Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Outsider napisał:

A dlaczego niby?

Nie chcę ani Ciebie ani nikogo od pelletu denerwować, ale właśnie dlatego, że Was olali i zostawili na pastwę losu wcześniej wciskając dotacje na 5 klasę pelletowców i namawiając do eko-ściemy.

https://www.fakt.pl/pieniadze/beda-kartki-na-wegiel-rzad-doplaci-do-wegla-ale-sa-haczyki/q56n0g1?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Teraz uznali że skoro to kupiliście i tacy eko już jesteście, wypasione drogie kotły pokupowaliście, to macie full kasy i nie należy się Wami przejmować.

Żeby nie było to nie jest moje podejście do zagadnienia. To tylko luźne przemyślenia czytając i patrząc co się dzieje.

Cytat z w/w artykułu 

Węgiel plus. Czy rząd ustanowi sztywne ceny też innych surowców wykorzystywanych do opału?

Nie, sztywna cena ma zostać zastosowana tylko w odniesieniu do węgla.

Natomiast dlaczego prywatni przedsiębiorcy nie obniżą cen napisałem parę postów do tyłu bo tak to po prostu działa.

PS.

Jakaś spekulantka na FB wystawiła pellet po 1900 i napisała ostatni w tej cenie bo do lipca już 2100. Zaczęli po niej jechać jak po burej suce i napisali takie coś, że będzie to sprzedawała na targu na worki niedługo. Odpisała możliwe że tak, możliwe że nie, ale teraz mają złoty interes i mega syte żniwa a w kabzę się już nie mieści kasa. Jeśli popyt im nie spadnie, ten złoty interes mogą latami ciągnąć. A wydawanie 10-12 kkz na rok na paliwo do kotła jest dla nielicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sprzedawcy węgla krajowego i importowanego dostaną rządowe dotacje do węgla pod warunkiem, że zaoferują go po cenie ustawowej. Jednak rekompensaty dostaną dopiero w 2023 roku. Łącznie musieliby skredytować rządowy program dopłat kwotą 3 mld zł, nie mając pewności ile dostaną zwrotu. Dopłat wystarczy bowiem tylko dla 1,33 mln rodzin, a jeśli dotowany węgiel kupi więcej osób, sprzedawcy otrzymają mniejszy zwrot".

https://wysokienapiecie.pl/72060-wegiel-po-panstwowej-cenie-996-zl-ryzyko-na-3-mld-zl-maja-wziac-sprzedawcy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@h3nio

Czy oni naprawdę liczą na to, że sprzedawcy węgla nie mają nawet 3 klas skończonych, a o kalkulatorze nie słyszeli nawet 🙂 . Nie wiem który sztab to wymyślił, ale jednym słowem GENIUSZE.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Duck napisał:

teraz było

2500 m3 x 11,2 kWh / 120 m2 = 28000 / 120 = ok. 233 kWh/m2.

To mamy nieomal tak samo bo u mnie 1800m3 x11.2kWh/100m2=201.6

Ja ogrzewam 20m2 mniej , wynik prawie jednakowy. Tu widać nagą prawdę, ile różnicy jest przy ociepleniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Duck napisał:

bo przyjmując sprawność spalania w zasypowym na powiedzmy 50 % to :

5 800 kg x 25 MJ x 0,5 / 3,6 = 20 800 kWh

Wcale nie źle paliłeś węglem w zasypowcu ( sprawność 70% przy zapotrzebowaniu 28 000 kWh/sezon):

5 800 kg x 25 MJ x 0,7/ 3,6 = 28 194 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, h3nio napisał:

Sprzedawcy węgla krajowego i importowanego dostaną rządowe dotacje do węgla pod warunkiem, że zaoferują go po cenie ustawowej.

Nie bedzie ani jednego skladu po takiej cenie. „Dotacje” sa przeznaczone dla PGG i ich sprzedawcow.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Duck napisał:

Budynek jest energochłonny, oczywiście potwierdzała to strona "ciepłowłaściwie", ale powiedzmy, że teraz było

2500 m3 x 11,2 kWh / 120 m2 = 28000 / 120 = ok. 233 kWh/m2.

Martwi, że zmniejszone zużycie gazu zawdzięczam w jakimś stopniu, obniżeniu temp. w pomieszczeniach, bo przyjmując sprawność spalania w zasypowym na powiedzmy 50 % to :

5 800 kg x 25 MJ x 0,5 / 3,6 = 20 800 kWh

Dla gazu który grzał do o 1,5 - 2 C niższych temperatur niż przy węglu pozostaje przyjąć sprawność nie wyższą niż 65 % i wychodzi 28 000 kWh x 0, 65 = 18 200 kWh.

