Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich .

Jako ,że nie miałem w ogóle do czynienia z bufoami chciałbym prosić kolegów o pomoc w prawidłowym podłączeniu. W sieci można znaleźć wiele schematów jednak instalacji z płytowym wymiennikiem i buforem niestety nie znalazłem. Wrzucam schemat mojej instalacji i chciałbym poznać Wasze pomysły. Z góry dziękuje za pomoc

 

 

Schemat.jpg

Edytowane przez piotrek1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłeś czegoś z wymiennikiem, bo raczej jest to bez sensu żeby ograniczać i komplikować układ. Jeżeli możesz to unikaj takich rozwiązań, gdzie trzeba używać wiadra pompek obiegowych i worka sterowników.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Instalacja była tak zrobiona bo w planach było dołożenie pieca gazowego. Działa tak już 15 lat bezproblemowo i nie ma możliwości jej zmienienia . Wymyśliłem sobie coś takiego i proszę o sprawdzenie. 

Bufor.jpg

Edytowane przez piotrek1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  @piotrek1111 Ponieważ toczy się tu dyskusja o schemat połączenia kotła z buforem, więc wkleję poniższe schematy - może się komuś do czegoś przydadzą.

Nie jestem ekspertem, ale na wypadek gdyś ktoś szukał pomysłu na schemat z połączeniem bufora, kotła, grzejników i boilera CWU w systemie grawitacyjnym to najprostsze będzie dołożenie bufora w systemie grawitacyjnym takie jakie zostało pokazane poniższym na filmie:

według tego schematu kocioł, bufor, grzejniki i boiler CWU działają grawitacyjnie bez pompek.

Wydaje mi się, że ideę podłączenie bufora do instalacji grawitacyjnej z powyższego filmu można zobrazować schematami:

obraz.png.df97b41febb3029e060eca7960ef914b.png

lub

obraz.png.c26cde47e1e48285f8bcd8d8db8a6b46.png

Jeśli mają być pompki to przykład schematu podobnego do tego na filmie (umożliwiającego jednoczesne zasilanie ciepłą wodą grzejników i bufora), ale z pompkami jest taki (ja bym w tym schemacie dał boiler CWU na grawitacji ewentualnie z obejściem grawitacyjnym pompki):

Schematzbajpasamigrawitacyjnymi.jpg.4fe34fef8a002c72ef4ec074f35d93d2.jpg

ten jest z dyskusji:

https://www.facebook.com/groups/399752071016723/posts/429854731339790/
W tym schemacie trzeba chyba uważać aby dobrze dobrać przepływy pompek.

Tu jest kolejny schemat:

SchematDrewmetzinfoogrzewanie.thumb.jpg.83bd98d5210026d118cdd8747f9de21b.jpg

W tym schemacie trzeba chyba uważać aby dobrze dobrać przepływy pompek. Schemat pochodzi z dyskusji:


Inne schematy z pompkami, gdzie bufor jest sprzęgłem hydraulicznym:
Schemat_instalacja_CO_babcia-Model_A3_wymiary.jpg.thumb.jpg.49771ebf52b9161e087a956da40e8627.jpg
szerzej w dyskusji:

kolejny schemat:schematbuforgrawitacja.png.cbe278b432f53b9ddd75e1775179ac42.png

z dyskusji:

 

kolejny schemat:

KOCIOŁ bufor i grawitacja.jpg

z dyskusji stąd:

a na tych schematach są ciekawe bajpasy, które łączą bezpośrednio kocioł z grzejnikami (z pominięciem bufora):
Obejciagrawitacyjne2.thumb.JPG.90a5d3b10fb5f48f485e7770fa3560c5.JPG

dyskusja pochodzi stąd:

 

 

 

A tu jest kolejny:
Schematgrawitacyjnyzinfoogrzewanie.jpg.a12abe3b939e0bd0caa57b203546f1ba.jpg

to z dyskusji pod linkiem:

