Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat :

Komisja odrzuciła także poprawki przewidujące podniesienie limitu do 6 MWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła.

Dali dotacje, odbiorą z nawiązką. Popmpiarze bez PV są teraz w czarnej - no wiadomo czym.

U mnie dzisiaj chodził spisywać licznik. Sprawdzę teraz zuzycie po modernizacjach komputerowych i za dwa miesiące bedę miał jakiś obraz dokładniejszy. Od 2023 czajnik elektryczny out. Za resztę ponad 2000KWh jeśli nie dam rady się zmieścić zapłacę ja i miliony innych kartą mastercard........

Obrzydliwe jest to co się dzieje, ale posłuchajcie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że tym artykułem się nie sugerowałeś. Cena gazu w tym artykule jest pobrana chyba z d....y.

Cena 1kWh z gazu, to obecnie około 25gr netto i w sumie brutto też przy obecnej stawce VAT-u

Poza tym sprawność palnika gazowego to jakieś 40-45% przy 95-100% czajnika gazowego

Jakby nie liczyć, to cena 1kWh gazu musi kosztować 50% tego co z energii elektrycznej by wyszło na to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trzeba zrobić prosty eksperyment. Podłączyć czajnik pod miernik i zagotować określoną ilość wody. Następnie zrobić to samo z gazem, tylko zważyć na dokładnej wadze butlę przed gotowaniem oraz po. Żeby było łatwiej i dokładniej użyć tej przenośnej na kartusze. Przeliczamy zużycie przez cenę i wychodzi ile nas to kosztowało bez zagłębiania się w sprawności itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo spisać licznik gazu. U mnie jest z trzema miejscami po przecinku.
Najlepiej podliczenik zostawić na jakiś czas, min. tydzień, najlepiej miesiąc. Wtedy widzimy ile co zużywa w większej skali.
Może z ciekawości zagotuję 1 litr wody na gazie i sprawdzę w praktyce. Obecnie żona grzeje indukcją, a ja herbaty nie piję
Za to ekspres do kawy mam pod licznikiem ponad pół roku i zużycie mam 7-8 kWh miesięcznie. Kaw też dużo nie pijemy wg licznika jest to za 19-20 miesięcy 5312 kaw czarnych + 1896 mlecznych. W sumie ok 7300 kaw, to średnia 12 dziennie.

Co przy lodówce około 30kWh miesięcznie oraz kołowi CO 55-65kWh w szczycie sezonu miesięcznie, to ta woda do wypicia to nic.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MrWolfw kartuszach jest inny gaz, mieszaniny izobutanu, propanu i butanu w tańszych. Z praktyki górskiej mogę powiedzieć, że 1g/100ml wody to dobry standard dla porządnej kuchenki i "czajnika" z radiatorem typu Jetboil. Im wyżej i zimniej tym gorzej, a zwykły kubek na kuchence pogarsza sprawność dwukrotnie.  W każdym razie różnica na gotowaniu jest tak marginalna w skali roku, że na pewno nie warto nic zmieniać dla ceny. Natomiast dla dostępności -to już inna sprawa, jeżeli faktycznie będą zimą ten prąd wyłączać.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc proste z życia porównanie o którym już wspominałem. Kiedyś jak padł mi czajnik elektryczny z pół roku grzaliśmy gazem z butli wodę w czajniku. Rachunki za prąd spadły wówczas z 400 na około 300 PLN. Butla gazu wystarcza nam średnio na 3 miesiące. Kiedy grzaliśmy gazem było to 2 miesiące. Więc wówczas była to stówa za prąd do 15-20 zeta za gaz. Teraz gaz kosztuje stówę czyli dwa razy tyle a prąd nie wiadomo jeszcze dokładnie ile, ale będzie to w okolicy 3 razy tyle co obecnie. 

Resztę można sobie wyliczać, ważyć i tak mnie nic nie przekona. Natomiast gotowanie na prądze jest wygodniejsze i szybsze i tu prąd wygrywa. Jednak wygoda to już była. Teraz przychodzi czas na kompromisy.

Pamiętajcie też o tym, że prąd to nie tylko prąd. Do prądu dochodzą opłaty za przesył i inne pozycje które dźwigają cenę rachunku jeśli zużycie rośnie. 

