Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Zamrożona cena dotyczy tylko ceny energii a nie opłat przesyłowych.

Po nowym roku, kiedy z pewnością URE zatwierdzi waloryzację opłat przesyłowych zgodnie z inflacją będzie tylko drożej. Do tego obecnie zgodnie z tarczą inflacyjną VAT i akcyza zostały obniżone. Po nowym roku nie ma się tego co spodziewać.

Oraz należy wspomnieć, że kolejna 20% podwyżka(pierwszą mamy za sobą z początku roku, ale jej nie odczuliśmy przez obniżony VAT i akcyzę) już jest od 1 listopada (zatwierdzona na początku tego roku), o której nikt nie mówi. i ta kwota będzie brana jako ta zamrożona. Także wyliczenia wszelkich pismaków o cenach, jak i tego ile złotych jakaś rodzina zaoszczędzi czy wyda na miesiąc odnosząc się do tych jakie są teraz są o kant tyłka potłuc.

 

Edytowane przez der
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Cena sasinowa wcale nie mała, to tylko baza do dokładania danin. A tych będzie cała gromada i nie tanich. Zależy jeszcze do kiedy przeciągną tarczę. Jestem skłonny postawić tezę, że do wyborów mogą lawirować. Później już hamulce puszczą i nie będzie kolejnych plusów w tym temacie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że tarcza zniknie, ale energię ZE rozliczają w cyklach rozliczeniowych. Zostawia faktury zaliczkowe ludziom po staremu, żeby się nie zorientowali, że z portfela trzeba będzie więcej wyciągnąć przy rozliczeniu, które będzie po wyborach

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 15:37, daromega napisał(a):

@MrWolf

A ponieważ najwyższym aktem prawnym jest ustawa,

Ja wiem, że piSS obieciecal wyeliminować biedę 😉 Niech każdy sobie dopowie jak to będzie wyglądać ale przypominam, już byli tacy co chcieli ustawami wyeliminować ubóstwo....

Generalnie wszystko co komuchy wymyśla traktować sikiem prostym nieprzerwanym od piSSuarow do ZSRE.

Długo ten skansen nie wytrzyma, tylko nie wyciagajcie łapy po dotacje bo wtedy mają was w garści.

Przypominam, że w PL miał zniknąć azbest a jak jest każdy widzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 godzin temu, piastun napisał(a):

Niech każdy sobie dopowie jak to będzie wyglądać

Jak za PRL-u w PEWEXIE. Wszyscy oglądali, mało kto kupował.

515424121_wgiel.jpg.7bc60aa7de9aa3cb8efbc1e226494177.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, arekkk napisał(a):

Tu mamy cacko z Kolumbii ps.mieszkać na śląsku i trza kupić wungiel z Kolumbii🤣

 

To jest nasz śląski wungiel, tylko się rozsortował w transporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas zwijają , w Czechach otwierają. Nasi górnicy znajdą zatrudnienie. My będziemy z Czech kupowali. Będzie bliżej i taniej niż z Kolumbii czy Indonezji. Cyrk na kółkach.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-czesi-otwieraja-stare-kopalnie-chca-dac-prace-gornikom-z-pol,nId,6347474

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mamy pewność że w Polsce będzie zakaz importu węgla dopóki rząd nie opchnie ludziom tego badziewia po 3500 za tonę 🙂. Burmistrze, wójty - do roboty, na plac i handlować, handlować, nikt nie mówił że urzędnik to praca biurowa. Do świąt ma być wszystko sprzedane bo inaczej 13tki nie będzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, daromega napisał(a):

Nie jestem bardzo biegły z węgla, ale czy polski węgiel będzie się palił tak po prostu rozpalony palnikiem na łopacie i nie będzie gasł? Nie potrzeba większego ruchu powietrza jakie jest w piecu z kominem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nightwatch Nie będzie się palił, czy nie będzie gasł? Nie chodzi mi o zachowanie w piecu, ale po prostu jak na filmie z TVN na łopacie.

Wielokrotnie miałem jak nie odgazowałem całego zasypu w piecu to mi się palenisko wygaszało mimo włączonej dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do żadnego z tych dwóch:)

Jest potrzebny trzeci, dla tych co umieją rozpalić w kotle . Byle czym:)

I mają podstawową wiedzę jak się obchodzić z kotłem i węglem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 20:56, der napisał(a):

Zła unia i ekoterroryści nakazują wymianę pieca fit for 55, 60% OZE to koszt prądu BLA BLA BLA

FInalnie w G11 powyżej limitu wyjdzie ~1,35zł.

