Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
6 godzin temu, bobbuilder napisał:

Ale po ekogroszek jadę już jutro,

Zaczekaj…


Jaroslaw K. Ostrowiec Swietokrzyski 03.07.2022:


Jeżeli chodzi o węgiel, piekielnie ważna sprawa, trzeba się przecież w zimie ogrzewać, a ceny węgla ogromnie skoczyły, a do tego właściciele składów węglowych nie bardzo chcą współpracować w tej operacji — powiedział. — Ale my stworzymy, jeśli będzie trzeba własną infrastrukturę, żeby ten tani węgiel, poniżej tysiąca złotych, rozprowadzać — stwierdził.

  • Haha 2
Opublikowano
10 godzin temu, PioBin napisał:

właściciele składów węglowych nie bardzo chcą współpracować w tej operacji — powiedział. 

Jaki partner taka współpraca

 

Opublikowano

@Ptaszniko, to dopiero przymiarki . Ten program jeszcze nie jest wdrożony. Dotacje z odbiorem węgla mają ruszyć po 01.08. Podobno jeszcze trwaja konsultacje. 

Bez dotacji mozna się zapisać do kolejki i czekać. Jakie tutaj ceny, nie wiem. 

Na składach pustki....

 

Opublikowano

W środę będę w miejscowości gdzie są 2 lokalne składy. Zrobię zdjęcia na których będzie pokazane jakie są pustki na składach w centralnej Polsce.

Opublikowano

Ja sobie mysle że rosyjski węgiel jednak będzie do nas trafiał . Może w mniejszych ilościach , przejedzie kilka krajów gdzieś na południu , tych byłych republik i cichutko przyjedzie do polsszy. I będzie że z Kazachstanu czy skąd tam jeszcze...

Albo przyplynie masowiec pod banderą np Libii czy Liberii.:)

Opublikowano

Proszę o dyskusję w tym temacie o "cenach opału, opłacalności i prognozach na przyszłość". Wpisy o sposobie wyliczania vat, generatorach wolnej energii, zderzaku Łągiewki, Tesli itp. zostały wydzielone do kosza.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

No właśnie..

Dotowany tańszy ale niedostępny, kontrabanda po 3 koła w górę... I na zapisy żeby było ...sprawiedliwie. 😉

Opublikowano
5 godzin temu, BORA napisał:

Ja sobie mysle że rosyjski węgiel jednak będzie do nas trafiał

Jaki on tam rosyjski to najprawdopodobniej nasz węgiel który wywożono w czasach komuny masowo koleją całą dobę do rosji  za darmo . Powoli wrócimy do naszego węgla do odbudowy tego co zostało zniszczone , bo to ostatni dzwonek by zmienić strategie energetyczną która była narzucona nam przez błędne decyzje polityczne UE i wspierających ich PO . Zaowocowało to kryzysem nie tylko energetycznym ale również wysoką  inflacją z którą mamy obecnie problem.

  • Haha 1
Opublikowano

Pewnie tak, jednak powrót zajmie parę lat i mnóstwo funduszy. Chociażby wyszkolenie  odpowiedniej ilości pracowników. Cześć starych , zwolnionych pracowników wróci ale ci co pracują w Czechach to nie wiem.Samo wygaszanie wydobycia trwa już pare lat, Unia to finansuje i nie wiem czy łykna naszą strategię. Chociaż...czy ktoś się będzie pytał o zgodę? Nasz rząd jest w pewnych kwestiach na bakier z zaleceniami, tutaj też może pokazać własne zdanie. 

Opublikowano
10 godzin temu, BORA napisał:

Ja sobie mysle że rosyjski węgiel jednak będzie do nas trafiał . Może w mniejszych ilościach , przejedzie kilka krajów gdzieś na południu , tych byłych republik i cichutko przyjedzie do polsszy. I będzie że z Kazachstanu czy skąd tam jeszcze...

Albo przyplynie masowiec pod banderą np Libii czy Liberii.:)

Ale on nie przestał jechać. Odprawy jak szły, tak dalej idą. Tylko już cena jest inna jak slusznie zauważył sambor.

Opublikowano

Panowie nie zapominajcie o szerszym obrazku, pomimo doraźnych ruchów pozornych aby uspokoić bieżącą sytuacje od węgla odchodzimy. Z ogólnodostępnych danych wynika że już w tej chwili ponad połowa źródeł ciepła to kotły na gaz/ciepłownie na gaz , pompy ciepła, drewno. W nowych budynkach prawie nikt nie idzie w jakiś tam węgiel. Przedwczoraj nawet w reportażu w wiadomościach tvp ludowi pisowskiemu tłumaczyła wiejska babcia jak to ma dobrze i taniej teraz z gazem. Węgiel już teraz nie jest żadnym centrum wszechświata nie mówiąc o tym co będzie za 5-10 lat, będzie to już garstka opornych których tymi czy innymi metodami się przekona. Obecna sytuacja która tylko pokazała co warte są bajki o zapasach na 200lat i tanim paliwie tylko pomogła niektórym w zrewidowaniu poglądów.

Nie wyglada też na to że rozwinięty , połączony gospodarczo kraj stanie okoniem  do reszty kontynentu z darmowym prądem i zmarnuje potencjał gospodarczy najbliższego stulecia  jak niegdyś rzeczpospolita kościelna pańszczyźniana w opozycji do rzemieślniczo-manufakturskiej europy.

Oby unia lewarkiem pomagała jak z żarówkami LED aby żadne gnuśne populisty nie zepsuły.