A tu jeszcze bajpas na zaworze różnicowym łączący bezpośrednio kocioł z grzejnikami (z pominięciem bufora):
nowakotownia.thumb.jpg.9b00af1dfc1394b3fb4a3bbf796fa416.jpg

to jest schemat pochodzący stąd:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła/page885

 

Tu są schematy gdzie jest opisane połączenie grawitacyjne samego kotła z buforem:

image.png.d4ee608be9f08690bcf9e37194b03a78.png

To pochodzi z instrukcji kotła Kołton Trotex (tam jest też schemat dla układu zamkniętego) - link do instrukcji:
https://www.kolton.pl/wp-content/uploads/2023/01/Instrukcja-obslugi-kotla-Trotex-35-kW.pdf

Tu jest połączenie grawitacyjne kotła z dwoma buforami wykonane chyba w sposób krzyżowy:

Podczeniekrzyowedwchbuforw.thumb.jpg.67b5849dd7ae9e92c66a97217ca113b6.jpg

to jest z dyskusji na facebooku stąd:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2674457862705498&set=p.2674457862705498&type=3

https://www.facebook.com/groups/158006137377958/?multi_permalinks=246051541906750&notif_id=1708881409320382&notif_t=group_activity&ref=notif

być może pierwotnie schemat pojawił się w wątku o buforze na forum muratora i przypuszczalnie pochodzi od autora tego wątku Pana adam_mk :

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła

 

Inny sposób połączenia grawitacyjnego kilku buforów (tj. połączenie równoległe):image.thumb.png.2afe875757ae1b1479a4a672890cc4d9.pngten schemat znajduje się na kanale youtube "Jak to robię" w filmie "Bufor ciepła łączenie zbiorników akumulacyjnych szeregowo i równolegle schemat połączenia buforów" - link do filmu:

 

Wydaje mi się, że powyższe schematy dobrze skonsultować z instalatorem.

Polecam przeczytanie zalinkowanych dyskusji.

Mam nadzieję, ze powyższe informacje się przydadzą.

 

Na wszelki wypadek (aby coś nie zaginęło jako odnośnik) powyższe schematy załączam do poniższego posta:obraz.png.df97b41febb3029e060eca7960ef914b.pngobraz.png.c26cde47e1e48285f8bcd8d8db8a6b46.png

Schemat_instalacja_CO_babcia-Model_A3_wymiary.jpg.thumb.jpg.49771ebf52b9161e087a956da40e8627.jpg

SchematDrewmetzinfoogrzewanie.thumb.jpg.83bd98d5210026d118cdd8747f9de21b.jpg

 

 

image.thumb.jpeg.81fc29d2aaa2d43d2702db38c8395075.jpeg

  Obejciagrawitacyjne2.thumb.JPG.90a5d3b10fb5f48f485e7770fa3560c5.JPGSchematgrawitacyjnyzinfoogrzewanie.jpg.a12abe3b939e0bd0caa57b203546f1ba.jpgnowakotownia.thumb.jpg.9b00af1dfc1394b3fb4a3bbf796fa416.jpg

image.png.d4ee608be9f08690bcf9e37194b03a78.pngPodczeniekrzyowedwchbuforw.thumb.jpg.67b5849dd7ae9e92c66a97217ca113b6.jpgimage.thumb.png.2afe875757ae1b1479a4a672890cc4d9.png

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrek1111 Moim zdaniem:

  1. dobrze byłoby usunąć wymiennik, bo on generuje straty

  2. wyjście z bufora na grzejniki powinno być ze szczytu bufora, aby wykorzystać całą objętość bufora co umożliwia rzadsze podkładanie, a odpowietrznik powietrza powinien być poza obrysem bufora i jego ocieplenia aby wyciekająca woda nie lała się po ociepleniu bufora - przykład wyjścia ze szczytu bufora.odpowietrznik.thumb.png.a7266fcb396b93141e55ece67e42a89e.png

to z fiimu:

 

3. dobrze aby były zachowane zachowane spadki aby zmniejszyć ryzyko zagotowania kotła

4. nie wiem do czego jest ten zawór trójdrogowy na twoim wykresie (pomiędzy kotłem a boilerem CWU)?

