Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Masz ok. 5x większy przekrój komina niż ja. Móglbyś jeszcze kilku sąsiadów na nim dogrzać. Dlatego trzeba mu dać w palnik by się nagrzał i złapał odpowiedni ciąg. Zimny komin to słabe palenie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi np. Po ociepleniu komina na poddaszu problemy z ciagiem ustaly. 

Juz nie kombinuje z palnikami i roznymi komninacja powietrza. Pale drewno w pionie i podaje powietrze tylko pod ruszt.  Co wczesniej nie moglem ogarnoc tego kotla. 

Temperatura komina bardxo wazna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położyłem nad kanałem szamotowym za palnikiem kawałek szamotki i spaliny wyhamowały do 160*.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciąg taki sam ?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus dołóż tą cegłę co Ci pisałem i będą jeszcze niższe. Nie będzie potrzeba wentylatorów wyciągowych, sterowników, pidów, sridów itp. Trzeba dopasować się do ciągu swego komina. Ciąg to motor napędowy kotła. Rozmiar płytki nad palnikiem można zmienić na zimę i na okres przejściowy. Myślę że płytka daje lepsze efekty niż zawirowywacze w wymienniku bo w palniku jest większe podciśnienie i lepsze zawirowanie płomienia, a w wymienniku spaliny wolniej się rozchodzą. Przy zawirowywaczach tempo przepływu spalin jest takie same w palniku i wymienniku. Przy płytce - w palniku szybciej, a w wymienniku wolniej co polepsza odbiór.  Takie mam wrażenie - ale może być ono błędne i oparte tylko na obserwacji płomienia i temperatury spalin, która jest jakimś wiarygodnym wskazaniem. Po przejściu spalin przez płytkę ( jeszcze jedno przewężenie ) jest duże rozprężenie spalin i spowolnienie ich przepływu ( tak bym to ujął) i wolniejszy ich przepływ polepsza odbiór ciepła przez wymiennik ( takie dwustopniowe przewężenie  ze zmiennymi prędkościami spalin = dwie zwężki zamiast jednej). Takie są moje spostrzeżenia, ale mogę mieć inne warunki ( np. kominowe, bo komin przy paleniu ciągłym cały czas jest ciepły i nie wychładza się). W starej literaturze czytałem o tempie przepływu spalin przez wymiennik. Kiedyś robiono wymienniki o  zmiennym przekroju ( nie tak jak teraz że wszystkie kanały są takie same) każdy następny o ok 30% mniejszy -- by wyrównać tempo przepływu. Płytka  nad palnikiem jest takim substytutem starszej myśli technicznej, ale daje efekt i jest Ok. Polecam użytkownikom starszych modeli z krótszymi / mniejszymi wymiennikami.

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jakieś szkice, bo opis brzmi ciekawie, a dodatkowa płytka kojarzy mi się z dodatkowym deflektorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Po przejściu spalin przez płytkę ( jeszcze jedno przewężenie ) jest duże rozprężenie spalin i spowolnienie ich przepływu ( tak bym to ujął) i wolniejszy ich przepływ polepsza odbiór ciepła przez wymiennik

zgadzam sie w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jurkus7 napisał:

A ciąg taki sam ?

Ciąg jest delikatnie słabszy ale to nieuniknione skoro temperatura spalin jest niższa.Klapka RCK tylko delikatnie sie uchyla,wcześniej wychylała się bardziej.

Nie było problemu żeby rozpalić rano kocioł na bardzo małych szczelinach pozostałych po montażu tej szamotki.Dodatkowo ogień wali na boki prosto w ścianki wymiennika które wcześniej były omijane z dystansem.Jutro zajmą się docięciem dystansów do regulacji szczelin a później dotnę szamot na gotowo,gdy stwierdzę że spalanie osiągnie jakieś optimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus jak zrobisz zmiany podziel się spostrzeżeniami. Zdjęcia mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na pewno coś zrobię,bo będę rozbierał całość palnika i poprawię kanały z PD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2020 o 19:19, carinus napisał:

 

@Rynija o takich temperaturach mogę pomarzyć albo zobaczyć gdy kocioł wygasa.

