Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Koszt wejścia wysoki, aczkolwiek nie sposób się nie zgodzić z Twoim stwierdzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt jak każda ingerencja w zmianę ogrzewania jest spory, jednak moje wyliczenia pokazują zwrot całości średnio po 6 latach lub szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie chcę Tobie humoru na święta popsuć, ale jesteście kolejnymi do ostrzyżenia. Zobaczysz ile jest warta umowa na 15 lat już niedługo. Szybciej nawet niż myślisz. Obym się mylił i pierniczył jak poparzony, ale nie wierzę w inny obrót sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, carinus napisał:

Kto zainwestował w PV i PC teraz szampana otwiera.

A władza sobie w brodę pluje, jak można było do tego dopuścić.

Też na razie piję. Ale za trochę zabiorą butelkę i pobiją kieliszki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby za niedługo ludzie im facjatek nie pobili za nieudolność i gnębienie w imię polityki sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, carinus napisał:

Żeby za niedługo ludzie im facjatek nie pobili za nieudolność i gnębienie w imię polityki sukcesu.

Nikt palcem nie ruszy. Nie te pokolenia które teraz dorosły. A starsze mają to w pomce. Są jakoś tam ustabilizowanie i gorzej czy lepiej jakoś do końca dociągną.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kij ma dwa końce i jam masz głowę i siusiaka, to kombinuj, jak sie nie dać zrobić w siusiaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, carinus napisał:

Kto zainwestował w PV i PC teraz szampana otwiera.

Tu również może pojawić się niemiła niespodzianka.

Zastąpienie w USA całego dotychczasowego ogrzewanie gazowego pompami ciepła zwiększa zimowy peak zapotrzebowania prawie 4 razy. W konsekwencji sieć dystrybucyjna upada i następuje ogólny blackout.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2542435119305781

A dla Polski wyglądałoby to tak:
- Peak zapotrzebowania zimowego (w roku 2018) około 26k MW
- 5 mln domów jednorodzinnych (wszystkie) x 2kW (założona moc pompy ciepła) = 10k MW
W sumie peak z 5 mln pomp ciepła daje 36k MW, czyli o około 40% większe zapotrzebowanie niż obecnie. Nasz system nie przetrwałby tego ani dzisiaj, ani w przyszłości. Oznacza to, że w przyszłości przy dużej liczbie gospodarstw domowych wyposażonych w pompy ciepła zakłady energetyczne zmuszone będą w zimie odcinać te gospodarstwa od sieci. Dodatkowo między 2025 a 2030 wskutek zielonej rewolucji narzuconej przez Brukselę wypadnie z Polski sporo mocy opartej na węglu, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację.

Jeśli więc ktoś myśli o instalacji pc to lepiej żeby się awaryjnie zabezpieczył na wypadek odcięcia do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, carinus napisał:

Każdy kij ma dwa końce i jam masz głowę i siusiaka, to kombinuj, jak sie nie dać zrobić w siusiaka.

No co ty, trzeba uzdrawiać Państwo, linie przesyłowe energetyczne przebudować, magazyny energii w skali państwa budować, jak robiono kiedyś autostrady, a nie zajmować się kombinatorstwem, żeby zielona energia mogła się rozwijać, Unia  na takie cele ma i da pieniądze.  

Chiny: największa na świecie instalacja fotowoltaiczna BIPV ich całkowity potencjał fotowoltaiki wynosi już ponad 100 GW. Drugie w tym zestawieniu Niemcy posiadają elektrownie fotowoltaiczne o mocy niewiele ponad 40 GW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus To właśnie państwo sprzedaje Tobie mój prąd, który nie powstał ze spalania paliw kopalnych, a mimo tego płacisz wszelkie opłaty jak za prąd z węgla. Ktoś, kogoś ciągle kroi.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, carinus napisał:

To właśnie państwo sprzedaje Tobie mój prąd,

Wyprodukowales wiecej niz zuzyles? Mowimy o okresie rozliczeniowym rocznym. Bo jesli zuzyles tyle co wyprodukowales to nic nikomu nie „sprzedales”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo 20% zaplacil za przechowanie. Nic w tym dziwnego i zlego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie zapłaciłem, został pobrany haracz, a prąd produkowany z instalacji PV jest bezpośrednio sprzedawany przez pośrednika innym użytkownikom sieci, bez znaczenia czy to była moja nadwyżka, produkcja jest produkcją. To nie tyczy się mnie a wszystkich innych, którzy ratują naszą nieudolną energetykę niezależnie od rodzaju produkcji energii. Kasa została przejedzona zamiast przeznaczona na modernizację, to jest ich zasrany obowiązek nadążania za zmianami i za to im płacimy, coraz drożej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Branża energetyczna ma odmienne zdanie i próbuje rzeźbić w klocku zrzucając ciężar finansowy uratowania tej tonącej łajby na społeczeństwo oraz Państwo czyli defacto też nas, bo Państwo żadnych swoich pieniędzy nie posiada. Mam na myśli planowane dopłaty do magazynów energii. Już zaczynają nakręcać cyrk i nawijać makaron na uszy, że zmiana systemu rozliczeń na net billing nie jest końcem PV. Wystarczy zakupić magazyn za 20 koła (z chwilą gdy wejdą dopłaty, magicznie te magazyny zdrożeją do 30k cebulionów). Taki to u nas pierdolnik, sami sobie wytwarzamy problemy i bohatersko je rozwiązujemy 😉

