Skocz do zawartości
IGNOROWANY

MPM DS WOOD 26kW + bufor 1000l + zbiornik cwu 400l


88oonn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam kocioł MPM DS WOOD 26kw oraz bufor 1000l i zbiornik na c.w.u. o pojemności 400l. Przymierzam się do podłączenia tego wszystkiego. Proszę o pomoc 🙂

W buforze mam jedynie 5 przyłączy (wszystkie 1 1/2") z czego 2 będą wykorzystane przez kocioł, a 3 przez grzałkę. Zostają mi tylko 2. Wyjeżdżam z nich rurą 1 1/2", a od niej daję odnogi w rozmiarze 1" do tych 3 rozdzielaczy jak na obrazku (czy tak będzie prawidłowo?). Jak wykonać sterowanie?

W tej chwili widzę to tak:

Kotłem - klapką od powietrza oraz pompką (ładującą zbiornik c.w.u. lub bufor) steruje sterownik UNISTER DUO dołączony do kotła.

Tuż za kotłem zawór afriso azv 643 (jaki sterownik do niego?) z ustawionym priorytetem na grzanie c.w.u. do np. 85°C. Jak to będzie działało latem? Mniejsza ilość drewna -> nagrzanie zbiornika c.w.u. a awaryjnie reszta ciepła zostanie "zapakowana" w bufor, zgadza się?

Jak wykonać sterowanie za buforem? Moja koncepcja na dzień dzisiejszy:

Chcę zamontować siłowniki w rozdzielaczach nr 1 i 2 oraz sterowniki w pomieszczeniach. Rozdzielacz nr 3 to garaż i tam kupiłem sterownik auraton 2025 na którym ustawię np. 18°C i będzie on sterował pompką. Przed pompką wstawię zawór mieszający afriso atm 561 20÷43°C (ustawię na nim np. 30°C). 

Jak sterować temperaturą wody zasilającej rozdzielacze nr 1 i 2? Tutaj też użyć afriso atm 561 20÷43°C czy lepszy byłby sterownik tzw. "pogodówka" i do tego zawór z siłownikiem? Jeśli tak to jaki konkretnie model? Jeśli temperatura w buforze spadnie np. poniżej 20°C to "grzanie" nią mija się z celem i może wtedy "pogodówka" wyłączyłaby pompy? Czy do rozdzielacza nr 1 i 2 wystarczy jedna mocna elektroniczna pompka + jeden zawór z siłownikiem+sterownik?

Jak to wszystko widzicie? Nie za dużo tych sterowników? Do kotła nr 1 unister duo, do przełączania c.w.u. - bufor sterownik nr 2, "pogodówka" i siłownik to sterownik nr 3 i sterownik nr 4 do siłowników w rozdzielaczach nr 1 i 2.

Super byłoby, gdyby ktoś sprawdził/poprawił mój schemat 🙂

Moja kotłownia.jpg

Bufor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko. 

Źle wpięte naczynie przeponowe, ma być bezpośrednio na powrocie do kotła. Na wyjściu z kotła też jest "kwiatek" moim zdaniem jest źle..

Ladowanie bufora bym zrobił grawitacyjnie, prosto, skutecznie i bezpiecznie..

W najbliższym czasie też będę montował podobny zestew w nowym domu, w starym domu, mpma z buforem użytkuje 8 sezon, więc tu już zrobię drobne poprawki.  

Jak coś to pisz na pw. Napiszę jak ja to widzę.. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie widzę zaworów bezpieczeństwa, jaki to dokładnie bufor? Dobrze jest podzielić naczynie na dwa. Jedno przy kotle np. 50L a reszta przy buforze. 

Zawory bezpieczeństwa oczywiście będą. Planuję minimum 2, a maksymalnie 3 szt. (do samego co, bo cwu swoją drogą). 

Bufor pochodzi z Niemiec i jest firmy solarbayer. Poniżej zdjęcie takiego samego jak mój. Jest na nim jeszcze mufa/krócieć na samej górze.

 

Bufor_solarbayer.jpg

7 godzin temu, sambor napisał(a):

Zaw 3-D AZV jest zbędny, wystarczy samo sterowanie pompą ładującą bojler CWU

Mógłbyś zapodać jakiś schemat? Czyli zawór wyrzucam, zaraz za kotłem jest trójnik. Jedno wyjście na pompkę cwu, a drugie na pompkę co?

Edytowane przez 88oonn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, 88oonn napisał(a):

Czyli zawór wyrzucam, zaraz za kotłem jest trójnik. Jedno wyjście na pompkę cwu, a drugie na pompkę co?

Z trójnika wychodzisz na grzanie CWU ( na pompę ) i na bufor ( bez pompy)

Po za tym wyrzuceniem AZV, schemat jest OK

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, sambor napisał(a):

Z trójnika wychodzisz na grzanie CWU ( na pompę ) i na bufor ( bez pompy)

Po za tym wyrzuceniem AZV, schemat jest OK

Dzięki za odpowiedź. Tylko co będzie latem przy grzaniu jedynie cwu? Zakręcić zawór na bufor?

Z tym zaworem AZV wydawało mi się, że jest bezpieczniej, tzn. po podgrzaniu cwu, jeśli w kotle dalej, by się paliło to AZV się przełączy i pójdzie w bufor.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał(a):

Koledzy ci pisali że naczynie musi być przy samym kotle 

 

Już się poprawiam. Reasumując w zbiorniku cwu ma być czujnik temperatury ze sterownikiem, który załączy pompkę w momencie, gdy temp. spadnie i gdy kocioł będzie działał? Jak rozwiązać sterowanie za buforem? Jaki zawór mieszający?

Moja kotłownia.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie zniknęła pompa za ATV?Jest urządzenie schładzające?chyba że kocioł ma je wbudowane.Ile bar ZB czyżby 1,5?Zdajesz sobie sprawę jak duze musi być naczynie przy takim zaworze?Zawór zwrotny ma być za pompą od zaw.ATV a przed wpięciem powrotu zasobnika

 

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ps. Kociołek i bufor podłączone?

Zastanawiam się nad podobną konfiguracją..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.