Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

i to pokazuje jaki to bezsens.

Prąd w UE będzie wytwarzany głównie z gazu 🙂 ze sprawnością 30-40% 🙂 zamiast spalany w domach ze sprawnością 90-110%.

No chyba, że do tego czasu prąd będzie wytwarzany w EJ lub przez zimną fuzję bo FV i wiatraki to taka eko śpiewka dla pożytecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego "dobrobytu" ludzie zaczynają się cofać do najmłodszego węgla, bo są w stanie sami go wykopać. Na razie z Białorosi bo tam są totalnie w du...e ale za chwilę i u nas stare torfniaki uruchomią na wsiach jka tak dalej pójdzie. U mnie jest cała masa takich stawów potorfowych. Ja na nich wędkowałem, ale nasi przodkowie pozyskiwali z nich w ten sposób opał bo nie było innego, albo nie było na inny stać. Historia zatacza koło

https://sprzedajemy.pl/szukaj?schm2=ls&catCode=&inp_text[v]=torf+opał&inp_category_id=5&inp_text[n]=1&inp_location_id=1&sort=inp_srt_score_d&items_per_page=30

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, daromega napisał:

U mnie jest cała masa takich stawów potorfowych

O jakich mówisz okolicach, jeśli można zapytać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest cała masa takich stawów potorfowych

https://www.google.pl/maps/@52.323995,18.5516562,15z?hl=pl

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy o tym nie słyszałem nawet. Wpisałem na YT i masakra jakaś. Ja bym tam za żadną kasę nie wlazł. Dajcie spokój

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@makow12 Moze inaczej . Pierw wypala wszystko w koło i później zaczną kopac w biedaszybach . Ciekawa opcja dla tych wychowanych w stylu masz tu i nie marudz . Pewnie wielu pojdzie w duże kredyty i tak dalej . Ci co mają odrobine sprytu pomoga miastu/gmine w utylizacji gabarytów oraz plastiku . I za rok Polska będzie się chwalila że ma polowe mniej plastiku do utylizacji . Tak czy siak kiepsko widzę jakość powietrza jak zima przywali po -15.

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny wynalazek to będzie kocioł zagazowujący opony i wszelkie śmieci. Ja musiałem przy wymianie opon zapłacić za ich utylizację kilkanaście PLN. Mogłem je zabrać za darmo. Na start już by coś było, a tak tylko strata.

