Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz zrobić różne ustawienia i sprawdzisz które miejsce w Twoim kotle będzie najbardziej optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maronka napisał:

Coś tam jest ale nie umiem ci tego określić ,pewnie masz lepiej ale jak już pisałem wymiennik czyścimy ,jest łatwy dostęp,ważne że komin czyściutki i nie dymi się,ja aż takim aptekarzem nie jestem ,bardziej sobie cenię wygodę obsługi 

Pytam o sadzę nie żeby Cię sprawdzać a jedynie dowiedzieć się czy te wszystkie modyfikacje czasami nie biorą w łeb i najzwyczajniej nie ma sensu bawić się w pogoń za ideałem,którego nie osiągniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na szczęście coś pomału idzie ku lepszemu spalaniu.Jednak z drugiej strony zmiany na rynku systemów grzewczych idą tak szybko że teraz bardzo mocno skręcam ku  pompie ciepła.Pod znakiem zapytania postawiłem słuszność zakupu dużej ilości czeskiego groszku.Przy ciągłym grzaniu i obecnych zimowych temperaturach,które mogą już być w naszej strefie normalnością,widzę ze wystarczy przez większość sezonu jechać na prądzie.Zimniejsze okresy przejadę na kociołku i drewnie z dodatkiem już niewielkich ilości węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Myślisz, że 18 i 25 nie były testowane do certyfikacji na spalanie drewna? Na pewno były, tylko nic z tego nie wyszło imho. Ledwo 14 się załapało i to tylko na drewnie liściastym. Za to wszystkie świetnie sobie radzą z czystym spalaniem węgla. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to bedzie lipa  z mpm a bo jak u nas zakarza wegla a moze pozostanie drewno  i podczas kontroli ktos bedzie sluzbista to moze nie przejsc ...                         co myslicie czy bardzo brakuje w mpm ie rusztu pionowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, M-Szpon napisał:

Przeciez to ta sama konstrukcja tylko rozni sie wielkosciami. 

Raczej chodzi o koszty badan + ceryfikat. 

Ja myślę, że nie chodzi o koszty. MPM to klasyczny dolniak, który trochę aspiruje do bycia kotłem HG i de facto oficjalnie jest nazywany przez producenta zgazowującym. Chyba daleko mu do poprawnego spalania drewna jak to robią prawdziwe kotły HG. Klasyczne DS'y to tak naprawdę kotły tylko do węgla. Chyba MPM takim jest - idealnie zaprojektowany do czystego spalania węgla.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, emigrant napisał:

Chyba daleko mu do poprawnego spalania drewna jak to robią prawdziwe kotły HG. Klasyczne DS'y to tak naprawdę kotły tylko do węgla. Chyba MPM takim jest - idealnie zaprojektowany do czystego spalania węgla.  

Do drewna wystarczy mu zmienić podawanie pp przed samą przegrodę i bedzie ideał - serio - ale nam sie nie chce   bo zwyczajnie drewno spala sie ok - zależy też jakie , 

A  wy nie mając kotła snujecie teorie z tyłka .... i to cały czas - jak nie to to tamto . 

Zapamietajcie jedno -kto chce mieć idealny piec do drewna niech sobie go samemu zrobi bo obecne konstrukcje HG na rynku to jedna wielka kopia tego samego pieca ATMOSA z mikroskopijnym wymiennikiem ciepła.    Jedyna opcja która odbiega od tego to ten piec ze Słowenii ale jego cena to kosmos  10k euro to nie 1k euro jak za mpm;a , co kto lubi.

Edytowane przez mikkei
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich to mój jeden z pierwszych postów na forum więc jeśli napiszę coś nie tak to proszę o wyrozumiałość.

