Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Tomasz

Ja mam "czystego" MPM-a 14kW z buforem - dziala bez problemów.. o ile dobrze ktoś/sam zrobi instalację.

W temacie buforowania zalożylem oddzielny wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2020 o 11:00, MaaGdA napisał:

o ile dobrze ktoś/sam zrobi instalację.

dokładnie zgadzam sie . 

Apropos trzymania żaru - dziś odpaliłem piec bez rozpalania po ok 10h - rzucając kilka papierów i tylko drewno  byle jak.  (zasyp był drewno plus ok 4kg orzecha

normalnie zdziwienie że tak trzyma żar. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mam zaledwie kilka miesięcy i poszła na wymianę Płyta ogniotrwała do regulacji wysokości palnika jak to jest ładnie napisane w DTR. W poniedziałek zadzwonie do mpm z pytaniem na ile tygodni ta płyta jest ogniotrwała. W zestawie była druga zapasowa płyta na szczęście.

20200125_161646.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się było tego spodziewać po stali, pytanie, czy palisz drewnem, czy węglem, bo przy drewnie ma szanse wytrzymać trochę dłużej niż przy węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego albo miarkownik ciągu albo wentylator... to razem w jednym zestawie jest bez sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moduluje prędkości wentylatora. Wystarczy przeczytać manuala od tego miarkownika - wszystko masz tam opisane. Ustawiasz ręcznie moc wyciągu w sterowniku tego miarkownika i ze stałą predkością działa wentylator. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja unister duo strona 12 paragraf 8.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie odnośnie palenia w mpm ds + bufor.

Prawdopodobnie wiele osób tak jak ja ma problem z paleniem na naturalnym ciągu tj. komin nie spełnia wymagań jakie potrzebuje kociołek aby czysto spalać.

Teraz stoję przed wyborem czy budować nowy komin czy zainwestować w wentylator + miarkownik

1.Lepiej ,, czysciej,, palić z wentylatorem i sterownikiem elektronicznym ?

2. Czy przy naturalnym ciągu?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie MPM to kocioł zgazowujący. Takie kotły zawsze współpracują z wentylatorem wyciągowym sugerując się innymi kotłami HG. Poza tym, przy tych całych zawirowczach to pewnie obecność wentylatora wyciągowego to konieczność. Chyba, że ktoś ma potężny ciąg kominowy non-stop niezależnie od warunków pogodowych. Ja osobiście, o ile dojdzie na wiosnę do kupna MPM to biorę wentylator wyciągowy bez względu, czy on będzie potrzebny, czy nie. Na pewno się przyda nawet do samego podkładania przy zasypie górnym, żeby nie dymiło na kotłownię. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok też tak myślę. Dodatkowo po zastanowieniu myslę że łatwiej będzie go wregulować ponieważ mamy stały ciąg i nie mamy potrzeby zmieniać nastawień powietrza pp i pw  w zależności od ciągu. Co do zawirowywaczy to chyba nikt ich nie stosuje na naturalnym ciągu, za bardzo wychamowują spaliny. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Darek1501 napisał:

Co do zawirowywaczy to chyba nikt ich nie stosuje na naturalnym ciągu, za bardzo wychamowują spaliny. 

Powinny być zamontowane, bo chyba z nimi kocioł dostał certyfikat na 5 klasę, czy tam ecodesign. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, emigrant napisał:

Oficjalnie MPM to kocioł zgazowujący. Takie kotły zawsze współpracują z wentylatorem wyciągowym sugerując się innymi kotłami HG. Poza tym, przy tych całych zawirowczach to pewnie obecność wentylatora wyciągowego to konieczność. Chyba, że ktoś ma potężny ciąg kominowy non-stop niezależnie od warunków pogodowych. Ja osobiście, o ile dojdzie na wiosnę do kupna MPM to biorę wentylator wyciągowy bez względu, czy on będzie potrzebny, czy nie. Na pewno się przyda nawet do samego podkładania przy zasypie górnym, żeby nie dymiło na kotłownię. 

