Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już jakiś czas temu odpuściłem temat zgazowania i baniaków. Przez baniaki właśnie. Ceny są tak absurdalne, że szok. Potrzebuję 3500-4000 litrów, żeby było komfortowo. Do tego kocioł, pompki, robota, rurki, kontrolery itp. Lepiej od razu pompę ciepła sieknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zrobiłem dobry interes w 2019r. Firma, która produkowała jakieś stojaki do sklepów itp. ogłosiła się że ma stal - zardzewiałą. Podjechałem a na tej stali dopiero niewielkie wykwity rdzy. Oni potrzebowali takiej idealnej bez grama rdzy. Odkupiłem od nich 1,6 tony profili, rur, kątowników, płaskowników za równa 2000zł. Dzisiaj chyba złom jest droższy. A tam wszystko w 6m sztangach. Wiata zbudowana, regały pospawane i nawet połowy nie zużyłem. Na elektrody i tarcze już ze 200zł wydałem. 

 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój. Zbiornik 2000 litrów z izolacją i wężownicą, to teraz 8-10 tysięcy. A potrzebowałbym takie dwa. Do tego kocioł i już mamy kosmos koszt. A gdzie reszta? Może kiedyś ceny znormalnieją, ale teraz mamy koniec żywota kopciuchów i na rynku można sprzedać wszystko i ceny z innej galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, miklo napisał:

Ja już jakiś czas temu odpuściłem temat zgazowania i baniaków. Przez baniaki właśnie. Ceny są tak absurdalne, że szok. Potrzebuję 3500-4000 litrów, żeby było komfortowo. Do tego kocioł, pompki, robota, rurki, kontrolery itp. Lepiej od razu pompę ciepła sieknąć.

Ja planuję pompę monobloka 7kW + MPMa 10kW z 500l baniakiem. Grzała będzie pompa a czasami wieczorem dla rekreacji zapuszczę wsad w MPM  bo niestety podajnik wylatuje ze wzgledu na brak papierów i ceny ekogroszku 😉

Edytowane przez Melwinek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni jak ma się cena prądu do ceny opału. Ja się wstrzymuje na razie z PC. Za rok energia elektryczna może wybić w kosmos. To co się dzisiaj odwala może skutkować 3zł za kWh. Ponadto te wszelakie ceny mają zostać uwolnione wraz z nadejściem 2024r. Do niedawna rozpatrywałem gaz (nowy dom dobrze ocieplony - ok 50kwh potrzebuje dziennie przez te 150 dni do ogrzewania). Teraz zupełnie pomysł odpuściłem. Energia elektryczna też skoczy. Jeszcze nad tym URE trzyma rękę, ale na dłuższą metę tak się nie da. Ja osobiście robię zapasy drewna. Mam na razie na 2 lata+. W tym roku dobijam do 5 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale będziesz zaworami / pompkami zmieniać zasilanie z pompy na bufor, czy pompa też będzie grzać bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mac08 napisał:

Dobrze, że nie sprawdzałeś ceny beczek np. 1000l. Ale pudła za 16k nie znalazłem, w tym linku była to cena za 3 pudła 😉.

https://alekotly.pl/pol_m_Kotly-i-Piece-CO_Kotly-c-o-zasypowe-200.html

to te wszystkie kotły sa w paczkach po 3  ?   

AAAA to zwracam honor kotlarzom  

Edytowane przez Gruner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono.

W 2019 uruchomiłem kotłownię mojego pomysłu z dotacją z czstego powietrza.

Mpm ds25 bufor 2000l 

Mała pętla ładowania według kolegi nilsana a za buforem po mojemu zawór 3d i sterownik pogodowy.

Dom jak do gazu 4 grzejniki na piętrze z głowicami techa i parter około 110m2 w podłogowym gęsto co 10cm. I sterowanie techa w sumie 8 stref. Listwa techa myśli że steruje kotłem gazowym a w żeczywistości steruje zaworem 3d za buforem. 

Dom stary po częsciowej termomodernizacji. 