 

Moim zdaniem warto dokładnie przestudiować powyższe schematy wraz z linkami do wątków z których pochodzą. Dobrze jest też przestudiować ten wątek: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2997-grawitacja-a-zabezpieczenie-powrotu-kotla/page/3/#comments

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Dziękuję za odpowiedź. Wymiennik ciepła musi zostać pomimo strat. Musiał bym przerobić cały układ na zamknięty bo za wymiennikiem są zbyt małe przekroje aby chodziło na otwartym. 

Zawór trójdrożny (myślę że z siłownikiem) dałem po to żeby na wymiennik i cwu puszczać powiedzmy temp 50-60 °C a nie max z bufora.

1. Czy bufor musi mieć zawór bezpieczeństwa? Myślę, że nie skoro będzie naczynie wyrównawcze. 

2. Czy na rurce zasilającej bufor musi być jakiś zawór zabezpieczający przed przegrzaniem .

3. Jakie rury zastosować bo nie mam gwintownicy i jeśli jest coś ciekawego to mógłbym pobawić się w spawanie.

4. Czy z bufora gorąca woda pójdzie grawitacyjnie przez zawór trójdrożny i cwu?

Edytowane przez piotrek1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Nie bufor należy zabezpieczyć zaworem bezpieczeństwa lecz kocioł(na zasilaniu kotła)naczynie przeponowe to tylko jedno z zabezpieczen 

2)Nie musi,natomiast kocioł powinien być wyposażony w wężownice schładzająca+odpowiedni zawór z nią współpracujący

3)Można zrobić np.z miedzi,stali zaprasowanej lub rur stalowych spawanych

4)Z bufora powinna pompa zasilać wężownice zasobnika CWU Chyba że chodzi o zawór antypoparzeniowy wtedy bez pompy.Istnieja też inne rozwiązanie czyli bufory z wężownica higieniczna

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrek1111 Ad. 4 Na forum jest chyba trochę opinii i warto poszukać. Nie jestem ekspertem, ale z opinii z jakimi się spotkałem to grawitacja raczej słabo działa przez zawór trójdrożny. Jeśli już musi być zawór trójdrożny to lepiej dać go z pompką i obejściem grawitacyjnym. Na powyższych schematach na wyjściu z bufora na grzejniki są pokazane takie zestawy zaworu trójdrożnego z pompką i obejściem grawitacyjnym.

 

Luźne myśli i pytania:

  1. Wydaje mi się, że warto rozważyć aby zawór trójdrożny dać za wymiennikiem w kierunku na grzejniki:

    1. moim zdaniem wyższa temperatura lepiej zabezpieczy boiler CWU przed ewentualną legionellą

    2. wymienniki chyba po jakimś czasie trzeba czyścić bo spada ich sprawność więc i temperatura jaka szłaby na grzejniki też by spadała pomimo że ustawienie zaworu trójdrogowego byłby stałe

    3. boiler CWU może działać na zwykłej grawitacji i będzie działał nawet jak będzie awaria pompki, sterownika czy prądu

    4. boiler CWU na grawitacji (wpięty w obieg kocioł - bufor) być może działa trochę jak ochrona powrotu

  2. Jakie przekroje są za wymiennikiem, że nie może to chodzić na układzie otwartym? Przecież do otwartego też można dać pompki (z obejściami grawitacyjnymi).

