Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ten zbiornik może być w dowolnym miejscu  -byle był  wyżej niz ostatni grzejnik - może to być nawet po drugiej stronie domu - inna rzecz że   tysiące ludzi ma układy zamknięte i jakoś to działa - choć skutki awarii  ich instalacji są jednak duuuużo powazniejsze niż zwykłe zaparowanie łazienki czy poddasza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie z tym układem zamkniętym. Wystarczy założyć zawór bezpieczeństwa, najlepiej ze 2. Jeden napewno na piecu a drugi gdzieś na instalacji. Dodatkowo 10% zbiornik przeponowy. Dobrze to wyregulować i nic się nie stanie. 

Takie historie z eksplozją pieca to są przez totalną głupotę. Np. komuś ciekł zawór bezpieczeństwa to go zakręcił korkiem, dodatkowo pozakręcał zawory do zbiornika przeponowego. Słyszałem niedawno taką historię. Instalacja otwarta też by eksplodowała w takich warunkach. Zresztą układ zamknięty różni się tylko tym od otwartego że upuszcza powyżej jakiegoś ciśnienia, a do pewnego ciśnienia nadmiar przechowuje w zbiorniku przeponowym. 

Samo zagotowanie kotła nie jest niebezpieczne. W starym domu nie raz mi się przytrafiło.

Z doświadczenia wiem że lepiej jest mieć pompę na na powrocie, bo przy przesadzeniu jak para pójdzie w pompkę to ta przestaje odprowadzać i na kotle można mieć naprawdę wysokie temperatury. 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam nawet więcej niż dwa. Ostatnio padło mi naczynie przy CWU. Jako, że to w piwnicy i w tym roku przebudowa CO, to podstawiłem wiadro i sobie kapało z zaworu. Nie wiem czy się zatkał kamieniem czy co, ale bojler całe szczęście puścił na mocowaniu anody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie te wyżej od ostatniego grzejnika mnie martwi. Chyba wolałbym układ otwarty- więc muszę przemyśleć gdzie dać banieczkę nad grzejnikiem.

Z tym zamkniętym to może i bym zaryzykował, ale nie trochę się boję bo ciężko o kumatego fachowca....z mojego przeglądu sytuacji...który mi to dobrze zepnie i wyreguluje..

Co chwilę słychać (czytam) fachowiec zrobił- jak to teraz naprawić..inna kwestia że piszą ci niezadowoleni- cicho siedzą zadowoleni.

Najgorsze jest to że kotły MPMa ponoć się różnią- w razie gdyby po zamówieniu zmieniła się koncepcja z otwartego na zamknięty lub odwrotnie - ten do otwartego nie ma jakiś tam wyjść jak do zamkniętego. Zamawiając do zamkniętego układu MPMa zastanawiam się czy "wyjśćia" (czy co tam jest) dało by się zaślepić gdybym jednak poszedł w otwarty ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz nad tym co robisz z kotłem i masz świadomość tego co może sie stać, nic nie stoi na przeszkodzie w zrobieniu układu zamkniętego. Na pewno jest tak samo bezpieczny jak otwarty, a kupując zawory bezpieczeństwa inne niż najtańsze marketówki, masz spokój że wszystko zadziała. Ciśnienia w układzie mam identyczne, lub nawet niższe jak były w układzie zamkniętym. Słup wody się zmniejszył a odpowiedniej wielkości zbiornik robi swoją robotę. Zagotowałem specjalnie kociołek żeby sprawdzić reakcję układu, ale bufor nie był załadowany i tylko kociołek pobulgotał sobie chwilę. Tyle z moich obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dash4 napisał:

Najgorsze jest to że kotły MPMa ponoć się różnią- w razie gdyby po zamówieniu zmieniła się koncepcja z otwartego na zamknięty lub odwrotnie - ten do otwartego nie ma jakiś tam wyjść jak do zamkniętego. 

No właśnie chyba się nie różnią. Chciałem zamienić złożone już zamówienie na Wooda na taki do systemu zamkniętego:

- Czy mogę jeszcze dopłacić do wężownicy schładzającej do układu zamkniętego, czy już za późno?

- nie montujemy wężownic w kotłach, można domówić zawór DBV który pełni te same funkcje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzwoniłem w poniedziałek lub wtorek do MPMa- do działu technicznego. Pytałem się o kocioł właśnie 14kw- który nie nazywa się o dziwo WOOD tylko MPM DS 14kw. I też zgazowuje drewno.

Człowiek w telefonie powiedział że otwarty to 7800zł a zamknięty to 8300. Pytając się czy one się różnią jakoś w środku mówił że tak. więc nie wiem...jesli się nie różnią i jest to tylko kwestia dostawienia zaworu termostatycznego to ok. Ale gdzieś też czytałem (nie odnośnie mpma) że w środku jest jakaś inna konstrukcja kotłów na układ zamknięty...nie wiem jak u MPMa

Stąd moje pytania....ma ktoś jakieś info nt temat?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Do tej pory palę w kotle Hef DS węglem zmieszanym z drewnem.