 

Jestem zadowolony. Pali się kulturalnie. Koszty niewielkie i można wszystko palić. Trocina zrębka 5-10cm frakcja drewno węgiel.

Las mam ale tnę od innych bo dużo ludzi nie umie lub nie ma czym.

Pozyskać drewno jest tanio.

Ale mam rębak piłę i ciągnik.

Wiadomo że zależy od okolicy, ale czasy są teraz takie że drewno w niełasce jest i tanio da się zdobyć.

Fakt przetwożyć trzeba ale ja myśląc na przyszłość mam piłę, łuparkę i rębak. Wszyscy pukali się w głowę co ja buduję! Czemu nie groszek lub pelet! Tylko bufory piły i rębaki. Teraz ja śpię spokojnie a sąsiedzi płaczą. Jest tanio fakt że trzeba się narobić ale to sport nie praca jak się ma czym 🙂

Edytowane przez Adipaw
  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, miklo napisał:

Ale będziesz zaworami / pompkami zmieniać zasilanie z pompy na bufor, czy pompa też będzie grzać bufor?

będzie grzać bufor i tak musi go grzać bo nie mam podłogówki tylko grzejniki. Bedzie go grzać do 40C, a jak odpale kociol to naladuje go wyzej i pompa sama sie wylaczy.

39 minut temu, Robokop napisał:

Ni jak ma się cena prądu do ceny opału. Ja się wstrzymuje na razie z PC. Za rok energia elektryczna może wybić w kosmos. To co się dzisiaj odwala może skutkować 3zł za kWh. Ponadto te wszelakie ceny mają zostać uwolnione wraz z nadejściem 2024r. Do niedawna rozpatrywałem gaz (nowy dom dobrze ocieplony - ok 50kwh potrzebuje dziennie przez te 150 dni do ogrzewania). Teraz zupełnie pomysł odpuściłem. Energia elektryczna też skoczy. Jeszcze nad tym URE trzyma rękę, ale na dłuższą metę tak się nie da. Ja osobiście robię zapasy drewna. Mam na razie na 2 lata+. W tym roku dobijam do 5 lat. 

na moje szczęście mam 6,5 kWp pv na dachu na starych zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus buforu nie naładuje, tzn takiego 1000 L 😄 ale bojler 140L i ze 2 grzejniki tak. Nie wszędzie da się taki postawić,w starszych piętrowych domach tak,ludzie na wsi pozostawiali kuchnie w piwnicy/niskim parterze. Ja osobiście zlikwidowałem,ale w każdej chwili mogę przybudować jakąś mniejszą. Zlikwidowałem,bo mam 2 inne jednoblatowe w obejściu 🙂 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adipaw napisał:

zrębka 5-10cm frakcja

Jaki masz rębak do tej zrębki? Frakcja 5 cm chyba lepsza jest niż 10cm. Jak Ci się spala jedna i druga frakcja? Cienkie wiotkie gałązki też tnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Melwinek1 napisał:

na moje szczęście mam 6,5 kWp pv na dachu na starych zasadach.

6kWp to niewiele. Również mam. Sporo prądu zużywam tak ok 6MWh w rok mi idzie. Na ogrzewanie już nie starczy. Pewniakiem jest drewno. W tej chwili mam zmagazynowane na 2 lata, w tym roku spróbuje zwiększyć żeby było tego drewna na 5 sezonów.

 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi sporo zostaje, średnio zużywam 8kWh na dobę. Ale i tak chcę dołożyć paneli do 8kWp bo taki mam falownik. Teraz jak są już nowe zasady to może ceny pv spadną.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dołożyć to można i więcej jak się rozłoży na różne strony. Mi idzie drugie tyle. Sam nie wiem na co. Co do ogrzewania to zostaje na drewnie. Z tymi panelami to jak prąd zdrożeje, a obstawiam ze tak będzie to coś popsują i będzie lipa z magazynem. Drewno dzisiaj jest fuj, wszyscy z tego uciekają w gaz, pc i inne bezobsługowe systemy. Dlatego drewno będzie relatywnie tanie. Mam dobrze ocieplony dom i jeden załadunek dziennie mi starczy przy MPM DS Wood 18kw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Jaki masz rębak do tej zrębki? Frakcja 5 cm chyba lepsza jest niż 10cm. Jak Ci się spala jedna i druga frakcja? Cienkie wiotkie gałązki też tnie?