Założenie żeby nie spalić więcej niż 2600 m3 zostało osiągnięte ale sprawność układu nie powala.  

Coś tu nie pasuje. Raczej nie jest możliwa sprawność 65% dla kotła kondensacyjnego nawet jeśli musi działać w okolicach 60 stopni, musiałby wisieć na 3 grzejnikach  startować  zatrzymywać się co kilka sekund aby tak spadło. Mogę podesłać stosowne wykresy w jakich warunkach co osiągają i jest to bardzo powtarzalne.  Serwisant z analizatorem spalin może w kilka minut  rozwikłać zagadkę podczas pracy kotła przeciętnego zimowego dnia. Obstawiam że sprawność wyszłaby coś pomiędzy 84-90%.

Raczej sprawność zasypowca była niższa albo do gazu na ogrzewanie doliczona była kuchnia czy tam cwu i cos w założeniach się rozjechało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup węgla tanio i prawie bez kolejki będzie możliwy tylko w Aptece.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2022 o 15:13, Animus napisał:

Wiecie jak to wygląda, przypływa węgiel, zwalą go w hali, wtedy przyjadą krawaciarze w limuzynach,  policzą ile jest tego i jeden drugiemu poda umowę na sprzedaż całości tego węgla, a ten ostatni wystawi cenę węgla 2,5tyś za tonę i dopiero od niego będzie można kupować na składy, a to daleko jeszcze do zakupu w detalu dla naszego Kowalskiego. takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif  

https://wiadomosci.wp.pl/probowal-kupic-wegiel-ktory-rzad-sprowadzil-z-kolumbii-historia-osmiesza-pomysly-rzadzacych-6780097245023040a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus

W końcu sobie wszyscy kupią tego taniego węgla do oporu 😈.

Reperowali, reperowali  i zreperowali jak ze wszystkim dotąd. Standard. Ale nie ma się czemu dziwić. Tam każdy ciągnie w inną stronę. Jeden gada, że skręcają w lewo, a drugi kręci kierownicą w prawo. I tak to leci pomalutku i spokojnie z dnia na dzień, miesiąca na miesiąc, roku na rok. Samo życie.

@Piecuch19

Na ten do grila może kogoś jeszcze będzie stać. Choć za jakiś z Bieszczad już wołają na alledrogo po dwie dychy za kilo. Chyba w pełnię wypalany przez tamtejszego szamana. Na prądzie taniej, szybciej, wygodniej i chyba smaczniej, a już na pewno zdrowiej od najtańszego oferowanego obecnie 🙂 .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA, kiedy pisałeś jak ocieplasz fachowo rurki zamykające instalację, mnie cierpła skóra, bo raczej nie mogłem zrobić podobnie, kupiłem więc stację pogodową, jeden z czujników położyłem na strychu na wylewce obok rurki i czekałem kiedy wskaże ( - ), przez cały sezon temp. nie spadła poniżej 3 C, przeważnie 7-12 C, niestety mamy problem, ale żyć trzeba :).

@Lolekx86

Próbując jakoś sobie zracjonalizować przejście z węgla na gaz i zobrazować przeszłe koszta tego trudnego kroku dla budynku pasującego raczej do kategorii - wysoko energochłonny, wykonałem proste rachunki z których wyszło, że nowoczesny kocioł powinien zużyć 2600 m3 gazu tylko na CO i zagwarantować parametry cieplne jak węgiel .

Przez 6 kolejnych sezonów najdokładniej jak  umiałem zliczałem to co wsypuję do zasypowca, wyszła średnia

5 800 kg, po ok. 25 MJ/kg, czyli ok. 40 000 kWh, za dawnych czasów kocioł gazowy zużywał 3500 m3 x 11kWh = ok. 39 000 kWh i efekt cieplny był zbliżonyy do węgla.

Ja naiwnie spekulując sprawnościami urodziłem taki wynik, nieskromnie wówczas założyłem, że zasypowy daje 60 %

( @Piecuch19, 70 % odbierało nadzieję :) ), gazowy ponoć wyciągnie 85 % więc mam 25 % oszczędności, 3500 - ( 3500 x 0,25 ) = 2625, czyli ok.2600 m3 i tyle ciepła co węgiel a koszt wzrośnie, po tamtych cenach, akceptowalne ok. 2000zł.