  • Lubię to 3
Opublikowano
4 godziny temu, Lolekx86 napisał:

Z ogólnodostępnych danych wynika że już w tej chwili ponad połowa źródeł ciepła to kotły na gaz/ciepłownie na gaz , pompy ciepła, drewno.

Opierales sie na CEEB?

Jest zlozonych ~6183000 deklaracji to dalej malo bo ciezko powiedziec ktora grupa nie zlozyla. Nawet jesli przyjmiemy ze daje to juz jakis poglad to wciaz polowa to wegiel a dopiero cala reszta po zsumowaniu daje drugie pol (to jak ze szklanka do polowy pelna/pusta).

Trzeba przygotowac inne nosniki energii aby przejsc „bezbolesnie” a tu jest a raczej bylo bardzo slabo ekonomicznie, taraz po tej cenie wegla proces przyspieszy niewatpliwie. 

Opublikowano (edytowane)

CEEB i nie tylko, ostatnio było info że już 25% grzeje gazem, mnóstwo ciepłowni również przeszło na gaz( w mojej okolicy bodajże wszystkie), dorzućmy do tego pompy ciepła które już idą w setki tysięcy i nie są już egzotyką z kosmosu w powszechnej świadomości. Dorzućmy pellety i hollzgas , klimy w biurach i mozna stwierdzić że już teraz sprawy węgla około  połowy nie dotyczą.

Owszem trzeba przygotować inne nośniki i niestety najbliższe lata przez dekady lekkomyślności i 24lutego będą bolesne. Chodziło mi bardziej o to żeby postawić sytuacje jaką jest w kontraście do niektórych postów wyżej pisanych w tonie jakbyśmy byli w latach 90 , dla węgla nie było alternatywy  i w ogóle kijem Wisle zawrócimy, przewrót w kierunku węgla się szykuje, to wszystko pewnie łunia zła. Struktura ciepłownictwa  wbrew pozorom szybko się zmienia za kilka lat jak będzie 70 czy 80 % po drugiej stronie to już zupełnie inna gadka będzie.

Edytowane przez Lolekx86
Opublikowano

Dla mnie ciekawa będzie ta zima, pokaże nam czy nasza infrastruktura energetyczna wytrzyma, jak wiadomo i wyżej tu napisano, iż w tym roku jest boom na PC i klimy. Ale czy na to są przygotowane zakłady energetyczne, czy kolokwialnie mówiąc kableki to wytrzymają ???

Opublikowano

Będzie dobrze.

W tym kontekście myślę o dostawach gazu, jednak jestem optymistą. Jakoś gospodarka podoła, może z potknięciami ale suma sumarum ... Przeżyjemy . Jak WSZYSTKO. 😉

Opublikowano
2 godziny temu, buska3 napisał:

Dla mnie ciekawa będzie ta zima, pokaże nam czy nasza infrastruktura energetyczna wytrzyma, jak wiadomo i wyżej tu napisano, iż w tym roku jest boom na PC i klimy. Ale czy na to są przygotowane zakłady energetyczne, czy kolokwialnie mówiąc kableki to wytrzymają ???

Źródło :

https://www.gkpge.pl/dla-domu/strefa-klienta/najczesciej-zadawane-pytania

Zbierają kase na modernizację 😜

Screenshot_2022-07-06-10-23-54-1.png

Opublikowano

Komisja Europejska zazieleniła gaz oraz atom w strategii przejścia na OZE. Oznacza to możliwość dofinansowania budowy elektrowni atomowych w Polsce. Nie wiem czy to wpłynie w jakiś sposób na ceny w przyszłości, ale na pewno będzie czyściej i bezpieczniej pod względem energetycznym. Zobaczymy co przyszłość przyniesie. Teraz rozgrywa się rewolucja i mam nadzieję, że tego nie prześpimy. 

Opublikowano

Płacimy w rachunku za prąd opłatę przesyłową i inne a i tak nam każą zapłacić za liczniki inteligentne.

https://www.federacja-konsumentow.org.pl/n,186,1396,107,1,rachunki-za-prad-i-gaz--za-co-faktycznie-placimy.html

Jeśli płacimy już od lat to czemu nie ma do mojego domu zmodernizowanej sieci także w większości u was, czy widzicie gdziekolwiek zmodernizowane sieci przesyłowe, ja tylko widzę jak ludzie z foto ciągle walczą o niższe napięcie w sieci.

Nawet jeśli będziemy mieli atom czy więcej wiatraków to ten prąd puszczą do nas po tym co jest, a to i tak przyniesie znowu problemy.

Opublikowano

Przecież to było do przewidzenia. Niewiadomą była kwestia czasu

''' Efektywny całkowity koszty zakupu i dystrybucji energii elektrycznej dla przeciętnej rodziny zużywającej 2000 kWh rocznie wyniesie 2,31 zł/kWh, wobec obecnych ok. 0,77 zł/kWh w taryfach regulowanych i przy obniżonym podatku VAT. ,,,

Opublikowano

Ale produkcję z PV będą też ograniczać , za https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/kolejny-cios-w-fotowoltaike-operatorzy-sieci-beda-mogli-nakazac-zmniejszenie/lpqhpkd

 

Cytat
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowymi przepisami, które przyznają nowe uprawnienia operatorom sieci dystrybucyjnych. Będą oni mogli nakazać właścicielom farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych ograniczenie produkcji energii w sytuacji problemów z zapewnieniem równo w systemie elektroenergetycznym. Rozporządzenie ma dotyczyć zarówno dużych jednostek wytwórczych, jak i konstrukcji obsługiwanych przez prosumentów.

 

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.