Poszło pw. Frakcja tak bardziej 10cm. Tnie i zapałki. Wychodzi taki fajny brykiet. Daję to w worki raszlowe i pod dach. Sypię z góry do kotła i pali się super a przedewszystkim ludzie płacą za sprzątanie gałęzi albo w to miejsce grube drewno oddają za sprzątnięcie gałęzi. Tak wiem czas to też koszt ale w 2 tygodnie można naszykować opał na całą zimę. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Robokop napisał:

Dlatego drewno będzie relatywnie tanie.

Mniej więcej. Jeśli ktoś zużywa 5-10 mp/rocznie może nie zauważy. Nowy cennik w pobliskim nadleśnictwie z III 2022 w porównaniu do tego z VIII 2021 30-50 pln więcej za liściaste w kl S2A,AP czyli grubsze wałki za MP brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Panstan napisał:

Mniej więcej. Jeśli ktoś zużywa 5-10 mp/rocznie może nie zauważy.

Mi idzie tak ok 10mp przy na zwykłym zupełnie niewydajnym śmieciuchu. Ten piec co teraz mam jest tak denny że on prawie wymiennika nie ma. Pudło na ognisko. 

Jak przejdę na MPM Wood (zakupiony i stoi w garażu) to myślę że w 5m3 się zmieszczę. 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Robokop napisał:

 Dlatego drewno będzie relatywnie tanie. Mam dobrze ocieplony dom i jeden załadunek dziennie mi starczy przy MPM DS Wood 18kw. 

Dokładnie. U mnie 1 odpalenie ds25 czyli wiadro zrębki i około 28kilo orzecha pali się około 10g i w tym czasie wystarcza na bierzące zapotrzebowanie i ładowanie bufora. I taki wsad przy -10 to 24g a przy 0 48 około powyżej zera dzień i zero około noc to i 72g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robokop napisał:

Ten piec co teraz mam jest tak denny że on prawie wymiennika nie ma.

Mam atmosa, który nie ma wymiennika (ecodesign, 90% sprawności w teorii), i mam ds z ogromnym wymiennikiem, realna różnica w sprawności to może 10-15% na korzyść większego wymiennika (temp spalin 250 vs 60-100). Także wymiennik aż tak dużej różnicy nie robi. Więc jeśli pudło nie dymi jak lokomotywa, to sprawność ma wysoką.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Mac08 napisał:

Więc jeśli pudło nie dymi jak lokomotywa, to sprawność ma wysoką.

Jak palę to płomienie idą do komina. Jego sprawność oceniam na jakieś 30%20211230_213619.thumb.jpg.bc104ee52bf32a400275091a4cb0ab17.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mac08 Znaczy MPM DS deko sprawniejszy? Czy inny DS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mac08 napisał:

Mam atmosa, który nie ma wymiennika (ecodesign, 90% sprawności w teorii), i mam ds z ogromnym wymiennikiem, realna różnica w sprawności to może 10-15% na korzyść większego wymiennika (temp spalin 250 vs 60-100). Także wymiennik aż tak dużej różnicy nie robi. Więc jeśli pudło nie dymi jak lokomotywa, to sprawność ma wysoką.

Biorąc dzisiaj 15% większą sprawność/mniejsze zużycie węgla, to przy kilku tonach rocznie, zaczyna robić sensowną kwotę oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ogień w komin to faktycznie słabo to wygląda.

@mikloInny ds pozaklasowy z rusztem wodnym robiony na zamówienie .

@carinusZgadza się, ale czy to nie kotły HG na mocy nominalnej miały mieć najwyższą sprawność, większą niż dolniak na drewno/trociny pracujący na 20-30% mocy bez kawałka szamotu? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.