Przez chwilę było optymistycznie ale im dalej w sezon wiara słabła, presja na wynik wygrała więc nie sprawdziłem jak zmiana KG z 1 na 1,2, zalecana przez SD dla grzania wysokotemperaturowego, zmieniłaby parametry w zużyciu i cieple.

 Jeżeli możesz wysłać te wykresy na priv chętnie zobaczę, serwisant z analizatorem w sezonie, to byłby prawdziwy cud :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy dalej jest sens próbować kupić eko na stronie PGG, czy... no właśnie liczyć tylko nie wiem na co. Niewiadomo też jak najbliższe sesje będą wyglądać bo jeśli towaru nie będzie to po temacie.

Edytowane przez Ptaszniko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że warto zapolować na PGG. Towaru dla wszystkich z dotacją nie starczy. 3 miliardy złotych to za mało, żeby wszyscy zainteresowani mogli kupić tańszy towar na składzie. Podaż swoją drogą, a to kto z przedsiębiorców przystąpi do programu też jest niewiadomą. W zasadzie to ja wiem jak to będzie. Kto o zdrowych zmysłach prowadząc u nas działalność pójdzie na te warunki? W projekcie jest jasno napisane, że pieniądze zostaną zwrócone dopiero w przyszłym roku, więc przedsiębiorca musi najpierw wyłożyć ze swoich i się później szarpać o zwrot. Bubel i tyle. Dali cokolwiek żeby elektorat czyli osoby niezbyt kumate były zadowolone, że rząd ma wszystko pod kontrolą. Guzik mają pod kontrolą, ale to zauważą tylko Ci co mają mózg i potrafią go używać do czegoś więcej, niż żeby nie defekować do garnków. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MrWolf napisał:

Towaru dla wszystkich z dotacją nie starczy

Część już kupiła opał na najbliższy sezon płacąc po 1900/2700 za tonę , część zgromadziła trochę drewna bo mają ruszt .   I już nie mają miejsca na  opał  , bo dotąd  kupowali na dwie raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupili ci co byli zdesperowani lub ulegli panice. Większość nie kupiła, bo liczyli że będzie taniej lub nie mieli za co kupić. Ponad 4 miliony gospodarstw domowych ogrzewa węglem. Te 3 miliardy złotych to starczy na to, by każde z tych 4 milionów gospodarstw kupiło jedną tonę z dopłatą 750 zł. Średnio na gospodarstwo trzeba 3 tony. Tu brakuje zarówno kasy jak i towaru. To się nie uda😉

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrWolf napisał:

W projekcie jest jasno napisane, że pieniądze zostaną zwrócone dopiero w przyszłym roku, więc przedsiębiorca musi najpierw wyłożyć ze swoich i się później szarpać o zwrot. 

To jeszcze jest mały pikuś. Może jakaś część ma kasę i by ją wyłożyła. Ale te 3 duże bańki są tylko do podziału i więcej nie będzie. To wystarczy dla 1.33 miliona węglowców a jest 4 miliony. Jeśli sprzedadzą 2 czy 3 razy tyle co 1.33, to dopłaty będą topaniały szybciej niż lód na Saharze. Czyli zero biznesu i strata. Przy kredycie jak by który się odważył to już potencjalny samobójca. Tylko kamikaze by na to poszedł i to musiał by się najpierw nawalić jak wór, żeby ze trzy dni do tyłu chodził i o świecie nie wiedział. Bubel to nie jest dobre określenie na to coś. Bardzo trafnym określeniem jest hazard. Masz zaledwie 50% szansy, że w to zainwestujesz i nie stracisz bo drugie 50% to 100% wtopa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2022 o 18:52, stg20 napisał:

Możesz się podzielić informacją czy pompa u Ciebie jest samowystarczalna, czy musisz się dogrzewać pelletem (jeśli to tak, to ile)?

A to fajnie tak pierdnąć 40 tysi na pompe i potem dogrzewać się z kotła. 😛 To prawie tak samo, jak kupić ferrari i później zorientować się, że ma mniej koni pod maską niż stary poczciwy passat. 😆


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Dozy napisał:

A to fajnie tak pierdnąć...

Błąd w rozumowaniu. To nie to nie tyle pompa, a klima multisplit. I tak długo grzeje aż skończy się prąd z banku pv. Wtedy odpalam peleciaka na styczeń i luty. Kosztuje to jedną tonę pelletu. I to jest cały koszt roczny na ogrzewanie, CWU i prąd do domu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duck, z tym czujnikiem na strychu to niezły pomysł. 

