Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z wyłączającą się fotowoltaiką.


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez gbbsoft,

Rekomendowane odpowiedzi

Jak obniżyli to już nie podniosą bez powodów. Miałem to samo w listopadzie zeszłego roku.
Z racji że byłem podłączony bezpośrednio do stacji trafo to u mnie napięcie było w przedziale 238-245 bez znaczenia czy to dzień czy noc. Przyjechali migneli światłem i napięcie spadło.
Falownik mi dobijał w porywach do 248V ale za to powyżej 240v UPS od kotła mi wariował gdyż przerzucał co kawałek inne uzwojenie. W efekcie w przeciagu kilku ms zmieniało się napięcie z z 241 na 226 i odwrotnie. A niestety taki skoki napięcia nie są dobre dla elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał(a):

Którego licznika?

Tego od PGE? czy wewnętrznego z inwertera?

Swojego wewnętrznego, który jest zaraz za licznikiem PGE. Jego pomiary są praktycznie identyczne z Otusem3. Przy rozliczeniu energii różnice są na poziomie kilku-kilkunastu kWh przy rocznym zużyciu 9MWh.

Mój licznik jest podłączony do falownika i do systemu grzałek. Dzięki temu nadmiar energii może być pakowany do zbiornika CWU. Nic z tego powodu nie pobieram z sieci. Tak to dokładnie wyglądało wczoraj od północy do 8 rano:Zrzutekranu2023-05-25072739.thumb.png.9d1cca0d1a68924b32d3864c0b28463b.png

A tak dzisiaj:Zrzutekranu2023-05-25072829.thumb.png.ad3d891f9f9cc5c45481b4bf7d13578d.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo to z instalacji 6kW można wyciągnąć 8,5kW

Cały czas panel nie będzie oddawał energii nominalnej.

 

Instalacja 6kW

image.thumb.png.bc1f81440dc9daeadfa80e2f6246c667.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc paneli podaje się dla warunków standardowych. Wystarczy że będzie chłodno i słonecznie i już produkują więcej niż wynika ze specyfikacji. Ale więcej niż falownik może to nie wyciągniesz. Panele latem wyprodukują więcej, ale ich moc maksymalna będzie niższa niż to co może być w marcu bądź kwietniu. No i jeszcze pozostaje kwestia kąta, czy masz panele ustawione pod zimę (większy kąt) czy pod lato (mniejszy)

A ja mam pytanie w kwestii napięć w sieci. Bardzo często obserwuję że w tym samym momencie napięcie na jednej fazie spada, a na drugiej mocno wzrasta. Po czym sytuacja się stabilizuje. Na wykresie wygląda to jak lustrzane odbicie. Wie ktoś może czym to jest spowodowane?

A, po obniżeniu napięcia w sieci falownik teraz się nie męczy żeby utrzymać napięcia w normie. Także zgłoszenie w PGE pomogło. Ale i tak są krótkie piki do 253V

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to widziałem u siebie piki do 7.5kw mimo że mac maksymalna z falownikow to 6kw. To jest błąd pomiarowy z licznika prądu niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy też od falownika. Huawei przy odpowiednich warunkach może pracować na 110%. FoxESS już tego nie potrafi. Pracuje ze swoją mocą znamionową i ani wata więcej.

Co do ustawienia paneli, to dla porównania mam ścienne (pionowe) 2,65kWp i dachowe (kąt 45 stopni) 3,65kWp.

Różnica ogromna. Dwa pierwsze wykresy z Huawei. Trzeci z FoxESS 6,69kWp (w tym dniu wyprodukował 44,9kWh).

Niestety, PV pionowe na lato kompletnie nie mają sensu. Teraz słońce jeszcze nie jest w zenicie, a PV nie są wstanie osiągnąć 50% swojej mocy. W zimie do offgrida są idealne.

image.png.5d5f35b2559dbe3342884cc23ead8276.png

image.png.aae3032f99cb6d168171cddea21facb5.png

image.png.ae815deb21417aaaf4f107eb147e1250.png

Co do napięć, to tak to wyglądało w tym samym dniu na dwóch falownikach i liczniku.

W nocy minimalne napięcie 224V, w dzień max 247V. Różnica dość sroga 23V. Ale wszystko w normie.

Tutaj odczyt bezpośrednio z falownika FoxESS.

image.png.910d340417a8d972f86b669d69a1bc20.png

Odczyt z PVMonitor FoxESS

image.png.44cbb2df249eddd2c516fdb1d0b1e74a.png

Odczyt z PVMonitor Huawei

image.png.7c3846085958d0252c9c439f36a6c3f9.png

Odczyt z PVMonitor licznik DTSU666

image.png.4d0635ed39b085bfdfd5831b30a4fbc1.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Też to widziałem u siebie piki do 7.5kw mimo że mac maksymalna z falownikow to 6kw. To jest błąd pomiarowy z licznika prądu niestety.

To nie jest błąd licznika prądu, tylko faktyczna moc chwilowa.

Potrafi utrzymywać się przez kilka minut.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja u siebie w PGE też walczyłem z wysokim napięciem i zadzwoniłem pod 911 kiedy jest piękna pogoda w środku tygodnia przyjechali zmierzyli napięcie i kolesie powiedzieli mi że od 247V na trafo zmniejszają odczep. Szczęście mi dopisało bo było 248 i obniżyli o jeden odczep i od tamtej pory jest cały czas ok.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.