Pośmiać się możemy, ale jak vivusy, providenty i inne hieny nie dadzą już ludziom pożyczek to śmiech się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny niektórych rusków delikatnie poszły w dół. Być może sytuacja z czasem zacznie jakoś normalnieć. Oczywiście nie jestem naiwny i na ceny sprzed tego zamieszania nie liczę. Widełki pewnie zostały trwałe przestawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groch to nie jest żaden cudny opał. Jest syf, problem z ustawianiem i masa roboty + popiół. Groch jest / był kompromisem pomiędzy syfem a ceną. Jeśli ta granica kompromisu zniknęła to groch wypadnie z rynku. Zobaczcie na OLX ile podajników używanych jest po demontażu i wymianie na coś innego. Teraz po tej zimie to się tylko nasili. Nikt nie będzie na własne życzenie tym palił w astronomicznej cenie jaka jest. A też uważam, że cena nie zejdzie już do poziomu opłacalnego kompromisu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Ja mam odmienne obserwacje. Oczywiście nie jest to bezobsługowe i pralni w kotłowni nie zrobisz, ale osobiście ustawiam raz, a potem wsypuję tylko węgiel i wynoszę popiół (przy Stabku sypie zbiornik raz na 10-14 dni, raz w tygodniu wynoszę popiół). Cała robota, obsługa to kilka minut dziennie by sprawdzić czy wszystko działa i się dopala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest powtarzalny opał to się zgodzę. Ale popatrz ile problemów ludziska mają z ustawieniami. Ktoś zaprawiony w boju sobie z tym poradzi. Ja też sobie radzę. Ale ilu poległo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi pogrzebią z przepisami o magazynowaniu prądu z paneli, przesiadam się całkowicie na drewno, czyli paliwo którego mam pod dostatkiem w okolicy, prawie pod ręką. Mam na myśli zbudowanie przystawki do zgazowania drewna i wpuszczanie gazu w kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drewna to trzeba być młodym i silnym. A w pewnym wieku jak wstajesz i nic nie boli to nie żyjesz. Nie wiem ile masz lat, ale kiedyś może sobie wspomnisz to co napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze możliwości to korzystam, wiem że kiedyś i mnie to czeka. Jestem rocznik 70' wiec trochę może poużywam jak zdrowie dopisze. Do drewna trzeba mieć zdrowie albo pieniądze, za niedługo jedno i drugie bo wszystko zdrożeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jesteś w tym wieku gdzie zaczyna się równia pochyła na dół. "Po 50 życie się zacina". Już za dużo nie nawojujesz kościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy za dużo ruchu nie mam, to w domu muszę ćwiczyć różne akrobacje z remontami i przeróbkami. Coś trzeba robić i trzymać kondycję, nic na siłę ale nawet drewno można rąbać z przyjemnością.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja filozofia życia była kiedyś podobna. Sam wszystko robiłem bo uważałem że po co płacić. W pewnym momencie uznałem, że to jest nieopłacalne. Wolę w swoim fachu bardziej przycisnąć, zarobić i za pewne rzeczy zwyczajnie zapłacić. I tak jestem na plus. To przychodzi z czasem i do tego "trzeba dorosnąć". Ja zupełnie inaczej na to patrzę obecnie. Zrobię wszystko żeby ręce i nogi miały spokój, a ogrzewanie niech się samo grzeje. Nie wiem tylko czy PC kupić już teraz czy czekać do wiosny. Nie mam pojęcia czy podrożeją czy jednak jeszcze stanieją.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, carinus napisał:

nic na siłę ale nawet drewno można rąbać z przyjemnością

Tak długo jak kręgosłup da radę 🙂

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to to właśnie. Od miesiąca korzonki mi dają się we znaki mniej czy bardziej. I nic na to nie zrobisz bo "taka konstrukcja". A trzeba było kilka ton z PGG przewalić nawet jak boli bo nie ma komu. To nie jest nic przyjemnego, a taka jest rzeczywistość. Przychodzi czas, stringi trzeba wyluzować, ustawić sobie trochę życie inaczej i się z wnukami pobawić zamiast fizycznie ciężko tyrać. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, daromega napisał:

Nigdy o tym nie słyszałem nawet. Wpisałem na YT i masakra jakaś. Ja bym tam za żadną kasę nie wlazł. Dajcie spokój

 

 

Oglądając ten film stwierdziłem, że jednak mam klaustrofobię - naprawdę mocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
2 godziny temu, daromega napisał:

Moja filozofia życia była kiedyś podobna. Sam wszystko robiłem bo uważałem że po co płacić. W pewnym momencie uznałem, że to jest nieopłacalne. Wolę w swoim fachu bardziej przycisnąć, zarobić i za pewne rzeczy zwyczajnie zapłacić. I tak jestem na plus. To przychodzi z czasem i do tego "trzeba dorosnąć". Ja zupełnie inaczej na to patrzę obecnie. Zrobię wszystko żeby ręce i nogi miały spokój, a ogrzewanie niech się samo grzeje. Nie wiem tylko czy PC kupić już teraz czy czekać do wiosny. Nie mam pojęcia czy podrożeją czy jednak jeszcze stanieją.

Tanieć raczej nie będą to pewne bo przewidują wzrost sprzedaży ponad 100 procent chyba ze względu na wymianę nieuchronną niektórych kotłów a jest tego sporo no i ta dziwaczna sytuacja na świecie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.