Czajnik tez nie jest rzeczą nieodwracalną jak np. wymiana kotła. To jest jedynie wybór czy wcisnąc guzik czajnika czy zapalarki w kuchni.

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MrWolf napisał:

Tutaj trzeba zrobić prosty eksperyment. Podłączyć czajnik pod miernik i zagotować określoną ilość wody. Następnie zrobić to samo z gazem, tylko zważyć na dokładnej wadze butlę przed gotowaniem oraz po. Żeby było łatwiej i dokładniej użyć tej przenośnej na kartusze. Przeliczamy zużycie przez cenę i wychodzi ile nas to kosztowało bez zagłębiania się w sprawności itd. 

Butla średnio 100zł, gotowanie, podgrzewanie wody, etc i starcza na 2 miesiące. Czyli 50zł/miesiąc. Niczym taniej nie zagrzejesz (no może śmieciami jak zwykle 😁)

Mam, używam. Z minusów to "syf" w porównaniu do indukcji.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam butli z gazem. Indukcja czy tam płyta grzewcza jest fajniejsza, bo jednak nie niszczy garów. Zapewne w przyszłym roku będę na etapie remontu i wyposażenia kuchni. Byłem nastawiony na prąd zamiast gazu do gotowania. Teraz mam już pewną rozkminę, bo ekonomia to jedno, natomiast jeśli zdarzą się braki prądu to jednak możliwość ugotowania czegoś bez jego udziału to dość ważna kwestia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto obejrzeć i pomyśleć co u nas da się zwojować .

P.s dajcie mu łapę 😁sorki za dwa linki ,co moja przegladarka nie współpracuje z forum za dobrze .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję tego gościa i zauważyłem że niekiedy ma dobre pomysły, ale trzeba wszystko urealniać na potrzeby własne i modyfikować po swojemu, choć sporadycznie i rzadko, muszę przyznawać że rozwiązania są dosyć dobre.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najogólniej rzecz biorąc pier... głupoty. Swojego czasu pojawiał mi się w podpowiedziach google i musiałem zaznaczyć, aby google nie sugerowało mi tego kanału 😁.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ma patent spoko. Na pewno zaoszczędzi 🙂

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2022 o 18:35, vlad1431 napisał:

To będzie chyba pod Kraków należało. Miejscowość Rzeszotary. Chrześnik do kominka chciał od nich kupić, ale stwierdził że woli sam quadem pościągać z lasu suszki.

Sprawdziłem cennik dla nctwa Myślenice, 450zł/m3 kosztuje db s2ap. Moja RDLP nie pozwala na kierowanie S2AP do detalu, jedyny "opał" dla klientów to S4 i M2.

https://myslenice.krakow.lasy.gov.pl/documents/688500/0/ZG.805.3.2022+_CENNIK+DETALICZNY+od+6+LIPCA+2022+[podpis+elektr].pdf/242e07d7-591d-60df-0d10-1f67ec525ded

image.png.1b9ac6bc501a799748497ca9502c6af0.png

Tutaj fragment z drewnem opałowym, ostatnia kolumna to cena brutto dla drewna pozyskanego kosztem nadleśnictwa. Trochę inaczej to wygląda 😉

Osobną kwestią jest bieżąca dostępność opału, na chwilę obecną mam tylko świerka od ręki, cała reszta schodzi praktycznie od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam . Nie trzeba wszystkiego brać tak na sztywno do siebie . Ja na telewizorze ugralem około 7 Watt . Niech to będzie 5 . Co daje w skali dnia około 50 watt i tak dalej i tak dalej . Biorąc to na skalę miesiąca i po 10 godzin dziennie daje mi kilka dni gratis . To co oszczędze wolę wydać dziecku na lizaka niż by jakiś pan prezes dostal . Ja to ja takich jak ja jest wielu i to już pan prezes odczuje . Zdaje sobie sprawy że żyjemy w popierniczonych czasach i musimy walczyć o każdy grosik , co zaś powoduje dość duże wkurzenie z racji jakiś podwyżek horendalnych za prąd i wszelkie paliwa . Jednak nam nikt za darmo nie daje . Ja swoją lodówkę odgrace i dam jej więcej miejsca na oddychanie . Co ugram , wiem nie wiele . Limit  by go przekroczyć i tak dla mnie to wysoko postawiona poprzeczka ale nie dam k.. darmo  nawet złotego 😁

Screenshot_20221010-094845-448.png

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.