Też zastanawiam się czy taki w.wyciągowy nie będzie dodatkowym lekiem na czyste spalanie sosny.Na razie nie jest źle jednak stały ciąg niezależny od pogody czy fazy spalania drewna może okazać się bardziej przydatny niż się wydaje.Teraz muszę wachlować nastawami dawek powietrza żeby spalało się optymalnie.Tak jak zauważyłeś,wszystkie kotły HG posiadają taki wentylator,więc coś w tym musi być.Już nie wspomne o likwidacji dymienia przy podkładaniu opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HG mają wentylatory bo nie wyrabiają na naturalnym ciągu. @Carinus zastanów się skąd będzie ten wentylator ciągnął powietrze w pierwszej kolejności? z oryginalnych otworów PW ? czy z paleniska? I jak to wpłynie na prawidłowe zgazowanie paliwa? i wychłodzenie komina?

Rozumiem pomoc wentylatora przy podkładaniu choć można poczekać 1 czy 2 minuty dłużej by wyssało dym z paleniska, ale palić z wentylatorem wyciągowym to sobie nie wyobrażam. Jakiegoś ładu spalania z tym nie dojdziesz. Tylko bufor i jazda na 100% bez żadnych półśrodków. Jak zrobisz taki przeciąg w kotle to nie licz na prawidłowe zgazowanie paliwa i nie licz na niskie temperatury spalin ( u Ciebie 250' - 300' murowane), a to nie jest ekonomia). Oszczędności w paliwie wielkich nie będzie z takiego palenia. Naturalny ciąg sam się reguluje na miarkowniku.

Kiedyś do GS-ów montowali wentylatory to: " więc coś w tym musi być" ( że tak kiepsko na tych wentylatorach paliły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizując twoją wypowiedź to tak: powietrze wtórne można przecież regulować tak samo jak powietrze z paleniska a co za tym idzie możemy idealnie te wartości dobrać do rodzaju paliwa i spalać w idealnych warunkach stale bez zmiennych jakimi jest naturalny ciag . Co dotyczy samego komina i jego wychładzania to też nie mogę się z tym zgodzić bo jezeli  dopasujemy  sterownikiem  odpowiednie obroty wentylatora ,,ciąg,, tak aby temperatura spalin miała temperaturę powiedzmy 150st.c to gdzie tu utrata mocy,do tego można w końcu palić z zawirowaczami dłuższa droga spalin = wyższa temperatura w palenisku . W gs zrezygnowano z wentylatorów, ale tych nadmuchowych bo przy nadmuchu nie ma możliwości ustawienia powietrza wtórnego. Takie są tylko moje przemyślenia i nie koniecznie muszą być trafne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 ja z wentylatorem mam teraz niższą temperaturę spalin niż bez niego. Istotą są jak wspomniał @Darek1501 zawirowywacze. Bez wentylatora i zawirowywaczy miałem temperaturę 150 wzwyż. Z wentylatorem i zawirowywaczami poniżej 100 stopni C. Ja dopiero po spalonych w tym sezonie 1,5t dochodzę spowrotem do biało-niebieskiego płomienia, ale jak wielokrotnie wspominałem wwaliłem się w dziwny mocny węgiel. Poza tym dla mnie wentylator był tymczasowym ratunkiem od stawiania nowego komina - nie wszyscy mają tak dobry ciąg jak Ty @Piecuch19

W zeszły weekend wstawiłem dużą płytkę nad palnik i ładne kolorki powróciły - płomień nie wychodzi poza szamotki, a jak kończy się faza zgazowywania to mam ładny niebieski kolor.

Plusem wentylatora jest jeszcze to że do samego komina nie leci praktycznie żaden pył - wszystko zostaje na zawirowywaczach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukam oszczędności w paliwie,one same wychodzą przy dążeniu do czystego spalenia paliwa.Mam jedynie chęć poprawy spalania bez odkładania się większej warstwy sadzy na wymienniku,bez względu na paliwo i warunki atmosferyczne.Numer z szamotką za palnikiem był trafiony żeby spowolnić spalanie.Temperatury spalin spadły na stały poziom 170-190*,teraz nawet bez tej szamotki,gdyż zmieniłem cegiełki w palniku i zmniejszyłem wlot na 7x6,5cm.Zrezygnowałem z półokrągłych krawędzi na wlocie do palnika,zyskałem tym samym dłuższy kanał na wymieszanie spalin z PW i starczyło miejsca na komory wirowe.Brakuje mi tylko dodatkowych otworków z PW podających powietrze z górnej belki.Struga co prawda miesza sie w komorach wirowych ale widzę że czasem tego PW brakuje gdy następuje obsuniecie się opału i wtedy własnie przez chwilę jest wytwornica sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.