Jako że moja oryginalna przegroda w kotle MPM DS II 14kw zaczyna się rozsypywać po 3 miesiącach użytkowania przymierzam się do zrobienia nowej samemu. Oryginalna miała wymiary 9cm wys. 9,5cm  szer wielkość skosów ok.1,5cm.  Nową chciałbym zrobić z cegieł szamotowych czyli była by grubsza od oryginalnej o ok. 1,5cm otwór chciał bym zrobić w kształcie półokręgu o promieniu 7cm i skos szer. 2cm. Palę tylko i wyłącznie drzewem liściastym. Chciałbym zapytać czy takie wymiary będą odpowiednie do takiego palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz na temat półokrągłego otworu przegrody

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat o przeróbkach MPM DS 5 klasa przeczytałem cały.  Oryginalna przegroda ma otwór 85,5 cm2  chciałbym go delikatnie zmniejszyć bo czasami lekko puści dymka. Po lekturze forum kształt półokręgu wydaje się być najbardziej optymalny a promień 7cm da otwór o powierzchni prawie 77 cm2 czyli nieznacznie mniejszy. Największą niewiadomą dla mnie jest wielkość skosów tak jak pisałem wcześniej zastanawiam się czy zrobić 2cm czy może więcej tak do 3,5-4 cm. Palę bez bufora przepalając codziennie na mocy nominalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejszysz otwór to na mniejszej mocy nie będzie się chciało palić i gorzej wtedy wyciąga dym z komory zasypowej przy dokładaniu ( miałem otwór przegrody 63cm', 130cm' i 100cm' ).

Skosy zrób pod kątem 65'  niezależnie ile cm Ci wyjdzie - wtedy będzie najlepsze podciśnienie z paleniska = lepsze wirowanie i opał nie będzie się pchał do palnika jak teraz. Przy takim kącie skosów też lepiej się pali na mniejszej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje żebyś zrobił otwór o promieniu 7,5cm, wtedy pole przekroju będzie bardziej zbliżone do oryginału, jednak otwór będzie wyższy o 2,5cm więc sukcesu nie gwarantuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bede robił na wzór oryginału - ale czekam na info jak zrobisz jak ci sie pali na tym półokkrągłym

apopos tu jest filmik z forum dot. pieca defro Hg  -czyszczenie wymiennika - powiem tak mpm nie odstaje - tak samo jak tam nie mam czarnej sadzy na wymieniku a coś podobnego.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=84&v=Iu8zfa4IZp4&feature=emb_title

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąt 65 stopni to przy grubości cegły  64 mm daje skos ok. 3 cm. 

@Ryni u mnie oryginalna przegroda ma 9 cm wysokości wiec przy promieniu 7,5 cm nowa była by niższa o 1,5 cm i ten najwyższy punk byłby  stosunkowo wąski.  Jak zrobię mniejszy otwór to zawsze mogę go powiększyć w razie coś by nie grało a odwrotnie to już nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to rzeczywiście oryginalna przegroda ma 9/9,5cm dla węgla, Ty palisz drewnem więc musisz zmniejszyć dyszę blachą do 9/5cm czyli do 45cm², dysza o promieniu 7.5cm daje pow. 44.156cm², dlatego zwróciłem na to uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pasek szamotu dać u podstawy otworu o też otwór  będzie mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Ryni napisał:

Ty palisz drewnem więc musisz zmniejszyć dyszę blachą do 9/5cm czyli do 45cm², dysza o promieniu 7.5cm daje pow. 44.156cm², dlatego zwróciłem na to uwagę

 widziałeś jak ktorys z kolegów - wrzucił fotkę z upaloną blachą od regulacji przegrody pod drewno (piec z 2019r) .?

Jeszcze nikt nie napisał czy czy widać róznice z tą blachą wsunietą do dołu i bez jej  (tylko w paleniu drewnem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem i wiem, że to nie ma szans długo wytrzymać, widzę co dzieje się u mnie z rusztem pionowym przy paleniu węglem, drugi już się kończy, do końca sezony kocioł pewnie zje jeszcze jeden.

Różnice na pewno będą, pytanie tylko jakie i czy wołogłowe da się z nią jakoś sensownie palić.

Producent jednak idzie inną drogą niż my na forum i stara się maksymalnie zdławić kocioł, pytanie tylko, czy znalazł na spalanie drewna w tym kotle jakiś inny sposób, czy kieruje się tylko wymaganiami norm emisji kosztem wygody obsługi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.