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwisz się takim poczynaniom. Po co modernizować sieci przesyłowe i całą infrastrukturę potrzebną do jej działania, jak grono rodaków mających kasę zaopatrzy sie w źródło zasilania i magazynowania energi, za pieniądze wszystkich innych podatników. Genialne rozwiązanie. Tylko kto będzie wykładać kasę? Osoby z zarządu spółek energetycznych? Znowu wszyscy solidarnie sięgniemy do swoich kieszeni i po okresie gdy magazyn straci swoje parametry, problem znowu powróci, bo kogo będzie stać na wymianę pakietów akumulatorowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te magazyny nie muszą być duże, bo zimą produkcja znikoma, a latem aż tyle prądu nikomu nie jest potrzebne. Wszystkim chodzi o grzanie prądem/pompą zimą, a nie latem i na tak długi czas się prądu nie zmagazynuje. Magazyn za 20% ma sens, tylko ile to potrwa? jest wielką niewiadomą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2021 o 14:41, carinus napisał:

@Animus To właśnie państwo sprzedaje Tobie mój prąd, który nie powstał ze spalania paliw kopalnych, a mimo tego płacisz wszelkie opłaty jak za prąd z węgla. Ktoś, kogoś ciągle kroi.

Niestety ja go nawet nie liznąłem za daleko mieszkasz.

 Mój sąsiad kutwa produkuje, ale  odbiera aż 80% z magazynu nie inwestując nic w magazynowanie, potrącają mu tylko za przesył i obsługę 20%, dla niego bajka.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że moją produkcję odebrali okoliczni mieszkańcy, napisałem tak trochę w przenośni. Magazynowania żadnego nie mamy, to też nazwa trochę w przenośni, ktoś produkuje, ktoś odbiera, generatory mają mniejsze obciążenie, koszty ze strony dystrybutora żadne, nie licząc problemów dla nich z podwyższeniem napięcia w sieci. Jednak skoro wprowadza sie jakieś przepisy, ustala warunki pracy takich instalacji a później stwierdza że, sorry nie dajemy rady tego obskoczyć i wypieprzać z piaskownicy, albo zostajecie, ale my bawimy sie waszymi zabawkami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazynowanie energii jest możliwe i opłacalne wyłącznie w postaci naturalnych akumulatorów energii. I to tylko w funkcji dobowej. Najprostszym są przepompownie wody. Przykład:góra Żar. Jakikolwiek przydomowy magazyn energii z paneli na naszym równoleżniku  ma sens wyłącznie w domkach letniskowych. I to użytkowanych wyłącznie od kwietnia do września. Piszę to jako kilkuletni użytkownik instalacji PV. 

Na razie to prosumenci latem ratują skórę polskiej Energetyce. Zapotrzebowanie ze względu na rozwój przemysłu oraz globalne ocieplenie rośnie. Natomiast odbiór energii z wirtualnego magazynu zimą nie wpływa absolutnie w żaden sposób negatywnie na sieć, bo czy za pieniądze czy nie zużycie jest to samo. 

Nowe rozliczenie prosumenckie ma zadanie wyłącznie zasilić skarb państwa vatem. Dolary przeciwko orzechom, że ani złotówka z tego tytułu nie wpłynie na przebudowę sieci. Będą czekać jak z koleją, czy autostradami. Na zastrzyk z Unii. Przypominam, że prosument ponosi comiesięczną opłatę mocową, przejściową, stałą sieciową, abonamentową oraz podatek akcyzowy. Tak samo, jak użytkownik sieci nie posiadający PV. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie zimą musi wzrosnąć, bo większość co ma PV zakłada pompy, a te głównie zimą pracują pełną mocą - kiedy słabo ze słońcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno prosumentom opłaca sie montaż PC, ale nie tylko prosumenci takie coś zakładają. Skoro ludzie z każdej strony zachęcani są do ekologicznych źródeł ciepła, co jest jak najbardziej zrozumiałe i potrzebne, to już słyszy się narzekania że sieci energetyczne mogą zimowych przesileń nie wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.