Czasem marzenia się spełniają. Tylko trzeba Coś zrobić w tym kierunku :-)))

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowe jest tutaj słowo "coś" .Niektóre rzeczy robimy po omacku i czasem okazują sie trafione,kwestia teraz taka,czy potrafią w naszym kociołku tworzyć oczekiwane cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być kilka, świeża woda w układzie, z mały przepływ w kotle, za duża moc kotła, musisz napisać coś więcej, kiedy to się dzieje i jak zachowuje się kocioł, jaki jest płomień, jak zachowuje się miarkownik i czy czasem w ostatnim czasie nie uzupełniałeś wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda była dolewana w niewielkiej ilości.Przepływ może być mały bo mam zawór 3d na zasilaniu.Ogień w palniku przy dochodzeniu kotła do zadanej 70 st. dość wysoki.Być może zbyt szybko go rozpędzam.Przymknę zasuwkę pod miarkownikiem.Odgłosy dochodzą z okolic środkowych drzwiczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, api2 napisał:

Witam wszystkich.Co może być przyczyną podgotowywania wody w kociołku

1 pierwsza wersja tak miałą - jaka masz/?

2 zle wypoziomowany kocioł - gdzies jest banka powietrza

3 za świeża woda kotłowa = zbyt natleniona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2020 o 17:18, api2 napisał:

Woda była dolewana w niewielkiej ilości.Przepływ może być mały bo mam zawór 3d na zasilaniu.Ogień w palniku przy dochodzeniu kotła do zadanej 70 st. dość wysoki.Być może zbyt szybko go rozpędzam.Przymknę zasuwkę pod miarkownikiem.Odgłosy dochodzą z okolic środkowych drzwiczek

Kocioł na paliwa stałe ma pewną bezwładność. Zawór 3d uchyla się powoli. Jeśli nieco wolniej będziesz go rozpędzał lub przy rozpędzaniu zwiększysz przepływ ( pompkę na następny bieg, ale tylko przy rozpędzaniu) to nie powinien wydawać takich odgłosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie można tylko w kotłach zainstalowanych w 2021 roku

W aktualizacji programu, zostaną wprowadzone nowe działania naprawcze, służące szybszej poprawie jakości powietrza. Jedną takich z propozycji jest całkowity zakaz spalania węgla w kotłach instalowanych od roku 2021 r. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 r. nie będzie można wymienić tzw. kotłów pozaklasowych oraz 3. i 4. klasy na węglowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sprzedaż kotłów zasypowych w Małopolsce wzrośnie do stycznia 2021r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedzie to samo co w USA - dopóki kocioł ci chodzi i spełnia 5 klasę bedzie mozna w nim palić , a jak zdechnie nie kupisz nowego na wegiel (mówie o piecach na ekogroszek) bo ludzie są już za wygodni i w pupie mają szuflowanie reczne , drewna spalać nigdy nie zakażą o ile nie mieszkasz w jakiejś wspólnocie albo pipidówie jeden na 2.

Btw zostawiamy spam.

Panowie robił ktoś z was przegrodę z szamotu z 3 cegieł ? - jak to byście cieli chodzi o wzór 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne kotły będą bardzo żywotne :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może żywotne nie będą same kotły co naklejki i tabliczki znamionowe dające się przenieść na inny kociołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poszukuję kogoś z województwa Lubelskiego kto posiada MPM z buforem ciepła bo chciałbym przed zakupem obejrzeć na żywo.Chętni pisać na PW.

I pytanko krótkie.

Czy w MPM z buforem ciepła bez żadnych przeróbek typu rzeźba nowoczesna w cegle będzie mi się paliło bez żadnych problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.