Zależało by mi na zamontowaniu kotła MPM DS Woody, bo chciał bym podjąć dotację czyste powietrze z fotowoltaiką. Wiem, że producent nie zaleca palenia węglem, ale chciał bym dalej palić mieszanka drewna i węgla. Czy dało by się w ten sposób palić w tym kotle?... Nie uszkodzę go? Np. palnika?

 

Edytowane przez tumak5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co ci ten węgiel. Nie dość że drogi to brudzi, śmierdzi nim. 

Do MPMa 18kw załadujesz na raz ze 20kg drewna. 

Odnośnie fotowoltaiki to trochę za późno na instalowanie. Ja bym się wstrzymał i zobaczył jak to będzie się teraz opłacać na nowych zasadach. 

 

Wesołych Świąt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dash4    mam MPM DS14 na węgiel i drewno z wężownicą schładzającą fabryczną [ brałem dofinansowanie ].

z boku  kotła jest wspawana mufa 2 cale i wkręcona wężownica z zaworem na 97 stopni podłączona do wodociągu [wystaje na jakieś 100-120 milimetrów ] . Jeśli zadziała zawór to woda przepływając przez wężownicę schładza kocioł .  U mnie   się sprawdza  , pod koniec ładowania bufora czasem zadziała   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam w środku przy palniku masz element z kwasówki, który podaje powietrze wtórne. Ten element nie jest chłodzony wodą. Na węglu  masz wyższą temperaturę więc jeżeli chodzi o Wooda to nie wiem czy to dobry pomysł palić w nim węglem. image.thumb.jpeg.c72621d5304afa3f8f0404e18f967863.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kowalski5m a mógłbym prosić o jakąś fotkę?

 

Ja chyba zaczynam się skłaniać bardziej w stronę otwartego układu. Bezpieczniej ale i mniej rzeczy do instalowania. A naczynko dam na ganku tam gdzie mam najwyższy grzejnik a odpływ wyprowadzę na zewnątrz...najwyżej trochę pary poleci rureczka..zatkany ja profilaktycznie delikatnie korkiem jakimś coby robactwo sobie gniazda nie robiło i chyba będzie ok? Ewentualnie może ktoś ma sugestie czemu nie puszczać rurki na zewnątrz..do ogrodu??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dash4 musisz mieć pewność że naczynie Ci nigdy nie zamarznie gdyż w innym wypadku może zrobić się z tego niezła bomba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie czasami sypie trochę węgla i nic złego się nie dzieje. Staram się tylko powyżej przegrody i bardziej od strony drzwiczek. Nic się zlego nie dzieje, drewno spala się o wiele lepiej. Ale to łopata, dwie, więcej nie mam takiej potrzeby a ze względu na ceny pewnie wogole przestane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dash4   image.jpeg.1c4376f3a576fcfc0fc379f1c5e331d5.jpeg

Wystaje poza obrys kotła 180 mm , zbrojonym wężykiem doprowadzona woda wodociągowa  a białym pexem odprowadzona gorąca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni nie montują, ale użytkownik jak najbardziej może założyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma wężownicy tylko zawór DBV. Jak temp osiągnie 97stC zawór się otwiera i dopuszcza zimnej wody z instalacji i upuszcza gorącą z pieca. 

https://arena.pl/oferta/zawor-schladzajacy-dwu-funkcyjny-dbv-1-w-izolacji-41174557?gclid=Cj0KCQjwmPSSBhCNARIsAH3cYgb0jNyNJv0ORnyCaNFyZ8QWsbOg5KB6ngNYuqgnKybekzRhmffRlMoaAn_BEALw_wcB

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to przed tym chyba trzeba dac zawor napelniajacy z regulacja cisnienia?, bo w wodociagu raczej jest wieksze cisnienie niz w co.

Takie cos np?

https://allegro.pl/oferta/automatyczny-zawor-napelniania-instalacji-afriso-11442360720

Edytowane przez Melwinek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robokop napisał:

Tam nie ma wężownicy

W przypadku "Kowalskiego" jest wężownica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja od MPM  Wood 18k. 

Teoretycznie tak powinno być. Bo jak to ruszy to może zacząć wyrzucać zaworem bezpieczeństwa. 

Chociaż niekończenie. Jak ten zawór tyle wody wyrzuci co wrzuci to nie powinno być problemu

 

Piec kupiony w październiku, przyjechał w grudniu. Jeszcze ze 2 tyg. i rozbieram swoją kotłownię i biorę się za podłączanie

 

MPM podłaczenie.jpg

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.