  3. Dlaczego wszystko nie może być w jednym układzie zamkniętym?

  4. Moim zdaniem warto do wymiennika dać obejścia zamykane zaworem ręcznym, dzięki którym można będzie w razie potrzeby przełączać całą instalację na układ otwarty i puścić wodę bezpośrednio z bufora/kotła na grzejniki z pominięciem wymiennika. W razie dłuższej awarii pompek, sterowników, prądu itd. to można by otworzyć te zawory i podejrzewam, że nawet przy niewielkich średnicach to coś grawitacyjnie dom się ogrzeje, a może nawet dobrze zadziała, a z tego co się spotkałem to niektórzy mówią, że im nawet podłogówka przebija grawitacyjnie albo wręcz działa grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki musi wymiennik byc,to 3D zawsze pomiedzi buforom i wymiennikom.W przypadku instalacji 3D pomiedzi wymiennikom i grzejnikami wymieszajesz calego bufora pompowaniem w kolko poprzez wymiennik.

Nie wykluczam ale,že taki samy efekt nie nastaje poki bedzie w sprawnym miejscu.......ja bym zrobil kompletny uklad zamkniety,czy otwarty.Na przeplyw przekrojom rur na grzejniki nie ma wplywu czy zamkniety,czy otwarty uklad-pompka preciez pcha tak,czy siak i cisnienie jest podobne.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Dziękuję za sugestie. Im więcej człowiek czyta to bardziej głupi. Wymiennik płytowy dla mnie jest zaletą. Strat praktycznie nie ma bo ogrzewa mi kotłownie. W kotłowni mam bardzo ciepło a to doskonałe dosusza mi drewno.  Dzięki wymiennikowi nie przedostaje mi się żaden syf od strony kotła a woda w grzejnikach jest czyściutka. Zawsze przed sezonem grzewczym odkręcam wymiennik i go płukam, raptem 0,5 godzinki roboty. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że latem nie będzie ogrzewać cwu grawitacyjnie, więc chyba będzie trzeba na lato zamknąć bufor i grzać bojler samym kotłem bo bez sensu aby pompka non stop chodziła.

Zawór trójdrożny lepiej dać z siłownikiem żeby utrzymać stałą temperaturę bo wiadomo, że temp w buforze się zmienia.

Edytowane przez piotrek1111
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, bo może się komuś przerabiającemu instalację przydać, iż lepiej nie stosować ocynku i plastiku (np. pex):

 

„Warunki techniczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 1065) nie dopuszczają stosowania ocynkowanych rur w instalacjach ogrzewczych, natomiast wolno je stosować w instalacjach c.w.u. pod warunkiem że temperatura wody w punktach poboru nie przekracza 55℃ natomiast temperatura 70 ℃ występuje krótkotrwale. (Wg. Polski Instalator 1-2/2020).” a wcześniej: „Gdy temperatura c.w.u. nie przekracza 50℃ cynk na wewnętrznej powierzchni przewodów tworzy warstwę która chroni stal przed korozją. Jednak powyżej 55℃ warstwa cynku odspaja się, staje się luźna i ziarnista, a przy temperaturze 60 - 70℃ następuje zmiana biegunowości Zn-Fe (cynk-żelazo)na niekorzyść żelaza. Powłoki cynkowe nie tylko tracą swoją skuteczność, ale mogą być wręcz szkodliwe. Pojawia „biała rdza” będąca produktem korozji cynku. Produkt ten powoduje zanieczyszczenie filtrów siatkowych instalacji.” - to jeden z komentarzy do filmu, gdzie pokazano jak złe skutki może mieć stosowanie ocynku:

image.thumb.png.f39be4f59dab14693524b6df7ff4d386.png

 

link do filmu: 

 

Chyba lepiej też nie stosować rur plastikowych bo instalacja centralnego ogrzewania (zwłaszcza z buforem) działa na wysokich temperaturach np. około 90 stopni lub więcej, co powoduje że te rury plastikowe mogą się stopić/rozszczelnić – przykład skutków takiej awarii:

image.thumb.png.58d5ef40cb7e42f3fc654f9b33cbd73c.png

to z filmu: 

 

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.