domek nawet jakbyś grzał to zwykła grzałką zatopioną do bufora i puszczał ciepłą wode na kaloryfery.

Pamietaj - nie montuj Paneli na dachu - zrób sobie traker - tj zew konstrukcje która może sie przesuwać i ustawiać idealnie pod słonce- wtedy taka fotowoltanika naprodukuje ci tyle prądu ze masakra- min 30% wiecej niż zwykla instalacja na dachu - chodzi o kąt padania słonca-   Na wiosne i w lecie słonce świeci idealnie (wstaje wysoko i unosi sie wysoko nad horyzontem) - wiec promienie padają czasami 90c do dachu  ale jesienią słonce jest nisko i instalacja działa na 60% swojej mocy - np produkujac 2000w ale gdyby mieć idealnie ustawione panele pod słonce - to nawet teraz w listopadzie może ci produkować taka sama instalacja nie 2000w a 3500W  . 

Nie wspomne ze traker sledzi słonce aż do samego zachodu i zawsze masz dużo produkowanego prądu a przy inslalacji na dachu jest dupa bo idealne warunki są zwykle od 9 do 14 a potem lipa , a z trakerem mogą być od 7 do 17np. - realnie 5h wiecej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.