Mój dom to taki z półpietrem a więc dwa pokoje a po bokach stryszki. Na jednym było naczynie wzbiorcze i ileś lat temu zamarzła mi tam rura wznosna. Potem ekstra ocieplilem I był spokój. Odpowietrzenia pionów mam na najwyższym strychu i dlatego wolałem to zabezpieczyć na full. 

Ja się zastanawiam czy warto jechać na automacie czy przejść na ręczne i ograniczyć moc maksymalną powiedzmy do 8-9 kW. Jedyny problem to chyba taki że dłużej by rozgrzewal zlad po włączeniu. Z kolei ja reguluje tak, by w zimne miesiące szedł cały czas bez przestojow. Ciekawi mnie co myślicie o takim myku?

Natomiast KG u mnie nie bardzo. Raz, oszukuje 2 stopnie temperaturę zewnętrzną, dwa, ustawienia są sztywne, i zmiana na wyższą daje skok w górę do powiedzmy 57 stopni w nocy a w dzień przy ociepleniu spada np 48. Czyli w nocy za dużo dla mnie , w dzień z kolei za mało i nie dogrzewa. Dałem sobie spokój i ustawiam ręcznie bo kocioł w kuchni więc nie ma problemu.

Odnośnie węgla...

@Ptaszniko, nie poddawaj się, jeszcze masz czas a jeśli się nie uda, zawsze możesz przepłacic i kupić lokalnie jak już wyjścia nie będzie.. To trudny czas dla wszystkich i po roku czy dwóch, unormuje się. Zresztą jakie masz wyjście? Zęby zacisnąć i zrobić ten zapas bo tu niczego nie wymyślimy.

Panowie z Wiejskiej... Nieźle naród wypuścili w kanał. Gdzie się nie okręcisz, patrzysz a tam tylko syf i gnój. Ale światełko w tunelu widać,komuna już zaczyna zdychac. U mnie mają full kumulacje! 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, BORA napisał:

Natomiast KG u mnie nie bardzo.

Skorzystaj ze sredniej dobowej (o ile jest w sterowniku).

Srednia wygladza roznice dzien/noc i „przenosi” obciazenie temperatura z chlodnej nocy do cieplejszego dnia - to szczegolnie przydatne przy PC gdzie po pierwsze nie szarpie temperatura CO dzien/noc i dwa to „podbija” CO w dzien gdzie jest cieplej i „zbija” CO w nocy gdzie jest chlodniej. Akumulacyjnosc budynku wygladzi dodatkowo roznice temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Outsider napisał:

Błąd w rozumowaniu. To nie to nie tyle pompa, a klima multisplit. I tak długo grzeje aż skończy się prąd z banku pv. Wtedy odpalam peleciaka na styczeń i luty. Kosztuje to jedną tonę pelletu. I to jest cały koszt roczny na ogrzewanie, CWU i prąd do domu.

Zaraz Ci ktoś napisze, że za drogo (montaż, użytkowanie, serwis) że brzydko, że on woli swój kocioł. Niektórzy klapy mają na oczach większe jak koń pociągowy.

Zafiksują się w jedno źródło ciepła i trwają w tym przekonani o swojej doskonałości.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia dobowa... Nie grzebalem aż tak wnikliwie ale nigdy przy przewijaniu menu nie trafiłem na takie podmenu. Jedynie mogę ustawić dodatkowo preferencje temperatury KG, tzw różnica KG i tu wybór na wypas tylko co to da? Np przy KG 1.3 jak obniże z fabrycznych 20* na na 18*? O to ci chodzi?

Bo ja rozumiem takie obniżenia czy podniesienia jako korektę KG. Czyli przerost formy nad treścią bo równie dobrze mogę zmienić samą KG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Outsider napisał:

Błąd w rozumowaniu. To nie to nie tyle pompa, a klima multisplit. I tak długo grzeje aż skończy się prąd z banku pv. Wtedy odpalam peleciaka na styczeń i luty. Kosztuje to jedną tonę pelletu. I to jest cały koszt roczny na ogrzewanie, CWU i prąd do domu.

Osz Ty cwana bestio... 😉 

 

45 minut temu, o6483256 napisał:

Zaraz Ci ktoś napisze, że za drogo (montaż, użytkowanie, serwis) że brzydko, że on woli swój kocioł. Niektórzy klapy mają na oczach większe jak koń pociągowy.

A czego ty się wpychasz w czyjąś luźną dyskusję? Pytał cie ktoś o zdanie?
Swoje święte mądrości i przewidywania wypowiedzi innych zostaw dla swoich domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.