To nie jest powód do radości. Ale z drugiej strony czytałem już komentarze o  kwotach 2,5zł, 3zł jeszcze trochę i doszło by do 500+
Tym samym unormalni się kwestia umiarkowanej opłacalności fotowoltaiki na nowych zasadach.
 

 

Czytając takie komentarze i analizując ostatnie 2 lata plus to co się działo w marcu z przesiedlencami jestem w stanie uwierzyć, że Polakom można dokręcac śrubę bez obaw 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalanie węgla na łopacie to przegięcie, ale jestem skłonny uwierzyć w niepalący się węgiel.

Miałem kiedyś takie gunwo z miejscowego składu. Nie wiem co to było. Ale to się palić nie chciało ! Zadzwoniłem i kazałem to zabrać w cholerę. Wiecie, że bez dyskusji przyjechali pracownicy i zabrali ? Chyba nie byłem pierwszy.
 

U nas, nasz propisowski burmistrz szuka miejscowych składów do pośrednictwa handlem tym pięknym towarem.

Kumacie to ?

Normalnie od importera sporowadzającego godny uwagi towar kupuje detalista, a potem opyla. Teraz od jedynego słusznego importera towarem bylejakim, po drodze ma być jeszcze rząd, samorząd a tam każdy ryj do wykarmienia, bo nikt w wolontariacie tego obracać nie będzie. I to ma być tańsze ?

#Piastun. Nienormalne jest to, że można wyprodukować prąd, oddać go do sieci, a potem odebrać półtora raza tyle ile się wysłało. Kto za to zapłaci ? URE trzyma za ryj ceny dla indywidualnych. No to będą musieli zapłacić przedsiębiorcy. Wyższa cena energii w produkcji, przemyśle, handlu to wyższe ceny. Dla wszystkich, kosztem wybranych użytkowników instalacji na nowych zasadach. Dlatego jestem skłonny zapłacić 1.30 za kWh, zamiast płacić po 2,50 w cenie produktów z półek.Tak, wiem, jedno drugiego nie wyklucza. Ale moja naiwność i elementarna uczciwość tak moim rozumowaniem kieruje.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lriuqs napisał(a):

No właśnie. Ewidentnie w tym wypadku propaganda  . I ludzie teraz nie będą kupować węgla bo się nie pali, a inni bo czekają na węgiel za 2000 zł. Do którego obozu przystąpić [^_^].

Ten węglopodobny opał z tego filmu, to nie jest niestety węgiel, miałem kiedyś takie gówno, poznaję po matowym kolorze i ostrych krawędziach.

Zabierali to szybciej niż przywieźli.

 

https://i.imgur.com/oQg4bYr.jpeg

https://www.olx.pl/d/oferta/czarna-kora-antracytowa-naturalny-czarny-kamien-ogrodowy-grys-nieporet-CID103-IDNpNLP.html

 

Edytowane przez Animus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak trochę z innej beczki. Dzisiaj moja Mama dostała odmowę przyznania dodatku węglowego. Urzędnik uzasadnił to faktem, że po którymś tam sierpnia nastąpiła korekta deklaracji. Owszem była korekta, ponieważ urzędnik źle zaznaczył na deklaracji rodzaj kotła (byli w urzędzie przydzieleni pracownicy do pomocy dla ludzi). Dodatkowym kłopotem jest fakt, że w budynku gdzie mieszka Mama jest jeszcze inna rodzina. Wszystko jest osobne, wejścia, liczniki, umowy na wszystkie media, śmieci itd. Coś jak bliźniak tylko poniemiecki. Wyjaśnienia nic nie dają i urzędnik twierdzi, że i tak to nic nie da😄.

Problem w tym, że na tej gminie z połowa ludzi jest w takiej sytuacji. Tak to w naszym pięknym kraju robi się ludzi w konia. Gorąco ją namawiam, by zebrali się do kupy i zadziałali zbiorowo. Już nie chodzi o te pieniądze tylko sam fakt, że ktoś popełnił błąd i jest karany, bo chwilę wcześniej banda cwaniaków próbowała na jeden adres wydębić po kilka dodatków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.